لیورپول فصل را بدون شکست به پایان می‌رساند؟

لیورپول فصل را بدون شکست به پایان می‌رساند؟

11454
00:18
26 مهر 1398
دلایلی برای اینکه لیورپول فصل را بدون شکست/ با شکست به پایان می رساند.

به گزارش وبسایت نود، لیورپول تا هفته هشتم حتی یک امتیاز هم از دست نداده است.

فصلی رکوردشکن تا به اینجا برای لیورپول رقم خورده است. با هشت برد، آنها هشت امتیاز برتری در صدر جدول دارند. یک برد دیگر در بازی حساس و حیثیتی مقابل یونایتد در الدترافورد، لیورپول را به هجدهمین پیروزی پیاپی خود در لیگ می رساند و با رکورد سیتی در فصل 2017-2018 برابری خواهند کرد.

لیورپول در این فصل فرمی از خود را نشان داده که این تصور را ایجاد کرده آنها شاید بتوانند فصلی بدون شکست را پشت سر بگذارند. اتفاقی که فقط یک بار در تاریخ لیگ برتر رقم خورده و آن هم برای تیم ونگر در فصل 2003-2004 رقم خورد. حالا آنها علاوه بر رؤیاپردازی اولین قهرمانی در لیگ بعد از سه دهه، جاه‌طلبانه به فصلی بی شکست می اندیشند. اما آیا این اتفاق عملی است؟

دلایلی برای تداوم شکست ناپذیری

بازیکنان

لیورپول ترکیب خوب، قوی و هیجان انگیزی دارد. بهترین ترکیب تیم بعد از دهۀ 80 میلادی که آخرین سلطه‌شان بر فوتبال انگلیس بود. سلطه ای همچون قدرت نمایی یونایتد در دهۀ 90 میلادی. یکه‌تاز و بی‌همتا. لیورپول در تمام پست های خود از کمیت و کیفیت خوبی برخوردار است. آلیسون به جرأت جزو سه دروازه بان برتر دنیاست و حتی در نبود او نیز آدرین عملکرد خیلی بدی نداشت و به هر حال قرمزها به روند بردهای خود ادامه دادند. اوضاع در خط دفاع خیلی خوب است، رابرتسون و فن دایک در اوج آمادگی هستند و مثلث هجومی تیم در دنیا زبانزد هستند.

فاکتوری به نام کلوپ

تیم های فوتبال بازتابندۀ شخصیت مربی هستند و این مثال به خوبی در لیورپول قابل مشاهده است. او تقریباً همان سبک معروف "فوتبال هِوی متال" خود را که در دورتموند به نمایش گذاشت، حالا در لیورپول هم به رخ کشیده است. شور و لذت در بازی تیم او به وضوح دیده می شود و درون زمین نیز ریتم بازی قرمزهای آنفیلد نمایانگر همان چیزی است که در بیرون زمین، در رختکن و در جو باشگاه قابل مشاهده است. حرکات کلوپ کنار زمین، شور و تعصبش، مصاحبه هایش همه موجب شده تا پیوندی عمیق میان تیمش و هواداران برقرار شود و همین موضوع عنصری کلیدی در موفقیت های لیورپول بوده است. کافی است به بازی نیمه نهایی  فصل قبل لیگ قهرمانان نگاهی بیندازید و ببینید چطور لیورپول به مدد همین تماشاگران توانست بازی 3-0 باخته را بازگرداند.

آنفیلد

اگر لیورپول می خواهد لیگ را بدون شکست به پایان برساند باید از دل بازی‌هایی سخت در خارج از خانه، سربلند بیرون آید. اما رکورد آنها در آنفیلد روحیه بخش و قدرت دهنده است. لیورپول از آپریل 2017 و شکست 2-1 مقابل پالاس دیگر در لیگ برتر در خانه شکست نخورده است. یادمان نرود هواداران پرشور لیورپول در آنفیلد، بیش از هواداران تیم های دیگر لیگ برتری، با تشویق‌ها، با شور و حرارت شان رخ نمایی می کنند. اگر آنها همین فرم را در خانه حفظ کنند، آنوقت برای حفظ روند شکست ناپذیری، فقط دغدغه بازی های خارج از خانه را دارند.

رقبایی نه چندان قوی!

درست است لیگ برتر همچنان یکی از رقابتی ترین لیگ های جهان است و همیشه نیز به این کیفیت خود شناخته شده است. اما در سالهای اخیر رقابت در لیگ برتر به دو دسته تیم ها تقسیم شده است. تاپ سیکس (Top6) و 14 تیم دیگر. اما آیا آن 14 تیم دیگر تهدیدی برای لیورپول به حساب می آیند. آمار می گویند: خیر! لیورپول فصل قبل فقط یک باخت داشت. آن هم مقابل منچسترسیتی و در اتحاد. در واقع اگر بخواهید آخرین باخت لیورپول را در مقابل تیمی به غیر از  Top6 بیابید، باید به ژانویه 2018 بازگردید که آنها مقابل سوانزی شکست خوردند. در میان Top6 نیز، لیورپول همین حالا در این فصل آرسنال و چلسی را شکست داده و در هفته های پیش رو باید به مصاف تاتنهام و یونایتدی برود که هر دو بحران زده هستند. پس فقط می ماند دوباره جدال با سیتی.

