لیگ نوزدهم منتظر حکم‌های انضباطی؛ کی‌روش و فروزان در لیست خاکستری

لیگ نوزدهم منتظر حکم‌های انضباطی؛ کی‌روش و فروزان در لیست خاکستری

9814
18:57
12 تیر 1398
مشخص نشدن تکلیف 4 پرونده بزرگ فوتبال ایران، فصل جدید لیگ برتر را هم تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش وبسایت نود، تکلیف هر دو جام فصل پیش و حتی جام پیش فصل این فصل لیگ برتر، مشخص شده است اما پرونده‌های باز زیادی هنوز در کشوهای کمیته انضباطی، اخلاق یا استیناف قرار دارند. پرونده‌هایی که معلوم نشدن تکلیف آن‌ها، بی اعتمادی که فصل پیش وجود داشت را با شدت بیشتری به فصل آینده منتقل خواهد کرد. کسی هنوز نمی‌داند محسن فروزان واقعا متخلف بوده، یا قربانی شده است؟ استنلی کی‌روش، فصل جدید را با محرومیت آغاز می‌کند؟ تکلیف یزدانی و خلیل‌زاده چه خواهد شد؟ خیلی‌ها از تصمیمات مهم فصل آینده لیگ برتر، در گروی بسته شدن پرونده‌های فصل گذشته است.

فهرست انتظار

یکی از پرحاشیه‌ترین بازی‌های این فصل لیگ برتر، نیمه نهایی جام حذفی بود. بازی که تا دقیقه 120، به جای گل انواع و اقسام درگیری‌ها را داشت. شجاع با استوک‌هایش یزدانی را زد، یزدانی مقابل دوربین‌ها از الفاظ رکیک استفاده کرد، کی‌روش تقریبا با همه بازیکنان پرسپولیس درگیر شد، ایرانپوریان بخاطر توهین کارت قرمز گرفت، سروش از روی نیمکت با کی‌روش درگیری فیزیکی پیدا کرد و نیمکت نشین‌های دو تیم هم بارها به زمین رفتند و وارد حاشیه‌ها شدند. مصاحبه‌های بعد بازی هم به جنجال‌ها دامن زد. خارج از ورزشگاه هم اوضاع عادی نبود. تصاویری از کتک خوردن چند تماشاگر با لباس قرمز دست به دست چرخید و در پایان بازی، ماشین‌های خبرنگارانی که پلاک تهران داشت، خسارات سنگینی پیدا کرد. رسیدگی سریع به این پرونده، می‌توانست کمی اوضاع را آرام کند و شاید جلوی تکرار آن را بگیرد. اتفاقی که هنوز  نیفتاده است. بعضی از افرادی که در آن پرونده حضور داشتند مثل کی‌روش در فصل نقل و انتقالات پیشنهادات زیادی دارند و اعلام حکم پس از پیوستن بازیکن به تیم جدید یا تمدید قرارداد، اجحاف در حق آن‌ها خواهد بود.

مقصران فینال

تاخیر در ایران، موضوع عجیبی نیست اما تاخیر چند ساعته در برگزاری فینال جام حذفی، با استانداردهای ایران هم اتفاقی غیر عادی محسوب می‌شود. شب فینال جام حذفی، انگشت‌های زیادی به سمت نهادهای مختلف گرفته شد. همه نهادهای برگزار کننده بازی، متهم بودند و هیچکس زیر بار اینکه مقصر ماجرا بوده نمی‌رفت. قرار شد کارگروه ویژه‌ای پرونده را بررسی کنند و با متخلفان برخورد شود. مدت زیادی از برگزاری فینال حذفی می‌گذرد. پرسپولیس قهرمان، مربی‌اش را از دست داد و مربی تازه آورد و هنوز، خبری از رسیدگی به پرونده آن مسابقه نیست. پرونده‌ای که انگار هیچکس، عزمی برای بستنش ندارد.

