مقایسه عملکرد استقلال و پرسپولیس در لیگ هجدهم؛ جنگ ترس و هیجان!

مقایسه عملکرد استقلال و پرسپولیس در لیگ هجدهم؛ جنگ ترس و هیجان!

24251
15:27
27 اردیبهشت 1398
با توجه به آمارهای منتشر شده از متریکا، عملکرد دو تیم را در لیگی که گذشت مقایسه می‌کنیم.

به گزارش وبسایت نود، قهرمانی لیگ هجدهم به پرسپولیس رسید تا این تیم برای سومین فصل متوالی جام را بالای سر ببرد. پرسپولیس در این فصل از دو قهرمانی قبلی‌اش امتیاز کمتری کسب کرد، ولی باز هم دست هیچ تیمی به شاگردان برانکو نرسید. استقلال هم با 4 امتیاز کمتر از پرسپولیس، سومین تیم لیگ شد. مرور عملکرد دو تیم نشان می‌دهد که چرا استقلال با وجود برتری در چند آیتم، نتوانست به پرسپولیس برسد. شاگردان برانکو به بلوغ کامل‌تری رسیدند و در بازی‌های بزرگ عملکرد بهتری داشتند. روند استقلال ولی گسسته‌تر بود و گاهی پرگل می‌برد، گاهی برای زدن گل اول به مشکل می‌خورد.

استقلال بیشتر از پرسپولیس گل زد، کمتر از پرسپولیس گل خورد!

در حالی استقلال کمتر از پرسپولیس امتیاز جمع کرد که هم بیشتر از این تیم گل زد و هم کمتر از این تیم گل خورد. اتفاقی که نشان می‌دهد شاگردان برانکو چقدر اقتصادی‌تر از استقلالی‌ها گل زدند و گل خوردند و امتیاز جمع کردند. آبی‌ها در بازی‌هایی که موتور گلزنی‌شان روشن می‌شد، هیچ رحمی به حریف نمی‌کردند. در حالی که برای زدن گل اول مشکل داشتند و سومین تیم ناکام لیگ در گلزنی بودند. این تیم در 13 مسابقه این فصل نتوانست حتی یک بار هم دروازه حریفان را باز کند که در این فاکتور فقط استقلال‌خوزستان و نفت مسجدسلیمان عملکردی ضعیف‌تر از استقلال داشتند.

برانکو کامبک می‌زند، شفر نه

پرسپولیس در بازی‌هایی که گل اول را خورد هم عملکردی بهتر از همه تیم‌های لیگ داشت. شاگردان برانکو در مسابقاتی که گل نخست را دریافت کردند، به طور متوسط 1.4 امتیاز کسب کردند. این تیم در 7 مسابقه لیگ هجدهم گل اول را دریافت کرد که 2 بازی کام‌بک زد و 4 مسابقه هم از شکست فرار کرد. در حالی استقلال هم مانند پرسپولیس در 7 مسابقه گل اول را دریافت کرد که 5 بازی از این 7 مسابقه را شکست خورد. جالب است تفاضل گل پرسپولیس حتی در این 7 مسابقه‌ای که گل اول را دریافت کرد هم مثبت است.

استقلال مهمانِ پردردسرتری از پرسپولیس

در این فصل استقلال بیشتر از پرسپولیس در مهمانی‌هایش تیم حریف را به دردسر انداخت. آبی‌ها 7 مهمانی‌شان را برنده شدند، در حالی که پرسپولیس فقط یک سوم از بازی‌های خارج از خانه‌اش را برنده شد. هر چند که استقلال 4 شکست هم تجربه کرد و پرسپولیس فقط یک بازی را باخت. آمار عجیب پرسپولیس 9 تساوی خارج از خانه‌اش است. 

استقلال 5 برابر پرسپولیس باخت!

تنها شکست این فصل پرسپولیس را افشین قطبی با فولاد رقم زد. در حالی که استقلال در بازی مقابل پرسپولیس، پارس‌جنوبی‌جم، سپاهان، تراکتورسازی و پدیده شکست خورد. حالا دلیل این رتبه استقلال بهتر نمایان می‌شود؛ شکست مقابل همه تیم‌های مدعی.

