مقایسه مربیان چلسی در دوران آبراموویچ؛ کدام یک بهتر بوده‌اند؟

مقایسه مربیان چلسی در دوران آبراموویچ؛ کدام یک بهتر بوده‌اند؟

4849
22:08
28 خرداد 1398
در دوران 16 ساله حضور آبراموویچ در چلسی، 12 مربی متفاوت روی نیمکت این تیم نشسته اند.

به گزارش وبسایت نود، آبراموویچ از زمان حضورش در باشگاه چلسی در سال 2003، مربیان متفاوتی را به استمفوردبریج آورده است و متوسط زمان حضور هر مربی کمی بیش از یک سال است، تقریباً یک سال و یک ماه. مورینیو در این بین رکورردار است. او با دو دوره حضور در چلسی در دو مقطع زمانی مختلف، و بیشترین دوام در هر دو مقطع، از این نظر نسبت به بقیه برتر است.

اما به طور کلی چه طور؟ اگر تمام موارد را در نظر بگیریم باز هم مورینیو را باید بهترین مربی چلسی در طی 16 سال اخیر لقب داد؟ در این گزارش به بررسی مربیان چلسی در طی 16 سال حضور مالک روس می پردازیم. این بررسی در پنج نمودار مهم خلاصه شده است؛

آخرین مربی چلسی ساری ایتالیایی بود. دومین مربی متوالی چلسی از کشور چکمه ای. ازقضا او نیز همانند دیگر همتایان خود دوران کوتاهی در چلسی داشت؛ کمتر از یک سال. این در شرایطی بود که ساری در طی همین کمتر از 12 ماه، یک جام اروپایی کسب کرد، سهمیه لیگ قهرمانان گرفت و به فینال جام اتحادیه نیز رسید. حالا در آستانه انتخاب مربی جدید، که احتمالاً فرانک لمپارد جوان خواهد بود، بد نیست نگاهی به عملکرد مربیان چلسی در طی 16 سال اخیر بیندازیم.

متوسط دوام مربیان در چلسی

در نمودار زیر متوسط مدت زمان دوام مربیان چلسی در مقایسه با پنج تیم بزرگ دیگر جزیره نمایش داده شده است. در این نمودار آرسنال لحاظ نشده است چرا که آنها فقط یک تغییر مربی داشته اند.

متوسط زمان مربیگری در چلسی در دوران آبراموویچ، فقط 437 روز بوده است. که این مقدار 584 روز از متوسط حضور مربیان لیورپول کمتر است. مربیان منچسترسیتی نیز در طی این مدت، به طور متوسط 800 روز روی نیمکت این تیم نشسته اند. منچستریونایتد و تاتنهام نیز به ترتیب با بیش از 600 روز و 600 روز، شرایط بهتری به نسبت چلسی داشته اند.

جالب اینجاست که در کل لیگ برتر (با احتساب دوران پیش از آبراموویچ) هیچ مربی ای در استمفوردبریج چهار فصل متوالی در لیگ برتر روی نیمکت چلسی ننشسته است. مورینیو در فصل 2007-2008 وارد فصل چهارم هم شد ولی بعد از چند هفته شغلش را از دست داد. گلن هادل و کلودیو رانیری دیگر مربیانی هستند که سه فصل کامل در لیگ برتر روی نیمکت چلسی نشسته اند.

اگرچه این تغییرات متعدد روی نیمکت چلسی شاید نشانی از بی ثباتی باشد ولی هشت مربی از جمع مربیان چلسی در دوران آبراموویچ توانسته اند با این تیم جام ببرند. به تعبیر دقیق تر و بهتر؛ اگر یک مربی روی نیمکت چلسی حداقل یک فصل کامل حضور داشته، قطعاً با این تیم حداقل به یک جام رسیده است. هیچ مربی‌ای در چلسی بدون کسب جام نتوانسته بیش از یک فصل در این تیم دوام بیاورد.

ساری اگرچه فقط یک فصل در چلسی دوام آورد ولی جالب است بدانید فقط سه مربی در دوران آبراموویچ بیش از ساری در استمفوردبریج دوام آورده اند.

