مشروح برنامه 10 اسفند نود / علی دایی حسن ختام تیم رویایی پس از انقلاب

مشروح برنامه 10 اسفند نود / علی دایی حسن ختام تیم رویایی پس از انقلاب

66367
22:37
10 اسفند 1394
برنامه نود 10 اسفند با محوریت بررسی مسابقات نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا از ساعت 22:36 دوشنبه از شبکه سه سیما آغاز شد

وبسایت رسمی برنامه نود - برنامه نود 10 اسفند با محوریت بررسی مسابقات نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و گفتگو با رئیس فدراسیون فوتبال از ساعت 22:36 دوشنبه از شبکه سه سیما آغاز شد.

 عادل فردوسی پور در ابتدای برنامه گفت امشب سه ساعت در خدمت شما خواهیم بود و با نظرسنجی این برنامه تکلیف بازیکن یازدهم و تیم منتخب برترین های پس از انقلاب را روشن خواهیم کرد.

با این توضیح نظرسنجی برنامه درباره انتخاب بهترین مهاجم نوک پس از انقلاب پخش شد و 8 گزینه آن اعلام شد که فردوسی پور گفت بازیکنان دیگری مانند آرش برهانی و علی سامره هم به این گزینه ها نزدیک بودند و می توانستند در نظرسنجی قرار بگیرند.

مجری برنامه نود گفت امروز یک اتفاق تلخ افتاد و یکی از مربیان خوب فوتبال ما اکبر دارستانی در تمرین نفت تهران سکته کرده و دار فانی را وداع گفت که به خانواده او و جامعه فوتبال تسلیت می گوییم.

فردوسی پور با انتقاد از شایعاتی که در فضای مجازی برای تصادف علی دایی درست کرده اند گفت این حرکت فوق العاده غیراخلاقی است که چنین خبری درباره علی دایی ساخته اند او یک بار چند سال پیش تصادف کرد و الان سالم است و هیچ اتفاقی برایش نیفتاده است.

تیزر خلاصه ای از آنچه در برنامه 10 اسفند نود خواهید دید پخش شد که شامل بخش های زیر بود: (ویدیو)

- گزارش اختصاصی از پیروزی ذوب آهن برابر لخویا در قطر
- گفتگوی زنده با علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال
- بررسی فنی عملکرد سه نماینده پیروز ایران در لیگ قهرمانان آسیا
- گزارش اختصاصی نود از فرانکفورت و احسان حاج صفی

افتخارات و آمار عملکرد گزینه های نظرسنجی امشب نود مرور شد:

اسامی سایر مهاجمان تیم ملی که نامشان در نظرسنجی امشب قرار نگرفت نیز مرور شد:

کلیپ جذاب از داستان عملکرد نمایندگان ایران در هفته اول لیگ قهرمانان آسیا پخش شد.(ویدیو)

مسابقه سپاهان برابر النصر امارات با برتری نماینده کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا پخش شد. سپاهان بعد از 95 روز ناکامی بود که به پیروزی رسید.(ویدیو)

ارتباط با الهام فرهمند زننده سومین گل برتر دو ماه اخیر فوتبال ایران برقرار شد و با زننده گل زیبای فوتبال بانوان گفتگویی تصویری انجام شد.(ویدیو)

فرهمند در پاسخ به اینکه فکر می کرد گلش به عنوان گزیه نظرسنجی برنامه نود انتخاب شود گفت: وقتی برای ارسال فیلم تماس گرفته شد ، نه واقعا انتظار نداشتم بین شش گل برتر ماه باشم. من فکر می کردم قرار است گل من در میان یک گزارش کلی از فوتبال بانوان پخش شود اما وقتی نظرسنجی شما را دیدم که گل من جزو گزینه های آن بود واقعا سورپرایز شدم.
فرهمند در پاسخ به اینکه توپ را می خواست سانتر کند یا به قصد گل بزند گفت: نه می خواستم گل بزنم. بازی قبل هم چنین گلی به ملوان زده بودم. من از شما تشکر می کنم چون کار خیلی بزرگی برای فوتبال بانوان کردید. همین که بازیکنان بدانند رسانه ای هست که فیلم بازی و گل های آنها را پخش کند انگیزه مضاعفی برایشان است و از حرکت شما تقدیر می کنم.

قرعه کشی مسابقه پیام کوتاه هفته قبل به کمک الهام فرهمند انجام شد. 2970 نفر با استفاده از اپلیکیشن پیامکی برنامه نود از خارج کشور در نظرسنجی این برنامه شرکت کردند.

مسابقه ذوب آهن با لخویا و برتری مقابل نماینده قطر در خاک این کشور بازی بعدی بود.(ویدیو)

 بازی تیم های تراکتورسازی و الجزیره با برتری قاطع شاگردان قلعه نویی در تبریز سومین و آخرین بازی بود.(ویدیو)

 گفتگوی گزارشگر نود با اکبر کارگرجم پیشکسوت تیم ملی و استقلال پخش شد که یک سال است دچار بیماری سرطان شده و با انجام شیمی درمانی در حال حاضر بهبود پیدا کرده است.(ویدیو)

علی کفاشیان مهمان ویژه برنامه نود به استودیو آمد و گفتگوی چالشی با او درباره مسائل مختلف فوتبال آغاز شد.(ویدیو)

*سوال: خسته به نظر می آیید و انگار شادابی گذشته را ندارید؟
بله خسته ام و یک مدت هست نشاطم را از دست داده ام ان‌شاءالله برگردد.

