نگاهی به فصل تاریخ‌ساز پرسپولیس / ترین‌های سرخپوشان در رکوردشکنی فوتبال ایران

نگاهی به فصل تاریخ‌ساز پرسپولیس / ترین‌های سرخپوشان در رکوردشکنی فوتبال ایران

25760
11:14
15 خرداد 1398
پرسپولیس فصل ۹۸-۱۳۹۷ را با حداکثر تعداد بازی که تیمی در تاریخ ایران در یک فصل انجام داده و با بیشترین جامی که بدست آورده به پایان رساند.

به گزارش وب سایت نود، با پیروزی پرسپولیس مقابل داماش، این تیم فاتح جام حذفی نیز شد. تا پیش از این، این تیم موفق به قهرمانی در سوپرجام و لیگ برتر شده بود هرچند که تکلیف قطعی سوپرجام در دادگاه عالی ورزش مشخص خواهد شد. در طول تاریخ حداکثر جامی که تیمی در یک فصل از رقابت‌های داخلی کسب کرده بود ۲ جام بود که سایپا در سال ۷۲ و پرسپولیس درفصل ۱۳۷۷-۷۸ به طور همزمان قهرمان لیگ و جام حذفی شده بودند. پرسپولیس این فصل تنها تیم ایرانی است که در یک فصل ۳ جام داخلی را فتح کرده است.
پرسپولیس اما برای این قهرمانی‌ها، فصل بسیار فشرده‌ای را پشت سر گذاشت. این تیم که در نیم فصل نخست با پنچره بسته نقل و انتقالات مواجه بود، ۶ بازی در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ انجام داد که به نایب قهرمانی این تیم انجامید. سرخپوشان در فصل جاری لیگ قهرمانان ۶ بازی در مرحله گروهی انجام دادند به همراه ۳۰ بازی در لیگ و ۵ دیدار در جام حذفی مجموع بازیهای این تیم را به عدد ۴۷ رساند که در صورت برگزاری دیدار سوپرجام به این تعداد یک بازی اضافه می‌شد ولی به هر حال این بیشترین تعداد مسابقه‌ای است که یک تیم ایرانی در یک فصل برگزار کرده است بیش از این، استقلال در فصل ۹۳-۱۳۹۲ با انجام ۴۴ بازی رکورددار بوده است. به همین بهانه ترین‌های پرسپولیس در راه این رکوردشکنی مرور شده است.
رکورددار حضور: علی علیپور
کمتر پیش می‌آید که در تیمی رکورددار بیشترین دقایق بازی یک مهاجم باشد ولی علی علیپور مهره غیرقابل جایگزین پروفسور در فصلی که گذشت بود. علیپور تنها بازیکنی بود که در هر ۴۷ بازی پرسپولیس حضور داشت و در ترکیب اصلی قرار گرفت این بازیکن به خوبی از خود محافظت کرد تا محروم یا مصدوم نشود تا در فصلی که پرسپولیس از کمبود بازیکن رنج می‌برد این چهره تاثیرگذار خود را از دست ندهد تا از ۴۲۹۰ دقیقه بازی پرسپولیس (۲ بازی به وقت اضافه کشیده شد) تنها در ۶۰ دقیقه به صلاحدید کادر فنی حضور نداشته باشد.

