مهدوی کیا: تعطیلات پی‌درپی لیگ هم یک مدل جدید و عجیب است

مهدوی کیا: تعطیلات پی‌درپی لیگ هم یک مدل جدید و عجیب است

3254
10:25
05 مهر 1395
مدیر تیم فوتبال آکادمی کیا معتقد است اگر تیمش بتواند با بارسلونا مصاف دهد، اتفاقی بزرگ رخ داده و در آن صورت توانایی‌های شاگردان او بیشتر به چشم می‌آید.

وبسایت رسمی برنامه نود -  مدیر تیم فوتبال آکادمی کیا معتقد است اگر تیمش بتواند با بارسلونا مصاف دهد، اتفاقی بزرگ رخ داده و در آن صورت توانایی‌های شاگردان او بیشتر به چشم می‌آید. 

به گزارش وب سایت نود و به نقل از تسنیم، مهدی مهدوی‌کیا در خصوص آخرین شرایط تیم آکادمی کیا، فوتبال ایران، تیم ملی، لیگ و وضعیت پرسپولیس صحبت کرده است. گفت‌وگویی که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

* حضور در تورنمنت یوهانسون سوئد آخرین برنامه‌ای محسوب می‌شود که برای آکادمی فوتبال‌تان قطعی شده است. در خصوص این تورنمنت توضیحاتی می‌دهید؟

برنامه‌های ما در راستای اهداف آموزشی‌مان است و حضور در این تورنمنت‌ها نیز برای رسیدن به فوتبال سطح اول دنیاست. ما باید خودمان را با فوتبال دنیا منطبق کنیم و از همین‌رو اردیبهشت ماه سال آینده به سوئد می‌رویم تا در این تورنمنت شرکت کنیم. حضور آکادمی کیا در تورنمنت‌های بین‌المللی سال آینده با یوهانسون شروع می‌شود که این تورنمنت هر سال به پاس زحماتی که یوهانسون، بازیکن پیشین فوتبال این کشور که عضو یوفا هم بود، برگزار می‌شود. برای این تورنمنت هم از آکادمی کیا و تیم پایه‌های آاِک به‌دلیل عملکرد سال گذشته دعوت رسمی به‌عمل آمده است.

* کیفیت این تورنمنت به چه شکل است و چه تیم‌هایی در آن حضور دارند؟

این تورنمنت بسیار باکیفیت است و در سه چهار سال گذشته تمام جام‌ها را بارسلونا برده و توانسته قهرمان شود. خیلی خوب است که بتوانیم در این تورنمنت با بارسلونا بازی کنیم که همیشه قهرمان شده و اگر با این تیم بازی کنیم متوجه می‌شویم در چه سطحی قرار داریم. آکادمی ما تازه یک سال و نیم است که تأسیس شده و مطمئناً حضور در این تورنمنت افتخار بزرگی است که به‌دست آمده و می‌توانیم سطح‌مان را پس از یکی دو سال بسنجیم.

* بازی با بارسلونا که به آکادمی لاماسیا در دنیا مشهور است، می‌تواند علاوه بر سنجیدن سطح آکادمی یک بازی هیجان انگیز روحی و روانی هم باشد. به‌هر حال شاید خیلی از بازیکنان آکادمی کیا به این تیم علاقه‌مند باشند و مطمئناً به لحاظ روحی و روانی هم روی آنها تأثیر دارد. درست است؟

بله، همین‌طور است. همان‌طور که گفتم آنها بهترین آکادمی فوتبال دنیا را دارند و هر سال هم با اقتدار قهرمان شده‌اند. بازی با بارسلونا انگیزه خاصی به بازیکنان ما می‌دهد و باید ببینیم آیا احتمال رویارویی با آنها وجود دارد یا نه. به‌هر حال در این تورنمنت تیم‌های مطرح و سطح اول اروپا حضور دارند و ما می‌توانیم خودمان را با آنها مقایسه کنیم.

* به‌نظرم آکادمی‌تان اکنون فاصله‌اش را با دیگر تیم‌های پایه فوتبال ایران کاملاً نشان داده است. این را می‌توان از نتایجی که در لیگ تهران کسب شده متوجه شد که تمام بردها با تعداد گل‌های زیاد است و کیفیت بازی‌ها هم این را نشان می‌دهد.