*سفرتان به زوریخ و انتخابات فیفا چطور بود؟
یکی از معدود سفرهای انتخاباتی بود که نتیجه زیاد مشخص نبود. من در 22 - 23 انتخابات تا به حال شرکت کرده بودم که اکثرا از قبل قابل پیش بینی بود اما این بار اصلا برای ما و بقیه کشورها نتیجه قابل پیش بینی نبود. از ابتدا مشخص بود بن علی حذف می شود و همه فکر می کردند در دور دوم آقای شیخ سلمان که از آسیا بوده رای های او را بگیرد و انتخاب شود که برعکس همین رای ها به سمت آقای اینفانتینو رفت و رای آورد. آقای اینفانتینو عملکرد و ارائه خیلی خوبی داشت و رای خوبی آورد. آقای شیخ سلمان هم فعالیت تبلیغاتی زیادی کرده بود و رای های خوبی جمع کرده بود.

*این حق طبیعی شما بود که رسما اعلام نکنید به چه کسی رای دادید اما این طور به نظر می آمد هرکس رای بیاورد می گفتید به او رای دادم؟
به صلاح فوتبال ما نیست بگوییم به چه کسی رای دادیم.  اگر آقای شیخ سلمان انتخاب شده و از AFC جدا شده بود می توانستیم بگوییم به او رای دادیم چون اینفانتینو دیگر سمتی نداشت ولی الان هر دو مسئولیت دارند و صلاح نیست بگوییم به چه کسی رای دادیم. ما با هر دو لابی هایی کرده بودیم و صحبت کرده بودیم و مقداری نظر آنها را جلب کردیم و به صلاح فوتبال ماست که رایمان مخفی باشد.

*ارتباط نزدیک شما با شیخ سلمان بعد از آمدن اینفانتینو حفظ شده است؟
بعد از انتخابات جلسه ای نداشتیم ولی هفته ای یک بار باید ملاقات کنیم. ایشان نظر مثبتی به ما دارد و 180 درجه با آقای بن همام تفاوت دارد و کمتر در جلسات و تصمیمات ورود می کند و زیاد دخالت نمی کند، کارها را به کمیته ها سپرده و به صورت تشریفاتی ریاست می کند. ولی ارتباط ما خیلی خوب است و به ما علاقه دارد و از فوتبال کشور ما همچنان حمایت می کند.

*حمایت شما از شیخ سلمان بیشتر بر اساس منافع شخصی بود یا کشور؟
منافع فوتبال ما مهم است و فرد زیاد مهم نیست. سری قبل در رقابت با بن همام ، شیخ سلمان با یک رای بیشتر انتخاب شد و ما سعی کردیم کاری کنیم که حمایت هر دو نفر را داشته باشیم. این روابط زیاد به درد شخص ما نمی خورد و به خاطر فوتبال کشورمان رابطه برقرار می کنیم. اگر آقای شیخ سلمان از آسیا به فیفا می رفت فضای بیشتری برای ورود به AFC و فیفا داشتیم و سه نفر می توانستند از آسیا وارد فیفا شوند و حتی می توانستیم به جای او به ریاست AFC برسیم.

*اگر اینفانتینو بفهمد به شیخ سلمان رای دادید ناراحت نمی شود؟
نه فکر نمی کنم چنین آدمی باشد و قبلا هم گفته بود من می دانم رای شما به رقیب است ولی سفر خوبی به ایران داشتم. 90 درصد کار ما با AFC است و 5 درصد با فیفا کار داریم و اگر AFC ما را معرفی نکند نمی توانیم به فیفا برویم و پستی بگیریم و AFC است که پل ارتباط ما با فیفا است.

*فردا ثبت نام از نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال شروع می شود. آیا دوباره تاکتیک ثبت نام نکردن تا دقیقه نود را دارید؟
من اعتقادی دارم که برای فوتبال نباید مسائل خودمان را ببینیم. انتقادات زیادی به من بوده و خیلی ها می گویند بهتر است کنار بروی و فرد دیگری بیاید فوتبال را جلو ببرد. من هم 8 سال است در فوتبال کار کردم و نسبت به روز اول خیلی فرق کردم و خودتان می دانید روز اول زیاد از فوتبال سر درنمی آوردم و الان دلم نمی آید فوتبال را رها کنم و بگویم به من ربطی ندارد چون من سهمی در ساختن این فوتبال داشتم. اگر کسی را بیاورند و بگویند حمایت می کنند تا به ریاست برسد من حمایت می کنم و حتی در دوره آقای قریب هم گفتم شما از شش ماه قبل کسی را بیاورید ما حمایتش کنیم تا به ریاست برسد و حتی در مجمع هم گفتم به ایشان رای بدهید اما متاسفانه دقیقه نود او را معرفی کردند و به  او رای کافی ندادند.

*واضح است مادامی که شما در انتخابات شرکت کنید با توجه به چیده شدن اعضای مجمع هرکس رقیب شما باشد بازنده است.
وقتی می گویید چیدمان کسانی که بیرون هستند فکر می کنند من تک تک اعضا را چیده ام. این طور نیست و یکی از مردمی ترین نهادها هیئت های فوتبال ما است که توسط مجمع انتخاب می شوند. در انتخابات  هیئت ها رای مخفی می دهند و آنجا خیلی وقت ها کسی انتخاب می شود که من به او رای نداده ام. عملکرد روسا هم طوری بوده که راضی بوده اند و انتخاب شده اند. من اختیار را به مجمع سپرده ام تا عملکرد رو ببیند و تصمیم بگیرد. این روزها مد شده هر روز بر علیه فوتبال صحبت می کنند و تبلیغات منفی انجام می دهند و فضایی ایجاد کردند که فوتبال کاملا مسموم است و هرکس در آن کار می کند مفسد است و پول و امکانات هم که به ما نمی دهند. بیایید بررسی کنید 8 سال پیش کجا بودیم و الان کجاییم، یا اصلا با یک فدراسیون موفقتان مقایسه کنید آنها چه کردند و ما با حداقل امکانات چه کردیم. من با اکثریت رئیس فدراسیون ها آشنایی دارم و می دانم چه امکاناتی دارند.