پس از علیپورکه در ۹۹ درصد دقایق بازیهای پرسپولیس حاضر بود، سید جلال حسینی، کاپیتان کهنه‌کار این تیم قرار دارد که در ۴۵ بازی به میدان رفت. در جایگاه سوم از نظر تعداد بازی احمد نورالهی حضور دارد که در ۴۳ بازی برای پرسپولیس در زمین حضور داشت ولی از نظر دقایق بازی این جایگاه به شجاع خلیل‌زاده اختصاص دارد که ۴ دقیقه بیشتر از نوراللهی بازی کرده و ۳۸۴۰ دقیقه به میدان رفته است.
پرسپولیس در این فصل از ۲۸ بازیکن استفاده کرد که احسان حسینی با حضور در تنها ۴ بازی کمترین میزان بازی را داشت. این بازیکن در هر ۴ مسابقه در دقایق پایانی و وقتهای تلف شده به میدان آمد.
بهترین گلزن: علی علیپور
هر چند که علی علیپور نتوانست مانند فصل گذشته آقای گل لیگ شود ولی بهترین گلزن ایرانی لیگ بود. این بازیکن ۱۴ گل در لیگ، ۳ گل در آسیا و ۱ یک گل در جام حذفی به ثمر رساند تا با ۱۸ گل بهترین گلزن قهرمان ایران لقب گیرد. او تنها بازیکن پرسپولیس است که در هر ۳ جام گل زد.از مهم‌ترین گلهای او در این فصل به گلزنی برابر السد در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا و به ثمر رساندن گل قهرمانی در فینال جام حذفی می‌توان اشاره کرد.


پس از علیپور، سیامک نعمتی با ۶ گل قرار دارد. دو عنصر دفاعی پرسپولیس، کمال کامیابی‌نیا و شجاع خلیل‌زاده با ۴ گل در جایگاه سوم بهترین گلزن پرسپولیس قرار دارد. پرسپولیس در این فصل ۱۶ گلزن داشت که سعید کریمی با ۱۹ سال جوانترین گلزن این تیم بود.
بهترین پاسور: مهدی ترابی
یک نیم فصل حضور برای ترابی کافی بود تا عنوان بهترین پاسور فصل پرسپولیس را به خود اختصاص دهد. این بازیکن که از نیم فصل دوم به جمع سرخپوشان ملحق شد ۴ پاس گل در لیگ و یک پاس گل در جام حذفی و یک پاس گل در آسیا داد. ترابی تنها بازیکن پرسپولیس است که در هر ۳ جام پاس گل داد تا با ۶ پاس گل، بهترین پاسور پرسپولیس باشد. پس از ترابی امید عالیشاه با ۵ پاس گل در رتبه دوم قرار دارد. علی علیپور در جمع بهترین پاسورهای پرسپولیس نیز حضور دارد و با ۴ پاس گل سوم است.


پنالتی‌گیرترین و پنالتی ده‌ترین: بودیمیر و کمال
پرسپولیس در این فصل ۷ پنالتی از حریفان گرفت و مرتکب ۷ خطای پنالتی نیز شد. ماریو بودیمیر مهاجم تنومند پرسپولیس که در نیم فصل دوم به این تیم اضافه شد با گرفتن ۲ پنالتی، پنالتی‌گیرترین بازیکن پرسپولیس بود. کمال کامیابی‌نیا نیز با ارتکاب ۲ خطای پنالتی، پنالتی‌ده ترین بازیکن بود.


خشن ترین بازیکنان: شجاع خلیل زاده
شجاع خلیل‌زاده مدافع پرسپولیس، در این فصل بازیهای محکمی ارائه داد و با دریافت ۱۴ زرد در لیگ و حذفی وآسیا خشن‌ترین بازیکن این تیم محسوب می‌شد. پس از او سیامک نعمتی با دریافت ۹ کارت زرد و یک کارت قرمز قرار دارد و کمال کامیابی‌نیا با ۷ کارت زرد و یک کارت قرمز سوم است. حضور علیرضا بیرانوند با ۸ کارت زرد در جایگاه چهارم تعجب‌برانگیز است.نکته عجیب اینکه این بازیکن بیشتر کارت زردهای خود را به دلیل اعتراض به داور دریافت کرده است.


کاپیتان‌ها
سید جلال حسینی بازیکن کهنه‌کار پرسپولیس بر خلاف فصل قبلی در اکثر بازیهای این فصل حضور داشت و در ۴۵ دیدار از ۴۷ مسابقه پرسپولیس به عنوان کاپیتان این تیم در زمین حاضر بود. در ۲ مسابقه‌ای که سید جلال به دلیل مصدومیت یا محرومیت همراه پرسپولیس نبود امید عالیشاه بازوبند کاپیتانی را بر بازو بست.  به جز این در ۲ مسابقه هم برای دقایقی احمد نوراللهی وظیفه کاپیتانی سرخپوشان را بر عهده داشت.