مقصر یا قربانی؟

قرعه‌های خوب تراکتورسازی در هفته‌های پایانی لیگ و فاصله کم تا صدر جدول، باعث شده بود بسیاری شانس قهرمانی تراکتورسازی را از پرسپولیس هم بیشتر بدانند. پرسپولیس در هفته‌های پایانی، احتمالا امتیاز از دست می‌داد و تراکتورسازی مسیری آسان و یک بازی خانگی با پرسپولیس داشت. با این حال، کار به آنجا نکشید. تراکتورسازی در مسابقه‌ای آسان با سپیدرود قعرنشین، شکست خورد و بعد از آن هم پشت سر هم باخت تا سهمیه آسیایی را هم از دست بدهد. محسن فروزان، بخاطر دو گل بد در آن مسابقه متهم ردیف اول شکست تراکتورسازی محسوب می‌شد. اتهام او، خوردن گل‌های عمدی و دست داشتن خودش و همسرش در شرط بندی بود. هر دوی آن‌ها در مقطعی بازداشت شدند و فروزان، روزهای سختی را گذراند اما هنوز، خبری از نتیجه پرونده نیست. کسی نمی‌داند همه این صحبت‌ها، یک تهمت بزرگ و پرونده‌سازی بوده یا یک رسوایی، در تبریز رخ داده است. در هر دو حالت، ماجرا آنقدر مهم هست که مشخص نشدن نتیجه آن طرفداران لیگ را به اتفاقات داخل زمین بی اعتماد کند.

پرونده رئیس

اوایل تیرماه، کمیته اخلاق در حکمی غافلگیر کننده کفاشیان و ترابیان را در پرونده شرکت ام پی سیلوا محکوم کرد. آن‌ها 5 سال، از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم شدند و باید در قوه قضاییه هم نسبت به اتهامات‌شان پاسخگو باشند. آن‌ها با انتشار نامه‌ای، اتهامات‌شان را رد کردند و گفتند شرکت مورد نظر، با جعل سند ادعا کرده پولی به حساب فدراسیون ریخته است. کمیته استیناف، نهادی است که باید درباره این پرونده تصمیم بگیرد. طولانی شدن سکوت آن‌ها، ابهام‌ها درباره این ماجرا را بیشتر خواهد کرد. خصوصا که این بار، پرونده درباره تخلفی در داخل فدراسیون فوتبال است.