*چرا فدراسیون های دیگر مشکل ندارند، چرا فدراسیون ما باید بگوید زمین و لباس نداریم؟ آقای داورزنی خودش درآمدزایی می کند یا از بودجه دولتی می گیرد؟ مگر آقای دادکان و صفایی فراهانی از دولت پول می گرفتند یا اسپانسر داشتند؟
شما بگویید والیبال چند تا تیم دارد. ورزش سالنی محدود است و فوتسال ما الان اول آسیا است و فوتسال بانوان هم هم در آسیا اول شده و فوتبال ساحلی هم همین طور. ما 14 - 15 تیم ملی داریم که هزینه سنگینی دارد. ما بودجه سال آینده را 50 میلیارد بستیم و 22 میلیارد آن فقط برای تیم بزرگسالان است که 10 میلیارد هزینه مربیان تیم ملی است و 10 ملییارد دیگر هزینه کل تیم  است و البته این تیم درآمدش را هم خودش از فیفا و AFC و اسپانسرها کسب می کند. ما اسپانسر داریم و درآمدزایی می کنیم و توقع نداریم وزارت ورزش کمکی بکند ولی توقع حمایت داریم. وقتی ذهنیت ها خراب شود که فوتبال خراب است، وقتی به مجلس می رویم و می گویند فساد هست، وقتی به نهادهای دیگر می رویم و همین را می گویند فضایی درست می شود که همه می ترسند به فوتبال بیایند و کمک کنند، حتی خیلی از اعضای دولت که فوتبالیست بودند هم می‌ترسند به سمت فوتبال بیایند. مردم به فوتبال علاقه دارند و باید در جهت خواستشان حرکت کنیم، وقتی باشگاه ما با یک تیم عربی بازی دارد محکوم به برد است و این کارکرد فوتبال است.

*قبول دارید وقتی قرار باش کسی را قربانی کنید قبول می کنید تا خودتان بمانید. فریده شجاعی، آیت الهی، نبی و بهروان کسانی بودند که حذف کردید و آقای اسدی را قبول کردید بیاید با وجود این که با شما مشکل دارد. حتی استعفای کی روش به نظر نمایش می آمد که اگر به هر دلیل گفتند در انتخابات شرکت نکنید یا نخواستید شرکت کنید کاری کنید تا بعد از رفتن شما او نماند و بگویند کی روش به خاطر کفاشیان رفت.
با این صحبت هایی که کردید به خودم امیدوارم شدم چقد آدم قوی هستم. کی روش چندین بار گفته بود می خواهم بروم و نمی توانم کار کنم. حق هم دارد و می گوید زمین می خواهم، پاداش بچه ها را بدهیم و... و روند آینده ما هم طوری نیست که نشان بدهد می توانیم خواسته هایش را تهیه کنیم و خودش استعفا داد که دست رییس بعدی باز باشد. شاید کسی بیاید کی روش را بردارد باید خسارت سه سال قرارداد را بدهد اما او استعفا داد تا اگر رییس بعدی که آمد و نخواست قراردادش را فسخ کند.

*برای استعفای کی روش هیچ هماهنگی با شما نشده؟
نه نشده شاید خودش به من علاقه زیادی دارد. ولی ایشان همیشه نگاه حمایتی به ما دارد.

شما کی روش را وارد بازی تبلیغاتی انتخاباتی خود کردید؟
نه من نیازی به این ندارم. ایشان خیلی باهوش است و این طور بازی نمی خورد که به خاطر من استعفا بدهد. ایشان می داند مردم به علاقه دارند و بازیکنان هم همین طور و بعضی وقت ها ناز می کند و ما هم چاره ای نداریم باید نازش را بخریم. من نیازی به رای ایشان ندارم. الان با 8 سال قبل مقایسه کنید ما مجمع لیگ را داریم، مجمع فوتسال داریم، ساختمان برای سازمان و فوتسال خریدیم، استقلال در بخش های مختلف فوتبال حاکم شده و کار خودشان را می کنند و ما نظارت می کنیم و این مورد حمایت اعضای مجمع و باشگاه ها بوده است که من مانده ام.

*اگر قرار باشد در انتخابات شرکت کنید از تاکتیک دوره قبل استفاده می کنید و دوقطبی وزارت - فدراسیون را تشکیل می دهید تا حمایت  افکار عمومی را جلب کنید؟
نه تشکیل این دوقطبی خطرناک است و اصلا به صلاح فوتبال ما نیست که این اختلافات ادامه پیدا کند و هر روز دعوا شود و در این دعوا آن بچه که فوتبال است صدمه می خورد. بار قبل فکر می کردیم دولت عوض می شود و سلیقه جدید روی کار می آید و سال بعد با دولت جدید هماهنگ می شویم که این طور هم نشد.

*با دولت جدید هم هیچ سازگاری نداشتید.
بعد از مدت کوتاهی که هماهنگی نزدیکی بین ما و گودرزی پیش آمد و حتی آنها اعلام کردند دو نفر را در فدراسیون عوض کنید که فکر می‌کردیم با این کار تعامل ایجاد شود اما این اتفاق نیفتاد. به طور کلی به نظرم ادامه این اختلافات فوتبال را مورد آسیب قرار خواهد داد.

