علیرضا فغانی؛ مرد میدان‌های بزرگ/ دیدار رده‌بندی جام‌جهانی به تیم داوری ایران رسید

علیرضا فغانی؛ مرد میدان‌های بزرگ/ دیدار رده‌بندی جام‌جهانی به تیم داوری ایران رسید

28097
22:22
21 تیر 1397
گزارش اختصاصی-علیرضا فغانی به همراه دو کمک ایرانی دیدار رده‌بندی جام جهانی 2018 روسیه را قضاوت می‌کنند. به همین بهانه مهم‌ترین قضاوت‌های این داور مرور شده است.

وبسایت رسمی برنامه نود - جام جهانی 2018 روسیه تبدیل به خاطره انگیزترین جام جهانی برای ایرانی‌ها شد. در کنار اینکه تیم ملی ایران با کسب 4 امتیاز بیشترین امتیاز را در تاریخ فوتبال خود در جام‌های جهانی بدست آورد، جامعه‌ی داوری ایران هم بعد از سال‌ها که در جام جهانی داور وسط نداشت، حالا یک تیم داوری در جام جهانی دارد که تبدیل به پر افتخارترین تیم داوری قاره‌ی کهن شده‌اند.

به گزارش وب‌سایت نود، تیم داوری ایران متشکل از علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا منصوری با قضاوت‌های خوب خود در جام جهانی 2018 روسیه، موفق شدند برای قضاوت دیدار رده بندی این دوره‌ از رقابت‌های جام جهانی که بین دو تیم بلژیک و انگلیس برگزار می‌شود، انتخاب شوند.
به بهانه‌ی حضور تیم داوری کشورمان در دیدار رده بندی جام جهانی، بررسی کرده‌ایم علیرضا فغانی چه راهی را در جام جهانی طی کرده و در گذشته چه بازی‌های حساسی را در سطح بین‌المللی قضاوت کرده است.

داور فینال‌ها
 علیرضا فغانی قضاوت در سه فینال ارزشمند جهان را تجربه کرده است. اولین فینال حساسی که فغانی در سطح بین‌المللی سوت زد به جام ملت‌های آسیای 2015 استرالیا بر می‌گردد که او بعد از عملکرد قابل قبول در آن رقابت‌ها به عنوان داور فینال جام که بین دو تیم کره جنوبی و استرالیا برگزار می‌شد، انتخاب شد. بازی‌ای که در نهایت با پیروزی استرالیایی‌ها و اولین قهرمانی آن‌ها در آسیا همراه بود.

دومین فینال مهم فغانی که آن را سوت زد، اینبار در سطح جهانی اتفاق افتاد. او که حالا آخرین فینال جام ملت‌های آسیا را سوت زده بود، در بازی فینال جام باشگاه‌های جهان 2015 بین دو تیم بارسلونا و ریورپلاته که در ورزشگاه یوکوهامای ژاپن برگزار شد هم توانست قضاوت خوبی داشته باشد و دومین فینال خود را هم با موفقیت پشت سر بگذارد.

فغانی در سال 2016 بزرگترین اتفاق ورزشی یک ایرانی در فوتبال المپیک را رقم زد. او که دو فینال مهم را قضاوت کرده بود، در المپیک 2016 ریو هم به عنوان داور فینال المپیک که بین دو تیم برزیل و آلمان برگزار می‌شد، انتخاب شد. فغانی در حالی برای آن بازی انتخاب شد که در آن المپیک تا قبل از فینال، هم برای برزیل که قهرمان المپیک شد و هم برای آلمان سوت زده بود و توانست به خوبی فینال المپیک را هم قضاوت کند.

فغانی البته سابقه قضاوت در دیدار پایانی لیگ قهرمانان آسیا را هم دارد، اما آن مسابقات رفت و برگشت برگزار شد و فغانی قضاوت کننده بازی رفت سال 2014 بین دو تیم الهلال عربستان و سیدنی وسترن استرالیا بود. 

