نگاهی به دو نیمه نهایی؛ نسل طلایی بلژیک با فشاری از توقعات، رویای انگلیسی

نگاهی به دو نیمه نهایی؛ نسل طلایی بلژیک با فشاری از توقعات، رویای انگلیسی

7603
00:25
18 تیر 1397
چهار تیم اروپایی برای حضور در فینال جام 21 با هم رقابت خواهند کرد: نسل طلایی بلژیک، خروس های جوان، رویای انگلیسی و کروات های شگفتی ساز.

وبسایت رسمی برنامه نود - چهار تیم اروپایی برای حضور در فینال جام 21 با هم رقابت خواهند کرد: نسل طلایی بلژیک، خروس های جوان، رویای انگلیسی و کروات های شگفتی ساز.

به گزارش وبسایت نود، چهار تیم بلژیک، انگلیس، کرواسی و فرانسه در مرحله نیمه نهایی جام جهانی 2018 حضور دارند، اما کدام تیم ها بلیت بازی فینال را در روز 15 ژوئن رزرو خواهند کرد؟

بلژیک - فرانسه؛ سنت پترزبرگ

رقابت دو کشور همسایه و دو تیمی که احتمالاً بهترین عملکردها را در جام 21 به نمایش گذاشته اند. بلژیک تیمی دارد که به نسل طلایی فوتبال این کشور شهره است، اما این تیم با جمعی از ستارگان مشهور در دو تورنمنت اخیر بزرگ (جام جهانی 2014 و یورو 2016) در کسب موفقیت ناکام بود، تا این که این بار با حضور مارتینز آن ها توانسته اند به نیمه نهایی جام جهانی برسند. به نظر می رسد شاید این بار (از تیمی که توقع قهرمانی در جهان می رود) بهترین افتخار ممکن را شاهد باشیم.

فرانسه در حالی پای به نیمه نهایی گذاشته که شروع خوبی نداشت، آن ها فقط با زدن سه گل در سه بازی دور گروهی پای به دور حذفی گذاشتند. اما نبوع استعدادهای جوان تیم دشام در دور حذفی رونمایی شد و آن ها دو رقیب آمریکای جنوبی را پشت سر گذاشتند. تیم دشام شاید از برنامه زمانبندی خود حتی جلوتر است. پیش از شروع جام، فرانسه را یک تیم با پتانسیل بالقوه می دانستند که می تواند با این استعدادهای جوان در جام جهانی بعدی قهرمان شود، اما حالا آن ها شانس این اتفاق مهم را در همین جام دارند.

بازیکنانی نظیر گریزمن، پوگبا، دمبله، امباپه و اومتیتی، احتمالاً فرصت این را دارند تا در جام جهانی بعدی هم نماینده کشورشان باشند ولی نسل طلایی بلژیک شامل بازیکنانی است که به 30 سالگی نزدیک می شوند و شاید این آخرین فرصت آن ها باشد.

فرانسه شاید پیشینه بهتری در جام جهانی و یورو داشته باشد ولی بلژیک هم تیمی به نظر می رسد که در زمان مناسب و در مکان مناسب، درخشیده و حالا فرصت موفقیت دارد. تیم مارتینز در دیدار مقابل برزیل، با درخشش دی بروین، هازارد و لوکاکو، دلربایی کرد. ان ها به خوبی از پس نیمار برآمدند و حالا باید مقابل فرانسه، هم تیمی نیمار را در پاریسن ژرمن متوقف سازند: امباپه. آیا بلژیک این ذهنیت را دارد تا فرانسه مدعی را شکست دهد؟ این سوال مهمی است که جوابش را به زودی خواهیم گرفت.

کرواسی - انگلیس؛ مسکو

یک نیمه نهایی غیرقابل انتظار، کرواسی و انگلیس بعد از آن که مسیری نسبتاً هموار را برای صعود به جمع 4 تیم برتر طی کردند، حالا فرصت خوبی برای حضور در فینال مسابقات و تاریخ سازی دارند. 

انگلیس در دو بازی حذفی، مقابل کلمبیا و سوئد پیروز شد. در آن طرف، کرواسی بعد از سه بازی عالی و کسب 9 امتیاز در دور گروهی، به کمک ضربات پنالتی در دور حذفی موفق شد دانمارک و روسیه را حذف کند. بعد از پشت سرگذاشتن دو بازی 120 دقیقه ای و ضربات مرگبار پنالتی، حالا این سوال باقی است که چقدر از توان و انرژی کرواسی باقی مانده است؟ آن هم در حالی که ممکن است سوباشیچ، دروازه بان خود را که در دو بازی قبلی خوش درخشیده، در بازی با انگلیس در اختیار نداشته باشد.

این دو تیم تاکنون هفت بار مقابل هم به میدان رفته اند. تنها جدال دو تیم در یک تورنمنت رسمی، سال 2004 در یورو بود که سه شیرها 4-2 پیروز شدند. اما یکی از مهمترین جدال های دو تیم، پیروزی کرواسی مقابل انگلیس در ومبلی با نتیجه 3-2 بود که موجب شد سه شیرها فرصت حضور در یورو 2008 را از دست بدهند. آخرین جدال های دو تیم اما با برد انگلیسی ها همراه شده، آن هم بردهای پر گل 4-1 و 5-1. بنابراین تیم ساوتگیت از این لحاظ ترسی از رقیب خود ندارد، ضمن این که با انرژی بیشتر، امیدوار به حذف کروات ها است.