پایانی بهتر از پرسپولیس

استقلال در 6 مسابقه آخرش، فقط دو بازی را پیروز نشد. در حالی که پرسپولیس در این بازه فقط دو برد به دست آورد. هر چند که در روزهای منتهی به پایان فصل رقیبان پرسپولیس به قدری در نتیجه‌گیری ضعیف عمل کردند که این تیم خیلی هم نیاز پیروز شدن را حس نمی‌کرد.

تعداد برد برابر ولی به نفع پرسپولیس

استقلال در این فصل به اندازه تیمِ قهرمان لیگ برد کسب کرد و بیش از نیمی از مسابقاتش را برنده شد. البته استقلال برخلاف پرسپولیس، بازی مقابل تیم‌ها مدعی را نمی‌توانست برنده شود و زورش به تیم‌های پایین جدولی می‌رسید. استقلال در بین 5 تیم بالای جدول، به همه باخت. پرسپولیس ولی در بیگ‌فایو‌ها عملکرد قابل قبولی داشت و تا پایان لیگ همه تیم‌های مدعی را در حسرت شکست دادن این تیم گذاشت.

استقلال نبرد کلین‌شیت‌ها را پیروز شد

در این فصل نه استقلال گل می‌خورد و نه پرسپولیس. رحمتی آمار استنثنایی 12 کلین‌شیت از 17 مسابقه را ثبت کرد، حسین حسینی هم در 6 مسابقه از 13 بازی‌اش گلی نخورد تا آبی‌ها مجموعا 19 کلین‌شیت ثبت کنند. پرسپولیس هم فقط یک کلین‌شیت کمتر از استقلال داشت و بیرانوند در 16 مسابقه از 24 بازی‌اش و رادوشوویچ هم 2 کلین‌شیت در 6 مسابقه‌اش ثبت کرد. البته رادوشوویچ تنها دروازه‌بان این جمع است که در این فصل پنالتی مهار کرد.

پرسپولیس آزادی را بهتر از استقلال می‌شناخت

پرسپولیس صدرنشین بازی‌های خانگی این فصل هم بود. شاگردان برانکو 11 تا از 15 میزبانی فصل‌شان را برنده شدند و 4 بازی دیگر را هم مساوی کردند. در حالی که استقلال 1 باخت و 5 تساوی ثبت کرد. آمار گل‌های خورده دو تیم در ورزشگاه آزادی بی‌نظیر بود و پرسپولیس با 6 گل خورده، فقط دو گل بیشتر از استقلال دریافت کرد. یعنی این دو تیم در مجموع 30 میزبانی‌شان، فقط ده گل دریافت کردند.

پرسپولیس گل اول را می‌زد، استقلال ترسناک می‌شد!

پرسپولیس در 16 مسابقه این فصل توانست گل اول مسابقه را بزند. شاگردان برانکو ولی در دو بازی با وجود به ثمر رساندن گل نخست، برد را از دست دادند. استقلال یک بازی کمتر از پرسپولیس موفق به زدن گل اول شد، ولی در هر 15 مسابقه‌ای که قبل از حریف گل زد، بازی را پیروز شد. آبی‌ها در بازی‌هایی که گل اول را زدند، مجموعا ده گل بیشتر از پرسپولیس به ثمر رساندند.