یکی از چیزهایی که تا به اینجا برای من بسیار خوشحال‌کننده بوده، نوع فوتبالی است که تیم بازی می‌کند. فوتبالی که تحسین همه را به‌دنبال داشته و کسی باور نمی‌کند بازیکنان زیر 13، 14 سال به این شکل بازی کنند. بازی تیم ما از دروازه‌بان و دفاع وسط آغاز می‌شود تا به هافبک‌ها و مهاجمان برسد و این همان فوتبالی است که در اروپا هم آموزش می‌دهند. این نوع فوتبال با تمام ایران متفاوت است و ما برای اینکه متفاوت باشیم از اروپا مربی آوردیم تا دانش‌شان را به بازیکنان ما انتقال دهند. این از هر چیزی برای ما مهم‌تر است و نتیجه اهمیتی ندارد، اما همین فوتبال اختلاف فوتبال ما با فوتبال دنیا را نشان داده است. فوتبالی که هر کسی دیده آن را تحسین می‌کند و فکر می‌کنم بعد از چند سال این فوتبال زیبا و اختلاف را همه متوجه خواهند شد.

* شاید یکی از کارهای خوبی هم که در آکادمی کیا صورت گرفت، برگزاری کلاس دانش‌افزایی مربیان پایه بود که با حضور مربیان خارجی صورت گرفت.

من سال‌هاست که وضعیت فوتبال پایه را می‌بینم و این مسئله واقعاً برای من یک دغدغه مهم شده است. دوست ندارم اگر پیشرفتی حاصل می‌شود، فقط برای خودم یا آکادمی کیا باشد و به همین دلیل مربیانی آوردیم و به‌صورت رایگان کلاس دانش‌افزایی برگزار کردیم. به این صورت فکر می‌کنم مربیان فوتبال پایه کیا حداقل تا حدودی با شرایط روز فوتبال دنیا از نزدیک آشنا شدند. این کلاس‌ها هم ادامه‌دار خواهد بود و مطمئناً در آکادمی کیا یکی از اهداف ما بازیکنان پایه هستند، اما یکی از دغدغه‌های اصلی ما همین تغییر نوع آموزش به تمام بازیکنان است تا فوتبال‌مان را به دنیا برسانیم.

 * موضوع بعدی در فوتبال پایه راهیابی تیم نوجوانان ایران به جام جهانی است که این کار با عباس چمنیان صورت گرفت.

من با این تیم و کادرفنی‌اش در تماس هستم و باید صعود به جام جهانی را هم به‌صورت ویژه تبریک بگویم. به خصوص به چمنیان که توانسته این کار را انجام بدهد و او یک مربی است که دوست دارد فوتبال روز دنیا را آموزش ببیند و آموزش بدهد. به همین دلیل همیشه دنبال تحقیق در خصوص فوتبال روز دنیا بوده و آن را تعقیب کرده است. امیدوارم که تیم نوجوانان بتواند قهرمان آسیا شود و در جام جهانی سال آینده هم نتایج خوبی بگیرد.

* از تیم آکادمی کیا که یک رده پایین‌تر از نوجوانان بازی می‌کند، بازیکنی بوده که توانایی بازی در نوجوانان را داشته باشد و به این تیم دعوت شود؟

بچه‌های آکادمی ما 13، 14 سال هستند و نمی‌توانند در یک رده بالاتر از خود که سه چهار سال فاصله سنی‌شان است بازی کنند. با این حال فکر می‌کنم مطمئناً این بازیکنان می‌توانند در سال‌های آینده بازیکنان بزرگی شوند که به تیم‌های ملی هم کمک کنند.

* از شرایط هامبورگ و فعالیت‌های خودتان هم در این باشگاه صحبت کنید.

