نقش جام‌جهانی در لژیونر شدن ایرانی‌ها؛ دلار مهمتر از روسیه!

نقش جام‌جهانی در لژیونر شدن ایرانی‌ها؛ دلار مهمتر از روسیه!

21087
18:04
09 مرداد 1397
برای بازیکنان ایرانی که فرصت چندانی برای دیده‌شدن پیدا نمی‌کنند، سال بعد از جام‌جهانی همیشه با افزایش کوچ به لیگ‌های خارجی همراه بوده است

وبسایت رسمی برنامه نود - حضور پرتعداد بازیکنان ایرانی در لیگ‌های خارجی تا چه حد تحت تاثیر جام‌جهانی بوده است؟

به گزارش وب‌سایت نود، علاقه بازیکنان ایرانی به لژیونر شدن به هر تیمی و به هر قیمتی باعث شده تا یک رکورد در انتقال بازیکنان ایرانی به تیم‌های خارجی در حال ثبت باشد. این میل افراطی باعث شده تا حتی لیگ‌هایی مثل لهستان هم از حضور بازیکنان ایرانی بی‌بهره نمانند و یا لیگ ترکیه با وجود همه خاطرات بدی که برای بازیکنان ایرانی داشته به مقصد پرطرفدار بازیکنان تبدیل شود. برای بازیکنان ایرانی که فرصت چندانی برای دیده‌شدن پیدا نمی‌کنند سال بعد از جام‌جهانی همیشه با افزایش کوچ به لیگ‌های خارجی همراه بوده است اما شاید امسال را بتوان پرترافیک‌ترین سال  دانست. این در حالی است که این رکورد و افزایش، خیلی هم ارتباطی به جام جهانی نداشته است و شاید تاثیر قیمت دلار در آن پررنگ‌تر باشد. کدام یک از بازیکنان ایرانی با تاثیر جام‌جهانی روسیه لژیونر شده‌اند و کدام یک بدون این ویترین جهانی مسیرشان را تغییر داده‌اند؟

وحید امیری: او جزو بازیکنانی است که لژیونرشدنش را مدیون جام‌جهانی است. بازیکنی که اگرچه در این سال‌ها یکی از بهترین بازیکنان لیگ برتر بوده اما نیاز به ویترینی داشت که روسیه این کار را برایش انجام داد تا او راهی ترکیه شود.

مجید حسینی: او هم مسیری را که شروع کرده از جام‌جهانی و البته پژمان منتظری دارد. بازیکنی که می‌توانست بر اساس یک اتفاق در روسیه به میدان نرود و این فصل را هم در استقلال بگذراند.

امید ابراهیمی: قبل از جام‌جهانی بحث رفتن او مطرح شده بود. با این حال مبلغ قرارداد و قطعی شدن انتقالش با شرایط مطلوبی که انتظارش را داشت کمی وابسته به جام‌جهانی بود.

علیرضا جهانبخش: جهانبخش پیش از شروع جام‌جهانی آنقدر درخشیده بود و سروصدا کرده بود که حضورش در یک تیم معتبر تضمین شده بود. جهانبخش خوش‌شانس بود که جام‌جهانی باعث نشد تا مشتریانش از خرید او پشیمان شوند!

علی قلی‌زاده و نورافکن: حضور آنها در شارلروا ارتباطی به جام‌جهانی نداشت. هیچکدام در جام جهانی به میدان نرفتند.

محمد نادری: بازیکن کم نام و نشانی که نمی‌توان فاکتور خاصی را در لژیونر شدنش دخیل دانست!

فرشاد احمدزاده و صادق محرمی: لژیونرشدن بدون کمک تیم ملی. این دو نفر هیچوقت در لیست دعوت شده‌های کی‌روش نبودند.

محمدرضا خانزاده: از انتقال خانزاده به الاهلی قطر نه مدرکی وجود دارد نه تصویری. در صفحه ویکی پدیای نه چندان قابل اعتماد باشگاه الاهلی هم برخلاف نام ابراهیمی نام خانزاده دیده نمی‌شود. با این حال در این انتقال مبهم هم نقش جام‌جهانی بسیار پررنگ دیده می‌شود.

بازیکنان دیگری مانند کریم انصاری‌فرد، پورعلی گنجی و مسعود شجاعی هم احتمالا جابجایی‌هایی خواهند داشت اما عملکرد آنها در جام‌جهانی را هم خیلی نمی‌توان در این تغییرات دخالت داد.

با این بررسی می‌شود گفت که شاید تنها در حدود 30 درصد این نقل و انتقالات تحت تاثیر جام‌جهانی بوده و در بقیه این انتقالات روسیه نقشی نداشته است و برخلاف جام‌جهانی 1998 که سیر جابجایی‌های بازیکنان ایرانی به تیم‌های معتبر شروع شد جام جهانی 2018 کمترین تاثیر را در این روند داشته است. با نگاهی به نقل و انتقالات خارجی، می‌توان با اطمینان نتیجه گرفت دیگر جام جهانی، مثل گذشته مسیر آینده بازیکنان را تعیین نمی‌کند.

 

30388

نظرات کاربران
مخالف کیروشم ولی حامی تیم ملی هستم
درسته دلار تاثیر داره ولی تیم ایران توی جام جهانی فقط تو فاز دفاع خوب و قطعا مهاجمان ما جای خاصی نرفتن. من به شخصه توقع داشتم جهانبخش با وجود آقای گل شدن تو لیگ هلند به تیم بهتری بره. امسال برایتون برای سقوط نکردن میجنگه
۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۳:۱۹
پاسخ
31
61
جواب حامی تیم ملی
مطمئن هستی حامی تیم ملی هستی ؟ تیم ملی همون تیمیه که از همه تیم های باشگاهی بازیکن داره ها نه اون تیمی که قرمز می پوشه و مربیش برانکوئه ها .
۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۲:۴۸
19
24
کیومرث
جهانبخش از ابتدا راهشو درست انتخاب کرد ولی کی روش هم اون زمان که جهانبخش تو دسته ۲ هلند بازی می کرد و هنوز چهره نشده بود بهش اعتماد کرد و این مساله یکی از مهمترین دلایل پیشرفت و شناخته شدن جهانبخش بود . زنده باد ایران درود بر کی روش کبیر همه برای ایران
۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۷:۳۷
14
40
￵ارش
خخخ حامی تیم ملی بلخشیدا ولی سواد فوتبالیت صفره والا متوجه میشدی کیروش چقد تیم ملی ایدان رو در مقایسه با قبل قدرتمند کرده
۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۰:۵۴
20
37
بابک
با وجود کیروش اتوبوس ، معلومه که جام جهانی نه تنها به نفع بازیکنا تموم نشد بلکه بازیکنای هجومی مثل قدوس پیشنهاداتشون رو از دست دادن! ادمین...
۰۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۷:۴۷
پاسخ
70
83
کیومرث
در اینکه قدوس یکی از با کیفیت ترین بازیکنای ایرانه شکی نیست ، ولی اگه کی روش نبود قدوس هم ایران نمی اومد که حالا شما نگران پیشنهاداتشون باشید . ضمنا اگه کیسه گل می شدیم که اصلا کسی بهمون نگاه نمی کرد . زنده باد ایران درود بر کی روش کبیر همه برای ایران
۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۷:۳۷
32
62
24ابدی
با این قیمت دلار!!!!! الان این ارز نیست طول ×ارتفاعه
۰۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۷:۱۰
پاسخ
3
96