مرور ده چهره ویژه لیگ هجدهم/ بخش اول- آسمان گرگ و میش شفر

مرور ده چهره ویژه لیگ هجدهم/ بخش اول- آسمان گرگ و میش شفر

11048
15:54
20 خرداد 1398
چهره‌های لیگ برتر در فصلی که گذشت چه کسانی بودند؟ هر روز داستان یکی از آنها را مرور می‌کنیم.

به گزارش وب‌سایت نود، وقتی یک هافبک دفاعی آلمانی مربی شده است، از او انتظار مشخصی می‌رود. تیمی داشته باشد یکدست، منظم با خط مشی معلوم و ثابت و اوضاعی که کنترلش در دستانش باشد. کدام یک از این خصوصیات را در استقلال دیدید؟ تیمی که روی نیمکتش یک هافبک دفاعی آلمانی نشسته بود.

شفر در استقلال عالی شروع کرد، خوب ادامه داد اما فصل را هم به پایان نرساند. یکی از جذاب‌ترین مربیان لیگ که در دربی، دنبال صدرنشینی می‌گشت و چند هفته بعد، دنبال یک شغل جدید بود. کارنامه شفر می‌گوید می‌توان از لقب موفق برای او استفاده کرد اما توصیف عملکرد او با هیچ کدام از کلماتی که گفتیم امکان‌پذیر نیست. موفق نبود. نظم و یکدستی و کنترل اوضاع که اصلا حرفش را نزنید. یک برهه به جوان‌ها بازی می‌داد و بعد به سمت باتجربه‌ها می‌چرخید. یا هجومی بازی می‌کرد یا به لاک دفاعی فرو می‌رفت. چند بازیکن فیکس می‌شدند و بعد یا به نیمکت یا سکو یا به ناکجاآباد منتقل می‌شدند. او شاید مربی موفقی بود و شاید هم نبود اما هر چه بود یک مربی آلمانی نبود! احتمالا گشت و گذار در آلمان و کامرون و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس  و آمریکای مرکزی این خصوصیت نژادی را از او گرفته بود.

شفر ملغمه‌ای بود از همه جاهایی که در آن کار کرده و هیچ‌کدام از آنها هم نبود. او حتی کنترل پنالتی‌زن تیمش را هم در اختیار نداشت. چند هفته می‌توانست هواداران را از داشتن تیمی که او ساخته مدهوش کرده تا برای حریف سنتی و سرمربی کرواتش کری بخوانند و چند هفته دیگر می‌توانست کاری کند که آنها سکوت را به هر حرفی ترجیح بدهند. اگر در یک بازی او را بالا می‌اندازند و چند بازی بعد او را اخراج می‌کنند شاید این بی‌ثباتی واکنشی است به اتفاقاتی که در این یک فصل و نیم وجود داشته است. از ثباتی که نداشت نه در رفتارش نه در نتیجه‌هایش. استقلال با شفر یک جام حذفی گرفت و در مقاطعی هم نتایج خوبی بدست آورد اما او مربی‌ای نیست که کسی بخواهد در آینده از او یاد کند. شاید این روزها کمی باورش سخت باشد اما شفر با کسب میانگین 1.96 امتیاز در 40 بازی بالاتر از تمام مربیان تاریخ استقلال قرار می‌گیرد. قبل از امیر قلعه‌نویی با میانگین 1.88 امتیاز که البته در 214 بازی بدست آورده است.با این حال با گذشت زمان کسی از او یاد خواهد کرد؟ با حسرت که کاش برگردد و یا کاش نمی‌رفت و یا با خوشحالی که خوب شد رفت؟ 

می‌گویند به آلمان که بروید خانه‌های بسیار قدیمی می‌بینید با ساکنانی که حتی تصور تعویض خانه‌هایشان را هم ندارند. آلمانی‌ها سخت دست به تعویض خانه و معماری خانه‌هایشان می‌زنند. شفر از آن‌هایی نبود که خانه‌شان را عوض نمی‌‌کردند. او یک جهانگرد بود و ایران، نمی‌توانست مقصدی طولانی برایش باشد.