شرایط مثل گذشته است و من همچنان مربی اختصاصی بازیکنان 11 تا 19 سال هستم که با آنها روی ارسال، ضربات ایستگاهی، کرنر‌ها و کارهای هجومی کار می‌کنم. تمرینات خوب پیش می‌رود و تیم‌های پایه باشگاه هم نتایج خوبی گرفته است. فعلاً کارم را به همین شکل ادامه می‌دهم و چند ماه دیگر هم در کلاس‌های مربیگری رده B با فریدون زندی شرکت می‌کنم.

* این روزها در آلمان یک اتفاق دیگر هم رخ داده و آن هم حضور الکساندر نوری روی نیمکت وردربرمن است. با این مربی آشنایی دارید؟

تاکنون با الکساندر نوری در ارتباط نبودم، اما او یک بازیکن ایرانی‌الاصل است که زمان بازیگری‌اش در تیم‌های بوندس‌لیگای دو و سه بازی کرده و پس از شروع مربیگری‌اش، سرمربی تیم زیر 23 ساله‌های وردربرمن بود. پس از نتایج وردربرمن، نوری به عنوان سرمربی موقت انتخاب شد که در دو بازی یک بار در ثانیه‌های پایانی شکست خورد و یک بار در ثانیه‌های پایانی پیروز شد که امیدوارم بتواند نتایج خوبی بگیرد تا روی نیمکت این تیم ماندگار شود. به عنوان یک ایرانی باید به او افتخار کنیم.

* وضعیت و نتایج تیم ملی را هم پیگیری می‌کنید؟

فقط فرصت پیگیری نتایج را دارم و متأسفانه نتوانسته‌ام بازی‌ها را ببینم، چون درگیر تمرینات هستیم.

* نتیجه دو بازی ابتدایی مقابل قطر و چین چطور بوده؟

ما یک برد شیرین مقابل قطر کسب کردیم که در لحظات پایانی رقم خورد و یک تساوی خارج از خانه مقابل چین هم می‌تواند نتیجه خوبی باشد، اما باز پیش‌رو از هر بازی دیگری مهم‌تر است. به این دلیل که ازبکستان دو برد کسب کرده و اکنون مدعی اصلی گروه محسوب می‌شود که امیدوارم بتوانیم بردهای این تیم را متوقف کنیم.

* البته یک مسئله که در ارتباط با تیم ملی و باشگاه‌ها بسیار جریان‌ساز شده، بحث تعطیلات طولانی لیگ است که واکنش شدید علی کریمی را هم به دنبال داشت. در این خصوص چه تحلیلی دارید؟

به‌نظرم این مدل تعطیلات هم یک مدل جدید است که در هیچ جای دنیا دیده نمی‌شود و فقط در فوتبال ایران آن را می‌بینیم. از همان چیزهایی که فقط مختص خودمان است و در فوتبال ایران رو می‌شود. این نمونه تعطیلات دیگر یک چیز جدید بود که به نظرم به شدت به باشگاه‌ها ضربه می‌زند. به این دلیل که مقابل ریتم منظم باشگاه‌ها را می‌گیرد و شرایط را به هم می‌ریزد. شاید هم عدم اعتماد کی‌روش به لیگ ایران باعث رقم خوردن این همه تعطیلی است و او می‌خواهد با اردوهای بلندمدت بازیکنانش را خودش آماده کند. البته یک مسئله دیگر وجود دارد و آن هم این است که خیلی از بازیکنان تیم ملی که لژیونر هستند، مجبورند با قوانین فیفا و سه چهار روز قبل از بازی‌ها به اردوی تیم ملی ملحق شوند. چه تعاملی بوده که لیگ به این صورت درآمده من نمی‌دانم، اما این تعطیلات یک چیز جدید و عجیب است.

* ادامه برنامه‌های آکادمی، به چه شکل خواهد بود؟

امیدوارم بتوانیم به همین شکل و به‌خوبی برنامه‌های آکادمی را جلو ببریم. ما در چند تورنمنت بین‌المللی شرکت خواهیم کرد و البته استعدادیابی را هم فراموش نمی‌کنیم. به‌زودی فراخوانی برای استعدادیابی در سنین 11 و 12 سال خواهیم داشت و امیدوارم استعدادهای خوبی در این سن جذب آکادمی شوند و این برنامه را بیشتر در مناطق محروم دنبال خواهیم کرد.