مقایسه فنی

با مرور آمارهای فنی این دو تیم که در مرجع آماری متریکا ثبت شده هم به موارد جالبی می‌رسیم. پرسپولیس در این فصل روی هوا بهتر از استقلال کار کرد و به طور متوسط در هر مسابقه 20.1 نبردهوایی موفق ثبت می‌کرد. در حالی که استقلال معدل 19.4 را ثبت کرده است. شاگردان برانکو در توپ‌گیری از حریف هم عملکرد بهتری از استقلال داشتند و به طور متوسط بیش از دو توپ در هر مسابقه بیشتر از استقلالی‌ها می‌گرفتند. آبی‌ها تکنیکی‌تر از قرمزها بودند و حدودا در هر دو مسابقه، یک دریبل بیشتر از پرسپولیسی‌ها می‌زدند. البته در مجموع نبردهای یک مقابل یک، پرسپولیس بهتر از استقلال بود و به طور متوسط 51.2درصد از نبردهایش را پیروز می‌شد. در حالی که این آمار برای استقلال 50.7 ثبت شده است. متوسط مالکیت هر دو تیم در طول فصل عدد 56% بوده که استقلالی‌ها معدل سی پاس و سه درصد دقت پاس بالاتری از پرسپولیس داشتند. این دو تیم به طور برابر 12.2 شوت در هر مسابقه زدند که 4.6 شوت استقلالی‌ها در چارچوب بود و پرسپولیس به طور متوسط در هر مسابقه 4 شوت در چارچوب می‌زد. البته حریفان به سمت دروازه استقلال راحت‌تر شوت می‌زدند. حریفان استقلال به طور متوسط 8.3 شانس شوت زدن به سمت دروازه این تیم را پیدا می‌کردند ولی پرسپولیسی‌ها میانگین 7.2 شوت متحمل شده داشتند. و در آخر هم اینکه پرسپولیس بیشتر خطا می‌کرد، ولی کارت‌های استقلال بیشتر است. پرسپولیس متوسط 16.1 خطای مرتکب شده و 17 خطای متحمل شده در هر بازی را ثبت کرده و این آمار برای استقلال 15.5 خطای مرتکب شده و 15.1 خطای متحمل شده است. آبی‌ها ولی در طول فصل 58 مرتبه با کارت زرد و 4 مرتبه هم با کارت قرمز جریمه شدند، شاگردان برانکو ولی 56 کارت زرد گرفتند و فقط یک کارت قرمز. 

14001

 

