مقایسه سیستم‌ها در لیگ هجدهم؛ تقلب یحیی از پروفسور

مقایسه سیستم‌ها در لیگ هجدهم؛ تقلب یحیی از پروفسور

49542
07:25
24 شهریور 1397
تیم‌ها مقابل پرسپولیس تغییر آرایش می‌دهند و محتاط‌تر بازی می‌کنند. برای شفر هم تیم مقابل فرقی نمی‌کند و همیشه با یک سیستم به مصاف رقیبان می‌رود.

وبسایت رسمی برنامه نود - تیم‌ها مقابل پرسپولیس تغییر آرایش می‌دهند و محتاط‌تر بازی می‌کنند. برای شفر هم تیم مقابل فرقی نمی‌کند و همیشه با یک سیستم به مصاف رقیبان می‌رود.

به گزارش وب‌سایت نود، شش هفته از لیگ هجدهم گذشته و همه تیم‌ها به‌جز استقلال و نفت مسجدسلیمان شش بازی در لیگ هجدهم برگزار کردند. یعنی مربی‌ها کم‌کم از مرحله آزمون و خطا فاصله می‌گیرند و به ثبات می‌رسند. یکی از مهم‌ترین تلاش‌های مربیان، رسیدن به آرایش ثابت تیم‌شان است که با گذشت چند هفته از لیگ، اکثر تیم‌ها به آرایش و بازیکنان مد نظرشان دست یافتند. برانکو همچنان روی آرایش 2-4-4 اصرار دارد. شفر از روزی که آمده به 1-3-2-4 دست نزده و در تمامی مسابقاتش با این سیستم تیمش را به زمین فرستاده است. توشاک هم تنها مربی‌ای است که در این فصل تیمش را با سه دفاع به زمین فرستاد. تمامی آرایش‌های بررسی شده در این گزارش، بر اساس دیتای متریکا ثبت شده است.

ترس از پرسپولیس

نفت مسجدسلیمان در همه بازی‌های این فصلش 1-3-2-4 بازی کرد. فقط برای بازی با پرسپولیس به آرایش تیمش دست زد و ویسی اتوبوس تیمش را با سیستم 2-4-4 مقابل دروازه قرار داد. این اتفاق برای نفت آبادان هم تکرار شد. تیمی که تمام مسابقات فصل 3-3-4 بازی می‌کرد، برای مسابقه با پرسپولیس محتاط‌تر شد و تیمش را کمی تدافعی‌تر به زمین فرستاد. آبادان بعد از یک مسابقه، دوباره به آرایش همیشگی 3-3-4 برگشت.

صدرنشینی با 2-4-4

یحیی گل‌محمدی در تمام مسابقات این فصل، پدیده را با آرایش 2-4-4 به زمین فرستاده است که حاصل آن صدرنشینی در پایان هفته ششم بوده است. این آرایش، سیستم محبوب برانکو هم هست. برانکو در این فصل هم پرسپولیس را با همین سیستم راهی مسابقات می‌کند. دیگر تیمی که از 2-4-4 استفاده می‌کند، پارس‌جنوبی‌جم است. تارتار هم از ابتدای فصل قبل تا حالا در اکثر مسابقات با آرایش 2-4-4 حاضر شده است.

تنها تیم سه دفاعه!

توشاک تنها مربی این فصل بود که بازی با سه دفاع را تجربه کرد. البته تراکتور روی کاغذ سه مدافع داشت، ولی عملا دو بال این تیم بیشتر به دفاع کمک می‌کردند تا این که در حملات شرکت کنند. کسب دو تساوی و یک شکست سنگین موجب شد که توشاک از عقیده‌اش دست بردارد و بیخیال بازی با سه دفاع میانی شود. تراکتورسازی  بعد از بازی با استقلال هم به جمع 15 تیم دیگر لیگ اضافه شد که چهار دفاعه بازی می‌کردند. اتفاقی که در کسب 7 امتیاز از سه مسابقه بعدی تراکتور، بی‌تاثیر نبود.

سرگیجه در شمال کشور!

ابتدا 3-3-4، سپس 1-1-4-4 در بازی سوم 1-3-2-4 سپس بازگشت به آرایش 1-1-4-4 و در نهایت هم 1-3-2-4 همه آرایش‌هایی بود که به ترتیب نکونام در این فصل برای نساجی تجویز کرد. نکونام و نساجی هنوز به آرامش نرسیدند و آرایش‌های مختلف را امتحان می‌کنند. تنها برد این فصل نساجی در مسابقه‌ای به دست آمد که نکونام به آرایش هفته قبل تیمش دست نزد. شرایط برای سپیدرود هم به همین منوال است. سپیدرود با 1-3-2-4 استارت زد، با 2-4-4 ادامه داد، در ادامه به 1-3-2-4 برگشت و در بازی آخر هم 1-4-1-4 بازی کرد.

