مرور ده چهره ویژه لیگ هجدهم/ بخش ششم- جای خالی آقای خاص

مرور ده چهره ویژه لیگ هجدهم/ بخش ششم- جای خالی آقای خاص

12259
16:13
30 خرداد 1398
آقای گل ملی جهان باشی و تیمت مشکل گلزنی داشته باشد از آن بازی‌های عجیب روزگار است.

به گزارش وب‌سایت نود، «شک نکن، چند سال میرم اروپا دوره مربیگری. بعد مربی می‌شم.» این نقل قول یکی از مربیانی است که حتی یک روز هم کلاس مربی‌گری نرفت و مربی شد. شاید به این دلیل که او دوران مربی‌گری‌اش را با قهرمانی آغاز کرد. آن هم قهرمانی با تیمی که اولین و آخرین جامش در لیگ برتر را تجربه کرد و تا اطلاع ثانوی آخرین جام آنها در کلکسیون افتخاراتشان خواهد بود. همین جام بود که باعث شد در مسیری که او می‌خواست، تغییر ایجاد شده و راه دیگری را برگزیند.

دایی مسیرهای پرفراز و نشیبی را تجربه کرد و فصل آینده، شاید مجبور باشد از حانه لیگ برتر را دنبال کند. سایپای دایی فصل گذشته، بر خلاف سال ابتدایی حضورش چندان موفق نبود و نتایج خوبی نگرفت. با این حال، این موضوع باعث اخراج دایی از سایپا نشد. مرد تقابل‌های ناگهانی و مصاحبه‌های آتشین، در کنفرانس مطبوعاتی مدیران سایپا را هدف گرفت و بلافاصله، حکم اخراجش را به بهانه درخواست کارگران از مدیرعامل باشگاه دریافت کرد. البته ترکش مصاحبه‌های او به همین‌جا ختم نشد و زدن حرف‌هایی که به مذاق خیلی‌ها خوش نیامد شاید این ترکش‌ها را در ادامه مسیر بیشتر کند. 

مربیگری برای دایی، همیشه با حاشیه‌های زیادی همراه بوده است. از لیگ ششم تا امروز، مسیر مربیگری برای شهریار به همین آسانی نبود که جام‌ها یکی پس از دیگری به او برسد. دایی اما از رقابت فرار نمی‌کند. او حتی دردوران بازیگری‌اش هم که ستاره بی‌چون و چرا بود هم با هزار و یک مشکل جنگیده بود. به همین دلیل نه این راه را رها کرد و نه زمزمه‌های اطرافیان که او را شایسته پست‌های مدیریتی می‌دانستند او را وسوسه کرد. او جنگیدن را توشه مسیرش را کرد. این توشه مسیر گاهی هم تیشه‌ای شد بر محبوبیت و بزرگی‌اش. جنگیدن پی در پی با داور و مربی حریف و هر کس و هر کسی که از راه می رسید وجهه او را کمی خراب کرد اما برای او اهمیتی نداشت. او از روز اول که وارد این فوتبال شده بود فقط دنبال یک چیز بود؛ «برنده‌شدن.» برنده شدن برای او از هر چیزی بیشتر اهمیت داشت حتی از محبوبیت. 

او در سال‌های مربی‌گری‌اش کم و بیش به هدفی که داشته رسیده. برنده شدن در هر تیمی و در هر شرایطی مفهوم خاص خودش را دارد. مثلا در سایپایی که نصف بیشتر ترکیب تیمش را جوانان بی‌نام و نشان تشکیل می‌دادند موفقیت می‌توانست به معنای قرار گرفتن در نیمه بالایی جدول باشد. البته حضور علی دایی یک آپشن اضافه برای سایپا درنظر گرفت که آن هم حضور در آسیا بود. البته مسئولان این تیم کوچکترین کاری برای نتایج بهتر تیمشان در این عرصه بزرگ انجام ندادند. بهترین مهاجم دنیا باشی و تیمت مشکل گلزنی داشته باشد از آن بازی‌های عجیب روزگار است. آرمان رمضانی که نقش علی دایی را در سایپا ایفا می‌کرد در این فصل فقط 3 گل به ثمررساند تا بیشتر لقب مهاجمان گل‌نزن برازنده‌اش باشد تا قیاس با علی دایی.  

تیم علی دایی نتوانست در هیچ فاکتوری در میان برترین‌های لیگ قرار بگیرد. البته به جز جوانی که می‌توان آنها را جوانترین تیم لیگ نامید. قدرت سرزنی تیم علی دایی مانند سرمربی‌اش در سرزنی بود اما نه برای گلزنی. آنها بعد از سپاهان دومین تیم موفق در نبردهای هوایی بودند. بعد از نبردهای هوایی، دقت شوت بهترین عملکرد آنها بود. آنها با دقت شوت تقریبا 35 درصد چهارمین تیم لیگ شدند. برد دایی در سایپا ستاره‌های جوانی بود که به لیگ معرفی کرد. ستاره‌هایی که حالا با شروع فصل نقل و انتقالات تیم‌ها برای جذب آنها صف کشیده‌اند.