سه سکانس به یادماندنی


علیرضا فغانی در جام جهانی 2014 برزیل در هفت بازی از جمله بازی افتتاحیه رقابت‌های به عنوان داور چهارم حضور داشت و با تجربه‌ی حضور در جام جهانی، برای قضاوت در جام جهانی 2018 روسیه انتخاب شد.

علیرضا فغانی در کنار دو کمک خود رضا سخندان و محمدرضا منصوری اولین قضاوت خود در جام جهانی 2018 روسیه را در دور اول بازی‌ها در مرحله‌ی گروهی و بازی بین دو تیم آلمان که قهرمان دوره‌ی گذشته جام جهانی بود و مکزیک پشت سر گذاشتند. دیداری که در نهایت با یک گل به سود مکزیکی‌ها به پایان رسید و تیم داوری کشورمان توانست نمره‌ی قبولی در آن بازی بگیرد. در صحنه‌ی گل مکزیک، سرعت فوق‌العاده علیرضا فغانی که در برگشت از سمت دروازه‌ی مکزیک به دروزاه‌ی آلمان، بالاتر از کیمیش مدافع راست آلمانی‌ها بود، مورد توجه یکی از شبکه‌های تلویزیونی آلمانی قرار گرفت که نشان از آمادگی خوب بدنی داور شناخته شده‌ی کشورمان داشت.

دومین بازی‌ای که فغانی در جام جهانی 2018 روسیه سوت زد بازی حساس دو تیم برزیل و صربستان بود. بازی‌ای که هر دو تیم شانس خوبی برای صعود از گروه خود داشتند که در نهایت با برتری برزیلی‌ها و حذف صربستان از جام جهانی همراه شد. تیم داوری کشورمان در آن بازی هم توانست عملکرد خوبی داشته باشد و نمره‌ی قبولی گرفت.

بعد از قضاوت خوب در بازی دو تیم برزیل و صربستان اتفاقی عجیب برای تیم داوری کشورمان افتاد. علیرضا فغانی به همراه دو کمک ایرانی خود 3 روز بعد از این بازی قضاوت حساس‌ترین بازی مرحله‌ی یک هشتم نهایی جام جهانی که بین دو قهرمان اسبق این رقابت‌ها بود را بر عهده گرفتند. فغانی به خوبی و با مدیریت بی نظیر توانست بازی دو تیم فرانسه و آرژانتین را که در اواخر بازی پر برخورد هم شده بود، قضاوت کند و بعد از قضاوت خوب آن بازی بود که خیلی از کارشناسان او را بخت اصلی قضاوت در فینال جام جهانی نامیدند.

علیرضا فغانی و یکی از کمک‌های او رضا سخندان بعد از قضاوت در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی، در مرحله یک چهارم نهایی جام هم حضور داشتند. در بازی دو تیم فرانسه و اروگوئه که با پیروزی فرانسوی‌ها همراه بود، فغانی به عنوان داور چهارم و سخندان هم به عنوان کمک داور ذخیره پیتانای آرژانتینی را همراهی کردند.

قضاوت در چهار بازی جام جهانی دستاورد مهمی برای فغانی و کمک هایش خواهد بود. آنها برای قضاوت در فینال هم شانس داشتند.

دیدار بلژیک و انگلیس شنبه شب برگزار خواهد شد.

