نوستالژی؛ آنچه در دربی جنجالی سال ۷۳ گذشت

نوستالژی؛ آنچه در دربی جنجالی سال ۷۳ گذشت

34458
00:58
01 بهمن 1396
یکی از جنجالی ترین دربی های تاریخ در روز ۳۰ دی ۷۳ به وقوع پیوست. به مناسبت سالگرد این دیدار به یادماندنی آنچه در این دربی گذشت مورد بررسی قرار گرفته است.

وبسایت رسمی برنامه نود - یکی از جنجالی ترین دربی های تاریخ در روز ۳۰ دی ۷۳ به وقوع پیوست. به مناسبت سالگرد این دیدار به یادماندنی آنچه در این دربی گذشت مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش وب سایت نود ، تقابل سرخابی های پایتخت همیشه حساسیتهای خاص خود را داشته ولی جدال این دو تیم در سال ۷۳ حساس تر از همیشه بود . یکی از مهمترین عامل حساسیت برانگیز این دیدار حضور احمدرضا عابدزاده دروازه بان سالهای گذشته استقلال درون دروازه رقیب یعنی پرسپولیس بود که در آن روزها اولین بازی های خود را در این تیم تجربه می کرد. نکته دوم اینکه پرسپولیس و استقلال پس از 2 سال به مصاف هم می رفتند و هواداران برای رویارویی مجدد دو رقیب سنتی لحظه شماری می کردند. و همچنین، این بازی در چارچوب مرحله نیمه نهایی جام آزاداگان برگزار می شد و در مجموع دو دیدار رفت و برگشت یکی از دو تیم حذف و دیگری به فینال می رسید و نهایتا نتیجه تساوی در میان نبود.

در آن دوره، ‌لیگ به صورت ۲ دو گروه ۱۲ تیمی برگزار شد. پرسپولیس در گروه خود قاطع ترین نتایج را کسب کرد. نتایجی که تا به امروز در فوتبال ایران تکرار نشده است پرسپولیس با این عملکرد قاطعانه در گروه خود اول شد. استقلال که تازه از لیگ دسته ۳ صعود کرده بود شروع خوبی نداشت ولی در میانه راه با روی کار آمدن نصرالله عبدالهی روند بهتری پیدا کرد و نهایتا در گروه خود دوم شد. به این ترتیب این دو تیم باید در مرحله نیمه نهایی رودر روی هم قرار می گرفتند. هدایت پرسپولیس در این دیدار پس از سالها بر عهده علی پروین نبود و حمید درخشان مسئولیت فنی تیم را بر عهده داشت اما وقفه دو ساله در برگزاری این بازی باعث شده بود چهره های جدید زیادی برای اولین بار این دربی را تجربه کنند که غلامپور، نوري، تقوي، اختر، ايمان عالمي، علي اكبريان، حاج اكبري و فكري برای استقلال و رهبري فرد، شاهرودي، پيرواني و دايي برای پرسپولیس از جمله این بازیکنان بودند. 

بازی در نهایت هیجان و تنش آغاز شد و هر خطایی در میانه میدان باعث ایجاد درگیری و اعتراض به داور می شد. در چنین فضایی پرسپولیس صاحب یک ضربه کاشته شد و فرشاد پیوس که برای اولین بار کاپیتانی در دربی را تجربه می کرد با یک ضربه تماشایی دروازه حریف را باز کرد اما احمد ابهران قاضی میدان به دلیل آنکه هنوز در سوت خود ندمیده بود گل را مردود اعلام کرد. با این تصمیم جو ورزشگاه ملتهب تر شد ولی به هر حال نیمه اول بدون رد و بدل شدن گلی به اتمام رسید. در نیمه دوم در دقیقه ۵۲ فرشاد پیوس با خطای غفوریهای اصل متوقف شد و داور اعلام پنالتی کرد. این صحنه با اعتراض شدید بازیکنان استقلال همراه شد. در این میان غفوریهای اصل با داور برخورد فیزیکی داشت که داور جریمه مناسب را برای او در نظر نگرفت. سالها بعد احمد ابهران در مصاحبه ای اظهار داشت که بزرگترین اشتباهش در دربی سال ۷۳ عدم اخراج غفوری اصل بود که باعث شد کنترل بازی از دستش خارج شود. او مدعی شد که قبل از بازی به او توصیه شده بود که از کارت قرمز استفاده نکند و او هم تا حد امکان از اخراج بازیکنان خودداری کرد.