22330

نظرات کاربران
علیرضا م.
در مورد حکم ها بنظر من منتظر ببینن بازیکنا نهایتا به کدوم تیما میرن تا احکام صادر بشه. مثلا اگر کیروش توی سپاهان بمونه، 2-3 جلسه محرومش می کنن و اگر بره تذکر با درج در پرونده دریافت می کنه (شبیه بازی پرسپولیس-سایپا). از طرف دیگه، احکام بازی برگشت لیگ بین سپاهان و پرسپولیس قرار بود توی 3 مرحله بیاد و در مرحله اول سپاهانیا رو جریمه و محروم کردن، اما بقیه اش چی شد؟! شاهد عینی دیدم از ورزشگاه که می گفت سنگ پرانی اول توسط پرسپولیسیا انجام شده بود و با این حال سنگ های تماشاگران دو طرف به هم نمی خورد تا اینکه طبقه دوم رو باز کردن و سنگ و آبجوش! از بالا پایین می ریختن! واقعا 180 و اندی سر شکسته سپاهانیا توی اون بازی چی شد؟ تمام این مسائل از حکم های خنده دار بازی سایپا-پرسپولیس و عدم صدور حکم های پرسپولیسیا توی بازی برگشت لیگ شروع شد و مسلما بزرگترین مقصر خود کمیته انضباطیه!
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۷:۱۳
پاسخ
96
59
رامین تاجی
تا وقتی از بالا حمایتهای خاص از تیم خاص میشه، مطمئنا هیچ کدوم حل نخاهد شد.. حالا اگه قرمزا یکطرف پرونده ها نبودن، خیلی سریع حکم میدادن و قطعا هر دو طرف رو محروم میکردن.. ولی واقعا سواله که چرا توی همه پرونده های درگیری های سال گذشته، یکطرف پرسپولیس بوده؟ پرسپولیس سایپا..پرسپولیس تراکتور.. پرسپولیس سپاهان(لیگ و حذفی) پرسپولیس داماش.. پس این حتما دلیلی داره. البته دلیل تکرار این اتفاقا قطعا این بوده که قرمزا خیالشون راحت بوده که هیچ وقت محروم نمیشن و جالبه آخر فصل برای تیمی که اینجوری مشکلات درست کرده، بجای تنبیه، میان یه جام دروغین بدون برگزاری بازی هدیه میدن.. حالا شما از اینا انتظار دارین جلوی اینارو بگیره؟ یا محرومشون کنه؟
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۲:۲۵
پاسخ
88
50
شهریار
سلام .بازی نیمه نهایی حذفی بین سپاهان و پرسپولیس موارد زیادی برای بررسی در کمیته انظباتی دارد و به حق توسط سایت شما و دیگر سایتها مورد توجه قرارگرفته ولی بازی برگشت لیگ برتر بین سپاهان و پرسپولیس در تهران اگر چالش بزرگتری نصبت به بازی اعلام شده نداشته باشد قطعا اهمیت کمتری هم ندارد .فروش غیر قانونی بلیط بیشتر از ظرفیت ورزشگاه و کتک خوردنها و درگیری ها و اسیب ۲۵۰ نفر و بازداشتها و یک کشته به خاطر مصرف مواد مخدر در ورزشگاه و همه همه اهمیت این بازی را بیشتر هم میکند .ولی چرا هیچکس راجع به پرونده این بازی در کمیته انظباطی حرفی نمیزند
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۰:۴۲
پاسخ
15
41
TT فراتر از باشگاه
پس حکم انضباطی شجاع و بیرانوند و سید جلال چی اونا که از هیچ فحشی فرو گذار نکردن
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۹:۳۲
پاسخ
78
50
آبی تر از آبی
چرا چیزی که انقدر مشخصه رو نمیخان حل کنن؟ یکطرف همه جنجال ها تیم پرسپولیس بوده، همه بازیکنها هم که میگن شجاع توی زمین خیلی فحاشی میکنه و باعث میشه بازیکنا عصبانی بشنو درگیر بشن.. ولی متاسفانه به دلیل حمایت از این تیم، سال گذشته هیچ حکمی براشون صادر نشد، بغیر از توبیخ و درج در پرونده که باز هم بعدش شاهد درگیریها بودیم ولی این درج در پرونده ها باز هم کاری نکردن...الان میان برانکو رو محروم میکنن.. احتمالا یزدانی رو محروم میکنن، کیروش هم محروم میشه، ولی بازیکنای پرسپولیس همشون چون مصونیت دارن، دوباره توبیخ و درج در پرونده... کلا عدالت نداریم اونم بخاطر حمایتهای وزیر از تیم خاص
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۶:۲۳
پاسخ
72
24
عشقممم نیمار
اره دیگ ...الان میرن یزدانی هم محروم کنن ..چون دیدن اومده عشق_تقلال ..ولی هیچ‌لیست خاکستری از شیش_پولیسیا نمیبینیم :-P پرونده فحاشی بیرانوند و هوادارای شیش_پولیسی در بازی برگشت با سپاهان در لیگ ..ب کجا رسید؟؟؟ :-P خوبه والا.. خلیل زاده و‌بعضی از بازیکنای شیش_پولیس هرکاری در طول فصل میکنن ..ولی یه بار محروم نمیشن :-P فک کنم کمیته انضباطی و اخلاق ..شامل تیم سوگولی پیروزی نمیشه :-P
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۲:۰۴
پاسخ
178
48
کریستوفر نولان
بود و نبود یزدانی برای ما فرقی نمیکنه اینو تو بازی با سپاهان ثابت کردیم و صحنه بیاد ماندنی افتادن و حسرت یزدانی بعد از گل پرسپولیس
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲:۱۸
13
66
سپاهان
باید کاری کنن درس عبرتی باشه بر ای سایرین
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۵:۳۰
پاسخ
15
102
سهیلا تهرانی
چوب خدا صدا نداره
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۵:۰۸
پاسخ
10
96
پرسپولیس
چرا انسان کند کاری که باز ارد پشیمانی....
۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۴:۳۱
پاسخ
11
82