*فکر نمی کنید این که از شما بخواهند نیروهای خود را بردارید و قبول کنید غیراخلاقی است. بهتر نبود استقلال خود را حفظ کنید و بگویید  اگر این ها نباشند من کار نمی کنم و تحمیل شدن امثال آقای اسدی را قبول نکنید؟
در یک سسیتم  بعضی وقت ها تغییر لازم است، آن زمان تمام اعضای هیئت رییسه با 7 امضا منهای من و آقای آیت الهی اعلام کردند موافقیم آقای نبی عوض شود. خود اعضا به این نتیجه رسیدند که این کار انجام شود و من در هر صورت باید فعالیتی کنم که نظر وزارت ورزش را هم جلب کنم و طوری نیست که من بگویم در محیط بسته کار کنم و کاری به شما ندارم. شما نیمه پر لیوان را هم ببینید که یک نفر روی کار می  آید که همگام با دولت است و تشکیلات را به دست می گیرد. یا دیگر این که از 8-9 ماه پیش از کنار گذاشته شدن خانم شجاعی در این باره از من درخواست داشتند و ما قبول نکردیم و گفتیم که باید مجمع برگزار کنیم و باید بر مبانی اساسنامه جلو برویم و در مجموع این تغییرات درصدد جلب نظر بوده است و این آرامش مهم بوده تا کارها به چالش کشیده نشود. به عنوان مثال آقای کی روش میخواست سرپرست نفر قبلی نباشد و پیشنهاد داد عوض شود و یا مدیر رسانه ای تیم ملی عوض شود که آرامش پیدا کند و بتواند کارش را انجام بدهد و از این دست تغییرات طبیعی است.

*هیچ وقت معلوم نشد از اسپانسر تیم ملی چقدر درآمد دارید. برادر همسر شما چرا مدیر امولی مالی فدراسیون هست در حالی که فیفا می گوید نزدیکان رییس فدراسیون نباید سمت بگیرند؟ چرا هیچ چیز سر جای خودش نیست؟
همه چیز سر جای خودش است. تراز مالی که امسال داریم یکی از افتخارات ما است و همه چیز را شفاف می کند. اسپانسر، حساب مالی، وضعیت لباس تیم ملی، کمپانی‌هایی که وجود دارد همه چیز مشخص شده است. خوشبختانه در حال حاضر کمپانی‌ها دارند برای عقد قرارداد جلو می‌آیند و در این باره پیشنهاداتی هم شده است. برادر خانم من هم اصلاً در فدراسیون هیچ پستی ندارد و خزانه‌دار فدراسیون فوتبال مسئول مالی است ایشان به عنوان معتمد من موارد مالی که به فدراسیون می‌آید را ملاحظه می‌کند و برای بنده پاراف می‌کند تا من امضاء کنم. ایشان مشاور مالی من در زمان حضور در فدراسیون دو و میدانی و کمیته المپیک هم بوده است و اسناد مالی را کنترل می‌کند و به او اعتماد دارم و کارهای مالی را بررسی می کند و من امضا می کنم.

*شما شرکت ده گانه نوین پارس را می شناسید؟
بله ولی بیرون از فدراسیون است.

*برادر همسر شما عضو هیئت مدیره و سهام دار این شرکت است؟
بله ولی شرکتی است ربطی به فدراسیون ندارد.

*می گویند سعید بخشی مدیرعامل شرکت مدام در فدراسیون و دفتر شما رفت و آمد دارد و کار چمن مصنوعی انجام می دهد.
بله می آیند و می روند دلشان تنگ می شود! نه کار چمن مصنوعی اصلا انجام نمی دهد و پیست تارتارن درست می کنند البته شرکت موفقی هم از نظر مالی نیست و همیشه در حال ضرر دادن است. حتی اگر من هم در آن شرکت کاری کنم و نقشی داشته باشم هیچ ربطی به فدراسیون فوتبال و کار فوتبال ندارد.

 *این شرکت قراردادی با فدراسیون ندارد؟ قرار نیست چمن آکادمی را درست کند؟
هیچ قراردادی ندارد و اصلا کار چمن نمی کند.

*رئیس بخش مارکتینگ شما آقای درخشان که نظامی بوده واقعا در کارش تخصص دارد؟
آقای درخشان در کارش تخصص دارد و به کار خود هم مسلط است. او در این زمینه تحصیلات ندارد اما تجربه را کافی به دست آورده است. بازاریابی یک کمیته دارد که پیشنهادها به آن می آید و مورد بررسی قرار می گیرد و شخص تصمیم گیرنده نیست.

*نهادهای امنیتی سرزده آمدند و مدارک دفتر شما را بردند، دلیلش را می دانید؟
وقتی مدام می گویند در فدراسیون و فوتبال فساد هست و همه جا را فساد گرفته و نماینده مجلس پشت تلویزیون می گوید محکوم شماره یک ما کفاشیان هست و شک ایجاد می کنند نهادهای نظارتی مشکوک می شوند و می آیند وسایل ما راو می خواهند و آمدند با حکم وسایل را گرفتند و بردند و بررسی کردند و اگر از خودمان هم خواسته بودند بدون حکم می دادیم مدارک را بررسی کنند و ما گفتیم آماده ایم هرچیزی در فدراسیون در 8 سال داشتیم که نشان می دهد سوءاستفاده کردیم بررسی کنید و پس بدهیم. وسایل آقای طباطبایی را هم بردند و حتی برخی اسناد فدراسیون هم الان دست آنها است و قرار است بررسی شود.

*چند نفر خبر دادند آقای طباطبایی در تمام سفرها بوده و وزیر ورزش گفته حقوق 400 میلیونی داشته؟ اگر در فدراسیون سمت ندارد چرا در تمام سفرها هست؟
تیم ملی ما نمی تواند حساب ارزی داشته باشد یا کارت بانکی داشته باشد تا برایش هزینه حواله کنیم. ناچاریم پول نقد بگیریم و یک نفر ببرد هزینه کند و اسناد و مدارکش را بیاورد تسویه کند. وظیفه ایشان است این کار را کند. برای تیم های دیگر هم کسان دیگری هستند این کار را می کنند، چون تیم ملی ما حساس است و پول در گردش زیادی دارد وظیفه را به ایشان دادم.

