مرور مهمترین پرونده‌های کمیته اخلاق و انضباطی/ پول‌ها، رفتار و عکس‌های دردسرساز!

مرور مهمترین پرونده‌های کمیته اخلاق و انضباطی/ پول‌ها، رفتار و عکس‌های دردسرساز!

10105
17:21
19 آبان 1398
حسن‌زاده و تورک در سال‌های مسئولیت‌شان، مسئول رسیدگی به پرونده‌های مهمی بودند و حکم‌های پر سر و صدایی هم صادر کردند.

به گزارش وبسایت نود، موج تغییرات فدراسیون، مسئولان قضایی فوتبال را هم در امان نگذاشت و رئیس کمیته انضباطی و رئیس کمیته اخلاق، همزمان از شغل‌شان کناره‌گیری کردند. حسن‌زاده از سال 90 و تورک، از 95 روسای دو رکن قضایی تاثیرگذار در فدراسیون بودند و در سال‌هایی ریاست‌شان، درگیر پرونده‌های جنجالی زیادی شدند. پرونده‌هایی که تاثیر زیادی روی سرنوشت تیم‌ها و افراد تاثیرگذار فوتبال ایران گذاشت.

مثبت 18

سال اولی که حسن‌زاده رئیس کمیته انضباطی فدراسیون شده بود، ماجرای معروف شیث و نصرتی پیش آمد. شادی گل آن‌ها مقابل داماش گیلان، در صدا و سیما هم با آب و تاب زیادی پخش شد. کمیته انضباطی هم که حسابی تحت تاثیر واکنش‌های تند به این اتفاق زشت قرار گرفته بود، در حکمی عجیب شیث را 20 ماه و نصرتی را 10 ماه محروم کرد. این حکم صدای خیلی‌ها را درآورد که نباید فوتبال دو نفر، بخاطر یک اشتباه تمام شود. استیناف محرومیت شیث را به 6 ماه و محرومیت نصرتی را به 4 ماه کاهش داد. جالب اینکه این حکم، جایگاه بین المللی هم نداشت و هر دو نفر در مسابقات لیگ قهرمانان، برای پرسپولیس به میدان رفتند.

سقوط شهرداری

شیث سهمی بیشتر از یک حکم، در دوران حسن‌زاده دارد. سال 92 شهرداری با مربیگری کمالوند و حضور شیث رضایی، به لیگ برتر صعود کرد. حاشیه‌های زیادی این صعود، باعث شد کمیته انضباطی وارد ماجرا شود و شهرداری به اتهام تبانی، جریمه شد و یک دسته پایین‌تر رفت. در آن گروه، بیشتر تیم‌ها جریمه شدند و در نهایت استقلال خوزستان با وجود جریمه بخاطر تخلف کمتر (!) سهمیه حضور در لیگ برتر را بدست آورد.

منفی یک

لیگ سیزدهم کمیته انضباطی قصد داشت با توهین تماشاگران در ورزشگاه، برخورد جدی انجام دهد. عزمی که فقط چند ماه دوام آورد. اعتراض تیم‌هایی که از آن‌ها امتیاز کسر می‌شد، کمیته انضباطی را مجبور کرد همین حکم را در قبال دیگر مدعیان هم صادر کند تا عدالت برقرار باشد و تاثیری روی سرنوشت قهرمانی نگذارد! پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی، در کنار ملوان همگی جریمه یک امتیازی را دریافت کردند و جالب اینکه این امتیازات آخر فصل هیچ تاثیری روی جدول نهایی لیگ نگذاشت. این اولین و آخرین باری بود که کمیته انضباطی از این راه برای جریمه تیم‌ها و تماشاگران‌شان استفاده کرد. یکی دیگر از سخت‌گیری‌های مقطعی کمیته انضباطی، محرومیت سنگین صادقیان بخاطر هل دادن داور بود که دیگر تکرار نشد و فقط مهاجم جنجالی پرسپولیس تاوان آن را داد.