4-2-3-1 محبوب‌ترین آرایش

به جز پرسپولیس، پدیده و پارس‌جنوبی همه 13 تیم دیگر لیگ حداقل برای یک مسابقه هم شده در این فصل با آرایش 1-3-2-4 بازی کردند. تیم‌های ذوب‌آهن، استقلال، سایپا، پیکان، استقلال‌خوزستان و ماشین‌سازی هم در همه مسابقات این فصل با این سیستم بازی کردند و اعتقاد ویژه‌ای به این آرایش دارند. 

دو تیم با 3-3-4

بجز نفت آبادان، تیم امیر قلعه‌نویی هم فصل را با 3-3-4 شروع کرد. ولی خیلی زود قید حمله با سه مهاجم را زد و به 1-3-2-4 تغییر آرایش داد.

مقایسه امتیازگیری آرایش‌ها

با توجه به اینکه زمان زیادی از لیگ نگذشته، نتیجه‌گیری درباره اینکه کدام آرایش کارآمدتر بود خیلی عدد صحیحی نمی‌دهد. اینکه تیم‌ها در این چند هفته با چند رقیب آسان یا سخت بازی داشتند تاثیر پررنگی در این نتیجه‌گیری دارد. ولی به هر حال تا به حال 2-4-4 بیشتر از بقیه جواب داده است. در 23 مسابقه‌ای که حداقل یک سمت از نبرد تیمی با این آرایش بازی کرد، به طور میانگین 1.7 امتیاز از هر مسابقه گرفت. بعد از آن 1-3-2-4 قرار دارد که در 56 مسابقه، 69 امتیاز به تیم‌هایی با این آرایش رسید، یعنی معدل 1.2 امتیاز از هر بازی. نفت آبادان و سپاهان هم در هفت بازی که 3-3-4 بازی کردند، مجموعا هشت امتیاز گرفتند، میانگین 1.1 از هر مسابقه. توشاک هم به‌عنوان تنها مربی که آرایش سه دفاعه را تمرین کرد، فقط دو امتیاز در آن سه هفته کسب کرد. در تنها مسابقه‌ای که 1-4-1-4 اجرا شد، نفت آبادان یک امتیاز از مسابقه‌اش گرفت و نساجی هم به‌عنوان تنها تیمی که 1-1-4-4 را پیاده کرد، در سه بازی 4 امتیاز گرفت.

 

