نگاهی به قهرمانان شانزده دوره لیگ برتر فوتبال ایران؛ از پرسپولیس تا پرسپولیس

نگاهی به قهرمانان شانزده دوره لیگ برتر فوتبال ایران؛ از پرسپولیس تا پرسپولیس

51717
10:30
31 فروردین 1396
تیم پرسپولیس تهران قهرمان شانزدهمین دوره لیگ برتر باشگاه های ایران شد. در ادامه نگاهی به قهرمانان پانزده دوره قبلی این رقابتها خواهیم داشت.

وبسایت رسمی برنامه نود - تیم پرسپولیس تهران قهرمان شانزدهمین دوره لیگ برتر باشگاه های ایران شد. 

به گزارش وب سایت نود، در ادامه نگاهی به قهرمانان پانزده دوره قبلی این رقابتها خواهیم داشت. 

 

در اولین دوره لیگ برتر، پرسپوليس با سرمربیگری علي پروين در فصل ٨١-٨٠ قهرمان شد. پرسپولیس در حالی جام را بالای سر برد که هواداران این زیاد به ورزشگاه آزادی نرفته بودند. آنها فکر می کردند اسقلال در انزلی، حداقل یک تساوی از ملوان می گیرد اما آبی ها شکست خوردند تا پرسپولیس قهرمان اولین دوره شود. درهفته آخر در حاليكه استقلال با سرمربیگری پورحيدري با يك تساوي هم قهرمان مي شد با شكست استقلال در انزلي، این پرسپولیس بود که توانست با تك گل ابراهيم اسدي فجر سپاسي را شكست دهد. جام قهرمانی را بر فراز دستان افشین پیروانی می بینید.

 

اولين قهرماني يك تيم شهرستاني در فوتبال ایران را سپاهان در دومین دوره لیگ برتر به دست آورد. سپاهان با سرمربیگری فرهادكاظمي در فاصله سه هفته مانده به پايان ليگ با تساوي مقابل پرسپوليس در ورزشگاه تختي جام قهرماني فصل 81-82 را بالاي سر برد.

 

در سومین دوره لیگ برتر، در رقابت تنگاتنگ استقلال تهران و پاس تهران اين شاگردان مجید جلالي بودند كه توانستند با شكست 5برصفر استقلال اهواز در دستگردي جام را بالاي سر ببرند.

 

در چهارمين دوره لیگ برتر، قهرماني به فولاد خوزستان رسید. این تیم با فرانچيچ در فصل ٨٤-٨٣ مقتدرانه و دوهفته مانده به پايان ليگ بر جام بوسه زد. در تصویر مرحوم عباس نواصرزاده هم دیده می شود.

 

رقابت سخت استقلال و پاس براي تصاحب جام قهرمان لیگ برتر پنجم با كاميابي استقلالی ها همراه بود،آنها در روزي رويايي در 1ارديبهشت ٨٥ با پيروزي بر برق شيراز جام را توسط محمود فكري بالای سر بردند.

 

ليگ برتر ششم با قهرماني دراماتیک سايپا با دايي به پایان رسید. در رقابت حساس سايپا و استقلال اهواز اين شاگردان دايي بودند كه در 7 خرداد ٨٦ در كرج با پيروزي 2 بر صفر مقابل مس كرمان جام گرفتند.

 

یكي از به يادماندني ترين قهرمانيهاي ليگ برتر، قهرماني پرسپوليس در فصل 86-87 است. شاگردان افشين قطبي 28 ارديبهشت87 در حاليكه در استانه از دست دادن جام بودند، با گل دقیقه 96 سپهر حیدری قهرمان شدند.

 

دومین جام استقلال در لیگ هشتم بدست آمد. در حالیکه همه چیز برای قهرمانی ذوب آهن در اهواز فراهم بود، تیم فولاد خوزستان،4 گل به ذوب آهن زد تا استقلال با پیروزی یک بر صفر مقابل پیام مشهد قهرمان شود.

 

فصل ٨٩-٨٨ با دومين قهرماني سپاهان همراه بود، قلعه نويي كه از استقلال جداشده بود توانست يك هفته مانده به پايان ليگ سپاهان را قهرمان كند.

 

بازهم سپاهان و قلعه نويي بودند كه توانستند در فصل ٩٠-٨٩ با اقتدار قهرمان ايران شوند ، اين سومين قهرماني سپاهان و چهارمين جام امير بود، اين بار جام در كرج به انها اهدا شد.

 

با جدايي قلعه نويي از سپاهان و رفتنش به تراكتور، اين بار زلاتكو كرانچار بود كه توانست سپاهان را براي چهارمين بار قهرمان ايران كند، اين سومين قهرماني پياپي طلايي پوشان بود.

 

ليگ 12باز هم استقلال با قلعه نويي توانست براي سومين بار ليگ برتر رافتح كند، آبی ها در رقابت با سپاهان يك هفته مانده به پايان ليگ در اهواز فولاد را بردند تا جام را كاپيتان مجيدي بالاي سر ببرد.

 

ليگ سيزدهم با دومين قهرماني فولاد خوزستان همراه بود. در حاليكه روز آخر چند تيم شانس قهرماني داشتند اين فولاديها بودند كه با حسين فركي توانستند با شكست گسترش فولاد تبريز جام را توسط بختيار رحماني بالاي سر برد.

