فغانی: هر دفعه نباید دربی تهران را سوت بزنم/ خطا روی علیپور به اندازه ای نبود که برای اعلام پنالتی متقاعد شوم

فغانی: هر دفعه نباید دربی تهران را سوت بزنم/ خطا روی علیپور به اندازه ای نبود که برای اعلام پنالتی متقاعد شوم

14841
03:59
10 مهر 1397
علیرضا فغانی که قضاوت دربی تهران را بر عهده داشت، گفت: «صحنه مشکوک به خطا طوری نبود که بنده را برای اعلام خطای پنالتی متقاعد کند».

وبسایت رسمی برنامه نود - برترین داور ایران و آسیا که قضاوت دربی تهران را بر عهده داشت گفت: «صحنه مشکوک به خطا طوری نبود که بنده را برای اعلام خطای پنالتی متقاعد کند».

به گزارش وب سایت نود، علیرضا فغانی داور دربی پایتخت شب گذشته به صورت تلفنی در خصوص مسائل مربوط به داوری دربی تهران توضیحاتی داد و پاسخگوی سئوالات عادل فردوسی پور بود. او درباره انتخاب داور دربی، صحنه‌های مشکوک بازی، صحنه مشکوک به پنالتی به سود پرسپولیس و تأثیر متقابل رفتار تماشاگران و بازیکنان در این دیدار حساس صحبت کرد. در ادامه اظهارات فغانی در گفت‌و‌گوی تلفنی با برنامه نود را می‌خوانید.  

برای اعلام پنالتی متقاعد نشدم

در مورد خطای آرمین سهرابیان (و دریافت کارت زرد دوم و اخراج از زمین) باید بگویم که دوربین از بیرون زمین است و من متأسفانه دید خوبی در این صحنه نداشتم؛ خطای این بازیکن را آوانتاژ دادم که همان صحنه مربوط به علی علیپور پیش آمد. در مورد صحنه پنالتی که چند کارشناس آن را خطای پنالتی تشخیص داده و چند نفر دیگر هم آن را خطا تشخیص نمی دهند، هر دو تصمیم می‌تواند توجیه پذیر باشد اما صحنه طوری نبود که بنده را متقاعد کند تا پنالتی اعلام کنم.

شروع توهین و فحاشی از یک هفته قبل دربی

به این دلیل دوست ندارم دربی را قضاوت کنم که از یک هفته قبل از بازی، حواشی، توهین و فحاشی هواداران هر دو تیم شروع شد. هر دو طرف هم ما را به طرفداری از تیم دیگر متهم می کنند، در صورتی که بنده به اندازه کافی دغدغه دارم که دنبال طرفداری از یک تیم در فوتبال ایران نباشم.

داور خارجی باشد، در مورد او چیزی نمی گویند

اگر داور دربی خارجی باشد، بعد از بازی هم کسی درباره او صحبت نمی کند زیرا او را نمی بیند. اگر به دیگر داوران اعتماد شود، در بین آنها افرادی را می‌توان یافت که بتوانند دربی را قضاوت کنند. اما حرف من این است که وقتی دوستان اظهار می‌کنند که کارهای زیادی انجام داده‌اند، بهترین کمیته یا دپارتمان شده و یا جوانگرایی کرده اند، پس هر دفعه نباید قضاوت این بازی را به بنده یا بیژن حیدری بسپارند، بلکه باید آنقدر گزینه مناسب برای قضاوت دربی داشته باشند که دوباره این بازی را به یک داور ندهند.

قضاوت های خودشان را فراموش کرده اند!

شاید برخی مثل آقای مظفری که در استودیوی برنامه دست به سینه ایستاده‌اند و نظر می‌دهند، قضاوت‌های خودشان را فراموش کرده‌اند و راحت می گویند من نباید این تصمیم را در دربی می‌گرفتم اما در شرایط بازی، بنده خطا را اعلام کردم و حتی کارت را هم از جیبم درآوردم که درگیری شدیدتر شد و در آن لحظه اینگونه به فکرم رسید که جلوی درگیری را بگیرم. در این بازی رفتار تماشاگران ارتباط زیادی به درون زمین دارد. مثلاً در یک صحنه مرتضی تبریزی و شجاع خلیل‌زاده با هم درگیر شدند که این مسئله منجر به پرتاب بطری و سنگ به درون زمین شد و یک دقیقه بعد هم هواداران دو تیم به سمت همدیگر پرتاب می‌کردند. اگر رفتارشناسی مناسبی صورت بگیرد و بازیکنان توجیه شوند که یکسری درگیری‌ها را در زمین به وجود نیاورند و بر سر هر مسئله کوچکی با یکدیگر درگیر نشوند که داور بخواهد برخورد قاطعی بکند، این اتفاقات به تماشاگران انتقال داده نمی شود. بنابراین، صحبت کردن در مورد این صحنه ها خیلی راحت است، اما امیدوارم که دیگر این اتفاق نیفتد.

بازیکنان باید رعایت کنند

در مورد اینکه می گویند دیگر پیراهن یک بازیکن را نکشم، باید بگویم به روی چشم، از این پس اجازه می دهم همدیگر را حسابی بزنند، بعد به آنها کارت قرمز می‌دهم. علی کریمی از دوستان خوب من است اما در صحنه ای که پیراهن او را کشیدم، بعداً پشیمان شدم البته این کار برای خاتمه دادن به درگیری بود. در مجموع ارتباط خوبی با بازیکنان داریم اما یک سری مسائل را باید خود بازیکنان رعایت کنند تا به تیم داوری و داوران کمک شود.

