فردوسی‌پور: کیکر به «هنر شفاف اندیشیدن» نمره 1/5 می‌دهد

فردوسی‌پور: کیکر به «هنر شفاف اندیشیدن» نمره 1/5 می‌دهد

9780
23:20
25 دی 1394
عادل فردوسی‌پور درباره کتاب هنر شفاف اندیشیدن توضیحاتی را داد.

وبسایت رسمی برنامه نود - عادل فردوسی‌پور درباره کتاب هنر شفاف اندیشیدن توضیحاتی را داد.

به گزارش وبسایت برنامه نود و به نقل از هفته نامه همشهری جوان، عادل فردوسی‌پور درباره کتاب هنر شفاف اندیشیدن که در تابستان با ترجمه او منتشر و الان به چاپ دهم رسیده ، توضیحاتی را داد که گزیده از آن را با هم می‌خوانیم.

-میزان فروش کتاب قطعا به شهرت من هم بستگی داشته است، اما کتاب هم کتاب خوبی بوده، یعنی فکر می‌کنم یکی از دلایلی که فروش بالا رفته، سفارش کردن افرادی که خوانده‌اند به افرادی که نخوانده‌اند بوده، یعنی موج‌اش فکر می‌کنم در حد یکی دو چاپ تاثیر گذاشته ولی بقیه‌اش به خاطر این بود که خود کتاب برای عوام و هم برای خواص جذاب بوده است.

-وقتی کتاب را خواندم، خیلی خوشم آمد ولی نگرانی که داشتم این بود که مثل کتاب‌های آنتونی رابینز و قورباغه‌ات را قورت بده نباشد. PDF کتاب را برای برخی از اساتید دانشگاه تهران فرستادم و آنها گفتند کتاب گیشه‌ای و بازاری نیست. ملموس بودن این کتاب به دلیل آسان بودن آن است. این کتاب 99فصل دارد و هر فصل سه صفحه و آدم از مطالعه آن اذیت نمی‌شود.به خاطر فضای موجود در این کتاب 10 بار تا حالا آن را خوانده‌ام و هر دفعه نکته‌ای جدیدی در آن پیدا می‌کنم. این کتاب قرار نیست که دستورالعمل بدهد یا بگوید این کار را بکن یا آن کار را نکن. یکسری خطاهای رفتاری را اشاره می‌کند که ما از صبح تا شب با آنها سروکار داریم و مرتکب می‌شویم. به همین خاطر خواننده با نویسنده کتاب همذات پنداری می‌کند.

-این کتاب توسط عموی دوستم به من هدیه داده شد، دوستم در سال 88 کتاب فوتبال علیه دشمن را برایم آورده بود و عمویش هم کاملا تصادفی این کتار را به من هدیه داد. با توجه به آنکه وقتم کم بود در فاصله زمانی بسیاری کمی این کار را ترجمه کردم.

-با توجه به اینکه کتاب اواخر بهمن به دستم رسید و اسفند هم درگیر برنامه‌های آخر سال بودم و می‌خواستم کتاب را به نمایشگاه برسانم، با دو نفر از شاگردهایم کتاب را تقسیم بر سه کردیم. و بعد وقت زیادی گذاشتم تا کار یکدست شود.-چاپ سوم کتاب را ویرایش کردیم و فکر می‌کنم از چاپ چهارم به بعد آن، خیلی یکدست‌تر شده است. اگر نشریه کیکر قبلا به آن شماره 2 می‌داد الان به ویرایش جدید شماره 5/1 می‌دهد.

