نگاهی به فینال های آسیایی در تهران؛ قهرمانی ارتش سرخ پایانی بر قهرمانی ژاپنی ها در ایران

نگاهی به فینال های آسیایی در تهران؛ قهرمانی ارتش سرخ پایانی بر قهرمانی ژاپنی ها در ایران

26278
18:57
18 آبان 1397
کاشیما آنتلرز تیم بسیار خوبی است، اما چه به لحاظ بازیکن و چه از نظر کیفیت تیمی، قطعاً بهتر و برتر از الدحیل قطر نیست. بنابراین تکرار نمایش فوق العاده بازی با الدحیل می تواند پرسپولیس را به هدفش برساند و مانع از هت تریک تیم های ژاپنی در ورزشگاه آزادی شود.

وبسایت رسمی برنامه نود - سرخپوشان تهرانی روز شنبه برای سومین بار برگزار کننده دیدار فینال یکی از رقابت های آسیایی در ورزشگاه آزادی خواهند بود و تنها برای یک هدف برابر حریف ژاپنی حاضر می شوند؛ کسب عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا.

به گزارش وب سایت نود، دیدار برگشت تیم های پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن روز شنبه در ورزشگاه آزادی برگزار می شود و سرخپوشان با تمام وجود، در اندیشه جبران نتیجه دیدار رفت و پیروزی در این دیدار هستند تا شبی رؤیایی را در تاریخ این باشگاه و فوتبال ایران رقم بزنند. بدون شک لذت این قهرمانی زمانی دو چندان می شود که سربازان ارتش سرخ در حضور هواداران خود جشن شادی و قهرمانی بر پا کرده و شادی شان را با آنها تقسیم کنند؛ اتفاقی که آنها حدود سه دهه پیش در همین ورزشگاه آن را تجربه کردند، و البته یک بار هم عنوان قهرمانی را تقدیم حریف شان کرده و تنها حسرت نصیب آنها شد.

در سالیان گذشته، چندین بار دیدار پایانی یک تورنمنت آسیایی در کشورمان برگزار شده و نمایندگان کشورمان (چه تیم ملی و چه تیم های باشگاهی) در حضور هواداران ایرانی فینال را برگزار کردند. در ادامه نگاهی به فینال های برگزار شده در ایران در سطح رقابت های آسیایی خواهیم داشت.

تیم ملی ایران سه بار عنوان قهرمانی جام ملت های آسیا را به دست آورده که این عناوین را در سه دوره متوالی در سال های 1968 و 1972 و 1976 کسب کرد. جام ملت های آسیا در سال های 1968 و 1976 به میزبانی ایران برگزار شد و تیم ملی کشورمان موفق شد با کسب عنوان قهرمانی، جام را در خانه نگه دارد. البته در سال 1968، تیمها در یک گروه با یکدیگر به رقابت پرداختند و در پایان ایران با کسب بیشترین امتیاز توانست عنوان قهرمانی را از آن خود کند.

بازی های آسیایی 1974

تهران در سال 1974 میزبان بازی های آسیایی بود و ایران به عنوان یکی از قدرت های برتر در آن زمان در بازی های مرحله گروهی بسیار موفق عمل کرد و در هر دو مرحله اول و دوم توانست به عنوان سرگروه صعود کند. دیدار فینال بین تیم های برتر دو گروه برگزار می شد که ایران و رژیم اشغالگر قدس به عنوان دو تیم برتر این گروهها راهی فینال شدند. این دیدار با یک گل به سود تیم کشورمان به پایان رسید تا جشن قهرمانی و کسب مدال طلای این بازیها خاطره ای خوش برای فوتبال ایران به جای بگذارد.

جام ملت های آسیا 1976

ایران به عنوان قهرمان دو دوره قبلی جام ملت های آسیا، و دارنده مدال طلای بازی های آسیایی دوره پیش (1974 که در تهران برگزار شد)، بار دیگر میزبانی این بازیها را بر عهده گرفت. شاگردان حشمت مهاجرانی پس از صعود به عنوان سرگروه، در مرحله نیمه نهایی به مصاف چین رفتند و در وقت های اضافه برابر این تیم شرق آسیایی پیروز شدند تا جواز حضور در فینال را کسب کنند. کویت که یکی از تیم های پرقدرت و مدعی در آن سالها به حساب می آمد، حریف ایران در فینال بود. ضربه آزاد بسیار زیبا و فنی کاپیتان علی پروین در دقیقه 70 به قعر دروازه احمد طرابلسی رفت تا این گل سرنوشت تیم قهرمان جام ملت های آسیا 1976 را مشخص کند. ایران در آن دوره اجازه نداد تا جام قهرمانی از خانه خارج شود.

1970 جام باشگاه های آسیا

تهران به عنوان میزبان سومین دوره جام باشگاه های آسیا در سال 1970 تعیین شد. استقلال به عنوان نماینده فوتبال ایران در این رقابتها حضور داشت و در مرحله گروهی توانست بالاتر از سایر تیمها در صدر قرار گیرد. آبی پوشان تهران در مرحله نیمه نهایی نماینده اندونزی را مغلوب کردند تا فینالیست شوند. دیدار پایانی بین استقلال و نماینده رژیم اشغالگر قدس یک روز تاریخی و فراموش نشدنی را برای ورزش ایران رقم زد. پس از تساوی بدون گل در نیمه اول، استقلال در دقیقه 70 با یک گل از حریف عقب افتاد اما دو گل غلام وفاخواه و مسعود معینی در دقایق پایانی همه چیز را به سود نماینده کشورمان تغییر داد و جام را از دستان حریف ربود. این نخستین فینال آسیایی بود که در تهران برگزار شد و استقلال توانست جام را در تهران حفظ کند.