30388
 

نظرات کاربران
صالح
مقصر دونستن شفر تو عدم ثبات خیلی نمیتونه درست باشه وقتی مربی از مرخصی میاد میبینه نصف بازیکنای فیکس تیم نیستند و رفتند تا سه ماه هم مدیر به همه میگه میان میان بهتر از این نمیشه نتیجه گرفت میشه کاملا مطمئن بود فصل آینده نتایج ضعیف تر ی میگیریم فلسفه آوردن مجیدی فقط متزلزل کردن ذهن شفر بود و اتفاق چند هفته بعد کاملا قابل پیش بینی مدیریت عامل اصلی نکامی استقلال بود فقط و فقط
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۸:۲۳
پاسخ
48
85
کاج کبیر
الان بعضی‌ها میان میگن کینگ شفر پرسپولیسی نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۶:۵۳
پاسخ
33
126
استقلال
خطیر گفته عامل بدبختی استقلال شخص شفر بوده . بازیکن ببره آلمان من نمیدونم سرمربی بود . یا بازیکن ترانسفر می کرد
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۱:۰۷
پاسخ
21
63
هادی
از نظر من مربی بدی نبود تیمی ساخته بود ک توی همه پست ها دو بازیکن اماده داشت ک اگه یکیش مصدوم یا محروم میشد(ب جز مهاجم نوک ) بازیکن جایگیزینش جاشو پر میکرد البته بازم تاکید میکنم از نظر من . و همچنین ضعف هایی هم توی مدیریت بود ک باعث میشد نتونه نتیجه بگیره ضعف از مدیریت استقلال گرفته ک بعضی وقت ها زمین هم نداشتن تیم تمرین کنه تا ضعف فدراسیونی ها و داور ها و وزیر
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۱:۳۱
پاسخ
62
38
Mohsen.de
وقتی در کل مجموعه باشگاه و تیم چند دستگی وجود داره و هر کس زیر اب ان یکی را میزنه و فقط بفکر منافع خودش هست مربی چکار میتواند بکند. هر تصمیمی که بخواهد بگیرد عده زیادی کم کاری میکنند و اعتراض میکنند.شاید هم طبق گفته شما برای همین تصمیماتی را که میگرفت تغییر میداد. یک نمونش همین برخورد اخیر خطیر که برای خراب کردنش میگه دلالی میکرده
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۲:۳۵
پاسخ
4
65
جانم پرسپولیس
عالیجناب خخخخ یاد کری خوندن هاشون بخیر یه چیزی در حد گوردیولا میدونستنش
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۹:۵۰
پاسخ
15
84
عشقممم نیمار
همین ک کینگ شفر با داوری علیه عشق_تقلال و‌حاشیه های زیادی ک علیه عشق_تقلال دیگران درست کردن ..تونست از مربی ب نام برانکو‌ ک از زمین زمان حمایت میشد ک نتیحه بگیره ..امتیازاش بیشتر نسبت ب بازیاش بود و‌کلا نسبت ب برانکو موفق تر شد..ثابت میکنه ک حتی کینگ شفره ب قول بعضیا پیر هم از برانکو پلوفسول ..دانشش بیشتره :-) البته عذر تقصیر از حقیقت !!! :-)
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۸:۰۲
پاسخ
157
16
ABS
بی ثباتی چیزیه که به استقلال توی این چند فصل گذشته ضربه زده. مقداریش مقصر مربی بوده و مقداریش هم مقصر کسایی دیگه. امسال هم جوری که داره پیش میره همون داستانه. میگن استقلال هر سال 30 تا بازیکن میخره ولی هیچکس نمیگه که هر سال بهترین بازیکناشو از دست میده. این اتفاق باعث میشه که تیم تا بخواد ثبات پیدا کنه شده نیم فصل و هر چند تو این چند سال همیشه یکی از بهترین تیمای نیم فصل دوم بوده ( و شاید هم بهترین) ولی برای رسیدن به جام کافی نبوده
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۶:۳۹
پاسخ
25
24
ALI... R
بهترین حرفو راجع به شفر فتحی زد.شفر این کاره نبود فقط همین.
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۲:۳۸
پاسخ
20
47
FC PERSPOLIS / FC BARCELONA
وضعیت سال بعد استراماچونی... و هینطور ادامه دارد....
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۳:۴۵
پاسخ
5
87
حسام
بازیهای استقلال تو نیم فصل دوم سال قبل و لیگ قهرمانان سال قبل تا قبذاز السد عالی بودند.شاهد کار تیمی خوب.حرکات ترکیبی و یه فوتبال خوب و روان بودیم.خب ابزار لازم هم داشت.از مجید حسینی تا امید ابراهیمی و جپارف و تا تیام و...به هر حال برای موفقیت باید ابزار لازم فراهم باشه.این فصل زمین تمرین هم یه وقتا نداشت!و البته اختلاف و چند دستگی.در نهایت هم با اختلاف سه امتیاز قهرمانی را از دست داد!
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۲:۱۴
پاسخ
37
15
.....
و بیمه بیکاریش رو میگیره و میره
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۱:۳۰
پاسخ
6
50
reza sb78
تنها مشکل شفر عدم ثبات بود همین!!! از زحماتش تشکر میکنیم ان شاءالله ک در ادامه راه موفق باشه
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۰:۰۶
پاسخ
22
30