مرادی: وضعیت وزنه‌برداری برای المپیک بد نیست

مرادی: وضعیت وزنه‌برداری برای المپیک بد نیست

623
12:21
16 آذر 1394
بعضی از قهرمان‌های ما با وجود داشتن شایستگی آن‌طورکه باید، درست رفتار نمی‌کنند.

وبسایت رسمی برنامه نود -  تیم‌ملی وزنه‌برداری ایران هفته گذشته با کسب سه مدال (دو نقره و یک برنز) و عنوان پانزدهمی تیمی به کار خود در رقابت‌های قهرمانی جهان، انتخابی المپیک ٢٠١٦ ریودوژانیرو، پایان داد.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود و به نقل از شرق عنوانی که در مقایسه با سال قبل، سیر نزولی هشت‌پله‌ای داشت و وزنه‌برداری نتوانست انتظارات بسیاری را برآورده کند. این تیم همچنین موفق نشد سهمیه کامل بازی‌های المپیک را بگیرد. علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری معتقد است اتفاقات ناگواری که در آستانه این مسابقات افتاد، موجب شد پولادمردان ایران نتوانند به نتیجه دلخواه برسند. هرچند در دفاع از فدراسیونش بار دیگر گریزی هم به فدراسیون قبل می‌زند و تأکید می‌کند میراث بدی از گذشته برایش به ارث گذاشته‌اند. در ادامه گفت‌وگوی «شرق» را با دبیر سابق کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا می‌خوانید:

‌فدراسیون جهانی وزنه‌برداری سهمیه‌های کشورها را برای حضور در بازی‌های المپیک ٢٠١٦ ریودوژانیرو مشخص کرد و ایران نتوانست سهمیه کامل (شش سهمیه) را بگیرد. ارزیابی‌تان از کسب پنج سهمیه برای این دوره از بازی‌های المپیک چیست؟

ببینید تصمیم و هدف ما این بود در آمریکا سهمیه کامل را بگیریم که متأسفانه با اتفاقات ناگواری که برای تیم رخ داد، نشد که به خواسته‌مان برسیم. کسب پنج سهمیه برای ما مطلوب نیست اما با توجه به شرایط موجود و در مقایسه با رقبا، راضی‌کننده است. ترکیه و یونان که در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری زیادی در ورزش کشورشان کردند حتی نتوانستند یک سهمیه بگیرند. نایب‌رئیس اول فدراسیون جهانی وزنه‌برداری یک رومانیایی بانفوذ است. رومانی هم بیشتر از یک سهمیه نتوانست به دست آورد. یعنی اینکه می‌خواهم بگویم وضعیت بدی برای المپیک نداریم. با این حال، درحال‌حاضر مقام ١٥ دنیا را داریم و در آسیا هم تیم سوم هستیم.

‌تیم‌ملی وزنه‌برداری ایران در مقایسه با رقابت‌های قهرمانی جهان در سال گذشته که هفتم شد، افت قابل‌ملاحظه‌ای در این دوره از مسابقات داشت، طوری که حتی نتوانستیم یک مدال طلا بگیریم. هدف خود شما از حضور در این رویداد بزرگ چه بود؟ فقط می‌خواستید به سهمیه المپیک برسید یا نه؛ نشد که مدالی بگیرید؟

متأسفانه ما در شرایط بدی این فدراسیون را تحویل گرفتیم. تعداد زیادی از وزنه‌برداران تیم ‌ملی آسیب دیده بودند. ١٤ نفر از وزنه‌برداران بدون هیچ دلیلی بازنشسته شده بودند. در این چند سال اصلا روی بحث استعدادیابی کار نشده بود. با توجه به این مشکلات، پیش‌بینی می‌کردیم کار سختی برای مدال‌آوری در رقابت‌های قهرمانی جهان آمریکا داشته باشیم، به‌خصوص وقتی که مصدومیت ناگهانی سعید محمدپور و بهداد سلیمی در آستانه این مسابقات شوک بزرگی به تیم وارد کرد و سهراب مرادی که یکی از شانس‌های مسلم کسب مدال طلا بود، نتوانست به دلیل بازنشسته‌شدنی که معلوم نیست از کجا به وجود آمده، در آمریکا روی تخته برود. با تمام این حرف‌ها هدفمان این بود در این شرایط سخت حتما شش سهمیه را بگیریم که به پنج سهمیه رسیدیم. به‌هرحال فرصت‌های زیادی در چند سال گذشته در وزنه‌برداری ما سوخت شده و رقبای صاحب‌نامی مثل بلاروس و روسیه هم بی‌کار ننشسته‌اند. انتظارات از وزنه‌برداری ما بجا، زیاد است؛ چون صاحب تاریخچه درخشان است. اما من می‌گویم در این شرایط باید انتظارات در حد امکاناتمان باشد. با تمام این شرایط ما نگاهمان رو به جلو است و امیدواریم تا المپیک، تیم را دوباره احیا کنیم.

‌ما در آمریکا سه وزنه‌بردار اوتی داشتیم که خیلی از امتیازات تیم کم کرد. مشکل چه بود؟

به‌هرحال اوت‌شدن هم جزئی از مسابقه است. تیم چین که همیشه جزء برترین‌های مسابقات جهانی بود، امسال چهار وزنه‌بردارش که قهرمان المپیک و جهان بودند، اوت شدند و عنوان چهارم تیمی را به دست آوردند.