نظرات کاربران
Sunshine
بعنوان یک تآجی اصیل ، ضمن تبریک و شآدباش به عزیان پرسپولیسی و ارزوی موفقیت ، از همه زحمات آبی پوشان عزیزمون هم تشکر می کنم و آرزوی موفقیت در فصل آتی رو دارم ..؛ درود به ایران و ایرانی
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۷:۵۷
پاسخ
7
273
رضافوتبالی
جالبه...! آمار خطاها، گویای مهربانی بیش از اندازه و معنا دار داوران با تیم پرسپولیس هست... اینجا دیگه آمار داره حرف میزنه و همه چیز گویاست... ، تعداد خطاهای بیشتر و کارتهای زرد و قرمز کمتر!!! البته باید ، بداخلاقی های بازیکنان پرسپولیس اعم از اعتراضات شدید الحن به داوری ، به بازیکنان حریف، به تماشاگران (ماشین سازی_پرسپولیس) و خطاهایی که روی بازیکنان حریف از چشم داوران مخفی موند و در تصاویر تلویزیونی به وضوح شاهد بودیم را باید به این آمارها افزود، تا تصویری شفاف تر از این لطف و مهربانی داوری ها در قبال پرسپولیس بدست آید
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۹:۳۰
پاسخ
220
57
مصطفی
دربی رفت هم داور نداشت وگرنه پرسپولیس برنده بود
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۳:۳۰
پاسخ
29
179
محمد
پرسپولیس بیشتر خطا می‌کرد، ولی کارت‌های استقلال بیشتر است این فقط نمونه ای از ناداوری ها علیه استقلاله که مثل نقل و نبات داورا بهمون کارت می دادن اما در مقابل اعتراض های حسینی و خلیلزاده کاملا ترسو بودن فقط برام سواله داور ها چه پدرکشتگی با استقلال داشتند همین بازی آخر هم دو تا پنالتی برای استقلال نگرفتند و گل سپیدورود هم آفساید بود
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۳:۵۴
پاسخ
163
41
۶...زیباترین عدد...
ولی ای کاش ..‌همه این امار و ارقام مال سرخ ها باشه ..ولی قهرمانی مال شیشتقلال ...
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۴:۳۶
پاسخ
53
190
پرسپولیسی متعصب
زمین و زمان، داور، فدراسیون، سازمان لیگ، فتاحی و علی الخصوص اتحاد متفقین (ژاپنی های مقیم وطن) تمام تلاششون رو کردن که نذارن پرسپولیس قهرمان بشه ولی نتونستن. داشتن خدا کافیست!
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۸:۴۹
پاسخ
70
284
رضافوتبالی
یه صحبتی که دیدم بسیار بین هوادارای پرسپولیس مطرح میشه حرف از اعتلاف ژاپنی می زنند... دقیقا درک نمی کنم !!! مگه ۴ یا ۵ تا تیم که قدرت اجرایی ندارند و یا هواداراشون ، غیر از هواداری چه کاری علیه پرسپولیس می تونند داشته باشند؟!!!
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۹:۴۲
131
20
بهنام
فقط یک سوال فنی یکی لطفا جواب بده! تیمی که بهترین خط حمله و دفاع لیگ داره، زمین تمرین درست حسابی هم نداشته ، بازیکنانش هم دغدغه مالی داشتند و درگیر وعده های مدیران بودند ، آیا مشکلش در قهرمان نشدن و کم آوردن فقط چند امتیاز برای قهرمانی مربی تیم و پسرش بودند؟ آیا انصافا درست بود شفر برکنار کنند؟ آیا برکناری شفر فنی بود؟ آیا ادبیات شفر برای فوتبال ما آموزنده نبود؟ آیا شفر در شبکه پر مخاطب زد دی اف از کشور و مردم ما تعریف نکرد؟ آیا عدم نتیجه گیری در بازیهای بزرگ همش به مربی مربوط بود؟ ای کاش شفر می موند و با شناخت و تجربه ای که بدست آورده بود ، اگر هم کاستی داشت سال آینده زحمات دو سالش به ثمر می نشست. از کارشناسان محترم نود هم خواهش میکنم این موضوعات را بررسی کنند . باور کنید مربی خارجی بزرگتر از شفر و برانکو به لیگ ما نمیان . چو سطح لیگ ما همینه . پس چه بهتر راهی رو که دوسال با شفر رفتیم ادامش بدیم
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۵:۳۸
پاسخ
19
188
پویا
برانکو هم یادت بیار. یه نیم فصل اومد نتونست نتیجه بگیره (ولی شفر نیم فصل اومد قهرمان حذفی شد)سال دوم برانکوه دوم لیگ شد و بعد قهرمانیاش شروع شد.اما شفر تو سال دوم بهتر از سال دوم برانکو بود اما تنها تفاوتی که میان این دو تا بود مدیریت تیم بود اون موقع آقای طاهری پشت مربیش وایستاد و نتیجه اش هم گرفت اما مدیریت استقلال.... الان هم یه مربی دیگ بیارن باید تازه یکی دو سال با شرایط ایران آشنا بشه بعد تازه ازش انتظار قهرمانی داشته باشیم....
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۵:۰۳
16
82
پرسپولیس محبوب دلها