بهرحال ضربه پنالتی توسط فرشاد آقای گل که در آن دوره هم عنوان آقای گلی را به دست آورد، به گل تبدیل شد و این بازیکن سومین گل خود را در تاریخ دربی به ثمر رساند قرمزها بعد از گل دست بردار نبودند و باز حمله کردند و این بار ضربه محکم داداش زاده پس از برخورد به دیرک افقی در حالیکه مشخص نبود که توپ پشت خط به زمین نشسته یا بعد از خط از نظر داور گل تشخیص داده شد تا دامنه اعتراضات استقلالی ها به داور بیشتر شود.

اما در شرایطی که پرسپولیس بر توپ و میدان مسلط بود و احتمال زدن گلهای بیشتر برای این تیم می رفت، یک اتفاق ورق بازی را به سود استقلال برگرداند. رضا شاهرودی پیستون چپ آن روزهای پرسپولیس با یک خطای بی مورد و شدید محمد تقوی را در میانه میدان متوقف کرد و ابهران که تا این لحظه از بازی در دادن کارت قرمز مماشات کرده بود رضا ضاهرودی را از زمین اخراج کرد. به هنگام خروج شاهرودی از زمین او با استقبال مدیرعامل وقت پرسپولیس و تشویق هواداران این باشگاه روبه رو شد. آنها نمی دانستند این اتفاق باعث از دست رفتن برد تیم محبوبشان می شود.

با اخراج رضا شاهرودی کادر فنی پرسپولیس تدبیر خاصی برای اداره بازی اتخاذ نکرد در حالیکه نصرالله عبدالهی جواد زرینچه را از دفاع وسط به جناح راست منتقل کرد تا از خلا شاهرودی نهایت استفاده را ببرد و با آوردن علی اکبریان پرسپولیس را بیش از بیش تحت فشار قرارداد. حاصل حملات استقلال کسب یک ضربه پنالتی بود. این دقایق از بازی به علت تقارن با لحظات ملکوتی اذان از تلویزیون به صورت زنده پخش نشد.

ضربه پنالتی توسط صادق ورمزیار به گل تبدیل شد تا اختلاف به حداقل برسد .استقلال باز هم توسط علی اکبریان به گل رسید که داور به دلیل خطای هند بازیکن استقلال گل را نپذیرفت. ولی نهایتا این ادموند اختر بود که در دقیقه ۸۷ بازی را به تساوی کشاند.

بعد از گل دوم استقلال و در شروع مجدد بازی،‌ درگیری شدیدی بین مجتبی محرمی و امیر قلعه نویی در میانه میدان شکل گرفت که به اخراج هر ۲ بازیکن منجر شد. با این درگیری و اخراج، دیگ جوشان آزادی لبریز شد و تعداد زیادی تماشاگر که اکثر آنها پرسپولیسی بودند به زمین بازی هجوم آوردند که از این لحظه به بعد پخش تلویزیونی بازی قطع شد. پس از این اتفاقات بازی نیمه کاره باقی ماند. این آخرین بازی تاریخ دربی است که به اتمام نرسید.

 

اما فدراسیون فوتبال سنگین ترین و بی رحمانه ترین احکام تاریخ خود را برای این دیدار صادر کرد. نتیجه بازی ۳-۰ به نفع استقلال اعلام شد. مجتبی محرمی به مدت ۳ سال،‌ احمدرضا عابدزاده ۲ سال،‌ رضا شاهرودی ۱ سال، ‌فرشاد پیوس، غفوری اصل،‌ امیر قلعه نویی، بهزاد داداش زاده،‌ صادق ورمزیار و محمود فکری هر کدام به مدت ۶ ماه از همراهی تیمشان محروم شدند. البته تنها بازیکنانی که مدت محرومیتشان ۶ ماه بود کل دوران محرومیت را سپری کردند و بقیه بازیکنان زودتر به میادین بازگشتند.