*خود طباطبایی مصاحبه کرده گفته مدیر مالی فدراسیون هستم؟
مسئولیت داشتن با مدیر مالی بودن فرق دارد. در امور مالی فدراسیون دو امضا مهمه یکی خزانه دار است و یکی رئیس فدراسیون که مسائل خودش را براساس اساسنامه دارد.

*این که از نزدیکان شما در فدراسیون باشند قبول دارید شائبه انگیز است؟
نه قبل از این که فامیل شویم ایشان 30 سال است با من دوست است در تمام کارها 100 درصد مورد اعتماد من است و اگر 100 میلیارد پول دستش بدهم مطمئنم سرجایش می ماند. یکی از دلایلی که من در مسائل مالی سلامت بودم همین هست. شما بروید از کسانی که در دو و میدانی با ایشان بودند بپرسید هیچ خطایی نکرده و این تجربه درباره کسان دیگری هم داشتم که جواب مثبت نگرفتم و خیالم راحت نبود.

*چرا تیم ملی مملکت زمین چمن ندارد؟
زمین چمن 2.5 میلیارد هزینه دارد و نتوانستیم درستش کنیم. سعی کردیم یک سری ساخت و ساز انجام دهیم و متاسفانه زمین دیگری در کشور هم نداریم تا بچه ها تمرین کنند. برای همین کی روش مدام می خواهد اردو در ترکیه و دبی برگزار کنیم چون زمین هایش خوب است.

*چرا هیچ وقت پول ندارید. چرا مثل دوره های قبلی در زمان ریاست دادکان و صفایی فراهانی درآمدزایی نمی کنید؟
این جور مقایسه درست نیست. اولا حجم فعالیت ها را نگاه کنید. درآمدزایی که آنها کردند را ما هم انجام دادیم، وضعیت اقتصادی با الان فرق داره. ما هنوز یک و نیم میلیون دلار از فیفا می خواهیم بگیریم بعد از 2 سال نتوانستیم و وصول نشده. یک میلیون دلار باشگاه هایی که بازیکن به تیم ملی دادند طلب دارند و نمی شود به ایران انتقال داد. اسپانسر ما در|آمدزایی می کند و ما بیشترین مبلغ را از اسپانسر گرفتیم. ما اگر بودجه ای که با وزارت ورزش توافق کرده بودیم می گرفتیم مشکلی نداشتیم و یا اگر 100 میلیارد قراردادی که با ایران نوین داشتیم محقق می شد مشکلاتمان حل می شد.

*دو هفته دیگر تیم ملی تمرین دارد و شما نمی توانید یک زمین آماده کنید. باز اصرار دارید بمانید؟
من اصراری ندارم بمانم و قضاوت را به عهده مجمع فدراسیون می گذارم که بیایند افراد توانمندی خودشان را اعلام کنند و قطعا اگر کسی ذره ای بهتر از من بتواند کار کند حق فوتبال است که بیاید جلو و کار را به دست بگیرد و ما هم راحت می شویم و تماشا می کنیم.

*اعضای کمیته اخلاق باید مستقل باشد تا همان طور که در فیفا به عملکرد بلاتر انتقاد کردند اینجا همین طور باشد. چرا نیست و چرا همان ها هم کنار رفتند و نیستند؟
نه الان کمیته اخلاق داریم و فعالیت می کنند.

*این که تیم ملی امید را کنترات به آقای کاشانی می دهید، اینکه خاکپور و پیروانی قرارداد ندارند و این مجمع الجزایر فدراسیون قرار نیست سامان بگیرد؟
همه کارهای ما سمان دارد و قرارداد می بندیم. آقای کاشانی از اول برنامه تیم امید را در هیت رئیسه مطرح کرد و تصویب شد، ایشان زحمت زیادی کشید و اسپانسرهای زیادی گرفت و هرکاری تیم ملی کرد برای تیم امید اجرا کرد و تنها مشکل قرارداد مانده بود که آخر سر نهایی شد و آقای خاکپور ایراداتی به  آن داشت و فرصت نمی شد بنشینیم برطرف کنیمو بالاخره نهایی شد که خود ایشان نیامد امضا کند. آقای پیروانی هم همین طور به او گفتیم آماده قرارداد بستن هستیم و حتی تمام سفرهایی که انجام می شود و پاداش هایی که به بچه های تیم می دهیم به ایشان هم پرداخت شده و در نهایت دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد.

*امروز به سازمان بازرسی دعوت شدید به خاطر بازنشستگی؟
امروز نتوانستم بروم چون عمه ام فوت کرد. آقای تاج، اسدی و نصیرزاده رفتند و درباره مسائل بازنشستگی بحث های خوبی داشتند.

*گفتند حق شرکت در انتخابات ندارید؟
من 2 دوره اول فدراسیون هم بازنشسته بودم و نیازی هم نبوده مجوز بگیرم چون فدراسیون مستقل و غیردولتی است و اساسنامه فدراسیون فوتبال با سایر فدراسیون ها فرق دارد و فرد بازنشسته هم می تواند کاندید بشود و دو دوره قبل هم همین طور بوده و مشکلی نبوده مگر این که این بار فرق کرده باشد.

*موضع  فدراسیون ما برابر عربستان در زمینه میزبانی منفعلانه نبود؟ نمی شد جدی تر برخورد کنیم و این نتیجه نباشد که در کشورمان میزبانی نکنیم.
نمی دانم منظورتان از محکم چی است. در AFC ی کمیته مسابقات است که پیشنهادات در آن مطرح می شود و این بار اعضای کمیته از این پیشنهاد حمایت کردند و آن جا نماینده ما آقای اسدی خیلی محکم توضیح داد و استدلال های خوبی آوردیم و حتی جلسه را به دور دوم کشید و تصمیم گیری را به تاخیر انداختیم و بازی ها را به تاخیر انداختند ولی در هر صورت ما آن جا یک رای بیشتر نداریم. الان هم داریم فیلمی از بازی های برگزار شده تهیه می کنیم که نشان از امنیت کامل است تا به AFC بفرستیم و دوباره در جلسه توضیحاتی بدهیم و درخواست کنیم بازی ها در کشور ما انجام بشود.