تنها فرق استقلال و پرسپولیس تفکر هواداراشونه.هوادارای استقلال طرز فکرشون مثل پرسپولیس چند سال پیشه که دائم تو فکر تعویض مدیر مربی بازیکن بودند.استقلال تو ۵سال گذشته بالای ۱۵بازیکن هرسال عوض میکنه.بجز پارسال که ۳الی ۴تا بازیکن ترانسفر شدن باقی بازیکنا رو خودشون نخواستن.همین شفر بیشترین امتیاز ممکن یعنی ۲امتیاز تو هر بازی رو بدست اورد ولی اخراجش کردن.هیت مدیره مربی بازیکن همگی به خواست هوادارای نوجوان استقلال عوض شده که حرکت اشتباهیه.این فصلم تنها دلیل برتریشون تو گل زده بخاطر اینه که وقتی جلو میفتادن دوباره حمله میکردن برعکس پرسپولیس.یدونه سپید رود رو فکتور بگیریم همچی برابر میشه
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۱:۱۴
پاسخ
11
163
مهدی تاجیک
متریکا هم پرسپولیسیه؟ آمار میگه بهتر بودیم فقط اونجا که نوشته استقلال فقط پایین جدولیا رو میبرد :)
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۶:۲۰
پاسخ
32
159
ABS
در منطق شما همین که این آمارو میبینید میگید متریکا گفته پرسپولیس آمارش بهتر بوده!!!
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۷:۱۱
72
19
علی
البته استقلال برخلاف پرسپولیس، بازی مقابل تیم‌ها مدعی را نمی‌توانست برنده شود و زورش به تیم‌های پایین جدولی می‌رسید.خخخخخخ
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۰:۲۹
پاسخ
22
161
حمید حسینی
چه امار جالبی . اگر از توهمات و مزخرفاتی مثل کمک داوری و وزیر و اسمون و ریسمون ... بگذریم ( کافیه یه نگاه به امار همین کانال و برنامه ی نود بیندازین تا معلوم بشه کدوم تیم سود و یا ضرر بیشتری از اشتباهات داوری برده ) نتیجه ی این امار نشون میده کدوم تیم باهوشتر بوده، کدوم تیم ثبات بیشتری داشته ، کدوم‌هوادارای باوفاتر و فهیم تری داشته ، کدوم مربی و بازیکنان و طرفدارای حرفه ای تر و مصمم تری داشته و کدوم تیم بیشترمستحق قهرمانی بوده . ترسو اونیه که ضعیف کشه و جلوی قوی ترا سر خم میکنه ، باهوش و حرفه ای اونیه که از کمترین موقعیت بهترین نتیجه رو میگیره ، شجاع اونیه که بیشتر کامبک میزنه و جلوی تیمای قوی تر ، نتیجه ی بهتری میگیره . حق میدم به اونایی که تیمشون ابروریزی کرده و حالا حالاها علیرغم اینهمه هزینه باید بابت نتایج سالهای اخیرشون خجالتزده باشن ، ولی خودتون میدونین که لیاقت قهرمانی رو نداشتین .... و در اخر : " جام را به بها میدهند، نه به بهانه "
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۶:۴۹
پاسخ
23
146
دکتر مثبت
بد نبود از جناب آقای دکتر رفعتی هم دعوت میکردین که کارشناسی داوری بازی های استقلال رو برعهده بگیرن. شاید علاوه بر ابطال قوانین قبلی فیزیک قوانین جدیدی کشف میشد!
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۵:۴۰
پاسخ
100
30
joseph
امسال لیگ جذاب اما پر تنشی داشتیم و بعنوان یه پرسپولیسی میگم واقعا پدیده حقش بود دوم بشه از همه نظر سرتر استقلال و سپاهان بود حیییف که مث استقلال و سپاهان هوچیگری بلد نبودن...
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۲:۵۵
پاسخ
96
409
استقلال
پدیده سهمیه غیرمستقیم آسیا رو هم به لطف داوری داره به خصوص در چند بازی آخر! البته درست میگی در بازی اول واقعا پدیده از پرسپولیس سربود.
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۴:۳۸
125
28
Mehranpirlo
پرسپولیس امداد غیبی داشت استقلال موانع غیبی داشت اینارو هم یادتون رفت
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۵:۵۴
پاسخ
417
118
امین خان کلهر
پنالتی چیپ غیبی یادت رفت
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۹:۱۶
21
140
منطقی باش
یادت رفت اینو بگی اول فصل استقلال چطوری از هم پاشید و 6تا از بازیکنای اصلیش رو از دست داد ...
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۷:۱۹
105
31
دو ستاره تو آسیا حسرت خیلیا
سپاهان و تراکتورو با کمک داور مساوی گرفتند هیچکس اینا رو نمی بینه. ما هم بازی اولمون جلوی سپاهان رو با ناداوری باختیم
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۸:۴۷
پاسخ
291
87
فرشید
اون دو ستاره با حضور پاکستان و هند و افغانستان رو میگی
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۰:۴۸
22
118
فقط سپاهان
ماهم بازی نیم فصل اول رو با ناداوری از تراکتور باختیم ....۲تا گل دوتاش رو اشتباهات داوری....
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۱:۳۳
50
14