دو دو شده؟

لیگ چهاردهم، با یک پرونده جنجالی به پایان رسید. پرونده‌ای که قهرمان لیگ را تغییر داد. تراکتورسازی بعد از 3-3 شدن بازی هفته آخر با نفت، به تصور تساوی سپاهان بازی را اداره کرد و قهرمانی به اصفهان رفت. قرار بود کمیته انضباطی، تحقیقات گسترده‌ای درباره این موضوع انجام دهد. تحقیقات آن‌ها، هیچوقت به سرانجامی نرسید و پس از گذشت سال‌ها، هنوز کسی نمی‌داند چه کسی شایعه 2-2 را در ورزشگاه یادگار امام به راه انداخت.

چه کسی سقوط کرد؟

یکی از پرونده‌هایی که در نهایت خارج از عرف فدراسیون تکلیف آن مشخص شد، مارتین موتومبا بود. پیکان در لیگ چهاردهم، به لیگ یک سقوط کرد اما اعتقاد داشت راه آهن بخاطر استفاده غیر قانونی از موتومبا باید یک دسته پایین‌تر برود و آن‌ها باقی بمانند. کمیته انضباطی، راه آهن را تبرئه کرد. کمیته استیناف‌ رای به سقوط این تیم داد و در نهایت، با پس گرفتن گزارش سازمان لیگ رای کمیته استیناف به نفع راه آهن برگشت.

از ایران به سوئیس

حکمی که با وجود همه جنجال‌هایش توسط CAS هم تایید شد، اهدای سوپرجام به پرسپولیس و شکست 3-0 استقلال بخاطر شرکت نکردن در مسابقه بود. این حکم را ابتدا سازمان لیگ، بدون طی مراحل قانونی اعلام کرد و سپس کمیته انضباطی تشکیل پرونده داد و توسط کمیته استیناف تایید شد. همین باعث شد استقلالی‌ها، زیر بار نروند و پرونده را به CAS بکشانند. این بار حکم کمیته انضباطی، توانست در یک مرجع بین المللی تایید شود که اتفاق مهمی در دوران ریاست او محسوب می‌شد.

بچه تهران

آخرین جنجال حسن‌زاده، اظهارات او درباره وریا غفوری بخاطر انتقاداتش از مسائل مختلف بود: «وقتی یک جوان شهرستانی که تازه به تهران آمده و مشهور شده، علیه وزیر حرف می‌زند یا از زمین و زمان صحبت می‌کند باید در یک برنامه کالبدشکافی شود.» حرف‌های حسن‌زاده باعث شد هشتگ شهرستانی‌ام در حمایت از وریا داغ شود و به رئیس کمیته انضباطی، با اصطلاح بچه تهرون طعنه بزنند. حسن‌زاده در مصاحبه‌های بعدی، حرف‌هایش را اصلاح کرد و گفت خودش، از شهرستان به تهران آماده و به این موضوع افتخار می‌کند.

همیشه پای یک زن در میان است

در مورد تورک و کمیته اخلاق، اولین پرونده‌ای که او را به دردسر انداخت عکس گرفتن رحمتی با یک زن، در اردوی برون مرزی استقلال بود. وضعیت پوشش این زن، باعث شد فعالیت رحمتی موقتا تعلیق شود. با توجه به اینکه رحمتی نقشی در پوشش آن طرفدار آن هم خارج از کشور نداشت، خیلی‌ها از کمیته اخلاق بابت این تصمیم انتقاد کردند. حکم رحمتی خیلی زود لغو شد.

جادوگر سیاه

اواسط لیگ شانزدهم، کمیته اخلاق به پرونده حضور یک جادوگر در بازی سیاه جامگان ورود کرد. کسی که پشت دروازه این تیم در بازی با ماشین سازی با لباس عکاسی، حرکاتی مشکوک انجام می‌داد. در نهایت با دستگیری او و مشخص شدن اینکه ارتباطی با عکاسان ندارد، پای مدیرعامل سیاه جامگان به میان آمد. کمیته اخلاق علی عباسی مدیرعامل سیاه جامگان را سه سال محروم کرد.

