نبردهای تعیین‌کننده تاریخ لیگ برتر انگلیس؛ پشت دیوار آرزو

نبردهای تعیین‌کننده تاریخ لیگ برتر انگلیس؛ پشت دیوار آرزو

2975
11:29
31 فروردین 1398
لیگی که هرگز در هفته آخر نام قهرمانش عوض نشده، کلی بازی تعیین‌کننده در راه معرفی فاتح فصل داشته است.

به گزارش سایت نود، در حالی وارد هفته سی و پنجم رقابت‌های لیگ برتر انگلیس می‌شویم که خیلی‌ها جدال منچسترسیتی مقابل تاتنهام را تعیین‌کننده قهرمان فصل می‌دانند.

 با توجه به مسیر تنها 2 مدعی باقی مانده قهرمانی لیگ برتر، لیورپول فقط می‌تواند روی 2 حریف برای امتیاز گرفتن از منچسترسیتی حساب کند؛ تاتنهام در بازی ساعت 16 امروز و جدال وسط این هفته در قالب دربی منچستر. با توجه به دشمنی دیرینه لیورپول و منچستریونایتد از یک سو و افت تیم سولسشائر در این مقطع از سوی دیگر، چندان نمی‌توان روی شیاطین سرخ حساب کرد. پس امید اصلی لیورپول، همین تاتنهامی است که برای برآوردن کردن آرزوی دیرینه تیم بندر شمالی، باید باز هم مانند چهارشنبه شب یقه تیم گواردیولا را بگیرد. شاید پایان فصل برای اولین بار از زمان برپایی لیگ برتر انگلیس، نام تیم قهرمان در هفته پایانی عوض شد اما برای اولین بار نیست که یک بازی قبل از هفته پایانی، چنین پررنگ در تعیین قهرمان فصل تاثیر دارد.

 گل بروس 

منچستریونایتد از همان اولین دوره برپایی لیگ برتر انگلیس در فصل 1993-1992 اقتدارش را نشان داد اما برای پایان انتظار 26 ساله نیازمند پیروزی در یک گذرگاه دشوار بود. شفیلدونزدی قدرتمند آن دوران می‌توانست مشکل‌ساز شود و تا وقت‌های تلف شده نیمه دوم هم یک تساوی که می‌توانست مانع قهرمانی شیاطین سرخ شود به دست آورده بود اما استیو بروس به عنوان یک مدافع میانی، جلوتر از مهاجمان وارد عمل شد و گل برتری تیمش را به ثمر رساند؛ گلی که ارزشی به اندازه قهرمانی در لیگ داشت.

دست میکلوسکو، رویای نابود شده منچستریونایتد

هفته پایانی فصل 1995-1994 لیگ برتر یک درام واقعی بود؛ جایی که بلکبرن در سیستم پیروزی 2 امتیازی، یک امتیاز از منچستریونایتد، قهرمان 2 فصل اخیر پیش بود و برای کسب اولین قهرمانی پس از 80 سال انتظار باید در آنفیلد، لیورپول را می‌برد؛ اتفاقی که در حالت عادی سخت بود اما چون شکست لیورپول باعث ناکام شدن دشمن دیرینه‌اش در راه قهرمانی می‌شد، اتفاقا آسان به نظر می‌رسید! برخلاف تصور، لیورپول نه تنها راحت تسلیم نشد بلکه با گل ردنپ، بلکبرن را شکست داد. کافی بود منچستریونایتد، مقابل وستهام به برتری دست می‌یافت اما موقعیت‌های هدر رفته فراوان و درخشش لودک میکلوسکو، سنگربان وستهام، یونایتد را به نتیجه‌ای بهتر از تساوی نرساند تا تیم فرگی به عجیب‌ترین شکل ممکن از قهرمانی بازبماند.

اورتون، سد راه قهرمانی همشهری 

لیورپول فصل 2009-2008 را با بازگشت‌های جادویی شروع کرد و با پیروزی‌های متوالی ادامه داد. شکست مقابل میدلزبورو و وستهام کار تیم را برای قهرمانی دشوار کرد اما برتری 4 - یک در خانه منچستریونایتد، امیدهای تیم برای گرفتن صدر از شیاطین سرخ را افزود. در این بین، برتری مقابل اورتون در آنفیلد می‌توانست میانبری در راه قهرمانی باشد اتفاقی که تا وقت‌های تلف شده نیمه دوم رخ داده بود اما تیم کاهیل با یک ضربه سر کاخ آرزوهای تیم بنیتس را ویران کرد و در نهایت همان 2 امتیاز از دست رقته نقش مهمی در از دست رفتن قهرمانی قرمزها داشت.