طبق رای فدراسیون دیدار برگشت در زمین بی طرف و بدون تماشگر برگزار شد و دیدار دو تیم در بندرعباس کم حادثه ترین دربی تاریخ بود و گفته می شود به مسئولین دو تیم توصیه شده بود که این بازی بدون هیچ اتفاقی پایان یابد. به هر حال با تساوی بدون گل در بازی برگشت، استقلال راهی فینال شد و با گل وقت اضافه فرشاد فلاحت زاده از سایپا شکست خورد و نایب قهرمان شد.

برای دیدن خلاصه بازی اینجا کلیک کنید

 ۶۰۶۱۰

 

نظرات کاربران
امیر
تاریخ تأسیس پیروزی ۱۳۴۲ تاریخ اولین دربی ۱۳۴۷ یعنی اون ۵ سال کجا بودید ؟! :)))
۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۱۱:۰۲
پاسخ
13
10
Jalil
واقعا جالبه یکی از دوستان پسپسی میگه تیمشون تنها تیمیه که دسته سه نرفته درجواب ایشون باید بگم که: اولا استقلال و با قوانین من دراوردی فرستادن دسته سه که اتفافا با همون قوانین سال بعدش باید پرسپولیسم میفرستادن دسته سه که یهو خیلی خودجوش قانون عوض شد و پرسپولیس از رفتن به دسته سه با کمک دستهای پشت پرده نجات پیدا کرد دوما شمایی که میگی پرسپولیس تنها تیمیه که دسته سه نرفته لازمه اینو بدونی که تیمتون از همون اول تاسیسش یه تیم دسته سه ای بوده که بعدها به لطف منخل شدن شاهین یهو اومدین سطح اول لیگ و حالا واسه ما دم دراوردی اره عمو جون هیچ جوره به ما نمیخورین از همون قدیم همیشه کاراتونو با هوچی گری و شلوغ بازی پیش بردین و هنوزم دارین همینحوری کاراتونو پیش میبرین درضمن برو از بزرگترت بپرس ببین چرا از سال ۴۲ تا سال ۴۷ دربی برگزار نشده بوده؟اگه بپرسی بهت میگن چون شما دسته سه تشریف داشتین و شاهین منخل شد اومدین بالا ادمین حان من بچاپ بعضی از دوستان پسپسی روشن بشن بامزه بازی درنیارن
۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۰۲:۱۹
پاسخ
17
15
قرمز
كل خبر به كنار يه جمله زيبا ديدم ( استقلال تازه از دسته سه صعود كرده بود) خخخخ
۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۱:۲۸
پاسخ
13
24
محمدرضا مسیحا
همیشه فدراسیون داورا از قدیم تا الان به نفع استقلال بوده
۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۳:۲۶
پاسخ
13
23
مسعود گل باشی
یک خبرم درمورد دسته سه بودن تیم پس پس و چگونه اومدنشون به لیگ و چگونه فرستادن استقلال به دسته 3 هم بزارین تا بعضیا بامزه بازی درنیارن
۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۶:۵۹
پاسخ
27
20
پرسپولیس
بااحترام به نظر هوادران استقلال برد این بازی حق مسلم پرسپولیس بودپرسپولیس تاقبل ازشروع درگیریها حاکم توپ ومیدان بود.(باتشکراز : ادمین)
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۱:۰۷
پاسخ
15
26
محمد
من ان بازی از نز دیک دیدم یادم یکی از تماشاگرا امد تو زمین دنبال ابهران کرد ابهران هم فرار کرد دم پله ها پاش سر خرد افتاد زمین یادش بخیر . قرمزته
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۹:۵۳
پاسخ
10
22
رسول
درجواب حسام شماچقدربی منطقین داور خودش اعتراف کرده که بایدغفوری اخراج میکردم نکردم درعوض شاهرودی اخراج کردم بعدشما جدیدا ازخودت خاطره ساختی که اینجوری نبود اونجوری بودسندمعتبرتراز اعتراف داوردیگه چی میتونه باشه نکنه ازاون موقعهاهم سوزش دارید
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۱:۲۳
پاسخ
9
31
حسام
