لیگ قهرمانان متعلق به رونالدو است؛ نگاهی تاکتیکی به برد یوونتوس

لیگ قهرمانان متعلق به رونالدو است؛ نگاهی تاکتیکی به برد یوونتوس

5427
00:27
23 اسفند 1397
یوونتوس با هتریک رونالدو موفق شد به مرحله بعد لیگ قهرمانان اروپا صعود کند.

به گزارش وبسایت نود، یک ماه قبل در مادرید، اتلتیکومادرید تیم مسلط دیدار با یوونتوس بود. یوونتوس حرفی برای گفتن نداشت و هیچ تهدیدی روی دروازه رقیب ایجاد نکرد. اتلتیکو 2-0 پیروز شد. چهارشنبه شب در بازی برگشت در تورین، یوونتوس تیم مسلط دیدار با اتلتیکو بود. اتلتیکو حرفی برای گفتن نداشت و هیچ تهدیدی روی دروازه رقیب ایجاد نکرد. یوونتوس 3-0 پیروز شد و صعود کرد.

این بازی را می توان یک جدال کلاسیک رفت و برگشت لیگ قهرمانان دانست. جدالی که به خوبی بیانگر سختی های بازی در خارج از خانه بود. یوونتوس به مدد هواداران خودی در بازی برگشت توانست عرصه را بر رقیب خود تنگ کند و حکم صعودش را بگیرد، رقیبی که متخصص بازی های اروپایی در فصول اخیر بوده است. البته نباید فراموش کرد این برد به مدد هتریک رونالدو رقم خورد. مهاجمی که یوونتوس او را برای چنین شب هایی خریداری کرد.

تصور این که یوونتوس بتواند در بازی برگشت، به برد برسد و نتیجه را جبران کند ولی رونالدو نقشی در این بازگشت نداشته باشد، خیلی سخت بود. رونالدو کسی است که در سال های اخیر قاتل اتلتیکو بوده است. چهار هتریک اخیر در مقابل اتلتیکو، همگی توسط رونالدو ثبت شده اند و حالا این بار او با پیراهن راه راه بیانکونری، اتلتیکو را مجازات کرد. دو گل او با ضربه سر یوونتوس را در موقعیت بهتری قرار دارد و سپس با یک ضربه پنالتی کار را تمام کرد. گل های او با ضربات سر، از جمله گل های کلاسیک دنیای فوتبال محسوب می شوند که یوونتوس در این فصل بارها از این طریق به گل رسیده است: یک سانتر بلند روی تیر دوم، و پرش و ضربه سر رونالدو روی مدافع کناری کوتاه قامت تر از خود.

تاکتیکی ساده به نظر می رسد ولی برای یوونتوس بسیار موثر و کلیدی واقع شده است. انقدر موثر که حالا صدرنشین سری آ هستند و در لیگ قهرمانان نیز جزء هشت تیم نهایی قرار دارند.

البته در این میان باید اعتبار زیادی برای آلگری قائل شد که توانست جنگ تاکتیکی را از سیمئونه ببرد. او در مقابل اتلتیکوی سخت کوش، دفاعی و به نظر نفوذناپذیر به توفیق رسید. اتلتیکو هر چند با سیستم 4-4-2 روانه زمین شده بود، ولی گریزمن و موراتا آنقدر نزدیک به خط میانی بازی می کردند که می توان سیستم تیم مادریدی را 4-4-2-0 عنوان کرد. در مقابل این اتلتیکو، یوونتوس هوشمندانه و زیرکانه عمل کرد.

روی کاغذ و در ابتدای مسابقه، یوونتوس با ترکیب 4-3-3 روانه زمین شده بود. ولی دقایقی بعد از به صدا در آمدن سوت شروع بازی، با جابجایی امره جان درون زمین و حضور کانسلو در فاز هجومی، یوونتوس به سیستم 3-4-3 تغییر شکل داد. آنها هوشمندانه از عقب زمین توپ را به گردش در می آوردند، هافبک های مرکزی با جایگیری مناسب در میانه زمین، کاملاً متمرکز بودند تا مانع ضدحملات اتلتیکو شوند و وینگ‌بک‌های دو سمت می توانستند با خیال راحت تری به جلو بروند تا روی دروازه سانتر ارسال کنند. این گونه می توانستند رونالدو را در خطرناک ترین موقعیت ها، صاحب فرصت کنند.

این نقشه کلی یوونتوس در طول بازی بود، آن هم در مقابل تیمی که خیلی عقب نشسته بود و فشرده دفاع می کرد. این حربه، وابسته به درخشش رونالدو بود و ازقضا او هم شب خوبی را سپری کرد. با محرومیت ساندرو، اسپینازولا به خوبی نفوذ کرد و در آن سمت هم کانسلو عملکرد خوبی داشت.