۶۰۶۱۰

نظرات کاربران
محمد مسیح
آمار جالب و خوبی بود ، مرسی
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۷:۰۴
پاسخ
3
383
عشقممم نیمار
بله فصل شیش_پولیس فصلی تاریخی رقم‌زد .. و‌ذدر تاریخ ثبت شد ک تیمی بنام شیش_پولیس ..از زمین زمان‌حمایت شد تا در لیگ داخلی دبل کنه .در صورتی ک‌در همون فصل ..در اسون ترین گروه اسیا ..در قعر جدول قرار گرفت ک همه ب عیار اصلی برانکو وشیش_پولیس ..پی بردن و فهمیدن ک برانکو و پیروزی چجور دبل در ایران کردن :-)
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰:۴۲
پاسخ
781
12
علی
آقای عرب این تیم فقط به ۲،۳تا بازیکن نیاز داره،مخصوصا یه مهاجم تاپ،لطفا از بین طارمی و انصاریفرد یکیو جذب کن،نذار وقت بگذره
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۳:۲۸
پاسخ
11
390
بودیمیر عشقه
همشون عشقن
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۵:۳۹
پاسخ
10
284
نجیه
خدایا مردیم إز خوشی.مگه میشه یه فصل و سه جام؟اخرین باری که ششتقلال جام گرفت تلویزیون سیاه و سفید بود
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۵:۴۸
پاسخ
12
382
عارف
همه چی إز شوت احمد شروع شد
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴:۲۵
پاسخ
10
352
زانیار
ممنون از اقای برانکو و کادرفنی که با اینکه بیشترین بازی رو داشتیم بیشترین جام هم گرفتیم . ممنون از بازیکنان که تو این فشردگی بازی ها بخاطر هوادارانشون جنگیدن ( بقیه تیمها بازی هاشون به تعویق می افتاد بجز پرسپولیس ) و همچنین از بازیکنانی که تو محرومیت نقل و انتقالات تو تیم موندن و قهرمانی ها متعددی به افتخاراتشون اضافه شد . تشکر از علیپور عزیز که تو این فصل نه کارت قرمز گرفت و نه کارت زرد اضافی که محروم نشه و اینقدر امادگی خودشو حفظ کرد که تو همه بازیها حضور داشته باشه. علیپور یکی از بهترین مهاجم های پرسپولیسه. تشکر ویژه از کاپیتان ارتش سرخ که باید بهش بگیم لادسیما مبارک اقای حسینی . پر افتخارترین بازیکن تاریخ لیگ. ادمین خسته نباشی یک فصل فوتبالی نظرات رو تایید میکردی :)
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۳:۱۸
پاسخ
8
289
ناشناس
عشق است پرسپولیس!
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۴:۰۳
پاسخ
10
253
یاسوج
جونم پرسپولیس ، جونم بیرانوند جونم برانکو
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹:۰۴
پاسخ
18
250
❤❤❤❤❤❤YaSer
اینا همش مهندسی شده س موفقیت رو اتحاد ژاپنی داشتن اونان که پشت سرم هم قهرمان لیگ و جام حذفی شدن اونا بودن که با پنجره بسته به فینال قهرمانان آسیا رسیدن موفقیت های پرسپولیس همش سوتفاهمه... زنده باد پرسپولیس و پرسپولیسی
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۰:۱۸
پاسخ
9
281
پرسپولیس یونایتد
اگه قبول داری استقلال شیش تاییه لایک کن. اگه قبول داری استقلال چهارتاییه دیس لایک کن.
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۹:۴۱
پاسخ
13
419
سیمرغ
پرسپولیس قهرمان
۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۵:۳۱
پاسخ
6
261