مرور 5 تصویر فراموش نشدنی دنیزلی در ایران؛ از زاید به فونیکه‌سی!

مرور 5 تصویر فراموش نشدنی دنیزلی در ایران؛ از زاید به فونیکه‌سی!

20592
23:10
24 خرداد 1398
هر دوره حضور دنیزلی در ایران، خاطرات زیادی برای لیگ برتر ساخته است.

به گزارش وبسایت نود، ورود دنیزلی به تبریز دوباره شور و هیجان فوتبال را به این شهر برگرداند. دنیزلی در سال‌های گذشته، بارها به تراکتورسازی لینک شد و سرانجام، زنوزی زیر قرارداد او را امضا کرد. تراکتورسازی پرستاره فصل بعد، یک مربی هیجان انگیز هم خواهد داشت. کسی که بر خلاف توشاک و لیکنز، سابقه سرمربیگری در ایران را هم دارد و خاطرات زیادی برای پاس و پرسپولیس ساخته است. مرور 5 خاطره اصلی دنیزلی در ایران، نشان می‌دهد تراکتور او می‌تواند یک تیم تهاجمی، پرگل و البته، پر از اتفاقات غیر قابل پیش بینی باشد.

معجزه ده دقیقه‌ای

شیرین‌ترین خاطرات مصطفی دنیزلی در ایران، به دربی تهران مربوط می‌شود. او لیگ ششم، خیلی در پرسپولیس خوب شروع نکرد اما نمایش عالی تیمش مقابل استقلال و برد 2-1، باعث شد حسابی بین طرفداران محبوب شود. پرسپولیس دربی برگشت هم با وجود مساوی، نمایش بهتری از حریفش داشت. مهمترین دربی پرسپولیس و دنیزلی، لیگ یازدهم رقم خورد. پرسپولیس بعد از باخت‌های پیاپی در دربی با دایی و استیلی، روبروی استقلال قرار گرفت و تا دقیقه 80، با دو گل عقب بود. سه تعویض دنیزلی یعنی زاید، مهدوی‌کیا و بادامکی نتیجه را به نفع پرسپولیس عوض کردند و شاید تاریخی‌ترین برد پرسپولیس مقابل استقلال را ساختند. زاید زننده هر سه گل، مهدوی‌کیا سازنده گل مساوی و بادامکی، سازنده گل پیروزی پرسپولیس بودند.

زرد تیره

بر خلاف استقلال، دنیزلی از سپاهان خاطره خوبی ندارد. تیمی که دو قهرمانی جام حذفی را از او گرفت. پرسپولیس در فینال جام حذفی سال 1385، روبروی سپاهان قرار گرفت. هر دو بازی رفت و برگشت پرسپولیس جلو افتاد و در نهایت 1-1 مساوی شد. در ضربات پنالتی، سپاهان 4-2 به قهرمانی رسید. بازی بزرگ دنیزلی و سپاهان اما حدود یک سال بعد اتفاق افتاد. پرسپولیس در نیمه نهایی دوباره حریف سپاهان شده بود و با حضور صبا در فینال، برنده بازی شانس بالایی برای قهرمانی داشت. گل آشوبی تا آخرین دقایق بازی، پرسپولیس را برنده کرده بود. تا لحظه‌ای که محسن قهرمانی، پنالتی پر سر و صدایی برای سپاهان گرفت. سپاهان گل مساوی را زد و در وقت‌های تلف شده، با هت‌تریک محمود کریمی پرسپولیس را حذف کرد. دنیزلی و خیلی از پرسپولیسی‌ها، هیچوقت زیر بار پنالتی بودن آن صحنه نرفتند.