اصرار و تمرکز یوونتوس برای اجرای این برنامه، به خوبی روی گل اول دیده می شد؛ برناردسکی در موقعیتی صاحب توپ شد که خیلی مناسب سانتر نبود، او که ذاتاً یک بازیکن خلاق است، در این صحنه به جای آنکه دریبل کند یا یک پاس در عمق ارسال کند، به نقشه اصلی یوونتوس فکر کرد؛ توپ را روی تیر دوم برای رونالدو ارسال کرد، تا ستاره پرتغالی همچون خیلی از صحنه های دیگر این فصل، با پرش های بلند همیشگی خود، ضربه سری استادانه را به سمت دروازه روانه کند.

گل دوم، تقریباً آینه گل اول بود. در سمت دیگر زمین، از جناح مخالف و روی سر مدافع سمت راست اتلتیکو. این بار در این صحنه رونالدو روی سر آریاس گل زد. آریاس در بازی رفت به دلیل نقص در همین جدال های هوایی در ترکیب قرار نگرفته بود ولی مصدومیت ها برای سیمئونه چاره ای نگذاشته بود تا در این بازی از او در ترکیب استفاده کند.

با این گل، بازی مساوی شد. یوونتوس بعد از این گل، می توانست عقب بنشیند و محتاطانه تر بازی کند تا مبادا اتلتیکو گل بزند و کار برایشان دوباره به نقطه آغاز برگردد. اما آلگری شجاعانه عمل کرد، او دیبالا را راهی زمین کرد و اسپینازولا را فدای ستاره آرژانتینی کرد تا تیمش کاملاً شکل هجومی تری بگیرد. در مسابقه ای که سیمئونه کاملاً جانب احتیاط را اتخاذ کرده بود، آلگری به دنبال گل برتری و قطعی کردن صعود بود.

همین تعویض در ادامه کارساز شد، حملات یوونتوس ادامه داشت تا اینکه در یکی از این نفوذها، صاحب پنالتی شدند و دوباره نوبت به فروغ رونالدو رسید تا شب درخشان او تکمیل شود و هتریک کند. هتریک شماره 52 در دوران حرفه ای!

اما در مورد تاکتیک اتخاذ شده توسط سیمئونه در این دیدار و شکست آنها، جای بحث زیادی وجود دارد. به خصوص در مورد شکل محتاطانه بازی تیم اتلتیکو در دیدار برگشت. مادریدی ها به کلی فقط در فکر دفاع و کلین شیت بود، آنها هیچ برنامه و فکری برای رسیدن به گل مهم خارج از خانه (گلی که می توانست یوونتوس را ناامید سازد چرا که در آن صورت باید 4 گل می زدند) نداشتند. عجیب تر اینکه اتلتیکو حتی در دفاع هم عملکرد خوبی نداشت و نتوانست به خوبی از محوطه هجده قدم خود دفاع کند. شگفت انگیز این که 90 ثانیه مانده به پایان بازی و زمانی که اتلتیکو نیاز به گل داشت تا حذف نشود، تمام 11 بازیکن اتلتیکو در نزدیکی محوطه جریمه خودی بودند تا از پرتاب اوت یوونتوس دفاع کنند. مشخص بود که آنها در تغییر رویکرد از دفاعی به هجومی به شدت دچار مشکل بودند.

در نهایت، این شب، شب رونالدو بود.

رونالدو خود نیز به خوبی در پایان بازی اشاره داشت که؛ «شاید آنها به همین دلیل من را خریداری کردند.» در اصل نیز همینطور است. رونالدو متخصص لیگ قهرمانان شده است. یوونتوس هفت فصل پیاپی است که قهرمان سری آ شده است، آنها بدون یا با رونالدو نیز به قهرمانی هشتم می رسیدند، اما بحث در مورد لیگ قهرمانان وجود دارد، به خصوص بعد از دو ناکامی در فینال لیگ قهرمانان، آنها حالا روی رونالدو سرمایه گذاری کرده اند تا به آن توفیق بزرگ برسند.

تنها سیدورف توانسته با سه تیم مختلف در این تورنمنت معتبر به قهرمانی برسد و حالا رونالدو نیز می تواند به این مهم برسد و در حال حاضر او یک مدعی جدی برای رسیدن به این رکورد است و البته که فشار زیادی نیز روی او برای رسیدن به این مهم وجود دارد.

