مروری به عملکرد هافبک وسطهای ایران در تاریخ جام جهانی/ مردان ثابت

مروری به عملکرد هافبک وسطهای ایران در تاریخ جام جهانی/ مردان ثابت

7309
09:18
21 خرداد 1397
آندرانیک تیوریان و جواد نکونام با شش و پنج بازی در جام‌های جهانی بیشترین بازی در میانه میدان را برای ایران در تاریخ جام جهانی دارند.

وبسایت رسمی برنامه نود - در تاریخ جام جهانی 10 بازیکن ایرانی در پستهای هافبک دفاعی و هافبک بازیساز برای ایران به میدان رفتند.

به گزارش سایت نود، در بین این بازیکنان، چند هافبک موفق شدند در دو جام جهانی حضور پیدا کنند.

1978- محمد صادقی

در جام جهانی 1978 تیم ملی ایران در هر سه بازی از دو هافبک وسط استفاده کرد؛ محمد صادقی و ابراهیم قاسمپور. این دو در مصاف با هافبکهای مشهور هلند و اسکاتلند کار سختی داشتند.

1978- ابراهیم قاسمپور

قاسمپور در جام جهانی 1978 یکی از جوان‌ترین بازیکنان ایران بود که بازیهای خوبی هم انجام داد.

1998- کریم باقری

در سیستم 2-5-3 ایران در جام جهانی 1998 کریم باقری، هافبک وسط بود. او در هر سه بازی به طور ثابت بازی کرد. باقری نمایش بدی نداشت اما از هافبک مقتدری که در بوندس لیگا توپ می زد انتظار بیشتر بود.

2006 و 2014- جواد نکونام

در کارنامه جواد نکونام پنج بازی در جام های جهانی دیده می‌شود. او در جام جهانی 2006 آن هافبک درخشان همیشگی نبود. در دو بازی ابتدایی اخطار گرفت و بازی سوم را از دست داد. جواد در جام جهانی 2014 کاپیتان ایران بود. در هر سه بازی کامل بازی کرد. تک گل ایران در بازی مقابل بوسنی روی پاس او بود و در کل در برزیل نمایش قابل قبولی داشت.

2006 و 2014- آندرانیک تیموریان

در کنار مهدوی مهدوی کیا با شش بازی کامل رکورددار حضور در جام جهانی در بین بازیکنان ایرانی است. او یکی از بهترین‌های ایران در جام جهانی 2006 بود. این بازی‌های خوب باعث انتقالش به فوتبال انگلیس شد. آندو در 2014 هم موفق ظاهر شد و سه بازی دیگر به کارنامه جهانی‌اش اضافه کرد.

فریدون زندی-2006

این بازیکن در جام جهانی 2006 در دو بازی به میدان رفت. در بازی با پرتغال در 30 دقیقه پایانی  به جای کریمی در پست هافبک بازیساز بازی کرد. فریدون در بازی سوم ایران هم در پست جواد نکونام قرار گرفت و جای خالی نکونام دو اخطاره را پر کرد.

علی کریمی-2006

کریمی دو بازی در جام جهانی را در دو پست مختلف تجربه کرد. در بازی با پرتغال در حدود یک ساعتی که در زیمن بود هافبک بازیساز تیم بود.

اشکان دژاگه-2014

ایران در جام جهانی 2014 با دو هافبک دفاعی و یک هافبک بازیساز بازی کرد . اشکان دژاگه و مسعود شجاعی به تناوب در پست هافبک بازیساز قرار گرفتند. دژاگه در پست هافبک راست هم بازی کرد.

در بازی اول ایران مقابل نیجریه دژاگه هافبک بازیساز بود و در بازی با آرژانتین مسعود شجاعی. در بازی آخر دربرابر بوسنی هم به هر کدام یک نیمه  بازی در این پست رسید. اشکان دژاگه در هر سه بازی ایران در جام جهانی 2014 بازی کرد و در هر سه بازی هم تعویض شد.

مسعود شجاعی-2014

مسعود شجاعی تنها بازیکن ایرانی که می تواند سومین جام جهانی اش را تجربه کند . شجاعی در جام جهانی 2006 در بازی سوم ایران 77 دقیقه در پست هافبک چپ بازی کرد. او در جام جهانی 2014 هم در هر سه بازی ایران حضور داشت اما در هیچکدام کامل بازی نکرد.  او  مقابل آرژانتین بازی خوبی انجام داد. در این جام جهانی هم کادرفنی تیم ملی شجاعی را برای پست هافبک بازیساز در نظر گرفته است.

رضا حقیقی- 2014

در جام جهانی 2014، در بازی با آرژانتین چند دقیقه‌ای به میدان آمد تا ایران آرژانتین را متوقف کند اما در انجام ماموریت خود خیلی هم موفق نبود.

