مرور سیستم‌های تیم ملی در جام‌جهانی؛ مهاجم کمتر، دفاع بیشتر

مرور سیستم‌های تیم ملی در جام‌جهانی؛ مهاجم کمتر، دفاع بیشتر

6713
17:03
20 خرداد 1397
در بازی دوم مقابل پرتغال که قدرتمندترین حریف ایران بود برای اولین بار برانکو تیم ملی را با یک مهاجم و با وحید هاشمیان به میدان فرستاد

وبسایت رسمی برنامه نود - تیم ملی در روسیه برای دومین بار با یک مهاجم جام‌جهانی را شروع می‌کند. 

به گزارش سایت رسمی برنامه نود، هر چه زمان بیشتری می‌گذرد در تورنمت‌ها و جام‌های بین‌المللی تعداد تیم‌هایی که با دو مهاجم بازی می‌کنند کمتر شده و سیستم تیم‌ها به سمت بازی با یک مهاجم تمایل بیشتری پیدا می‌کند. تیم ملی ایران هم از زمان حضور کی‌روش بیش از همیشه سیستم بازی با تک مهاجم را در دستور کار قرار داده است و حالا دیگر تیم ملی ایران را هم باید جز تیم‌هایی دسته‌بندی کرد که با سیستم دو مهاجمه خداحافظی کرده است.

تیم ملی ایران تا پیش از کی‌روش در جام جهانی‌های گذشته بیشتر بازی با دو مهاجم را تجربه کرده بود.

در جام جهانی 1978 غفور جهانی و حسین فرکی دو مهاجم ایران بودند و در بازی با پرو، حسن روشن جانشین غفور جهانی شد و در هر سه بازی تیم ما دو مهاجم را در ترکیب اصلی قرار داد.  در جام جهانی 1998 هم علی دایی و خداداد عزیزی دو مهاجم ایران بودند.

در جام‌جهانی 2006 در بازی اول دایی و هاشمیان در خط حمله به میدان رفتند. در بازی دوم مقابل پرتغال که قدرتمندترین حریف ایران بود برای اولین بار برانکو تیم ملی را با یک مهاجم و با وحید هاشمیان به میدان فرستاد و اولین باری بود که علی دایی نیمکت‌نشین شد.  البته در بازی بعد مقابل آنگولا ایران به همان سیستم همیشگی با دایی و هاشمیان بازگشت.

2014 اولین جام‌جهانی بود که ایران با کی‌روش بازی با یک مهاجم را به سیستم اصلی خود تبدیل کرد و در هچ کدام از بازی‌ها آن را تغییر نداد. اگرچه نحوه بازی تیم ملی ایران براساس میزان قدرت حریف، تفاوت داشت اما آنها در تمام بازی‌ها با یک مهاجم به میدان رفتند. اتفاقی که در جام جهانی روسیه هم خواهد افتاد. شاید علامت سوال‌های زیادی در مورد تیم ملی وجود داشته باشد اما مساله‌ای که همه از آن مطمئن هستند این است که تیم کی‌روش تنها یک مهاجم نوک خواهد داشت. اصلی تغییرنیافتنی که حتی بسیاری از مهاجمان تیم ملی را به تغییر پست راغب کرد تا با بازی کردن در پست‌های دیگر شانس حضور خود در تیم ملی را افزایش دهند.

 