لیگ امسال احتمالا بدون دایی شروع خواهد شد و این جای خالی بزرگی خواهد بود. او پیش از این نشان داده که حتی اگر بهترین نباشد باز هم جای خالی‌اش پرشدنی نیست. مثل روزهای موفقش در اروپا یا روزهای پرانتقادش در تیم ملی که هنوز بازیکنی نتوانسته جا پای افتخاراتش بگذارد. شاید روزهای خوب او روی نیمکت سایپا هم توسط کسی قابل تکرار نباشد. تیمی که که افتخار و بزرگی را با علی دایی تجربه کرد.

30388

نظرات کاربران
kian❤
هنوز هم که هنوزه افتخارات مربی گریش از خیلی ها بالاتره قهرمانی با صبا قهرمانی با سایپا قهرمانی جام حذفی با پرسپولیس❤ قهرمانی جام حذفی با نفت
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۵:۲۷
پاسخ
10
121
AS
برای من 10 تا چهره تاثیرگذار داشت: 1. برانکو. 2.سید جلال حسینی. 3.پاتوسی. 4. فرشید اسماعیلی. 5.یحیی گل محمدی. 6.فغانی. 7. سعید فتاحی. 8.الحاجی گرو. 9.ماریو بودیمیر. 10.هواداری که به مسعود چک زد.
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۸:۰۱
پاسخ
17
107
ارامش
دایی رودوست دارم چن جزحق چیز دیگه ای نمیگه علی فقط دایی
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۵:۴۶
پاسخ
126
62
۶
علی ک فقط کریمی اما تو خوب بودن دایی شکی نیس واقعا، ولی اینقد ب همه میتازه و حاشیه درست میکنه ک غیرقابل قبول میشه، اگ شرایط بروفق مرادش نباشه ک زمینو زمان نابود میشن و اگرم مطابق میلش باشه و نتیجه بگیره خدارو بنده نیس،و اینک هرچقدم نتیجه بگیره و قرار باشه بمونه زیرابشو یجوری میزنن ک بره و این اصن خوب نیس،موفق باشه هرجا هس
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰:۱۳
24
98
Eminem
تنها جای خالی که احساس میشه جای خالی نود دقیقه اعتراض به داوری و داد و بیداد و دعوا کنار زمین برای برگردوندن سوتها(تنها تاکتیک دایی) است.به همراه کنفرانسهای بعد بازی که همیشه تیمش برتر از حریف بوده(حتی اگر حریف بارسلونا باشه)، و حقش رو خوردن.علت این هم که فصل بعد نیست اینه که به خاطر بیزینس هاش حاضر نیست شهرستان مربیگری کنه و به جز سایپا و پیکان و پرسپولیس هیچ گزینه دیگری نداره.سایپا که تازه اخراجش کرده، پیکان هم فرکی رو داره.میمونه پرسپولیس که احتمالا از اون لابی های معروفش رو بکنه و نبی و کاشانی هم دنبالش هستند.دایی چون دانش مربیگری نداره و تیمهاش فقر تاکتیکی دارند، هیچ گاه موفق نخواهد شد پیشرفت بکنه.
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۲:۴۶
پاسخ
29
129
red army
امیدوارم هرجا بره جز پرسپولیس . فکر پرسپولیس رو هم نکن
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۳:۳۶
پاسخ
28
109
غول اسیا
علی دایی با شیث رضایی ومحمدنصرتی بهترین گزینه هابرای چهارپولیس هستند.ههههههه.چوب خدا.#اتحاد_آبی
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۲:۲۰
پاسخ
171
12
عشقممم نیمار
یکی از معدود مربیان شیش_پولیسی ک با جون دل مقابل شیش_پولیس بازی کرد :-P ولی در بازی برگشت علی فقط دایی از علیاری غافل شد :-)
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۲:۱۸
پاسخ
132
18
مانند فرانکو نباشیم
دمت گرم همیشه کامنتات هوچیگرای جعپولیس رو میسوزونه
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۲:۰۷
85
20
غول اسیا
اره.واقعاتیماش مردونه بازی میکنن به همین علته که چهار پولیســـــی هامیگن سرمربی شون نشه.نیمارجون خیلییییییییییی آقایــــــــی.#اتحاد_آبی
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۲:۱۱
111
16
Eminem
ولی فرچیپ و رحمتی جون با جون و دل جلوی پرسپولیس بازی نکردن.خوشبختانه ما فرچیپ رو داشتیم که به جای شوت سانتر کرد.همه مثل داچلی نیستن که جلوی ششتقلال بیرانوند که بهترین گلر ایرانه و پنالتی گیره رو روی نیمکت بذاره و خودش هم روی نمیکت نشینه.متاسفانه همه افراد رو با سابقه تیم خودتون میسنجید و قضاوت میکنید.چون سابقه عیسی اندوی و خیلی های دیگه رو داشتید.
۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۸:۲۶
10
100