عملکرد ایران در اولین بازی‌های جام‌جهانی؛ اشتباهات علیه آرزوها

عملکرد ایران در اولین بازی‌های جام‌جهانی؛ اشتباهات علیه آرزوها

7112
18:14
22 خرداد 1397
تیم ملی ایران از اولین بازی‌هایش در سه جام‌جهانی ابتدایی خیلی خاطرات خوبی ندارد. بازی‌هایی که به خوبی نشان دهنده کم‌تجربگی بازیکنان و کادرفنی تیم ملی ایران و غافلگیرشدن آن‌هاست

وبسایت رسمی برنامه نود - تیم ملی ایران در چهار بازی ابتدایی خود در چهار دوره گذشته جام‌جهانی مجموعا یک امتیاز کسب کرده است و این دوره، دنبال پایان دادن به این ناکامی است. 

به گزارش وب‌سایت نود، اولین بازی در جام‌جهانی ویژه‌ترین بازی است. برای تیمی کم‌تجربه مثل ایران، بازی اول در تورنمنتی متفاوت با هر آنچه قبل از آن تجربه کرده می‌تواند جنبه تاریخی داشته باشد. تیم ملی ایران از اولین بازی‌هایش در سه جام‌جهانی ابتدایی خیلی خاطرات خوبی ندارد. بازی‌هایی که به خوبی نشان دهنده کم‌تجربگی بازیکنان و کادرفنی تیم ملی ایران و غافلگیرشدن آن‌هاست. اتفاقی که در اولین دوره حضور کی‌روش روی نیمکت تکرار نشد و حالا هواداران تیم ملی امیدوارند که در دومین حضور نه تنها خبری از غافلگیری نباشد که شگفتی در همان اولین گام رقم بخورد. نتایج تیم ملی ایران در اولین بازی‌هایش در ادوار مختلف جام‌جهانی پیش از این چه بوده است؟

ایران صفر-3 هلند جام جهانی 1978

اولین بازی در اولین حضور. مهمترین بازی تاریخ تیم ملی تا آن زمان را می‌توان بازی با هلند دانست. اولین دیداری که تیم ملی ایران در جام‌جهانی تجربه کرد و روند بازی هم میزان هیجان‌زدگی شاگردان حشمت مهاجرانی را به خوبی نشان می‌دهد. تیم ملی ایران در حالی این بازی را با سه گل واگذار کرد که دو گل آن از روی نقطه پنالتی بدست آمد. نصرالله عبداللهی و حسن نظری دو بازیکنی بودند که دو خطای پنالتی مرتکب شده و یک هت‌تریک آسان را به رنسنبرینک هلندی تقدیم کردند. بازیکنی که در هفت بازی تیمش در جام‌جهانی دوره گذشته سه گل زده بود در این جام در همان بازی اول به رکورد سه گل رسید.

ایران صفر- یک یوگسلاوی جام‌جهانی 1998

در این بازی تیم ملی ایران بازی خیلی خوبی ارائه داد اما باز هم یک اشتباه فردی مانع از کسب امتیاز شد. این بار نیما نکیسا بود که در چیدن خط دفاعی و جاگیری اشتباه کرد و میهایلوویچ روی همین اشتباه دروازه او را باز کرد.

ایران یک-3 مکزیک جام‌جهانی 2006

باز هم یک بازی خوب و باز هم یک باخت در اولین بازی اما این بار با یک تفاوت. تیم ملی در اولین بازی یک گل زد. روند بازی هم نشان می‌داد که در سومین حضور بازیکنان ایران اعتماد به نفس‌شان بالاتر رفته و استرس‌شان پایین‌تر آمده اما طلسم اشتباهات فردی همچنان به قوت خودش باقی بود. بازی ایران و مکزیک به صورت پایاپای با نتیجه یک- یک در جریان بود اما همکاری میرزاپور و رحمان رضایی روی اشتباهات سریالی و در نهایت لیز خوردن دروازه‌بان تیم ملی ایران به گل عمر براوو منجر شد و شاگردان برانکو در پایان 90 دقیقه با سه گل خورده زمین را ترک کردند.

ایران صفر- صفر نیجریه جام‌جهانی 2014

بالاخره اولین بازی جام‌جهانی به اولین امتیاز منجر شد. حضور مربی‌ای با تجربه کافی در جام‌جهانی، تیم تقربیا خوبی که آماده کرده بود و یک بازی بسته تساوی صفر – صفر مقابل نیجریه را برای ایران به ارمغان داشت. این بار خبری از اشتباه فردی و غافلگیری و بی‌تجربگی بازیکنان نبود و شاگردان کی‌روش با 90 دقیقه بازی اصولی و منطقی یک امتیاز را از برزیل به سوغات آوردند.

ایران- مراکش جام‌جهانی 2018

بعد از تساوی مقابل نیجریه حالا توقع از تیم ملی از زدن یک گل و کسب یک امتیاز بالاتر رفته است. بازی با مراکش اولین و البته مهم‌ترین بازی تیم ملی ایران در روسیه است. دیداری که کسب امتیاز و پیروزی در آن و یا باخت می‌تواند سرنوشت ما در مرحله گروهی را تا حدود زیادی مشخص کند.

 

30388

نظرات کاربران
خوش
ایران ۲- مراکش ۰ ایران ۰ - اس‍‍پانیا 1 پرتقال 1- ایران
۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۴:۴۳
پاسخ
44
16
علیییی
استاده بازی آخر رو فرمودید چی میشه ؟
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۹:۰۵
1
33
عادل
ب احتمال ی بازی دفاعی و چشم ب ضد حمله رو شاهد باشیم، خوشبختانه از نظر قرعه بازی اولمون ب مراتب راحتتر هست، امیدوارم با پیروزی ما همراه باش، ب نظرم یک ب صفر یا دو بر یک ب سود ما باش، پاینده ایران یا حق
۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۰:۰۵
پاسخ
4
66
ایدا سادات 25بهمن 1380
این دوره 1امتیازم نمی گیریم
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۲:۴۳
35
15