*ما یک نماینده در فیفا به نام آقای اصفا داریم.  چرا انقدر ناشناس است و هیچ جا مطرح نشده و به این جا چطوری رفتند؟
دو سال پیش بود که از ما خواستند از یکی از باشگاه هایمان فردی را معرفی کنیم که در کمیته وضعیت بازیکنان فیفا عضو شود. ربطی هم به بحث مهدوی کیا نداشت. شما ایراد می گیرید که در فدراسیون ما آدم های قوی کم است و ما هم از باشگاه ها خواستیم فردی را معرفی کنند که هم مسائل بازیکنان را بداند و هم عضو باشگاهی باشد که شرط فیفا بود و هم به زبان انگلیسی مسلط باشد و باشگاه ها یکی دو نفر معرفی کردند ما ایشان را بهترین فرد دیدیم از باشگاه سپاهان بود و معرفی کردیم و عضو کمیته شد.

*مگر نباید تحصیلات حقوقی داشته باشد؟
نه الزامی نداشته است. اگر داشت بهتر بود ولی الزامی نداشت.

*مثل خود آقای نصیرزاده که بدون تحصیلات گذاشتید رئیس کمیته تدوین مقررات؟!
ایشان که عالی است و نیازی به حقوق خواندن نیست.

*برای شما که بله! هرکاری با اساسنامه بخواهید برایتان می کند و بر وفق مراد شما است!
بر وفق مراد من نه، ایشان روی اساسنامه مسلط است و کارش را خوب انجام می دهد.

*خیلی سوال مانده ولی مردم ما نشان داده اند خیلی هوشیار هستند امیدوارم جواب های شما قانعشان کرده باشد.  ما که خیلی جاها قانع نشدیم.
در فدراسیون ما از نظر مالی همه چیز شفاف است و همه ایران و اعضای مجمع می دانند و همیشه از روز اولی که به فدراسیون آمدم بدهکار بودیم و هنوز بدهکاریم و اگر 10 تومان پول داشتیم 20 تومان استفاده کردیم و سعی کردیم سلامت کار کنیم و موید آن هم نهادهای نظارتی هستند که هر روز آن جا هستند و بررسی و تایید می کنند.

*سوال آخر، سال 86 واقعا اساسنامه فدراسیون به دولت تایید رسیده بود؟
من آن موقع نبودم و نمی دانم ولی در اساسنامه نوشته شده این اساسنامه به تایید هیئت دولت رسید و اجرا شده است.

تقویم نود و مرور اتفاقات نوستالژیک فوتبال مصادف با هفته جاری پخش شد که بخش های زیر را شامل می شد:(ویدیو)
- 8 اسفند 65 بازی ایران - کویت و اولین بازی ملی عابدزاده و بسیاری ملی پوشان
- مسابقه استفلال با الهلال در سال 77 و برتری دو بر یک در خاک عربستان
- 28 فوریه 1954 تولد برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس
- 10 اسفند 84 بازی ایران 3-2 کاستاریکا و آخرین گل ملی علی دایی
- 6 اسفند 89 بازی پرسپولیس 3-1 فولاد با گلزنی هادی نوروزی
- 6 اسفند 68 تولد احسان حاجی صفی
- 7 اسفند روز ملی وکیل و گزارشی از تیم فوتبال وکلا
- 8 اسفند تولد عبدالله کرمی
- 10 اسفند 42 تولد و 10 اسفند 65 شهادت شهید مهدی رضایی مجد کاپیتان تیم ملی جوانان
- 9 اسفند 88 بازی جذاب و استثنایی استقلال 4-5 استیل آذین در جام حذفی
- 10 اسفند 80 بازی ایران - ونزولا

 ساعت 00:27 برای اولین بار نتایج نظرسنجی منتشر شد که با شرکت یک میلیون و 200 هزار نفر علی دایی با 73.3 درصد اول بود و فرشاد پیوس با 10.8 درصد و رضا عنایتی با 5.4 درصد سوم بود.

 گزارشی از وضعیت کمپ تیم ملی پخش شد و مدیر این زمین اعلام کرد قرار است تا پایان سال بازسازی کامل چمن کمپ آغاز شود و دو میلیارد هزینه کاشت چمن تامین شده و قرارداد آن با پیمانکار بسته شده تا زمینی در حد شماره یک آزادی ساخته شود.(ویدیو)

گزارشی از مرگ دلخراش علی اکبر دارستانی مربی بدنساز تیم نفت روز گذشته بر سر تمرین این تیم پخش شد.(ویدیو)

 از 90 تا 90 شامل حواشی یک هفته گذشته فوتبال کشور بود که بخش های زیر را روایت کرد: (ویدیو)
- اعتراض قلعه نویی به بازی تیم ماشین سازی در ورزشگاه یادگار امام(ره)
- پنالتی زدن به سبک مسی و سوارز در تیم امید ایرانجوان
- بازی تیم رسانه ورزش ساعت 12 سه شنبه مقابل پیشکسوتان سرخابی به یاد رضا احدی و همایون بهزادی

مهدی ترابی ستاره جوان سایپا و تیم ملی به برنامه آمد و گفتگو با او آغاز شد.(ویدیو)

مهدی ترابی: قراردادم با سایپا 20 میلیون تومان بود!

*سوال: متولد چه سالی هستی؟
19 شهریور 1371

*بچه کجایی؟
اشتهارد کرج.