* وضعیت و نتایج پرسپولیس را پیگیری می‌کنید؟ به نظرتان این تیم تا به اینجای لیگ، عملکرد مناسبی داشته است؟

نتایج پرسپولیس و لیگ را دنبال کرده‌ام و به‌نظرم این تیم شروع خیلی خوب و حتی عالی داشته است. فکر می‌کنم در ادامه لیگ نیز، پرسپولیس مدعی قهرمانی و حتی مدعی قهرمانی در جام حذفی نیز خواهد شد و امیدوارم بتواند پس از سال‌ها در لیگ قهرمانان آسیا هم نتایج خوبی بگیرد، چون این تیم قابلیت‌های زیادی دارد.

* ثبات روی نیمکت پرسپولیس و اینکه برانکو سومین فصل خود روی نیمکت این تیم را پشت سر‌می‌گذارد، تا چه اندازه بر عملکرد تیم تاثیر داشته است؟

قطعاً این مسئله تأثیرگذار بوده اما برانکو هم کارش را به خوبی بلد است. او از فوتبال ایران شناخت کافی را دارد و این حسن بزرگی برای وی محسوب می‌شود. همچنین سابقه مربی‌گری در فوتبال آسیا در کارنامه برانکو دیده می‌شود که این می‌تواند پرسپولیس را در لیگ قهرمانان آسیا، یک تیم بزرگ و بین‌المللی کند که با یک مربی بین‌المللی وارد این رقابت‌ها می‌شود. امیدوارم حضور برانکو روی نیمکت پرسپولیس، موفقیت‌های جدیدی را برای این باشگاه رقم بزند.

 

2051

نظرات کاربران
pooya*aa3ab
حق با آقای مهدوی کیا اگه ب دوستانی ک بدون دلیل رو کیروش تعصب دارن برنخوره واقعا تعطیلات لیگ چ معنی داره وقتی ک بازیکنایی که تو لیگای دیگه بازی میکنن ب دلیل حرفه ای بودن لیگشون بهشون اجازه نمیدن ب جز روزای فیفا دی در اختیار تیم ملی باشن و بازیکنای لیگ ایران تمریناتشون بدون حضور بازیکنای لژیونر برگزار میشه چه هماهنگی تو تیم ملی ب وجود میاد؟ هر هماهنگی هم ب وجود بیاد با حضور لژیونرا باز این هماهنگی ب هم میخوره و بیشتر بازیکنای فیکس تیم ملی لژیونرا هستن هیچ ضرورتی ب تعطیلی لیگ نیست البته مقصر اصلی باشگاها هستن ک این برنامه بی منطقو ک فقط باعث زیاد شدن مصدومیت بازیکنا میشه رو قبول کردن ولی هنوزم دیر نشده باید اعتراض کنن از هرجا جلو ضررو بگیری فایدس اگه متعصبا دلیل منطقی دارن لطفا بگن
۰۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۹:۱۴
پاسخ
3
6
ایمان
عشقی آقا مهدی عشششششششششششششق
۰۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۰:۵۵
پاسخ
0
12
دوچرخه سواران
آقا مهدی شما زود تند سریع از بزرگمرد فوتبال کارلوس کیروش زود عذر خواهی کن که الان میاد باز بیانیه میده،تود جون یه وقت چاپ نکنیااااا
۰۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۲:۳۲
پاسخ
11
68
vahid
مهدوی کیا عشقه آدم لذت میبره از صحبتاش و زحمتی که داره واسه فوتبال پایه میکشه - واقعا کاش همه ی عوامل فوتبالی نگاه اینچنینی به فوتبال داشتن - کاش 15 سال پیش چنین بود تا حتی کسایی مثل بنده و دوستای بنده که اون موقع تو زمین خاکی توپ میزدن و کل محله روشون حساب میکرد این نبود سرنوشتشون رفتن دانشگاه و تموم شدن درسا و دوماه بعد که سربازم که کل زندگیم عوض شد و آخرشم مشغول شدن تو یه جایی دور از استعدادت و فراموش کردن فوتبال...
۰۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳:۱۵
پاسخ
2
69