-من کلا خیلی با این کتاب همذات پنداری کردم و خیلی از خطاهایی که در این کتاب به آنها اشاره شده، در فوتبال ما هم وجود دارد. در کتاب گفته شده که اگر 50میلیون نفر یک چیز احمقانه را بگویند، آن چیز کماکان احمقانه است. این چیزی است که در ورزش ما و در کشور ما مصداق دارد.-من خیلی به متن کتاب وفادارم و در هر دو کتابم تلاش کردم مترجم بمانم. البته قبول دارم که از 99 فصل شاید ارتباط با 15 فصل دشوار بود و این شاید به دلیل تفاوت‌های فرهنگی ما و آنها بود. به هرحال کتاب مثال محور است و باید با اختلافات کنار آمد.-شاید عموم مردم با کتاب ارتباط برقرار کنند اما از نظر آکادمیک هم کتاب خوبی است به طوری که برخی از اساتید این کتاب را به عنوان کتاب درسی به دانشجویان توصیه می‌کنند. یعنی کتاب هم می‌تواند با کسانی که مساله روانشناسی را جدی دنبال می‌کنند ارتباط برقرار کند و هم آدم‌های عادی.

-فصلی که من خیلی با آن مشکل داشتم درباره دنبال نکردن اخبار بود. من هم با این فصل مشکل دارم و آن را قبول ندارم چون از صبح تا شب داخل اخبار هستم. در حالی که در کتاب  گفته شده است که آدم نباید اخبار را دنبال کند.

-نکته اساسی این کتاب این است که آدم همه این اشتباهات را قبول دارد و باز آنها را مرتکب می‌شود، می‌خواهم دفعه بعد که کتاب را خواندم جواب این سوال را پیدا کرده و نتیجه بگیرم.

-من کتاب فوتبال علیه دشمن را بیشتر دوست دارم زیرا به نظرم آن کتاب، کتاب‌تر بود. آن کتاب به چاپ هفتم رسیده اما نسبت به این کتاب فروش کمتری داشته است.

-از این نظر خوشحالم که با توجه به سرانه کم مطالعه در جامعه ما کتاب من چند هزار تا فروش رفته و امیدوارم هرجلد را دو، سه نفر در یک خانواده بخوانند به نظر من ناامیدکننده است که تیراژ کتاب‌ها در کشور ما از 300 تا 1000 است. شاید این یک تلنگر باشد که مردم بیشتر کتاب بخوانند. من به رکورد فکر نمی‌کنم اما دوست دارم عاملی شوم برای اینکه مردم بیشترکتاب بخوانند. این دو کتاب مثل دو فرزندم هستند که یکی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و من برای دیگری ناراحت هستم.

-با توجه به مشکلات کپی‌رایت که در کتاب اول پیش آمده بود، خودم با نویسنده آن صحبت کردم و او خیلی خوب با قضیه برخورد کرد. البته گفت دو فرزند دوقلو دارد و نمی‌تواند به ایران بیاید.

-کتاب ترجمه کردن، یک وسوسه است و هرچند کاری زمان‌گیر است اما جذاب. وقتی کتاب را می‌بینم برایم لذت بخش است و به چند نفر هم سپرده‌ام که اگر کتاب فوتبالی یا غیرفوتبالی خوب سراغ داشتند به من معرفی کنند الان چند کتاب در دستم است اما برای ترجمه مورد نظرم نیست. کتاب هنر شفاف اندیشیدن را طی دوتا سه شب تمام کردم. به طوری که شب و نصف شب آن را می‌خواندم ولی کتاب‌هایی که الان دست من است چنین جذابیتی ندارند.