1878

نظرات کاربران
و این است تراختور...
عشقممم رونالدوو
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۶:۰۲
پاسخ
4
25
Cr7-18
بااین فشاروحشتناکی که واسه قهرمان کردن یووه روی کریس به نظرمن همین که این بازی رواینجوری برگردوند خودش قهرمانیه هرچندکه جادوی کریس این حرفهانمیشناسه !Hala cr7 !Hala madrid!
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۲۹:۳۹
پاسخ
4
27
رونالدو5قهرمانی بارسا5
جالبه باز بعضی ها میان با این همه امار باز کری میخونن...
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۴۰:۳۱
پاسخ
3
24
عشقممم نیمار
وقتس یوونتوس حذف شد ..باز میشه گفت ک‌ لیگ قهرمانان متعلق ب رونالدوست :-) یوونتوس طلسم شدست و‌ب هیچ‌وجه قهرمان اروپا نخواهد شد :-)
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۹:۲۸
پاسخ
115
17
ebi perspolis
به نظرت اگه یووه قهرمان نشه حتما psg قهرمان میشه؟
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۴۴:۵۹
2
18
دایو فقط نیمار عشقممم
خوشم میاد از رو نمیری هیچوقت با این اموجی های رو مخی ای که میذاری امیدوارم نیمار یه آسیب جدی ببینه و تا ابد نتونه فوتبال بازی کنه سلطان دایو نیمار
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۳:۵۵
4
11
حامد مسی عشق آرژانتین
والا خسته شدیم انقدر حرف الکی شنیدیم، ۲ تا گل از شش قدم و یه پنالتی بود دیگه، بازی امشب مسی رو دیدید؟ گل دومش رو چطور؟ ۲ تا پاس گلش رو چطور؟ یکی از یکی قشنگ‌تر، یه جوری پنالدو پنالدو می‌کنن انگار چی‌کار کرده، تو لیگ قهرمانان حتی تو کورس گلزنان هم نیست، کلا ۴ گل، کارایی که مسی می‌کنه رو می‌کرد چی می‌گفتید؟
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۷:۱۲
پاسخ
131
42
مجتبی
در جواب حامد عشق مسی ؛ داداشه من ، هم مسی و هم رونالدو دو بازیکن محشر تاریخ بوده و هستن و اصلأ هم با حرف های منو شما از اعتبار و بزرگی شون چیزی کم نمیشه و من فقط بخاطر توهین هایی که به رونالدو کردی الان اومدم و فقط جواب قسمت آخر نظرت رو میدم و بقیه ش رو بیخیال شیم بهتره چون ارزش جواب دادن نداره برادر من یه جوری میگی مسی اقای گل هست و رونالدو توو کورس گلزنان لیگ قهرمانان نیست و برابر اتلتیکو انگار چیکار کرده و... که یکی ندونه فکر میکنه مسی این چند فصل اخیر بدون استثنا اقای گل لیگ قهرمانان اروپا شده ؟؟!!!!! برادر من اولأ این اولین بار نیست که رونالدو یک تنه تیمش رو از حذف شدن توو لیگ قهرمانان اروپا نجات میده و اتفاقأ 2 فصل پیش هم دقیقأ همین کار بزرگ رو کرد و با هت تریک مقابل وولفسبورگی که بازی رفت رو 2-0 رئال رو برده بود ؛ در بازی برگشت با هت تریک دیدنیش تیم رئال رو به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا برد و یه تنه کامبک زد اون هم در لیگ قهرمانانی که سطحش فراتر از تمام لیگ های دیگه ست ؛ بازیکنانی از این دست خیلی کم و نادر هستن که بتونن از این کارهای شگفت انگیز نه تنها یه بار بلکه چندین بار بتونن انجامش بدن مثال های زیادی از کارها و معجزه های رونالدو هست و بگذریم بهتره در ضمن اگه نمی دونی بدون ؛ رونالدو با رئال مادرید چند فصل پشت سر هم اقای گل لیگ قهرمانان اروپا شده ( از فصل 2012-2013 تا فصل 2017-2018 اقای گل لیگ قهرمانان اروپا رونالدو شده ) یعنی تا همین فصل قبل هم اقای گل بی منازع لیگ قهرمانان اروپا بدون استثنا رونالدو بوده و بس ؛ در ضمن شک نکن اگه رونالدو تیمشو عوض نمیکرد و توی رئال می موند الان دوباره با اختلاف اقای گل این فصل لیگ قهرمانان اروپا بود و مسی در تعقیبش طبیعی هست که وقتی یه بازیکن تیمش رو عوض میکنه تا بیاد و با اون تیم و تاکتیک های متفاوت و بازیکناش هماهنگ بشه زمان زیادی میبره و ممکنه در این حین از کورس آقای گلی هم عقب بمونه ولی خب احتمالا برگرده