1870

نظرات کاربران
ناشناس
خدا قوت پهلوان
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۹:۵۸
پاسخ
0
1
Mohammed
رده بندی دیدار کم اهمیتی هست کاشکی نیمه نهایی بهش میرسید
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۹:۲۱
پاسخ
2
0
یوسف
ترکیدم خدا درسته افتخاره ولی حق ما فینال بود عزیزم فغانی
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۰:۴۹
پاسخ
0
1
Reza
فینال فقط بقیه اش فایده نداره حتما اونیکه فینال داوری میکنه بهتربوده
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۵۲:۲۲
پاسخ
26
3
S...
مرسی تیم داوری آقای فغانی. داوری فینال واقعا حق شما بود. مرسی از تلاشتون
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۴۹:۰۸
پاسخ
1
16
سجاااااد پرسپولیسی
عالی
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۴۲:۵۶
پاسخ
1
20
مهران
آفرین بر شما دلم میسوزد که تو لبگ تاج و ساکت و اضفهانیان به تو توهین میشود
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۰:۴۸
پاسخ
1
20
علی دایی آقای گل جهان/صادق و فغانی
بهت افتخار میکنیم به ایرانی بودنمون افتخار میکنیم ایولا فغانی
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۵۸:۲۹
پاسخ
1
23
OnlyRed
آقای فغانی شما باعث سربلندی کشور عزیزمان ایران در پهنه بزرگ کره خاکی شده‌اید از صمیم قلب آرزوی سربلندی برای شما و کمک هایتان در مسابقات مهم آینده و همچنین قدر دانی مخلصانه از قضاوتهای خوب شما به نمایندگی از طرف فوتبال دوستان این سرزمین از شما که بسیار با شخصیت و جنتلمن و قاطع بوده و باعث حفظ آبروی این دیار کهن شده آید را می نمایم . ادمین خواهشن چاپ بفرمایید .
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۵:۰۱
پاسخ
1
21
Mani
کاشکی فینال بودین. باز هم تبریک
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۳۷:۲۵
پاسخ
1
19
amir
سلام . بهش تبریک میگم. امیدوارم با موفقیت این بازی رو پشت سر بزان . من هرکسی روفکر می کردم که فینال رو قضاوت کنه الا پیتانا آرژانتینی .آخه مگه می شه کسی هم افتتاحیه هم یک هم بازی های گروهی هم یک هشتم هم یک چهارم و حتی فینال رو قضاوت کنه . خجالت نداره آخه این وسط یه بازی نیمه نهایی هم می دادید دیگه عاااالی می شد. تازه ۱۲ سال پیش فینال رو هم یک آژانتینی قضاوت کرده بود. ولی در کل آرزوی موفیت میکنم برای فغانی . این جام جهانی نشد جام جهانی بعد قطر ان شا..... میشه
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۲۹:۰۶
پاسخ
1
31
سارا اس اسی
دور مقدماتی که تموم شد همه گفتن فینال رو بهش میدن، همون موقع عرض کردم فینال رو محاله بهش بدن ده ها نفر زیر کامنتم جواب دادن مگه کارشناسی؟ حالا امیدوارم فهمیده باشید که زود قضاوت نکنید. فنایی همچنان تنها نماینده ایران تو فینال جام جهانی 94 بین ایتالیا و برزیل
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۲۶:۵۳
پاسخ
35
6
AM
با کمال احترام به نظرت . فغانی اگه خوب نبود اصلا بهش رده بندی رو نمی داند. مشکل ما این بود که لابی و صندلی نه تو ای اف سی و نه تو فیفا داشتیم. بعدشم فنایی داور نبود بلکه کمک داور بود . و داوری یه چیز دیگه است . البته آقای فنایی هم کمک داور خوبی بودند و اگه نبود فینال نمی رفت
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۱:۲۲
2
31
کميل
بنظرم قضاوت بازي انگليس و بلژيک پيچيده تر و دشوارتر از فينالم باشه اتفاقا رده بندي جذاب تره
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۲۴:۵۳
پاسخ
11
27
ناشناس
عالی!ولی ای کاش قضاوت بازی فینال برای آقای فغانی بود ولی تا همینجا هم فوق العاده بودند با آرزوی موفقیت روزافزون
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۲۱:۴۰
پاسخ
2
30
محمد
با ارزوی موفقیت در بازی پیشرو و قضاوت در فینال های بزرگتر بعدی.
۲۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۲۰:۴۶
پاسخ
1
30