مشتری همیشگی

بجز رحمتی، بازیکنان دیگری هم بخاطر مسائل غیر ورزشی به کمیته اخلاق احضار شدند. منشا یکی از بازیکنانی بود که بخاطر مدل موی خاصش به کمیته اخلاق رفت و مسلمان، بابت انتشار عکسش در حال کشیدن قلیان مجبور به توضیح شد. با این حال نام هیچکس به اندازه فروزان، به کمیته اخلاق گره نخورد. عکس همسر فروزان و فعالیت‌های او، این دروازه‌بان را به مشتری ثابت کمیته اخلاق تبدیل کرد. فصل پیش اما اوضاع عوض شد و فروزان، این بار بخاطر پرونده‌ای ورزشی به کمیته اخلاق رفت. درباره این پرونده و میزان محرومیت او، هیچوقت اطلاع رسانی کافی انجام نشد. تنها نکته معلوم، خانه نشینی فروزان است.

اخلاق علیه فدراسیون

تورک در این سال‌ها، بارها مسئولین فدراسیون را هم محروم کرد که البته بعضی از آن‌ها، بعدها لغو شد. مسئول امور بین الملل فدراسیون فوتبال بخاطر عملکردش از او حکم محرومیت 3 ساله گرفت. پیروانی بخاطر پرونده مالی 5 سال محروم شد و البته توانست آن را لغو کند. سپس نوبت کفاشیان و ترابیان رسید که از کمیته اخلاق، حکم محرومیت 5 ساله بگیرند. کفاشیان هم مثل پیروانی، توانست محرومیتش را لغو کند تا حکم‌های پر سر و صدای تورک برای پرونده‌های مالی فدراسیون، به نتیجه خاصی نرسد.

