مقایسه کارنامه مورینیو و پوچتینو؛ لمس جام؟

مقایسه کارنامه مورینیو و پوچتینو؛ لمس جام؟

4395
19:15
29 آبان 1398
هواداران تاتنهام می‌توانند با مورینیو به کسب جام امیدوار باشند.

به گزارش وبسایت نود، باشگاه تاتنهام سه شنبه شب رسما مائوریسیو پوچتینو، سرمربی آرژانتینی خود در 5 و نیم سال اخیر را از کار برکنار کرد و بعد از چند ساعت، ژوزه مورینیو را به جای او روی نیمکت قرار داد. 

تاتنهام با پوچتینو هرگز در لیگ برتر رتبه ای پایین تر از پنجمی را کسب نکرد و او با 202 مسابقه، به باسابقه ترین سرمربی باشگاه تاتنهام تبدیل شد. در کنار این ها باید به 86 امتیاز تاتنهام در فصل 17-2016 هم اشاره کرد که باعث شد بهترین عملکرد تاتنهام در تاریخ رقابت های لیگ برتر  تحت نظر "پوچ" رقم خورد. 

با این حال، کارنامه بدون جام پوچتینو موجب شد تا بخشی از طرفداران تاتنهام عملکرد او را زیر سوال ببرند. در طول یک دوره 5 سال و نیمه تاتنهام با پوچتینو تنها به یک فینال جام اتحادیه (15-2014) و یک فینال لیگ قهرمانان اروپا (19-2018) رسید که در هر دو نیز ناکام ماند تا جام اتحادیه 2008 همچنان آخرین جام کسب شده توسط اسپرز تا به امروز باشد. 

پوچتینو که از سال 2009 و با اسپانیول مربیگری را آغاز کرده، در این باشگاه اسپانیایی، ساوتهمپتون و تاتنهام نتوانسته هیچ جامی کسب کند. البته باید این را هم در نظر داشت که به جز تاتنهام، هیچ کس از پوچتینو انتظار جام آوری در اسپانیول و ساوتهمپتون نداشته است. پوچتینو در دوران مربیگری خود در 514 مسابقه تیم هایش را هدایت کرده و در 45.7 درصد از این مسابقات برنده شده است.

اما چند ساعت بعد از تصمیم غافلگیرکننده اسپرز، ژوزه مورینیو با عقد قراردادی تا ژوئن 2023 هدایت تاتنهام را به دست گرفت. انتخابی که بیش از هرچیز نشان می‌دهد اولویت اول دنیل لوی، رئیس باشگاه در این روزها کسب یک جام معتبر است.

ژوزه مورینیو که از سال 2000 مربیگری را آغاز نموده، در 909 مسابقه تیم هایی نظیر بنفیکا، لیریا، پورتو، چلسی (2 مقطع)، اینترمیلان، رئال مادرید و منچستریونایتد را هدایت نموده و در 64.8 درصد از این مسابقات برنده بوده است.

نکته مهم تر اما این است که مورینیو در طول این دوران موفق به کسب 25 جام معتبر شده که جام یوفای 2003، لیگ قهرمانان در سال های 2004 و 2010 و لیگ اروپای 2017 شاید مهم ترین آن ها باشد. البته نباید از قهرمانی در لیگ های داخلی پرتغال، انگلیس، ایتالیا و اسپانیا هم به آسانی گذشت.

کارنامه فصل های پایانی حضور مورینیو در چلسی (16-2015) و منچستریونایتد (19-2018) علامت سوال های زیادی را پیرامون کارایی تاکتیک های مورینیو به وجود آورده است اما نباید از یاد برد مورینیو تنها چندماه پیش از اخراج از یونایتد، این تیم را به نایب قهرمانی در لیگ برتر رساند که بهترین عملکرد این تیم از سال 2013 و بازنشستگی سرآلکس فرگوسن محسوب می‌شود.

7712

نظرات کاربران
پسر پرسپولیسی
جذاب بود جذابتر شد
۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۷:۵۵
پاسخ
2
12
Sajad
تاتنهام عمرا بتونه با مورینیو نتیجه بگیره اصلا سبک تیم با تاکتیک مورینیو نمیخوره تیم های فیزیکی با مورینیو موفق میشن مث اینتر و اتلتیکو و اینا‌‌..درسته منچستر با مورینیو بهترین نتیجه رو‌بعد فرگوسن میگرفت ولی هیچکدوم از طرفدارا از سبک بازی تیم لذت نمیبردن
۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۵:۳۶
پاسخ
48
18
Yf
شما اصن بازی از تاتنهام دیدی؟سبک بازی قدرتی و فیزیکی با درگیری بدنی بالای بازیکنای تاتنهام رو دیدی؟اریک دایر،سیسوکو،کین،رز،اندومبله اینا بازیکنای فیزیکی ای هستن که کاملا با سبک مورینیو میخونن.فک نمیکنم تا بحال از تاتنهام بازی دیده باشی که نظر بدی در موردش
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۷:۱۷
3
19
Soba
جوجه رو آخر پاییز میشمرن
۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۶:۳۰
6
8
اصف
عکس رو دیدم فکر کردم مستر بین شده مربی تاتنهام
۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۹:۲۱
پاسخ
43
17
لیورپولی دو آتیشه‌ی دهه هفتادی
بابا باز این مورینیو اومد و موجبات خنده‌ی ما رو فراهم خواهد کرد. هر جا میره آواره پشتش جا میمونه. همین منچستر نیگا. چه بلایی سر اینتر اومد. البته رئال از دستش بیشتر خلاص شد. چون بدون اون جامای بیشتری اورد. ولی بازم منتظر اخراج این آقا باشید. حالا امسال نه سال نه دیگه ایشونم تو رتبه 14 اخراج میشه خخخخخ
۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۰:۴۰
پاسخ
63
10
Soba
خیلی وقت بود منتظر بازگشت آقای خاص به دنیای فوتبال بودم با اینکه تاتنهام مشکلات زیادی دارد اما مطمئن هستم ژوزه بزرگ در این تیم موفق میشه
۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۳:۴۸
پاسخ
11
75