 

ليگ 14با قهرماني دراماتيك سپاهان همراه بود.درحاليكه همه حواسها به ورزشگاه يادگار امام(ره) تبریز بود تا تراكتور يا نفت قهرمان ايران شوند، اما با تساوي 3-3 دوتيم، سپاهان با شکست سایپا، قهرمان شد.

 

ليگ 15 با قهرماني استقلال خوزستان به پایان رسید. در رقابت فشرده سه تيم استقلال خوزستان، پرسپوليس و استقلال تهران ، این پرسپولیس و استقلال خوزستان بودند که در نهایت آبی های خوزستان قهرمان شدند.

 

و سرانجام لیگ شانزدهم، گرچه هنوز به پایان نرسیده، اما در فاصله سه هفته تا پایان رقابتها چهره تیم قهرمان مشخص شد. پرسپولیس در لیگ شانزدهم با وجودی که در مقاطعی از فصل تراکتورسازی را به عنوان رقیبی جدی در کنار خود می دید، اما در مجموع با ارائه بازی های فوق العاده زیبا و فراتر از حد انتظار با شایستگی به عنوان قهرمانی دست یافت. 

گزارش بررسی و مرور تیم های قهرمان در تمامی ادوار لیگ برتر ایران هم به پایان رسید؛ گزارش عملکرد و سرنوشت تیم های قهرمانی که با پرسپولیس شروع شد و با پرسپولیس هم به پایان رسید. 

 

 

 

2081

 

نظرات کاربران
حجت
افرین بر غیرت بچه ها
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۸:۲۱
پاسخ
0
1
هستی
حالا که نزاشتن هانی جام و ببره بالا قهرمانی پرسپولیس قبول نیست و نباید ستاره بزنن ۹ سال دیگه واسه قهرمانی دهم و ستاره زدن باید صبر کنن آخ جون خدا جای حق نشسته
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۲۵:۳۴
پاسخ
5
0
دخی رئالی
ما سپاهانیمو حالا حالا قهرمانیم... یادش بخیر
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۲:۱۹
پاسخ
4
1
شهریار
با سلام خدمت تمام پرسپولیسی ها و عرض تبریک قهرمانی مقتدرانه و بلامناضع
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۰:۴۱
پاسخ
1
4
پرسپولیسی از سبزوار
اخرین قهرمانی استقلال لیگ 12 4 سال بدون جام تا............
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۷:۴۹
پاسخ
9
16
شاهان
واي كه قهرمانی چقدر چسبید مثل اون دو تا قبلی هیجانی نبود ولی با برد ۴-۰ واقعا حال داد و شاد شدم.
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۷:۳۲
پاسخ
4
19
ایداسادات حسینی 16قرمز
میگن بختیار رحمانی هنوز داره ترانه قهرمانی و میخونه
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۵:۵۲
پاسخ
10
18
پرسپولیس جاوید
لیگ هفده ام هم پرسپولیس قهرمان خواهد شد! ما حالا حالا ها ول کن لیگ نیستیم... ما قهرررررمااااانی تو خوووونمووووونه ... ❤
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۱:۳۳
پاسخ
11
17
دوستاره که تا ابد خوابشم نمی بینی
دلم واسه تراکتور میسوزه اگه بازیکنانش رو نمیگرفتن حسرتتون 11 ساله بود
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۰:۴۹
پاسخ
21
8
سعید
دمش گرم
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۰:۳۹
پاسخ
3
8
قهرمانی؟قهرِ هانی
اگه پیروزیِ ویتنام ۱۰ بار باعث قهرِ هانی بشه یه ستاره دیگه میزنه به امید خدا. ولی ستاره ارزش نداره باعث قهرِ هانی بشید نکنینن اینکارو
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۶:۳۲
پاسخ
16
8
توپچی های قرمز(اتشین)تبریز
الهلال رو 2بر0میبریم وصعود میکنیم
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۶:۲۱
پاسخ
6
14
مهتاب تاجی
کلا لیگا امسال جذاب نبود و پرسپولیس درسته تیم خوبی بود ولی انقدر هم که ازش تعریف می شه خوب نبود من امسال غیر از داربی 3تا بازی از پیروزی رو دیدم و به نظرم در تحسین این تیم خیلی غلو می شد...در فصلی که استقلال و سپاهان مدعی های هر سال در حدو اندازه خودشون نبودن و هیچ تیم شگفتی سازی هم خودش رو مطرح نکرد پرسپولیس منطقی بازی کرد و قهرمان شد همیننننن.... خود استقلال که کلا نیم فصل اول رو از دست داد اختلاف امتیازی زیادی با تیمهای چهارم به بعد داره... و تراکتور هم تنها تیمی بود که از نیم فصل تو کورس بود ولی با اتفاقاتی که افتاد کلا کن فیکون شد...پس خواهشا منطقی برخورد کنید و اینقدر قهرمانی امسال پیروزی رو بزرگ نکیند
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۷:۵۶
پاسخ
38
16
٨٨٨٨٨٨٨٨تاييها
هركسي ارزو دارد درتيم بزرگ و پرافتخار استقلال بازي كند و نه هشتپوليس خخخخ :)))) نميبينيمتون ههه باخودتون حرف نزنيد باي
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۶:۴۹
پاسخ
33
10
اث میلان.پرسپولیس
همه رکوردها رو هم میزنیم این دوتا بازی رو ببریم
۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۷:۵۴
پاسخ
7
29