به کورس ؛ حالا حتی اگه این فصل نشه فصل بعد حتما میتونه (در ضمن هافبک ها و بازیکن هایی که در رئال مادرید رونالدو رو تغذیه میکردن هم از لحاظ تجربه و سطح کیفی بازی شون و هم از لحاظ تعداد زیاد بازی هایی که در کنار هم بودن و میتونستن چشم بسته رونالدو رو صاحب فرصت کنن قابل مقایسه نیستن با هافبک های حال حاضر یوونتوس که هنوز یه فصل نشده رونالدو به جمع شون پیوسته و انتظار آقای گل شدنش در لیگ قهرمانان در همون فصل اول حضور در این تیم به نظرم انتظار خیلی خیلی زیادی باشه هر چند رونالدو و مسی بازیکن های معمولی نیستن و کارهایی میکنن که دهان ادم وا میمونه و امکانش هست که رونالدو بتونه همین فصل اول حضورش در یووه در جدول اقای گلی لیگ قهرمانان به مسی هم برسه هرچند خیلی سخته
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۷:۲۵
0
7
علی
کاش یووه با لیون بازی میکرد و بارسا با اتلتیکو
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۵۹:۴۴
4
26
عشق فقط پروفسور
اتلتیکو رو با لیون مقایسه نکن ..... رونالدو مرد بازی های بزرگه این به همه ثابت شده ئ ما قدرت مسی رو در مرحله ی بعد خواهیم دید
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۵:۳۵
3
17
سیدامین
بازیکن تیم ملی بهتری هم بود الان یک جام جهانی هم داشت
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۳:۰۷
پاسخ
26
29
حمید مسی
واقعاً به جرات میگم بدترین بازیه اتلتیکومادرید در 10 سال اخیر بود البته این فصل آنچنان هم قدرتمند نیست همین که از بارسای لرد اعظم والورده 7 امتیاز عقبه همه چیز را مشخص میکنه و نیازی به گفتن نیست فقط منطق میخواد نه احساس Lorde Azam Valverde Out#
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۰:۰۲
پاسخ
82
18
C R 7حضرت عشق
حمید مسی منطق هم خوب چیزیه مارادونا که اسطوره آرژانتینه و کل مردم آرژانتین مارادونارو بیشتر از مسی دوست دارن و ستایش میکنن داره میگه رونالدو عالیه جادوگره وبرتره از مسی نمیگم مسی بده نه اینطور نیست مسی هم مثه رونالدو از برترین بازیکنان تاریخ فوتباله ولی رونالدو چندتا فاکتور از مسی بهتره مثه شجاعت...قدرت بدنی...ضربات سر ...شوت های از راه دور ...مرد بازیهای بزرگ...مهم تراینکه خودشو به چالش میکشه هر جا رفته بهترین بوده سلطان cr7 چه رده ملی چه باشگاهی ولی مسی چی فقط توی بارسا میتونه گل های پاس بیرون و پنالتی بزنه مثه اماده خورها ...ادمین بچاپ برترین بازیکن تاریخ کریستیانو رونالدو
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۷:۵۸
3
18
ایمون زاید
واقعا تیتر قشنگیه. الان حمید مسی میاد میگه رونالدو فقط بلده پنالتی بزنه
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۹:۱۸
پاسخ
21
74
حمید مسی
از دست شما پنالدو فن ها!کاربر محترم ایمون زاید امسال اتلتیکو بسیار ضعیفه.همین که 3 گل از رئال افتضاحه سولاری میخوره و حتی از ژیرونا و 7 امتیاز از بارسای لرد اعظم والورده عقبه همه چیز را مشخص میکنه Lorde Azam Valverde Out#
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۳:۵۶
17
3
6*4
از سوزش غارساییاس :)))) حتی مارادونا هم رونالدو رو سر تر میدونه با اینکه هموطن مشیه :)
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۸:۱۷
25
64
امیر راهی
رونالدو اگه با یوونتوس بتونه قهرمان اروپا بشه جاودانه خواهد شد،ومسی چون سایه ای محو و از یادها خواهد رفت،به امید قهرمانی یووه
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۶:۵۸
پاسخ
38
87
تراختور
کینگ رونالدو
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵:۱۴
پاسخ
28
76
Penaldo
جای دیگه ای به پنالدو لقب کینگ مسی رو ندی باشه؟ همون سلطون پنالدو خوبه :))
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۱:۲۴
18
12