کاری به اخراج مسعود غفوری اصل ندارم که اون زمان تو داوری اینجور نبود که سر این حرکات بازیکن را اخراج کنند.. اما اخراج شاهرودی نکنه می خوای بگی اخراج شاهرودی درست نبوده؟؟؟ اولا کارت زرد دومش بود دوما محمد تقوی هم از بازی بیرون رفت و شش ماه از فوتبال دور بود سر این خطا. این بازی من استادیوم بودم ولی شما ظاهرا بدنیا نیومده بودی!! این بازی مسایل دیگری هم داشت. اطلاع ندارید اظهار نظر نکنید. سوزش؟بازی باخته را بردیم ما چرا باید بسوزیم؟؟؟ وقتی می دونم از تیم شما حمایت میشد پول زیاد خرج شده بود همه بازیکناتون ملی پوش بودن ولی استقلال فقط غیرت و تعصب نشون داد تو اون بازی.خوب یادمه روی هر توپ و بازیکن پرسپولیس-در ضمن اون زمان اسم تیمتون پیروزی بود-سه بازیکن استقلال تکل می زدن میفتادن زمین دوباره بلند میشدن می جنگیدن و باز به زمین میفتادن. از اون بازیهای جداب پر برخورد به قول اقای فردوسی پور...با اون توصیه هاشون خرابش کردند. وگرنه تو باخت چهار دو اونم جذاب بود برخورد داشت استقلال بازی بهم زد؟ریختیم وسط زمین؟من تو فوتبال دنبال سند مدرک نیستم.فقط ازش لذت می برم.چون خود زندگیه.لحظه به لحظه بازی یادمه.نیازی به خاطره ساختن نیست.هنوز صدای برخورد توپ داداش زاده به تیردروازه یادمه و تو گوشم هست.خاطره ها موندگارند.
۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۸:۰۳
12
9
لوک خوش شانس سرخ
همیشه داوری به نفع پرسپولیسیا بوده این که عادیه.خود پرسپولیسیا هم میدونن
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۹:۳۳
پاسخ
33
11
6در4تقلال
توکه راست میگی پنالتی که نبودمقابل پدیده میزنیدبیرون فقط به خاطراینکه اون بالایی جای حق نشسته
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۹:۰۳
7
20
perspolis empire
1-استقلال دوسال سطح اول نبود دسته سه بود(تنهاتيمي ك سطح پايينتر نرفت پرسپوليس بزرگ هست)
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰:۰۵
پاسخ
13
31
بلواستار
از سال ۴۲ تا ۴۶ توی دسته ۲ بودین، یه کم تاریخ بخون.
۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۳۰:۴۷
17
4
محمد
دسته سه رو خوب اومدی
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۱:۰۰
پاسخ
9
25
نوید
اون موقع که باشگاه استقلال یا تاج سابق تاسیس شد و تیم فوتبال داشت. تیمی به عنوان پرسپولیس یا هر باشگاه دیگه ی که خودشون رو بهش میچسبونن وجود خارجی نداشت. هر تعریفی برای بهترین داشته باشین به نامی بجز استقلال نمیرسین.
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۹:۰۰
پاسخ
42
18
امیر تاجی
این اخترو که میشناسین ......اره همونی که بازی بعدی از وسط زمین گذاشت تو سبدتون...هههههههههههههاااا
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۹:۴۰
پاسخ
38
13
joseph
خخخخخ فدراسیون و وزارت وداور پرسپولیسی من اون بازی کاملا یادمه.حق پرسپولیس خوردن. همیشه احکام انظباطی دربی به نفع استقلال بوده. تو دربی هم که برومند و نوازی دعوا رو شروع کردن راحت میتونستن نتیجه بازی رو ۳صفر بنفع پرسپولیس کنن
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۹:۴۳
پاسخ
13
34
شاه فرهاد
جالبه که بدونین با این نتایج تیم سوم پایتخت باید میرفت دسته سه ولی به لطف فدراسیون قانون تغییر داده شد و ۴پولیس تو لیگ موند
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۰:۳۹
پاسخ
89
32
سعید
جهت اطلاع جنابعالی اون مسابقات لیگ تهرانه نه لیگ سراسری در ضمت از کی تاحالا تیم سوم یه رقابت به دسته پایینتر سقوط میکنه در ضمن قبل از شروع مسابقات لیگ تهران تصمیم بر این شده بود که تیمی که توی لیگ تهران نتیجه نمیگیره توی لیگ سراسری سقوط نکنه
۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۱:۵۶
19
49