شانس

وقتی به تیم آرسنال فصل 2003-2004 نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که هر تیمی برای پشت سر گذاشتن یک فصل بدون شکست، نیاز به عنصر شانس هم دارد. بخت خوش در آن فصل همراه تیم ونگر نیز بود.  مثلاً آنها در الدترافورد شانس آوردند که پنالتی دقیقه 90 نیستلروی به گل تبدیل نشد. لیورپول در شرایطی این فصل در دو بازی سخت مقابل شفیلد و لسترسیتی دست پر زمین را ترک کرد که اگر اشتباهات مسلم بازیکنان حریف و خطاهای داوری نبود، ممکن بود اکنون شرایط طور دیگری رقم می خورد. جالب است که بر اساس شاخص شانس (تهیه شده توسط espn) لیورپول در فصل 2017-2018 بدشانس ترین تیم لیگ بود ولی حالا آنها با چاشنی شانس می توانند به رکورد آرسنال برسند.

دلایلی برای از دست دادن روند شکست ناپذیری

رقبایی مصمم

درست است که یونایتد روزهای خوبی ندارد ولی در 202 تقابل لیورپول و یونایتد، شیاطین سرخ 80 بار موفق به شکست لیورپول شده اند و روز یکشنبه نیز نمی خواهند به راحتی بازنده مسابقه حساس شمال غرب انگلیس باشند. لیورپول هنوز بازی های سخت زیادی در ادامۀ لیگ دارد. حتی اگر آنها در الدترافورد طعم تلخ شکست را نچشند، بازی در اتحاد مقابل رقیب اصلی و مدافع عنوان قهرمانی، بسیار سخت است. ضمن اینکه نباید از بازی مقابل تاتنهام و آرسنال در لندن غافل شد. از اورتون رقیب همشهری هم باید یاد کرد. درست است در سالهای اخیر آنها اصلاً آمار خوبی مقابل لیورپول نداشتند ولی مارچ 1988 لیورپول در شرایطی به گودیسون پارک قدم گذاشت که می توانست با فرار از شکست، اولین تیمی شود که در آن فصل 30 بازی بدون شکست را پشت سر می گذارد، اما آنها در آن بازی 1-0 شکست خوردند.

نیمکتی نه چندان قوی

مصدومیت ها می تواند یقه لیورپول را در ادامه فصل بگیرد. همین دو ماه قبل بود که آلیسون مصدوم شد و در غیبت او، هر چند آدرین بد کار نکرد ولی اشتباهاتی هم داشت. درست است که اوریگی و شکیری بازیکنان جایگزین مناسبی برای خط حمله آتش لیورپول هستند ولی باید قبول کرد در حد و اندازه های سه بازیکن اصلی هجومی تیم کلوپ نیستند و معلوم هم نیست در زمان غیبت یکی از اضلاع مثلث هجومی لیورپول، شکیری و اوریگی روی فرم باشند یا خیر. فصل قبل در مسابقه ای حساس مقابل بارسلونا، همین اوریگی و شکیری نجات بخش بودند، اما هیچ تضمینی نیست این اتفاق تکرار شود. همانطور که سیتی اکنون گرفتار مصدومیت ها شده و 8 امتیاز از لیورپول عقب افتاده است، لیورپول هم ممکن است با مصدومیت بازیکنانش مواجه شود.

ترس از ناکامی

لیورپول از سال 1990 قهرمان لیگ نشده و بار سنگینی روی دوش این باشگاه وجود دارد. باری که یک بار کاپیتان جرارد را هم از پای در آورد. فصل 2013-2014 لیورپول چند قدم با قهرمانی فاصله داشت که جرارد در بازی با چلسی، لیز خورد! لیورپول فصل قبل در کل فصل، تنها یک باخت داشت، اما باز هم قهرمان نشد. بنابراین فشار روانی ناکامی های سه دهه اخیر در کسب قهرمانی در لیگ و اتفاقاتی همچون فصل گذشته و فصل 2013-2014 نمی تواند به کل از ذهن فراموش شود. مشخص است که هدف نخست لیورپول قهرمانی در لیگ است و نه رکوردشکنی. اما همین فشار برای قهرمانی، ممکن است عاملی برای افت لیورپول شود.