 

2081

نظرات کاربران
Mosi
اقای فغانی این بار اول نیست که تو دربی به نفع اسدقلال سوت زدی واسه همین ما پرسپولیسیا از قبل از بازی با قضاوت شما مشکل داشتیم. بعدشم دیگه چجوری باید منتظری دست علیپور و میگرفت که شما متقاعد بشی
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۸:۱۰
پاسخ
1
5
پسر خلیلشهر
اگه این خطا روی علیپور به اندازه ای نبود که برای اعلام پنالتی متقاعد شوی پس چطور دو فصل پیش توپی که به دست بنگر اصلا نخورده بود چطوری متقاعد شدی پنالت بگیری؟؟؟؟ ادمین جان لطف کن
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۳:۳۰
پاسخ
1
9
عشقپولیس
اقای فغانی فکر کردی کی هستی که هر طور دلت میخواد با بازیکن رفتار میکنی.من پرسپولیسیم ولی دلیل نداره به خاطر حرکت زشتت برابر علی کریمی بازیکن استقلال ناراحت نشم. فک کردی هر کاری دلت بخواد میتونی بکنی.رفتی تو جو حاجی.جوگیر شدی.
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۰:۱۴
پاسخ
0
10
amir
یه داور بین المللی با یه کارنامه فوق العاده درخشان و افتخار کشور اما تو دربی...
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۶:۳۴
پاسخ
5
7
مجیدشیخی
درود بر آقای پروفسور برانکو که باپنجره بسته وبدون بازیکن این مسولیت و بار سنگین رو با سربلندی و به خوبی تا به اینجا کشانده است .وهمچنین آفرین بر غیرت بچه ها که برای غیرت و تعصب تعریف جدیدی ایجاد کردند زنده باد ایران زنده باد پرسپولیس زنده باد برانکوی قهرمان .
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۵:۲۰
پاسخ
0
13
real
کاملا مشخصه منتظری داره به رحمتی نگاه میکنه که میاد بیرون یانه. تا لحظه اخرم دست علیپورو ول نمیکنه که برنگرده برا ضربه زدن
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۳:۲۹
پاسخ
0
14
ac milan.persepolis
باید فن بار انداز میزد میگرفتی
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۸:۲۸
پاسخ
1
30
روتو برم
یعنی این آقا اصلا حواسش هست چی میگه؟!خطا! به اندازه ای نبود که پنالتی بگیرم،هر خطایی در محوطه جریمه یعنی اعلام ضربه پنالتی،این شدت و ضعف خطا فقط برا دادن کارت و جریمه شخصی،خدایی اینو چطور میفرستن جام جهانی؟؟
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۲:۳۷
پاسخ
1
31
سرخ نهاد
خوب هستی به جای خود. ولی بنظرم دربی رو خوابوندی. خطای منتظری روی علیپور مثل خطای راموس روی محمد صلاح بود. البته زاویه ش فرق داشت
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۴:۱۲
پاسخ
1
25
فرهبد
بجا اینکه معذرت خواهی کنی داری اشتباهت رو توجیح میکنی. امتیاز رو از پرسپولیس گرفتی.بازی با ذوب آهن هم با اون پنالتی مشکوک قهرمانی رو از پرسپولیس گرفتی. فغانی خدا ازسر تقصیراتت بگذره
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۳:۳۵
پاسخ
1
33
بلواستار
اصلا خطا نبود که بخواد پنالتی بگیره، علیپور هم مثل طارمی دایو زد. اما چرا صحنه‌هایی که احمد نوراللهی با لقد و آرنج و کامیابی‌نیا با آرنج فرشید اسماعیلی رو می‌زدن کارت نداشت؟
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۱:۵۶
پاسخ
36
1
پرسپولیسی ازپایتخت شوروشعورحسینی
پنالتی بود۱۰۰درصدواخراج سهرابیان به لطفش ازباخت گرختیدطلبکارهم هستیدروکه نیست
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۶:۳۸
0
18
11
چون به ضرر استقلال بود متقاعد نشدى اينا ميگفتى بهتر بود
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۹:۱۹
پاسخ
1
31
Amir
خدایی نمیدونم رو چه حسابی میگن دربی رو خوب قضاوت کرده واقعا برام سواله یه پنالتی و یه اخراج که میتونست رو رونده بازی خسته کننده تأثیر بزاره نگرفته بعععد میگن خوبه چه خوبی داره واقعا نمیفهمم الان فنایی هم کمک داور فینال جام جهانی بوده باید بگیم هر اشتباهی کرده قبلا اشکال نداره خوب داوریه یعنی چی چرا خودش اینقد مغروره و به اشتباه خودش پی نمیبره که چی یکی از بازی های مهم جام جهانی رو قضاوت کرده خدایی دمتون گرم اشتباه مسلم داوری خیلی راحت میتونه رو نتیجه تأثیر بزاره که گذاشت مرسی فغانی مرسی که اینقد مغروری مرسی که همش بر ضد پرسپولیس بودی اون بازی ذوب اهن تو ازادی هیچ وقت یادمون نرفته فحاشی هم نکردیم فقط خدا کنه دیگه دربی رو تو سوت نزنی
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸:۱۲
پاسخ
1
30
مرتضی
نمیدونم امکان پذیر هست یانه ولی اگه جای فغانی بودم یه درخواست برا فدراسیون اسپانیا مینوشتم میرفتم هم اونجا زندگی میکردم هم داوری قطعا از نظر فنی بهترین داور جهان از اونا کمتر نیست،اینجوری از شر این بدبخیا هم راحت میشه چیه اینجا اصلا؟؟؟؟تموم تن آدم میلرزه
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۲:۵۱
پاسخ
25
2
ایوب قرمز خورموج
آقای فغانی یک کلام بگو اشتباه کردم
۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸:۳۴
پاسخ
1
28