سوال در مورد ترکیب انگلیس این است که آیا ساوتگیت برای مقابله با خط هافبک طراح و خلاق کرواسی، از بازیکنان فانتزی خط میانی خود کم می کند و مثلاً اریک دایر را از ابتدا بازی می دهد؟ مشخص نیست!

کرواسی سال 1998 نیز با بلاژویچ تا این مرحله پیش آمد ولی در بازی نیمه نهایی مقابل فرانسه شکست خورد و از صعود به فینال باز ماند. 20 سال بعد از آن تاریخ، حالا کروات ها می توانند تاریخ ساز شوند. همان طور که انگلیس هم می خواهد 52 سال بعد از آخرین حضورش در فینال جام جهانی، یک بار دیگر به بازی نهایی برسد و به قول خودشان "فوتبال را به خانه برگردانند".

 

1878

نظرات کاربران
عليرضا(عاشق انگليس)
انشالله تو نيمه نهايى كرواسى رو ميبره تو فينالم فرانسه رو ميبره و قهرمان ميشه و جام به سرزمين اصليش لندن برميگرده. آخ كه چه هيجانى دارم براى قهرمانى انگليس چندين سال منتظر همچين لحظه ايى هستم.
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۵۳:۱۹
پاسخ
0
1
محمدمظلومی
بنظرم فوتبال درحال یک پوست اندازی جدیده برای اینجور تورنمنتا مثل جام جهانی ولیگ قهرمانان بطوریکه سبک دیگه کارایی لازن رو نداره و تیمی که اول ازلحاظ بدنی و بعد ذهنی آماده و متحد باشه موفق تره. درضمن من مخالف دوستان هستم دقیقا همین چهارتیمی که تونیمه نهایی هستند قوی ترین تیم های این جام بودن به همراه برزیل که توسط بلژیک متحد حذف شد باید باور داشت دیگه نام ها و اسم تیم ها بازی نمیکنن این قدرت ذهن و خواستن شماست که تفاوت هارو رقم میزنه که بزرگترینش همین بازی برگشت رم و بارسلونا بود!
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۷:۰۶
پاسخ
0
18
جواد 2018
به نظر من فرانسه با انگليس فيناليست می شن و در آخر فرانسه قهرمانه
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۶:۳۹
پاسخ
12
4
Jn
واقعا دوست داشتم بلژیک - فرانسه فینال رو برگزار کنن حیف ولی الان دوست دادم بلژیک قهرمان بشه اولین قهرمانی بلژیک شگفتی جام رو تکمیل میکنه
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۳۶:۳۳
پاسخ
12
36
مجتبی
تیم ملی۹۹ شک ندارم تیم مورد علاقه ات حذف شده والا یکی از تاکتیکی ترین جام ها رو شاهد بودیم
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۱۲:۱۹
پاسخ
11
30
تیـــــم مــــلی 99
البته کلا هر چه تیم قوی بود حذف شد من سنتا طرفدار المان هستم ولی واقعیتش از همون اول دوست داشتم المان حذف بشه اصلا تیم مورد علاقه ام هم هیچی کلا بازی با کیفیتی نمیبینم چند تا بازی خوب دیدم. از دید من جام بی کیفیتی است حالا شما معتقد هستید که نیست مشکلی نداره نظرات فرق داره. من از روی لج نمیگم که بازی ها کیفیتی ندارن واقعا اعتقادم همینه
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۷:۲۴
6
11
تیـــــم مــــلی 99
جام 2018 یکی از بی کیفیت ترین جامهای جهانی بود که دیده بودم یازی ها بجز دو سه تا کاملا بی کیفیت بود چیزی نداشت
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۳۹:۰۱
پاسخ
70
59
ali
دیگه کم کم باید عادت کنی جام جهانی2026چهل و هشتمی میشه اونوقت تیمهای مزخرف که تا حالا نتونستن بیان تو جام بازی هارو بی کیفیت تر هم میکنه ولی واقعا کلن فوتبال به این سمت رفته که تیم باید واقعا تیم باشه و به ستاره زیاد متکی نباشه شاید یکی از دلایل جذاب نبودنش هم همین حذف ستاره هاست بلژیک تیم خوبی نشون داد و بااینکه سمت سختتر جدول افتاد ولی تا الان خوب اومد بالا از انگلیسی ها و کارهای مسلحتیشون واقعا بدم میاد بازی روبرو بلژیک رو باختن و افتادن سمت راحتتر جدول امیدوارم نرن فینال
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۸:۳۴
13
39
JR
تا حدودی میشه دلیلشو به خاطر اشتباهات بازیکنا توی بازیهای حساس که گل رو به حریفشون هدیه دادن دونست به عنوان مثال در حالی که انتظار میرفت بازی برزیل بلژیک یکی از بازیهای قشنگ جام بشه ولی با دو گلی که بلژیک تو نیمه اول زد دیگه بازی یک طرفه شده بود
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۴۹:۲۲
3
28
عـلـی ...
سال 2010 پپ گواردیولا سرمربی بارسلونا بود اسپانیا قهرمان جام جهانی شد سال 2014 پپ سرمربی بایرن مونیخ بود آلمان قهرمان شد حالا پپ سرمربی منچسترسیتی انگلستان ... قهرمان ؟
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۳۱:۱۱
28
45
سجاد پرسپولیسی ۶در۴
بلژیک قهرمانه
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۱۳:۲۶
پاسخ
31
82
Cr7-18
فرانسه ۳-۲ بلژیک
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۲۸:۴۸
36
13
تیم مردمی
اگه از پس فرانسه بر میاد ایشاالله که برمیاد ... چون فرانسه قوی‌ترین تیم جام درکنار بلژیکه
۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۴۲:۳۶
21
56