22330

نظرات کاربران
جاوید تاج
بدترین حکمی که در تاریخ فوتبال ایران داده شده محرومیت ۵ ساله مجاهد خذیراوی بود که بخاطر موضوعی که الان هیچ عکس‌العملی رو به همراه نداره اون زمان فوتبال یه پدیده ی نوظهور رو نابود کرد.
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۲:۴۹
پاسخ
9
93
۶
نوع پوشش، رفتار، گفتار و... بمرور زمان قابل تغییر، الان ک منو شما میبینیم کار مجاهد خیلی بد بنظر نمیرسه اما در زمان خودش قبح‌شکنی محسوب میشد
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۹:۱۸
62
5
Mn24
من دلم برای پیام صادقیان خیلی سوخت فوتبالش و نابودکردن اگه قراربود اونجوری حکم بدن شجاع باید مادام العمر محروم میشد
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۳:۴۱
پاسخ
48
40
عشقممم نیمار
در دوران ریاست حسن زاده در کمیته انضباطی و تورک در کمیته اخلاق ..تابلوترین تبعیض ها در رای های صادره ..برای شیش_پولیس نسبت ب ۱۵تیم لیگ برتری دیگ انجام شد و در ۳سال اخیر ک اصا ندیدم ک‌شیش_پولیسیا محروم شن ..اونم چ هوادارانشون و چ کادرفنی و‌بازیکناشون :-P
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۹:۵۱
پاسخ
81
56
کیروش کبیر
یکی از حکمهای عجیب کمیته انضباطی و آقای حسن زاده لغو محرومیت ۲ جلسه ای کرار جاسم در ۲ بازی راحت استقلال و بعد اعمال محرومیت ۳ جلسه ای جلوی مدعیان بالای جدولی بود.
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۶:۲۶
پاسخ
49
99
نه به مافیای آبی
نگاهی به تاریخ بیندازید تمام احکام سنگین فقط برای ما پرسپولیسی ها بوده است حتی برای نمونه های مشابه یک جلسه هم محرومیت در نظر گرفته نشده است همین قضیه شیث را به قضیه قایدی مقایسه کنید کار بجایی رسیده است که شلوار بازیکن ما هم محرومیت داره و رییس کمیته انضباطی مدیریت تیم رقیب را برعهده میگیرد و می گوید از کودکی عاشق این تیم بوده است بله اینست عدالت در فوتبال ایران
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۲:۱۰
پاسخ
106
141
AZADI
دیگه شما آخر هوچیگرین...
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۱:۱۵
51
43
حسام
تمام حکمهایی که دادن اشتباه بوده.ورزشکار تو شور و هیجان رقابت ورزشی حالا یه خبط و اشتباهی هخم مرتکب میشه 20ماه و 10 ماه و ...یا احکام راجع به عکسها و...اونم امروز که با فتوشاپ همه چی میشه درست کرد.بعد هم به بازیکن چه ارتباطی داره طرف اومده عکس گرفته؟!سختترین احکام می تونست سه چهار جلسه باشه! البته افراط و تفریط از ویژگیهای بارز ایشان بود!مثل احکام فصل قبل که با همه مماشات کردند! همون یا شور شور یا بی نمک!
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۷:۵۸
پاسخ
8
71
استاد والورده(مغز متفکر)
خخخخ یاد اون ماجرا دو دو شده میوفتم هنوز خندم میگیره
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۹:۲۲
پاسخ
30
122
عشق فقط یک کلام تراکتور واسلام
ما از تساوی ناراحت نمیشیم فقط از دست مهندسی نتایج عصبی میشیم همین;-) ;-)
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۵:۲۹
61
30
تاج کبیر
فوتبال بی دروپی کر
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۸:۰۰
پاسخ
8
82
آرش آذر
کمیته انضباطی باید حکماش سریع و قاطع و محکم باشه به شرطی که قانون برای همه افراد و همه تیمها مساوی و برابر باشه نه اینکه بخواد از یه تیم یا یک شخص یا مدیر ترس داشته باشه و به قول معروف یکی به نعل بزنه و یکی به میخ
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۷:۵۴
پاسخ
0
76
s
همین طور که میبینین تمامی جرایم برای استقلال بوده و فدراسیون پرسپولیسی نمیخواییم!!!
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۳:۵۷
پاسخ
85
40
ایمان
منشا تا تو پرسپولیس بازی میکرد به خاطر مدل موهاش هرهفته احضار میشد به کمیته اخلاق اما وقتی رفت استقلال هوادار را کتک زد محروم نشد جالبیش این بود گفتن مقصر هوادار بوده اما تو داستان خانزاده مقصر خانزاده بوده چون بازیکن پرسپولیس بود خخخ
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۷:۴۲
پاسخ
43
112
TT فراتر از باشگاه ✔
هرجا سخن از بی اخلاقیست نام بیروزی منطقه ۳ تهران میدرخشد ...
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۷:۰۷
پاسخ
119
82
مهدی
بی افتخارا تو دعوای قرمز و ابی سرک نکشند
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۵:۴۱
19
61
امیرعلی خان6
اسطوره فقط خودتون با10دقیقه قهرمانی تا ابد رکورد دارید بعداز منچسترم ک اولید اسطوره بهترین واژه س واستون
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۷:۲۷
17
61
سیروس
به جنجال های سال های اخیر هواداران چهارچرخ اشاره ای نشد که هیچ وقت محروم نشدند و چشم گوش خودشان را بسته بودند
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۴:۴۴
پاسخ
36
93
مهدی
رحمتی اینجوری محروم شد شنبه تعلیق شد دوشنبه تبرئه اما تو نظر استقلالیا محروم بوده و بازی نکرده خخخ
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۳:۴۴
پاسخ
48
54
ایمان
جالبیش اینه چگوارای استقلال همه را متهم به جانبداری از پرسپولیس میکرد بدون مدرک اما هیچ وقت محروم نشد اما کالدرون یک کلمه گفته داوری بازی استقلال جلوی پارس بد بود اونم از روی نظر کارشناسان داوری محروم شده البته حق میدم به کمیته اخلاق بالاخره اون چگوارا هستش
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۱:۵۴
پاسخ
33
67