‌به‌هرحال هر طور حساب کنیم، کمتر از هشت ماه تا المپیک مانده و تیم‌ملی وزنه‌برداری ما شرایط حساسی دارد. برای اینکه بتواند در این رویداد بزرگ به یک نتیجه ایده‌آل برسد، اصلی‌ترین مشکلاتی که الان دارید و باید آنها را در این فاصله برطرف کنید، چیست؟

اول از همه بحث نظم و انضباط است که باید بر کل تیم حاکم کنیم. بعضی از قهرمان‌های ما با وجود داشتن شایستگی آن‌طورکه باید، درست رفتار نمی‌کنند. مثلا در همین مسابقات جهانی اصرار داشتند وزنه‌های دوم و سومشان را خودشان انتخاب کنند و نمی‌گذاشتند حسین توکلی این کار را به‌عنوان سرمربی انجام دهد.

‌یعنی از توکلی حرف‌شنوی ندارند؟

چرا دارند اما می‌خواستند خودشان وزنه‌هایشان را انتخاب کنند. آقای توکلی هم برای اینکه اوضاع تیم در آن موقعیت به هم نخورد و مشکلی پیش نیاید، با آنها کنار آمد و حرفی نزد. ورزشکار باید به اندازه جایگاه خودش حرکت کند. متأسفانه آسیب‌دیدگی نابهنگام بهداد سلیمی و سعید محمدپور در آستانه مسابقات جهانی تیم را از نظر روحی به‌هم ریخت و تأثیر منفی بر آن گذاشت. ما در نظر داریم به‌زودی یک روان‌شناس به تیم اضافه کنیم. ضمن اینکه ما انتظار داشتیم جورج زالای که به‌عنوان مربی خارجی و مشاور در اختیار تیم بود، کمک بیشتری به تیم کند. زالای ممکن است قبلا به درد تیم می‌خورده اما الان به این نتیجه رسیدیم او کارایی لازم را برای ما ندارد. ما خیلی محترمانه عذر او را خواستیم تا جانشین بهتری برایش بیاوریم. اقدام دیگری که باید از سوی مسئولان برای ما انجام شود، تزریق اعتبار بیشتر تا المپیک است. من دارم می‌بینم بودجه خیلی از فدراسیون‌های غیرالمپیکی هم‌ردیف بودجه ماست. قسمت اعظمی از پولی که داشتیم صرف تعهدات و بدهکاری فدراسیون قبلی شده. خوابگاه‌ها و سالن‌ها بازسازی شده. به هیأت‌های استانی کمک شده. پس در این شرایط انتظار داریم پشتیبانی بیشتری تا المپیک شویم.

‌از عملکرد حسین توکلی در این مدت رضایت داشتید؟

بله البته. خیلی از ملی‌پوشان ما مثل بهادر مولایی، رسول تقیان، جابر بهروزی، حتی بهداد سلیمی مصدوم بودند. حسین توکلی آمد و آنها را با کمک کمیته پزشکی به حد قابل قبولی رساند. او قهرمان ارزنده‌ای است که می‌تواند تیم را در المپیک ریو هدایت کند.

بازنشسته‌شدن تعمدی تعداد زیادی از وزنه‌برداران این مدت جنجال زیادی به وجود آورد. مهم‌ترین آن بازنشسته‌شدن سهراب مرادی، وزنه‌بردار دوپینگی بود که بعد از پایان محرومیتش از آن خبردار شد به‌طوری‌که تاکنون دو رویداد مهم آسیایی و جهانی را از دست داده. هنوز معلوم نیست که باعث و بانی این کار که گفته می‌شود در فدراسیون قبلی در زمان ریاست حسین رضازاده بوده، کیست؟

من دیگر نمی‌خواهم راجع به این موضوع حرفی بزنم. چون هم به‌موقع آن را به گوش مسئولان ورزش رساندم و هم در رسانه‌ها برای مردم اطلاع‌رسانی کردم. ارگان‌های ناظر هستند و باید آنها به این موضوع رسیدگی کنند. من به‌خاطر حل‌ مشکل سهراب مرادی تا مجارستان هم رفتم که با تاماش آیان، رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری هم صحبت کنم. هر کاری که باید می‌کردم، کردم. فقط می‌توانم بگویم جای تأسف دارد. افرادی که این کار را کردند یک روز باید پاسخ‌گو باشند. تاریخ آنها را نقد خواهد کرد. مگر مردم ایران و دنیا می‌توانند سعید علی‌حسینی را فراموش کنند. اسم او در دنیای ورزش ماندگار است. در مسابقات آمریکا اسمش با عظمت به‌عنوان رکورددار دسته فوق سنگین جوانان جهان نمایش داده شد.

‌فکر نمی‌کنید بهداد سلیمی با وجود داشتن رقیب روس که رکورد دو ضرب حسین رضازاده را زد، کار بسیار سختی برای المپیک دارد؟

به‌هرحال شرایط سخت است. بازپروری بهداد بعد از این مصدومیت بحث کارشناسی بیشتری می‌خواهد. هرچند او هر روز مرتب برنامه‌های فیزیوتراپی‌اش را انجام می‌دهد. باید ببینیم در این فاصله به چه حد از آمادگی می‌رسد تا دوباره تمریناتش را شروع کند. اما آنچه مسلم است سلامتی قهرمانان از کسب مدال برای ما مهم‌تر است.

‌و حرف آخر... .

به مردم قول می‌دهم تمام تلاشم را برای کسب نتیجه‌ای آبرومندانه در المپیک ریو بکنم. ضمن اینکه تشکر ویژه باید داشته باشیم از ایرانی‌های مقیم آمریکا که نگذاشتند ما در کشور غریب احساس غریبی کنیم؛ بانوان محجبه‌ای که همه‌روزه به سالن آمدند و وزنه‌برداران ما را تشویق کردند.

سارا گودرزی / شرق

57189

 

نظرات کاربران