57189

نظرات کاربران
تاج آسیا
سامورایی و نکونام از همه سالارتر بودن محکم و با کلاس جهانی .
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۸:۰۴
پاسخ
9
31
ممد
کریم عالی تر از همه و همچنین کاویانپور
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۰:۰۶
پاسخ
16
8
عمرتاجی
آندو..جوادنکو
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۷:۲۳
پاسخ
5
20
بارساپولیس
در جواب محمدرضا:من خودم اشکان دژاگه رو خیلی قبول دارم و جزو بهترین هافبکهای تاریخ ما بوده و هست ،اما اینکه گفتی شانس بازی توی تیم ملی المان رو داشت کاملا اشتباهه..اشکان هیچ وقت این شانس رو نداشت حتی زمانی که روی اوج بود..باید سطح بازیت خیلی بالا و کلاس جهانی باشه تا به تیم اصلی المان برسی.یه نگاه بهدلیست امسال یا جامهای قبلی بنداز اگه یهدبازیکن حتی سطح متوسط به بالا پیدا کردی....همشون سطح بالا به بالا هستن..
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۵:۳۶
پاسخ
2
14
محمدرضا
دوست عزیز اشکان توی تیم زیر 17 تا زیر 21 آلمان بازی میکرد و در حضور همون بازیکنایی که میگی ستاره تیمش بود. اگه همچین بازیکنی شانس نداشته باشه کی داره پس؟ متاسفانه خیییلی قدر نشناسیم باید اینو قبول کنیم که بازیکنایی مثل فریدون زندی اشکان دژاگه رضا قوچان نژاد سامان قدوس بیت آشور از خیلی چیزا گذشتن که برای تیم کشورمون بازی کنن. اما از همه بیشتر به نظرم اشکان فداکاری کرد. اولین چیزی که با قبول دعوت به تیم ملی از دست داد وجهه تبلیغاتی هستش همون دلیلی که دنیل ارزانی حاضر نشد قبولش کنه چون میومد ایران رفتن به سیتی رو باید فراموش میکرد. شما ببینید قدوس تا دیروز برای سوئد آرزو بود امروز بهش میگن نایکی نپوش شما چه قبول کنی اینا جای دیگه ام خواهان داشتن چه قبول نکنی بازم زیر منتشونی پس بجای مقاومت تشکر کن.
۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۴:۲۶
0
3
Abedi
بهترین هافبک دفاعی نکونام بود الانم عزت اللهی و ابراهیمی عالی هستن
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۸:۵۲
پاسخ
11
45
مجید
بعدشم فرشید باقری و روزبه پوگبا و نورافکن.مگه ن ششتقلالی بی منطق؟
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۴:۲۸
29
8
یک پرسپولیسی
درسته که بازیکنی که من نامش روخواهم برد در جام جهانی بازی نکرده ولی وژدانن هافبک رو دستش نیومده از دید من حامد کاویانپور برترین هافبک تاریخ فوتبال ایرانه که هم تو دفاع عالی بود و هم تو بازیسازی اگر بلاژویچ اون قدر بهش گیر نمیداد و باهاش لجبازی نمیکرد نخستین بازیکنی بودکه تو لیگ برتر انگلستان بازی میکرد
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۴:۵۵
پاسخ
39
18
فرید
فقط مهرداد میناوند و پژمان جمشیدی تو دفاع هم زوج رویایی شیث و نصرتی رو دست اینا نیومده هنوز
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۲:۲۳
7
25
محمدرضا
بعد از جواد و آندو بهترین هافبک بعد از انقلاب بوده.هیچوقت یادم نمیره تو انتخابی 2014 دور رفت تموم شده بود وضعمون تو جدول خراب بود بازی اول دور برگشت با قطر بود تیم خیلی تو حمله مشکل داشت و هنوز تیم مثل الان راحت بازی نمیکرد اشکانو دعوت کردن با اینکه اونموقع شانس تیم آلمانم داشت اومد ایران همون بازی اول با قطر دوتا گل زد رو دوتا حرکت انفرادی یکیش ایستگاهی بود. یعنی یه تنه بازیو برامون درآورد بعدشم که گوچی اضافه شد و اون قضایا.اون موقع اینقدر اختلاف سطح بود که وقتی اشکان و گوچی اومدن انگار از یه سیاره دیگه اومده بودن اما الان قدوس میاد اینقدر خوبیم هنوز فیکس نشده.
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۰:۳۷
پاسخ
4
52
هتریک اقای گل
همه خوبن..ولی کریم باقری خوبتر...اخلاقی هم نمونه هست...
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۸:۰۵
پاسخ
19
42
۶۶۶۶۶۶=۶۶۶۶۶۶
کریم باقری را عشقه....... فنی.اخلاقی..... نمونه هستی..
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۴:۴۸
پاسخ
26
51