*آنجا با زبان خاصی صحبت می کنند؟
بله این شهر نزدیک استان قزوین است و مردمش با زبان تاتی صحبت می کنند که با زبان اهالی تاکستان قزوین مشترک است. زبان خاصی است که من متوجه می شوم و خودم هم به سختی صحبت می کنم.

*قبلا فوتسال بازی می کردی؟
بله در آموزشگاه ها فوتسال بازی می کردم و بعد از  آن به مسابقات فوتسال استانی البرز راه پیدا کردم  تا در نهایت آقای یمینی بازی من را دید و گفت به تیم فوتبال سایپا بیایم.

*در تیم باشگاهی ات برخلاف تیم ملی کم گل زدی. یک گل در 40 بازی سایپا و سه گل در 7 بازی ملی.
توی تیم ملی ضربه آخر را بهتر میزنم و برعکس باشگاه است و نمی دانم چرا! ان‌شاءالله از این بازی مقابل فولاد گلزنی را شروع میکنم.

*چه شماره ای می پوشی؟ در هر تیم متفاوت است.
در تیم امید شماره 17 را دادند در سایپا شماره 16 و در تیم ملی شماره 6 که تن آقا کریم باقری و جواد نکونام بوده. خودم از بین آنها بازی آقا جواد را خیلی دوست دارم.

*چرا این قدر کم حرفی؟
در منزل این طوری نیستم و شلوغ میکنم اما بیشتر توی زمین حرفم رو میزنم.

نیم فصل از استقلال پیشنهاد داشتی؟
ما در قطر بودیم که پیشنهاد آمد  و من خودم صحبتی نکردم.

*پرسپولیس و استقلال برایت فرقی ندارد؟
هدف اول من اروپا است و کلاس زبان انگلیسی هم می روم و میخواهم به فوتبال آنجا بروم.

*قدت چقدر است؟
یک متر و 81 سانتی متر.

*اعتقادی به سر زدن نداری؟!
خیلی در این زمینه ضعیفم و باید کار کنم ان‌شاءالله بهتر می شوم.

*به کدام تیم خارجی علاقه داری؟
لیورپول نه! اما رئال را دوست دارم. در ایران هم سایپا.

*پول هایتان در سایپا داده شده؟
بله پول های سال قبل و امسال را تسویه کردند.

*درست است که سایپا به جای طلب بازیکنان پراید و ماشین های دیگر می دهد؟!
من نگرفتم ولی بازیکنان دیگر گرفته اند چه اشکالی دارد آن هم پول است!

*قراردادت زیر 100 میلیون بود؟
پارسال زیر 20 میلیون تومان بود و امسال بهتر شده! بین 200 تا 300 میلیون.

*تحصیلاتت را ادامه می دهی؟
بله دانشجوی ترم چهارم مدیریت دانشگاه پیام نور هستم و تا وقتی معافیت داشته باشم ادامه می دهم.

*نظرت درباره تغییر نسل تیم ملی چیست؟
آقای کی روش خیلی به جوان های تیم ملی کمک کرده و اعتماد به نفس خاصی به آنها داده و برای همین است که ما داخل زمین راحت و خوب کار می کنیم.

 

مرور عملکرد لژیونرهای فوتبال کشور در یک هفته گذشته در میان صحبت با ترابی پخش شد.(ویدیو)

 گزارش ویژه از وضعیت احسان حاجی صفی در تیم FSVفرانکفورت پخش شد.(ویدیو)

قهرمانی تیم شهرداری سیرجان در لیگ برتر بانوان گزارش بعدی نود این هفته بود.(ویدیو)

آمار و نکات لیگ قهرمانان آسیا مرور شد.

علیرضا منصوریان سرمربی تیم نفت تهران روی خط تلفنی آمد و درباره درگذشت مربی بدنساز این تیم صحبت کرد. وی گفت مشکلات مالی و استرس های ناشی از آن در چند وقت اخیر فشار خیلی زیادی روی اکبر دارستانی وارد کرده بود و فشارهای این چند وقت باعث شد اکبرآقا را از دست بدهیم. ما سال خیلی سختی را پشت سر گذاشتیم و او هم به همراه ما مطالباتش را دریافت نکرده بود و نه تنها مطالبات خود را دریافت نکرده ایم نمی دانیم صاحب تیم چه کسی است. چون سن اکبر آقا از همه بیشتر بود همه درد دل های خود را پیش او می بردند و با توجه به اینکه همسر ایشان به استرالیا سفر کرده قرار بود امشب همراه با کادرفنی دسته جمعی به منزل او برویم  دور هم مهمانش باشیم که این اتفاق افتاد. مراسم تشییع پیکر او ساعت 9 صبح چهارشنبه در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار می شود و از شما تشکر می کنم که امشب چند بار به این مسئله اشاره کردید. (ویدیو)

سایت برنامه نود و بخش های مختلف آن توسط عادل فردوسی پور بررسی شد و روزنامه های ورزشی سه شنبه از روی آن مرور شد.(ویدیو)

با پخش آخرین آمار نظرسنجی برنامه این هفته نود ساعت 1:36 بامداد به پایان رسید. در نهایت با شرکت یک میلیون و 442 هزار نفر در این نظرسنجی علی دایی با کسب 73.4 درصد آرا عنوان بهترین مهاجم نوک پس از انقلاب را کسب کرد و به عنوان آخرین بازیکن به ترکیب تیم منتخب بازیکنان پس از انقلاب راه یافت و فرشاد پیوس با 10.7 درصد دوم شده و راهی تیم ذخیره ها شد. پس از آنها رضا عنایتی با 5.4 درصد سوم شد.