آمار تک تک مربیان چلسی در دوران آبراموویچ

در این نمودار مدت دوام هر مربی در چلسی بر اساس تعداد روز نمایش داده شده است. اگرچه دوران 337 روزه ساری در چلسی، کمتر از متوسط دوام مربیان در استمفوردبریج است با این وجود او نسبت به هشت مربی دیگر، بیشتر دوام آورده است. در این لیست مورینیو رکورددار است. در دوره اول حضورش در چلسی او 1206 روز و در دوره دوم 928 روز دوام آورد. کونته هم با 743 روز حضور در استمفوردبریج در رده بعدی قرار دارد.

پنج مربی چلسی که حداقل یک فصل کامل در این تیم حضور داشته اند، حداقل یک جام را کسب کرده اند و چهار مورد از آنها در فصل اول حضورشان در چلسی، موفق به کسب جام شده اند.

انتظار برای کسب نخستین جام

بهترین آمار در این بخش نیز متعلق به مورینیو است. ژوزه در دوره اول حضورش در چلسی، برای کسب جام نخست، فقط به 271 روز نیاز داشت. آنچلوتی هم برای نخستین جامش در چلسی فقط 343 روز صبر کرد. مورینیو در دوره دوم حضورش در لندن، برای کسب لیگ برتر،637 روز انتظار کشید. نکته جالب اینکه با وجود تمام انتقاداتی که از ساری می‌شد، او بعد از مورینیو و کونته بهترین آمار را دارد. ساری برای کسب جام نخست و تنها جامش در چلسی، 319 روز زمان نیاز داشت.

جایگاه در لیگ برتر در فصل نخست


در جدول بالا، جایگاه مربیان چلسی را در لیگ برتر در فصل نخست حضورشان در این تیم مشاهده می کنید. مورینیو، آنچلوتی و کونته تنها مربیانی هستند که در فصل اول حضورشان در لیگ برتر با این تیم به قهرمانی رسیده اند و جالب اینکه همین سه نفر نیز تنها توانسته اند با چلسی به قهرمانی در جزیره برسند.

هزینه برای خرید بازیکنان جدید

مورینیو و کونته پرخرج ترین مربیان تاریخ چلسی در دوران آبراموویچ هستند. کونته در دو فصل حضورش در چلسی، 345 میلیون پوند خرج کرد. مورینیو نیز در دوره اول حضورش در استمفوردبریج 335 میلیون و در دوره دوم 213 میلیون پوند خرج کرد. مورینیو در دوره نخست حضورش در چلسی، آماری عالی داشت و به ازای هر 67 میلیون پوند خرجی که روی دست باشگاه گذاشت، یک جام کسب کرد. آنچلوتی نیز با صرف 136 میلیون پوند در طی دو فصل حضورش و کسب لیگ برتر و جام حذفی، عملکرد خوبی بر جای گذاشت.

ساری در فصل گذشته با چلسی به مقام سوم رسید و پشت سر مدعیان بزرگ جزیره، لیورپول و منچسترسیتی قرار گرفت. با این وجود چلسی در تابستان گذشته حمایت خوبی از او کرد و 189 میلیون پوند صرف خرید بازیکنان جدید کرد که البته به قهرمانی در لیگ برتر منجر نشد. نکته مهم اینجاست که فقط دو مربی بیش از ساری در چلسی، هزینه صرف خرید بازیکن کردند. کونته و مورینیو. به تعبیر دقیق تر، ساری اولین مربی چلسی است که بودجه ای بیش از 100 میلیون پوند برای خرید بازیکنان جدید دریافت می کند و نمی تواند در لیگ برتر به قهرمانی برسد.

1878

 

نظرات کاربران
عشقممم نیمار
ب نظرم ک محترمه ..بهترین مربی تاریخ چلسی کسی است ک برای اولین بار در تاریخ چلسی ..لیگ قهرمانان براش اورد و اون کسی نیس جز دیمتئو :-)
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۴:۳۴
پاسخ
48
8
کوهمره.جروق
کنته بهترین مربی بوده بعدش مورینیو
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۹:۲۴
پاسخ
29
12
شیر آبی لندن
فروشها رو هم بگین که مردم فقط نگن چلسی خرج کرد و اصالت نداشت و جام زیاد نگرفت و فلان
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۵:۵۴
پاسخ
4
36