پرسپولیس 04

بازی‌های تهاجمی دنیزلی، باعث می‌شد تیم‌هایش علاوه بر زدن گل‌های پرتعداد، زیاد هم گل بخورند. این موضوع در پاس و دور اول پرسپولیس، با استقبال تماشاگران و مسئولان باشگاه همراه بود ولی در لیگ یازدهم، شرایط بدی پیدا کرد. پرسپولیس که بازیکنان چندان با کیفیتی نداشت، زیاد حمله می‌کرد و روی ضد حملات زیاد گل می‌خورد. آن‌ها در آبادان با هت‌تریک فونیکه سی 4 گل از صنعت نفت خوردند و هفته‌های پایانی در سه بازی پیاپی سایپا، تراکتورسازی و راه آهن به این تیم 4 گل زدند. کارنامه‌ای که باعث شد مایلی‌کهن با طعنه، به تیم دنیزلی لقب پرسپولیس 04 را بدهد. عنوانی که مدت‌ها سوژه کری حریفان بود. در پایان لیگ یازدهم، پرسپولیس با 54 گل خورده در کنار مس سرچشمه قعرنشین، دومین خط دفاع ضعیف لیگ برتر شد.

قهر گرانقیمت

دو فصل اول دنیزلی در ایران، پایان‌های متفاوتی داشت. او در لیگ پنجم، پاس را تا آستانه قهرمانی جلو برد. آن‌ها مدعی اول رسیدن به جام بودند اما اختلاف بین دنیزلی و آجرلو در ماجرای نصرتی، باعث شد او تیمش را در اصفهان و مقابل ذوب آهن همراهی نکند. پاس در آن بازی شکست سختی خورد و جام را از دست داد. دنیزلی هم گفت کاری که کرد، بخاطر وجدانش بوده است. پاس جذاب دنیزلی، قهرمانی را به استقلال واگذار کرد. یک سال بعد اما اوضاع متفاوت بود. دنیزلی لیگ ششم پرسپولیس را احیا کرد و هفته آخر، آن‌ها را بعد از 3 فصل بالاتر از استقلال قرار داد. با این حال پایان کار او، باز هم جدایی بود.

لغزش آخر

دنیزلی در لیگ قهرمانان، نتایج خوبی با پاس و پرسپولیس گرفت. هر چند قدم آخرش، با ناکامی همراه بود. پاس دنیزلی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان 2005، فوق العاده کار کرد و 5 بازی از 6 بازی را برد. دور یک چهارم نهایی، آن‌ها با العین روبرو شدند و فقط 10 دقیقه تا صعود فاصله داشتند. پاس بازی رفت در خانه حریف 1-1 کرد و بازی برگشت، تا دقیقه هشتاد 3-1 جلو بود. دو گل پیاپی اما سرنوشت را عوض کرد. العین، به تساوی رسید و با گل زده در خانه حریف به نیمه نهایی رفت. پاس دنیزلی، یکی از پرامیدترین تیم‌های ایران برای شکستن طلسم قهرمانی در آسیا پایان تلخی داشت. لیگ یازدهم که دنیزلی برای دومین بار به ایران آمد هم با پرسپولیس نتایج خوبی در لیگ قهرمانان گرفت. تیم دنیزلی فاصله زیادی با صعود به عنوان صدرنشین نداشت اما باخت به الهلال در تهران کار را خراب کرد. آن‌ها به عنوان تیم دوم به دور بعد رفتند و در تک بازی مرحله یک هشتم نهایی، 3 گل از الاتحاد خوردند و حذف شدند. بعد از بازی با الاتحاد، دنیزلی برای همیشه از ایران رفت. تا امروز، که قرار است دوران جدیدش را در تبریز آغاز کند.