نتایجی غیرمنتظره

درست است که لیورپول حسابش را از باقی تیم های لیگ برتر جدا کرده و فعلاً مقتدرانه صدرنشین است. اما فوتبال است و هزار اتفاق. ورزشی غیرمنتظره که سرنوشتش به یک لحظه وابسته است. هیچ کس تصورش را هم نمی کرد تا هفته هشتم سیتی دو باخت را تجربه کرده و مقابل تیم هایی چون وولوز و نورویچ شکست را پذیرفته باشد. اما این اتفاقات رقم خورد. منچستریونایتد در سال 2012 مقابل ویگانی شکست خورد که تا پیش از آن، حتی امتیاز هم به رقیبش نداده بود. بنابراین نباید هرگز عنصر غیرقابل پیش‌بینی‌بودن فوتبال را از یاد برد.

از دست دادن فرم خوب

لیورپول اکنون در ابرها سیر می کند، اشتباهات بازیکنان حریف و خطاهای داوری نیز فعلاً روی خوش را به آنها نشان داده است و توانسته اند به 8 برد پیاپی برسند. اما هر چیزی می تواند در گذر زمام دستخوش تغییر واقع شود. مصدومیت‌ها، یک اشتباه از سوی مربی، بازیکن خودی یا حتی داور. ممکن است ورق را برگرداند. بنابراین نباید از این موضوع غافل شد چرا که جزییاتی کوچک نیز می توانند اثری منفی بگذارند و تیم را از فرم خوب خود دور سازند.

اما آیا واقعاً لیورپول فصل را بدون شکست به پایان می‌رساند؟

1878

نظرات کاربران
طوگاد
به عنوان یه آرسنالی معتقدم که هیچ تیمی از لیگ جزیره نمیتونه به این رکورد جاودانه برسه.
۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۰:۴۸
پاسخ
2
5
Bluegrana
با اینکه سرسختانه طرفدار سبک پپ هستم ولی تیمای کلوپ به طور وحشتناکی خوب بازی میکنن
۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۹:۴۸
پاسخ
0
10
arya
نمیدونم چرا دو تیم لیورپول و آث رم توی دو سال اخیر تو ایران منفور شدن!!! احیانا ربطی به بارسلون داره!؟؟؟؟؟؟
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۰:۲۸
پاسخ
20
6
دوستاره
اگه حالا نه پس کی؟
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۷:۲۳
پاسخ
2
7
Jessi
دو تا باخت میده یکی به چلسی یکی به سیتی ولی در نهایت قهرمان میشه
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۳:۵۶
پاسخ
22
10
رائول
ان شا الله امسال لیورپول قهرمان میشه
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۸:۳۳
پاسخ
23
34
AMIRREZA
Because we're Liverpool
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۳:۴۷
پاسخ
18
21
توپچی
این رکورد دست نیافتنیه.... شتر درخواب بیند پنبه دانه لیورپول مال این حرفا نیست
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۴:۴۴
پاسخ
36
27
آنفیلدی های وطن
حالا که مال این حرفا شده
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳:۰۲
5
7
آنفیلدی های وطن
لیورپول عشقه عشق
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۵:۳۲
پاسخ
16
25
شهاب
این رکورد مال توپچی هاس.و بی تکرار.gunner no lose
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۰:۳۷
پاسخ
22
20
بلوچی
لیورپول بهترین و جذابترین تیم حال حاظر جهان هستش و فقط شایسته قهرمانی توی همه جام هاست به امید خدا این فصل همه رو درو میکنه
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۰:۰۳
پاسخ
26
25
امین
خدا نکنه
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۰۴:۰۹
پاسخ
21
22
حسین
فقط کافیه ۲۷۰۰ دقیقه نبازن! احتمالش خیلی کمه
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۴۶:۲۳
پاسخ
11
21
بهرام
تنها به یه علت لیورپول حداقل تو این ۱۷-۱۸ ستلی که من هواداراش بودم قهرمان لیگ نشده اونم فشاری بوده که روی ذهن بازیکناست یعنی سه بار که دقیقه نود قهرمانی رو واگذار کردیم علتش همین بود یه جورایی مثل ناکامی های کلوپ تو فینال ها که فصل پیش طلسمش شکست لیورپول اگه یه قهرمانی فرمت جدید لیگ رو بیاره به راحتی قهرمانی های بعدیش رو میتونه بیاره نمیگم فصل بعدش هم قهرمان میشه ولی قطعاً سی سال طول نمیکشه
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۲:۲۰
پاسخ
6
23
لیورپولی دو آتیشه‌ی دهه هفتادی
احتمالش هست که بدون باخت سپری کنه. اما این نکته رو هم باید در نظر گرفت که تیما الان در برابر لیورپول تحت فشار هستند و همین هم باعث اشتباهاتشون میشه.
۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۰:۲۳
پاسخ
4
21