14001

نظرات کاربران
برانکو قهرمانوویچ
بهترین مربی تاریخ لیگ ایران باید هم از روی دستش همه تقلب کنند.درود بر ایران و پرسپولیس
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰:۳۷
پاسخ
3
18
sssss
پروفسور کیه که بخوای از رودستش تقلب کنی
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۵:۲۲
پاسخ
32
7
rasoul
یحیی به تقلب از پروفسور نیاز نداره. از همه مربی های حال حاضر ایران هم بهتره. تیم پدیده هم مربی خوبی داره و هم بازیکنای خوبی مثل خلعتبری. در کل پدیده امسال خیلی قوی هست و فوق العاده هم بازی میکنه.اگه داوری ها عادلانه باشه امسال قهرمان لیگ میشه. در کل ای کاش تیم های دیگه از جمله تیم ملی از تیم پدیده و یحی تقلب می کردند.
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۵:۲۵
پاسخ
15
13
عموسعیـــد
این روزها... همه از دست " پرفسور برانکو " تقلب می کنند شماچـــــــــــطور؟؟؟
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۷:۴۶
پاسخ
6
38
علیرضا
اخه خالق سیستم 4-4-2 برانکو هست ... اولین کسی که سیسم 4-4-2 رو اختراع کرد برانکو بود ... پورفوسور تو ازمایشگاه داشت ازمایش میکرد یهو 4-4-2 رو کشف کرد
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۴:۱۶
29
8
مسعود گل باشی
اره اصلا پروفسور شما سیستم 4-4-2 رو اختراع کرده کلا فوتبالو انگیلیسی ها اختراع نکردن کروات ها اختراع کردن
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۳:۱۸
34
8
کیروش کبیر
معمولا سیستم ۴۴۲ هجومی هست و ۴۲۳۱ دفاعی. پس اینکه عبدالله ویسی جلوی پرسپولیس ۴۲۳۱ رو به ۴۴۲تبدیل کرده نشانه ترس نیست بلکه نشانه اینه که تو اون بازی چیز دیگه ای مد نظرش بوده.
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۸:۲۳
پاسخ
152
26
سینا
داداش جوک نگو
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۱:۲۹
6
43
حسام
داداشی که اسمت کیروش کبیر، ما چند ترکیب 442 داریم، بعضیاش هجومی،بعضیاش دفاعی، مهم تفکر مربیه که از ترکیبی که چیده چی میخواد، مهم اینه که تو ترکیب 442 هافبکا کجا بازی میکنن، تا کجا میان عقب یا همینجور مهاجما، ویسی هم 442 دفاعی چیده بود، که در اصل 460 بود یعنی به غیر از مدافع ها، هافبکا و مهاجما هم همیشه تو فاز دفاع بودن، و به اصطلاح لاین تیم ویسی پایین بود. و در ضمن در سیستم 442 دفاعی، هم از وسط میشه خوب دفاع کرد هم از کناره ها
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۰۴:۲۰
3
58
￵ارش
فک کنین پرسپولیس نصف تیمش رفتن هنوز تیما ازش حراس دارند چه برسه وقتیکه پرس از محرومیت در بیاد ،برانکو واقعا مربی فوقالعاده ای هست با این همه مشکلات تیم رو سرپا نگه داشته
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۵۷:۰۳
پاسخ
30
207
هتریک میکنه یا پاس میده
همه جلو پرسپولیس تغییر سیستم میدن و اتوبوس پارک میکنه چه کردی پرفسور ؟
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۶:۳۹
پاسخ
60
360
محسن
hamed جان؛ای خدا ترکیه چه جای زیبایی بود....
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۳۹:۱۹
10
72
سامان نراقی
پرسپولیس و ترس!؟ مثل اینکه شما بودید که فرار کردید رفتید ترکیه و هیچ رقمه زیر بار تاریخی که از چند ماه قبل تعیین شده بود نرفتید.
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۱۶:۱۸
32
197
hamed
البته به جز استقلال که از ترسش نخواستید سوپرجامو تو زمین بگیرین ...
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۴:۴۵
252
42
عشقپولیس
نیم فصل دوم با اضافه شدن بازیکن های جدید ترس از پرسپولیس رو خیلی خیلی بیشتر شاهد خواهیم بود
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۰:۱۷
پاسخ
49
337
رضایی از کرج
خدایا شکرت نزدیک به دوساله محرومیم چند تا از بازیکنامون هم رفتن باز اتوبوسی پارک میکنن اقتدار برانکو همینجوری امتیاز بگیره تا نیم فصل دوم
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۹:۵۱
پاسخ
54
371
سامان
خیلی هم عالی، سپاس از مقاله خوبتون
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۰:۱۹
پاسخ
38
375
صالحی
سیستم برانکویی === پیروزی در لیگ
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۷:۳۸
پاسخ
129
593
amin
حالا به فرض که پرسپولیس دربی رو هم ببازه. این یعنی اینکه یک سیستم خوبه و یک بد؟ همینه که میگیم شما استقلالی ها بی منطق هستین. بله گاهی استقلال برده گاهی پرسپولیس. گاهی رئال میبره گاهی بارسا. از این چه نتیجه گیری میشه کرد؟؟ فوتبال برد و باخت داره. در یک بازی ممکنه بازیکن شما توپ به دستش بخوره و پنالتی و اخراج بشه. ممکنه یک گل بخودی بزنیم ما یا یک بازیکن به ناحق اخراج بشه یا مصدوم بشه. سیستم یک تیم در طول یک فصل یا حداقل چند بازی کاراییش مشخص میشه نه نتیجه یک بازی.
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۳۶:۴۷
25
246
ابی عشقی
امسال برانکو هیچی نمیشه سیستم برانکویی=== شکست در دربی
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵:۰۹
497
99
امین
کلا تیم هایی که قدرت بیشتری دارند، هم از نظر مالی برای خرید بازیکن و هم سابقه عملکردی ، باید بازی رو به جلو پرس در زمین حریف و بازی مالکانه رو ارایه بدهند. برانکو همیشه گفته بود که تیم پرسپولیس فلسفه اش بازی تهاجمیه، حتی این فصل هم که بازیکن کم داره به این فلسفه پایبنده
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۶:۲۷
40
402
تهران تراختورچیلاری
فقط توشاک ...تمام
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۴:۳۸
پاسخ
673
79
پسر آبی
داداش این توشاک به درد نمی خوره شما که پول دارین مربی خوب بیارین حیف تراکتوره به خدا کل کل نمیکنم حرص میخورم موفقیت تراکتور نشان دهنده تفوت خصوصی و دولتی شدن تیمها است
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۰:۱۷
9
23
محمدرضا
برانکو شما هم اوایل کارش نتیجه نمی گرفت... مهم اینه که تیم خوب بازی می کنه ... بالاخره با هماهنگی بیشتر اشتباهات هم کمتر میشه و بازی خوب به نتایج خوب هم منجر میشه
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۷:۴۴
59
14
آریو برزن
فعلا که تو جام حذفی اوت شدید لیگ برتر هم نهایتش چهارم بشید واقع بین باش موفقیت فقط به بازیکن نیست
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۲۹:۱۵
36
346
آذربایجان
یاشاسین تیراختور یاشاسین توشاک
۲۳ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۹:۴۰
پاسخ
689
82
پرسپولیس قهرمان
فقط پرفسور بانکو رو عشقه.
۲۳ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۸:۵۷
پاسخ
164
709
پرسپولیس قعرمان
ارهه پروفسور بانکو :))
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۳:۴۴
39
12
پسر آبی
مگه هدایتی هم پرفسوره
۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۹:۰۹
40
11