22330

نظرات کاربران
ما مظلومیم
پس با ۴ بیگانه نبودن طفلکی های مظلوم نما
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۰:۰۳
پاسخ
223
53
زلزله 6 ریشتری سرخ
جای افندی همیشه تو قلب پرسپولیسیا محفوظه
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۷:۳۵
پاسخ
279
236
کیروش کبیر
یادش بخیر اولین باری که به ورزشگاه رفتم بازی تراکتور با پرسپولیس تو یادگار امام بود که امیر خان پرسپولیس دیزلی رو ۴ تایی کرد. بار دوم که آخرین باری بود که به استادیوم رفتم بازی ایران لبنان در مقدماتی ۲۰۱۴ بود که ایران تو ورزشگاه آزادی لبنان رو ۴ تایی کرد.
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۳:۰۹
پاسخ
198
40
پرسپولیس ایران
چند دقیقه چند نفره دوستان؟؟؟؟؟
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۱:۰۹
پاسخ
24
236
عمرخربین و عمرالسوما
خخخ پرسپولیس ۰۴. دربی ایمون زاید رو به رحمتی باختیم
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۵:۵۳
پاسخ
262
34
TT فراتر از باشگاه
یک شیر همیشه شیر است اینبار در تراکتور تیم محبوب من
۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۳:۳۵
پاسخ
128
122
RED MRE
بازم میگم حیف باشه واقعا حیف از افندی که رفت تبریز با اون تیم بی افتخار وتماشاگرای آماتورش.
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۱:۴۵
86
168
عشقممم نیمار
شیش_پولیس ۰۴...خخخخ:-) عجب لقبی :-) در ضمن اون‌دربی ک عشق_تقلال در ۱۰ دیقه ۳ گل خوردو‌ من هضم‌نکردم‌..اون بازی ک کامل ضبط شدشو دیدم ..در تعجب بودم ک‌چطو‌عشق_تقلال نصف نیمه ای ک شیش_پولیسه با تمام ستارگانش تو‌قوطی گذاشته بودش و‌نزاشت اصا شیش_پولیس ب دروازش نزدیکشه ..در ۱۰ دیقه ..۳ تا بخوره :-P بلخره یه روز ..پشت پرده این بازی فاش میشه :-)
۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۲:۳۱
پاسخ
314
41
RED MRE
عشقممم سکوت
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۰:۲۲
15
154
تاج کبیر اسیا
اون دربی رو ما به خودمون باختیم بازیکنا مغرور شده بودن از طرفی اکثر ستاره های استقلال جدا شده بودن فقط فریدون زندی و میلاد میداوودی رو داشتیم فونیکه سی ام که یادش بخیر کوکلاک کرد:))))
۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۹:۳۰
پاسخ
186
37
omid
برای اولین بار در تاریخ لیگ برتر روی تراکتور هم حساب میکنم چون مربی باهوشی انتخاب کرده و به نظرم امسال تراکتور هم مثل پرسپولیس و سپاهان و پدیده مدعیان اصلی هستن.
۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۲:۴۶
پاسخ
47
162
رامین
حساب نکن تراکتور قهرمان نمیشه چون امکانش نیست تراکتور فقط واسه اینه لیگ ایران جذاب تر شه بعدم نهایتش دوم شه بالاتر نباید بره این دیگه ثابت شده هست
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۴:۴۹
52
80
هتریک قهرمانی کابوس آبیایی
تصویر پژمان منتظری تو تصویر اول گواه همه چیزه.خخخخ
۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۰:۲۹
پاسخ
13
165
O+
شخصا به عنوان یه پرسپولیسی از استرما ترسی ندارم چون کارنامه اش مشخصه ولی دنیزلی مربی خوبی و با کیفیت سطح لیگ بالا میبره هر چند در سطح برانکو نیست سپاهان هم با جدایی کی روش باید دنبال یه قد بلند دیگه باشه برای سانت و اوت دستی
۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۵:۳۰
پاسخ
128
168
توپچی های آذربایجان
با کمک خدا و همدلی بچه ها و تجربه دنیزلی ودرنهات کمک مهندس عزیز انشاءالله امسال طلسم قهرمانی رو میشکنیم یاشاسن آذربایجان یاشاسن تراختور
۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۲:۰۷
پاسخ
121
88