20441

نظرات کاربران
میلاد اسماعیلی
عادل عزیز در مورد سوالت که چرا افراد با اینکه خطاهای اندیشه ای و شناختی خودشان را قبول دارند ولی بازهم این خطاهرا انجام می دهند ؟؟؟ یکی از دلایل این امر اینه که نوع اون خطای اندیشه براشون کارکرد داره (یعنی کار و مسیری که دنبال می کنند رو متوقف نمی کنه ) دلیل دیگه این امر اینه که بینش (یعنی آگاهی نسبت به خطای شناختی )همیشه رفتار انسان رو کنترل نمی کنه بلکه این آگاهی شناختی نسبت به خطاهای ذهنی شون باید در سطح هیجانی هم شکل بگیره به این دلیل افراد هنگامی که هیجانی میشن (احساس ترس ،اضطراب و تهدید) می کنند کارکردهای شناختی ضعیف میشه یعنی با اینکه می دونن این گونه رفتار درست نیست و.لی آن را انجام می دهند ...چرا؟؟؟ دلیل آن به این خاطر است که کنترل رفتارهایشان را به دست هیجاناتشان می سپارند هنگامی که ما کنترل رفتار خویش را به دست هیجانات می سپاریم عنان و اخنیار رفتار خودمان را نداریم ولی هنگامی که رفتار(اعم از گفتار ،رفتار فیزیکی و ...) آگاهانه انجام می شوند شناخت ها حاکم هستند وفرد با آگاهی که از خطاهای شناختی و اندیشه ای اش خواهد داشت کنترل رفتارش را راحت تر به دست می آورد . الیته این میزان کنترل هم در یک مدار صفر تا صدی قرار دارد ..برخی کنترل رفتاری اشان بیشتر شناخت محور هست و کمتر هیجان محور به طور مثال 60 به 40 برخی دامنه ی کنترل هیجانی اشان بیشتر است که در این صورت از دانش خود کمتر می توانند در جهت کنترل رفتارشان بهره ببرند.
۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۱۵:۲۶
پاسخ
3
16
واعظ اشتياني
دكتر عادل فرودسي پور مجري تحصيل كرده و فرهيخه دمتري مديريت رسانه اي از دانشگاه تهران واحد بين الملل ، مجري بروز كه حقاً با ي پاسخ تواهمات رحمتي در خصوص ٥٠ درصد بودنه هوادار استقلال و فان بودن نظر سنجي كه دو واقع توهين به ٧٠ درصد راي دهندگان بود داد متشكرم
۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۰۶:۰۷
پاسخ
14
46
٦ تقلال
ديشب در خصوصي علي كريمي أسطوره فًوتبال ايران و اسيا برنده توپ طلاي اسيا ، بازيكن اسبق بايرن مونيخ ، پست گذاشتم و ٦ تقلالي علارقم اينكه خواستم ملتفت شون كنم ، مجددا دست به تحريف تاريخ زدند و جالبه از سايت رسمي بايرن مونيخ كه هم موتور جستجو داره مايه گذاشتند ، ٦ تقلالي اگر كريمي بدترين خريد بود همون نيم فصل اخراج مي شد المان ها با كسي تعارف ندارند كمااينكه دو سال دو فصل اونجا توپ زد و در بازي حساس جلوي ميلان ، اينتر ، بارسا و دورتمند فيمس بازي نميكرد و باشگاه بايرن تمايل براي تمديد مجدد بعد از دو سال نشون نمي داد با توجه به نوع قرار داد و گفته خود علي كريمي ، اگر شما لينك رسمي پيدا كرديد از سايت بايرن مونيخ حرف بزنيد ، سايت هاي ابي بايد كار كنند مقتضاي حسادت !! خالا فرض ميكنيم ي درصد حرف شما درست كريمي بدترين خريد بود ، گفته و خرده گرفتنه شما مثل اينه كه به كسي كه دانشگاه شريف قبول شده و فارغ تحصيل اونجاست و معدل ١٤ بگيد شما نخبه نبوديد !! شما همون دانشگاه شو ٦ تقلالي معدل ١٠ هم أوردي اخراج هم شدي افرين داري. پيشكسىت بايرن مونيخ در نود دو حدود سه ماه پيش در خصوص علي كريمي توضيح داد و تأييد مجدد كرذ. شما بهتر به مسابقات سريلانكا نپال و ستاره قلالي و داستان هاي توجهي در خصوص سقوط به دسته سه و اعتبار دادن به اون مسابقات سريلانكا با قياس كاملا نادرستش با جام قاره اي اروپا قديم ، باشي اضافه كنم اگر پور تو قهرمان مي شده يا اچاكس در حضور تيم ها درجه ٤ اروپا نبوده و دو باز و ٤ تيم در اخر كشور المان بنز و بي ام ديليو و پورش توليد ميكنه و ٤ بار هم قهرمان زنيت شده قطعا كارشناسان بايرن از تيم دسته سوكي استقلالي بهتر فًوتبال مي شناسند
۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۰۴:۰۷
پاسخ
33
41