ترکیب تیم منتخب پس از انقلاب به این ترتیب شکل گرفت(داخل پرانتز ذخیره ها):
دروازه بان: احمدرضا عابدزاده(ناصر حجازی)
خط دفاع: جواد زرینچه(حسین کعبی) سیدجلال حسینی(مهدی پاشازاده) محمد پنجعلی(یحیی گل محمدی) مجتبی محرمی(مهرداد میناوند)
خط میانی: کریم باقری(آندو تیموریان) اشکان دژاگه(حمید درخشان) مهدی مهدوی کیا(محمد نوازی) علی کریمی(مجتبی جباری)
خط حمله: خداداد عزیزی(فرهاد مجیدی) علی دایی(فرشاد پیوس)

 

نظرات کاربران
رضا
علی کریمی تو این لیست بیش از یکسرو گردن از بقیه بالاتره شاید هیچوقت امثال ایشان را در فوتبال ایران نبینیم
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۰۹:۱۷
پاسخ
0
1
علییی داییییی
علی دایی تو 67 بازی تو پرسپولیس 33 گل رده تیم دخیره ها بدونین
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۳۱:۰۵
پاسخ
0
0
رامین
خدایی میگم بدون تعصب نود درصد استقلالیایی ک اومدن حرف منطق میزنی و حجازی رو بهتر میدونن اصلا بازی های حجازی رو ندیدن و نمیدونن در چه سطحی بوده، فقط چهارتا حرف شنیدن و مدعی هستن عقاب آسیا ک انکار شدنی نیست،،،به یاد بازی ایران و ژاپن پلی آف جام جهانی نود و هشت (بازی قبل از ایران و استرالیای مشهور)
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۱۷:۵۰
پاسخ
0
0
Arez sna
نه شمابازیهای محرمی وپنجعلی یادتونه.
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۴۹:۰۳
0
1
علییی داییییی
دوست داریم فوق ستاره علی اقا دایی
۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۰۹:۲۲
پاسخ
0
0
پرسپولیسی دوآتیشه
به نظر من این انتخاب غیر تخصصی وغیر کارشناسانه بوده چرا چون اکثریت رای دهندگان برنامه نوجوانان وجوانان کم سن سال میباشند که غیر از بازیهای علی دایی وشهرت او نه دیده اند نه شنیده اند چون اطلاع رسانی درستی درباره تاریخچه فوتبال ایران نشده است به هر دلیل عمدویاغیرعمدبماند دهه شصتی ها مظلوم این دوران هستندبه نظر من توفوتبال ایران مثل فرشاد پیوس هنوز متولد نشده است
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۷:۰۹
پاسخ
1
0
miss
آقای داورزنی هم نود رو میبینن که اینقدر آنلاین جواب میدن؟!!!
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۶:۲۱
پاسخ
0
1
میثم اس اس
افتخارات باشگاه ماندنی بازیکن رفتنی.
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۹:۴۷
پاسخ
0
2
Iran
مرسی 90
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۰:۲۴
پاسخ
0
0
shahab.persepolis
زنده باد پرسپولیس كبیر. تيم رويايي ملي نه تيم رويايي پرسپولیس.افتخار ایران.
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۵:۰۸
پاسخ
0
2
نیما
خداییش میخاید بگید مجیدی از خدادا بهتره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بعد دم از منطق میزنید اخه مجیدی که نهایت افتخارش بازی برا الوصل بوده رو باخدادا مقایسه میکنید باباخداداد مرد سال96اسیاشد مجیدی چی؟
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۴:۴۱
پاسخ
1
2
مهدی
آقای کفاشیان بارفتن به جام حهانی نمیشود گفت که شماتوتنستیددراین 8سال وظیفه خودراانجام داده باشید.تهیه یک زمین فوتبال کوچکترین وظیفه شمابودکه نتوانستیددرست کنید تاخدای ناکرده درآزادی اتفاقی بیفتد حتی امکانات خیلی جزئی ورزشگاه ....
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۸:۵۱
پاسخ
0
0
YNWA
استقلالیم و به دایی رای دادم چون حقشه
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۳:۵۷
پاسخ
0
4
mammad bitaraf
اقای رامین تاج یه سوال؟ ماذا فازا؟ برهانی و عنایتی از دایی بهترن؟ عجیبا غریبا
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۳:۵۰
پاسخ
2
1
دانیال صالحی
ادمین چرا نظرهای من را نمی چاپی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 برای اثبات اینکه پرسپولیسیا متعصبانه و غیرمنطقی رای نمیدن همین بس که تو نظرسنجی مهاجم سایه، خداداد عزیزی اول شد که انصافا حقش هم بود در حالیکه اگر پرسپولیسیا متعصابانه رای می دادن ناصر خان محمدخانی که قبل از خداداد لقب غزال تیزپا را داشت اول می شد. ولی برعکس ثابت شد استقلالیا متعصبانه رای دادن. چون خداییش حق ناصرمحمدخانی بود دوم بشه نه مجیدی.
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۲:۰۸
پاسخ
2
6
reza
اگه پرسپولیس ها بی منطق بودن که باید بجای زرینچه کعبی الان تو تیم منتخب بود انصافا خداداد با مجیدی قابل مقایسه نیست ،خداداد با این مقایسه کوچیک نکنید لطفا
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۵:۱۳
1
2
داش حسام
کاملا درسته اگه ما پرسپولیسیها غیر منطقی بودیم به جواد زرینچه رای نمی دادیم
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۲:۴۳
2
1
دانیال صالحی
عزیزانی که می کن پرسپولیسی ها با بی منطقی و تعصب رای میدن لطفا کمی عادل باشن. انصافا شما اسم ها را مرور کنید: عابدزاده - محرمی - پنجعلی - باقری - مهدوی کیا - کریمی - دایی با وجود این اسمها مگه میشه به کس دیگه ای رای داد؟!!! اتفاقا اگر کسی به اینها رای نده، بی منطقیه.
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۳:۳۳
پاسخ
2
4
6
دقیقا تازه خیلی از پرسپولیسی ها به زرینچه رای دادن
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۰:۵۱
2
1