گل ماکدا 

 در همان فصل، منچستریونایتد پس از شکست مقابل لیورپول به برتری مقابل استون ویلا نیاز مبرمی داشت و در حالی که تساوی، می‌رفت تا صدرنشینی و احتمالا قهرمانی لیورپول را رقم بزند اما فرگوسن باز هم مانند همیشه جادویی در آستین داشت. یک تعویض طلایی به نام ماکدا ایتالیایی را رو کرد و او با گلزنی در ثانیه‌های پایانی، برتری و در نهایت قهرمانی شیاطین سرخ را رقم زد. پس از آن فصل دیگر از ماکدا خبری نشد.

 باز هم اورتون!

اورتون یک بار دیگر هم در تعیین قهرمان نقش‌آفرینی کرد؛ وقتی در هفته سی و پنجم فصل 2012-2011 شکست 4 - یک را به تساوی 4 -4 در خانه منچستریونایتد تبدیل کرد و باعث شد رقیب ضمن از دست دادن کامل  برتری 7 امتیازی در آستانه سقوط از صدر قرار بگیرد. در نهایت شکست در دربی پیش زمینه به وجود آمدن درام هفته پایانی، برتری دیرهنگام 3 - 2 منچسترسیتی مقابل کیوپی‌آر و قهرمانی دراماتیک منچسترسیتی پس از 4 دهه انتظار شد.

کریستامبول! 

لیورپول با 11 پیروزی متوالی به عنوان صدرنشین به بازی هفته سی و ششم فصل 2014-2013 در خانه مقابل چلسی پا گذاشته بود اما لیز خوردن جرارد، شکست 2 - صفر مقابل رقیب را رقم زد. با این حال امید تیم هنوز زنده بود تا اینکه بازی با کریستال‌پالاس در هفته سی و هفتم از راه رسید. لیورپول مدام گل می‌زد و به فکر برتری در تفاضل گل نسبت به منچسترسیتی بود اما ناگهان ورق برگشت و رقیب در 20 دقیقه آخر هر 3 گل خورده را جبران کرد. تساوی 3- 3 رسما رویای قهرمانی لیورپول را به باد داد. لیورپول روزگاری در فینال لیگ قهرمانان در استانبول، شکست 3 - صفر را به تساوی 3 -3 مقابل میلان تبدیل کرده بود و این بار قضیه کاملا برعکس شد. هواداران رقیب، به از این اتفاق به عنوان «کریستانبول» (تلفیق استانبول و کریستال پالاس) یاد کردند! 

قاتل رویای تاتنهام 

لسترسیتی، شگفتی بزرگ فصل 2016-2015 لیگ برتر انگلیس بود اما تا هفته‌های پایانی کسی باور نمی‌کرد آن‌ها قهرمان شوند. کار به جایی رسید روباه‌ها برای قطعی کردن قهرمانی به برتری در زمین منچستریونایتد آن هم در فاصله 3 هفته مانده به پایان فصل نیاز داشتند. به نظر می‌رسید منچستریونایتد با گرفتن یک تساوی، قهرمانی لستر را به تعویق انداخته باشد اما 24 ساعت بعد، چلسی برتری 2 - صفر را از تاتنهام ( تنها رقیب لستر در راه قهرمانی و یکی از دشمنان سنتی چلسی) گرفت و با رقم زدن تساوی 2-2 باعث شد بازیکنان لسترسیتی در خانه جیمی واردی جشن قهرمانی بگیرند!

1977

 

نظرات کاربران
حسن
واقعا کدوم لیگ تا این حد هیجان داره، لیگ آلمان همیشه بایرن، ایتالیا که خیلی وقته فقط یونتوس، تو لالیگا هم همیشه یه تیم تو صدره مابقی پایین هستن. ولی تو لیگ انگلیس میشه گفت حداقل هفت تیم دارن که حتی سر سهمیه لیگ هم نمیشه دقیقا گفت کدوم تیم راهی میشه. خدا کنه منچستر یونایتد برابر سیتی کم نذاره.
۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۴:۰۹
پاسخ
5
5
Cityzen
دلم واسه این هودارای لیورپول میسوزه واقعا به چه امیدی زنده ان سی ساله تو لیگ قهرمان نشدن این مربیه حرفه ای شون هم بعد از دیویست و خورده ای بازی هنوز یک جام محلات هم نگرفته:)))))))
۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۶:۰۹
پاسخ
2
4
علی
به امید قهرمانی لیورپول
۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۵:۲۴
پاسخ
13
16
طوفان سرخ اسیا
به امید قهرمانی سیتی
۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۶:۴۵
پاسخ
21
22
حسام
ردنپ این همه مصدوم نمیشد کلا سرنوشت قهرمانی های لیگ برتر و لیگ قهرمانان جور دیگری رقم می خورد.فوتبالیست فوق العاده ای بود..ژن خوب فوتبال هستند.هری ردنپ.جیمی ردنپ.فرانک لمپارد.. دایی و خواهر زاده!
۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۱:۴۹
2
1