1999 جام باشگاه های آسیا

اردیبهشت 1378 یکی از تلخ ترین خاطرات استقلالی ها رقم خورد؛ استقلال با هدایت مرحوم حجازی در فینال جام باشگاه های آسیا 1999 برابر جوبیلو ایواتا ژاپن قرار گرفت. این دیدار را می توان یک طرفه ترین دیدار تیم های ایرانی برابر ژاپنی ها دانست؛ دیداری که آبی پوشان هر چند دقیقه یک فرصت مسلم گلزنی به دست می آوردند و به طرزی عجیب و باور نکردنی این فرصتها را یکی پس از دیگری از دست دادند تا در پایان نتیجه ای رقم بخورد که کمتر کسی آن را باور داشت. استقلال در خانه با نتیجه 2 بر یک مغلوب شد تا ژاپنی ها برای دومین بار در حضور هواداران ایرانی، جشن قهرمانی برپا کنند.

1991 جام در جام آسیا

در این سال اولین دوره بازی های جام در جام آسیا برگزار شد. پرسپولیس به عنوان نماینده کشورمان در این بازیها حضور داشت و مراحل مقدماتی را بدون دردسر پشت سر گذاشت. سرخپوشان در دیدار نیمه نهایی در یک بازی خاطره انگیز و به یاد ماندنی با تک گل مرتضی کرمانی مقام از سد الهلال عربستان گذشتند تا فینالیست شوند. دیدار رفت فینال اولین دوره جام در جام آسیا در بحرین برگزار شد که نتیجه تساوی بدون گل، حاصل کار پرسپولیس و المحرق بود. در دیدار برگشت، شوت بسیار زیبای محمدحسن انصاری فرد تک گل بازی را رقم زد تا پرسپولیس در حضور هوادارانش، جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

1993 جام در جام آسیا

دو سال بعد بار دیگر پرسپولیس به عنوان نماینده ایران به رقابت های جام در جام آسیا اعزام شد؛ قدرت پرسپولیس در مراحل مقدماتی بر حریفانش غالب بود و سرخپوشان به سادگی تا مرحله نیمه نهایی پیش رفتند. در این مرحله بار دیگر یک تیم عربستانی حریف پرسپولیس بود؛ الاتحاد عربستان که در دیدار رفت در تهران مغلوب تک گل حمید درخشان شد، به امید جبران نتیجه در بازی برگشت بود. در بازی برگشت، الاتحاد که با گل دقایق ابتدایی از نقطه پنالتی از پرسپولیس پیش افتاده بود، در دقیقه 22 مقهور شلیک مهارنشدنی محمود کلهر از فاصله چهل متری شد تا این بازی با تساوی یک بر یک به پایان برسد و پرسپولیس باز هم فینالیست جام در جام آسیا شود. پرسپولیس در دیدار رفت فینال در ژاپن برابر نیسان به تساوی یک بر یک رسید تا همه امیدوار به کسب نتیجه و دومین عنوان قهرمانی سرخپوشان در آسیا باشند. دیدار برگشت در ورزشگاه آزادی بر وفق مراد سرخپوشان نبود؛ آنها در عین ناباوری در حضور خیل انبوه هواداران، بازی را با یک گل به حریف واگذار کردند تا ژاپنی ها در مجموع دو دیدار برابر پرسپولیس به برتری دست یافته و قهرمان این دوره جام در جام آسیا لقب بگیرند.

البته به جز فینال هایی که به آنها اشاره شد، چند فینال آسیایی دیگر هم در تهران برگزار شد که نمایندگان ایران نتوانستند از حمایت هواداران بهره کافی را برده و خود را به فینال برسانند. در سال 2002، مسئولان باشگاه استقلال توانستند موافقت AFC برای برگزاری مرحله پایانی جام باشگاه های آسیا را جلب کنند؛ آبی ها که بسیار امیدوار به نتیجه گیری و کسب عنوان قهرمانی بودند تا خاطره تلخ جوبیلو را به فراموشی بسپارند، حتی از رسیدن به فینال هم بازماندند. 

 

2081

نظرات کاربران
تیم مظلوم شهرستانی
ب امید باخت پرسپولیس
۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۸:۰۶
پاسخ
250
108
میثاق
دوست عزیز بردن های پياپيمون اینقدر اذيتت کرده
۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۹:۴۵
26
78
مهاجر
بشین خونه فینال آسیا رو ببین که سرورتون یه طرف قضیه‌ست
۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۹:۰۹
31
74
حسن
بازی فردا پرسپولیس و کاشیما با نتیجه یک بر یک تمام میشه و کاشیما قهرمان میشه
۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱:۴۴
91
37
24ابدی
کامبک رویایی پرفسور پایان سلطه چشم بادامی ها به ایگ قهرمانان
۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۳:۳۳
پاسخ
57
186
عشقپولیس
انشاءالله قهرمانیم،خدا کمکمون میکنه
۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۲:۱۴
پاسخ
64
192
a.gol
پرسپولیس قهرمان میشه خدا میدونه که حقشه
۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵:۱۱
پاسخ
73
222
عارف 2000
من که دلم روشنه به حق امام حسین ع پرسپولیس قهرمان میشه
۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۸:۰۶
پاسخ
73
240
Majid
انشالله میبازه و دل ما شاد مبشه
۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۲:۴۵
127
59
خایدالو
اگه ببازیم هم چیزی از ارزش های این تیم کم نمیشه فردا جهنم ازادی در انتظار سامورایی هاست
۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۰:۳۶
24
102