30388

نظرات کاربران
رائول
سیستم فقط دفاع اتوبوسی ، علی برکت الله
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۳:۲۲
پاسخ
7
16
Pooya
بازم جام جهانی و کیروش و ضد فوتبال ایران انقد دفاعی و ضد فوتبال بازی میکنه که یه بازیش مث بازی با نیجریه شد کسل کننده ترین بازی جام یه بازیم مث بوسنی که احتیاج به برد داشتیم انقد ضد فوتبال بازی کرده بود و بهش عادت داشت که واسه حمله سردرگم بود واسه باخت ب آرژانتینم که جشن گرفتن تو روزی که روز بد آرژانتین بود خیلیا میگن گروه ایران سخته اگه همه تیما ایجور فکر میکردن خب یه سری کشورارو اصلا نباید راه میدادن هر کشوری که میره جام جهانی باید تلاش کنه واسه پیروزی وامیدوار باشه دفعه قبل یادم نمیره که بازیکنا بعد مساوی با نیجریه چقد خوشحال بودن در صورتی که تیمی مث کاستاریکا دیدید که چطوری صعود کرد و تو دوره قبل پرتغال و انکلیس و ایتالیا و اسپانیا تو دور گروهی حذف شدن الانم ما با همین پرتغال و اسپانیا هم گروه شدیم و اگه با یه گل ببازیم حتما دوباره همه خوشحال میشن و جشن میگیرن واقعا چرا!!!
۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰:۵۳
پاسخ
28
49
Wien
پست ها ماهیت یک بازیکن را نشان نمیدهند،فوتبال با بیست سال پیش تغییر زیادی کرده،قبلا یک مهاجم محدوده بازیش فقط حول و حوش محوطه جریمه رقیب بود و فضای حرکتیش به همانجا محدود میشد،ولی الان سیستم ها پیچیده تر و چندگانه شدند،یعنی اگه تیمی مثلا ۴-۲-۳-۱ بازی را شروع میکند،در حین بازی ممکنه به ۴-۳-۳ یا ۴-۴-۲ یا ......تغییر سیستم بده،اسپانیا چند سال پیش بازی بدون مهاجم را به دنیا معرفی کرد و موفق بود و قهرمان جهان هم شدند و بازی هجومی و روانی هم داشتند، همانطور که گفتم پست ها،ماهیت یک بازیکن را بطور کامل تعریف نمیکنه و بازیکنها در فوتبال امروزی بقول معروف باید همه فن حریف باشند،حتی دروازه بانها هم امروزه باید بازی با پا را بلد باشند و در حقیقت دروازه بانها هم باید در بازیسازی شرکت کنند و دیگه یه دروازه بان صرف نیستند.
۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۷:۱۸
1
27
Abedi
حتی میتونیم مثل اسپانیا بدون مهاجم هم بازی کنیم ولی حجومی باشیم یادمه اسپانیا با 4 دفاع و 6 هافبک خیلی بهتر از تیم هایی که مهاجم داشتن بازی میکرد
۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۹:۴۶
پاسخ
4
44
ما که خونمون آبیه شما چه طور؟
سردار از دقیقه 65 به بعد فقط راه میره وسط زمین قوچی هم با اینکه من معتقدم هنوزم از سردار بهتره ولی اون گوچی 2014 نیست و افت کرده به نظرم کریم باید نوک بازی کنه . واقعا 180 درجه با اون چیزی که تو پرسپولیس بازی میکرد فرق کرده . هم گل میزنه هم خوب دریبل میزنه هم حفط توپ خوبی داره
۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۴:۰۶
پاسخ
22
50
یوپ هاینکس
سیستم های ایران باید متفاوت باشه توی بازی با اسپانیا که هافبک زیادی داره باید مهارش کرد و چون اسپانیا عمق دفاع رو هدف میگیره باید عمق دفاع رو پوشوند توی بازی با مراکش چون هافبک هاش کندتره باید از سرعت استفاده کرد توی بازی با پرتغال باید روی دروازه بانشون فشارآورد چون مالی نیست مثلا با شوت از راه دور با استفاده از حاج صفی
۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۰:۴۵
پاسخ
8
68
mohammad
واقعا حرف خنده داری زدی که گفتی گلر پرتغال مالی نیست . ما بازی گلر دومشونو دیدیم خیلی گلر خوبی بود .گلر اولشون هم که پاتریسیو هستش که هر کی فوتبال میبینه میشناستش و گلر قابلی هستش.
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵:۴۸
5
13