مرور هافبک چپ‌های ایران در تاریخ جام جهانی/ زنندگان گلهای تاریخی

مرور هافبک چپ‌های ایران در تاریخ جام جهانی/ زنندگان گلهای تاریخی

4289
11:52
23 خرداد 1397
مهم‌ترین گلهای ایران در تاریخ جام جهانی توسط بازیکنانی به ثمر رسیده است که در پست هافبک چپ بازی کردند.

وبسایت رسمی برنامه نود - پست هافبک چپ پستی طلایی برای فوتبال ایران در تاریخ جام جهانی است.

به گزارش سایت نود، دو گل از هفت گل ایران در ادوار جام جهانی، توسط بازیکنانی که در پست هافبک چپ به ثمر رسیده است؛ آن هم چه گلهایی؛ اولین گل ایران در تاریخ جام جهانی و گل قرن.

حسن نایب‌آقا- 1978

اولین هافبک چپ ایران در تاریخ جام جهانی حسن نایب آقا بود. او در بازی با هلند نود دقیقه بازی کرد. ایران در آن زمان با سیستم 2-4-4 بازی می کرد.

ایرج دانایی فرد- 1978

حشمت مهاجرانی، مربی ایران برای بازی دوم ایران در جام جهانی 1978 یک تصمیم هوشمندانه گرفت، او در پست هافبک چپ، ایرج دانایی فرد را جانشین  نایب آقا کرد. دانایی فرد مامور مهار آرچی جمیل معروف شده بود. ایرج علاوه بر اینکه ماموریتش را به خوبی انجام داد، زننده گل تساوی بخش ایران در آن بازی هم بود. زننده اولین گل ایران در تاریخ جام جهانی، چه افتخاری از این بالاتر. دانایی فرد در بازی با پرو هم کامل بازی کرد.

حمید استیلی- 1998

زننده سومین گل ایران در تاریخ جام جهانی هم یک هافبک چپ بود. ایران در جام جهانی 1998 با سیستم 2-5-3 بازی می کرد و حمید استیلی هافبک چپ بود. این بازیکن که زیاد اهل گل زدن نبود در بازی با آمریکا آن گل تاریخی را به ثمر رساند؛ گل قرن. استیلی در بازی با یوگسلاوی 68 دقیقه بازی کرد و سپس جای خود را به منصوریان داد. استیلی در هر دو بازی با آلمان و آمریکا کامل در میدان حضور داشت.

علیرضا منصوریان- 1998

در بازی اول ایران در جام جهانی 1998 در 22 دقیقه پایانی، استیلی از زمین خارج شد و منصوریان بازی کرد. منصوریان در بازی با آمریکا هم در نیمه دوم به میدان آمد و حدود یک ربع بازی کرد.

سیروس دین محمدی- 1998

دیگر بازیکن ایران بود که در جام جهانی 1998 در پست هافبک چپ برای ایران به میدان رفت. او در بازی با آلمان در 20 دقیقه پایانی در میدان حاضر بود.

علی کریمی- 2006

در جام جهانی 2006 پست هافبک چپ ایران چندین بار دست به دست شد. در بازی اول با مکزیک علی کریمی در این نقش به میدان رفت. کریمی در بازی دوم در نقش هافبک بازیساز ظاهر شد.

مهرزاد معدنچی- 2006

در بازی با مکزیک پس از تعویض علی کریمی در دقیقه 62 معدنچی در این پست قرار گرفت. او در بازی‌های بعد هم دقایقی در این پست به میدان رفت.

مسعود شجاعی- 2006

در بازی سوم ایران در جام جهانی 2006 مقابل آنگولا در دقیقه 13 محمد نصرتی مصدوم شد، مهرزاد معدنچی به پست دفاع چپ آمد و شجاعی در نقش هافبک چپ قرار گرفت. هافبک چپ پست پرتغییری در  این جام بود حتی رسول خطیبی و آرش برهانی هم دقایقی در آن بازی کردند.

احسان حاج صفی- 2014

هافبک چپ اصلی ایران در جام جهانی 2014 احسان حاج صفی بود. احسان در هر سه بازی در ترکیب اصلی بود.

علیرضا جهانبخش- 2014

جهانبخش یک گوش راست است اما در بازی ایران-بوسنی پس از تعویض حاج صفی در اواسط نیمه دوم به جای او در پست هافبک چپ بازی کرد.

57189

نظرات کاربران
Gattuso
حاج صفی تو بازی با آرژانتین تو پست هافبک چپ عالی کار کرد کاش کیروش دوباره تو این پست بزاره حاج صفیو
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۱:۴۷
پاسخ
2
8
مرتضی(یزد)
ای بابا من تا الان فکر میکردم اسطوره استقلالی ها تو جام جهانی گل زده ولی متوجه شدم اسطوره اصلا تو جام جهانی بازی نکرده که بخواد گل بزنه...عی خدا
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۹:۰۲
پاسخ
17
12
جای بسی خوشحالیست، که فلک ز رنگ قرمز خالیست
اول اینکه اگر پاشازاده استقلالی نبود که اون توپه استرالیارو که با سوتی عابدزاده داشت به گل تبدیل میشدو از روی خط بیرون کشید کار به گل خداداد نمیرسید دوم تو همون جام جهانی استقلالی کم نبود که تاثیر گذار بود مثل گل استیلی که با پاس زرینچه بود سوم اینکه از اولین جام جهانی که حسن روشن و ایرج دانایی فر استقلالی برای ایران گل زدند تا سهراب بختیاری زاده ها ، پس سهم استقلال حساب کنی بیشتر بوده واقعا متاسف میشم امثال شما بحث ملی را رنگی میکنید ، مجبور شدم برات روشن کنم وگرنه راضی نبودم این بحثو وسط بکشم
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۸:۲۳
4
11
✔✰✰سجاد✰✰✔
این ایرج دانایی فرد و آندرانیک اسکندریان فوق العاده بودن و در تیم منتخب جهان بودن... افتخار میکنم که استقلالی بوده اند... بی نظیر بوده اند و کمتر بهشون پرداخته شده... ممنونم از نود بخاطر بردن نام ایرج دانایی فرد...
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۸:۳۶
پاسخ
16
26
مهران رونالدو
امسالم اگه هافبک دفاعی خوب داشته باشیم احسان حاج صفی تو هافبک چپ بهتر بازی میکنه و بهترین گزینه اس
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۷:۴۲
پاسخ
3
23
حسن سرخدل
خیلی امید دارم به جهانبخش ...هم گلزن .هم گلساز... جهانبخش.پسر دوست داشتنی.
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۲:۱۰
پاسخ
1
46
ARYOBARZAN
تا الان که بهتر از ایرج دانایی فرد نذاشتیم
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۰:۲۳
12
14