نگاهی به کارنامه بهرام شفیع/ خالق "میریم که داشته باشیم"

نگاهی به کارنامه بهرام شفیع/ خالق "میریم که داشته باشیم"

38681
21:55
17 مهر 1397
بهرام شفیع، بدون تردید بخش مهمی از خاطرات فوتبالی دهه شصت و هفتاد را خلق کرده است.

وبسایت رسمی برنامه نود - خالق قدیمی ترین برنامه ورزشی تلویزیون ایران امروز درگذشت.

به گزارش وب سایت رسمی نود، بهرام شفیع برای علاقه مندان به فوتبال یادآور خاطرات زیادی است. خاطراتی که با "ورزش و مرم" برنامه‌ای که در دهه شصت و هفتاد برای ورزشی‌ها  یک موهبت بود گره خورده است.

گزارشهایی از سبک شفیع با اصلاحات منحصر به فردی مانند " میریم که داشته باشیم"، "اسقطس دار" و...

نگاهی به زندگی بهرام شفیع

بهرام شفیع متولد 1335 در محله قدیمی پامنار تهران است. بنا بر مصاحبه شفیع با سروش دوره ابتدایی و متوسطه را در مدرسه برزویه ودبیرستان علوی تهران گذراند، لیسانس علوم سیاسی را از دانشگاه تهران گرفت و سپس مدرک دوره ارشد تهیه کنندگی و گزارشگری را از اتحادیه رادیو تلویزیونی آسیا و اقیانوسیه( ABU) کسب کرد. او که در ایام جوانی بازیکان میانی تیم فوتبال قصر یخ تهران بود. از سال 1359 همکاری خود را تلویزیون آغاز کرد و حدود 38 سال برنامه ورزش و مردم را اجرا کرد.

جادوی یکشنبه‌شب ها

در دهه شصت و هفتاد برنامه یکشنبه شبهای ورزش و مردم مهم ترین برنامه ورزشی تلویزیون محسوب می‌شد و خیلی ها در طول هفته منتظربرنامه یکشنبه شب آقای شفیع بودند تا ببینند در دنیا چه خبر است.

او در همان سالها یکی از گزارشگران اصلی تلویزیون هم بود با اجرای خاص خودش. با اصلاحاتی که ابداع می کرد امضای خاصی در پای گزارشهایش به جا می گذاشت.

اصلاحات کمتر شنیده شده به کار می گرفت و سعی می کرد کمی هم در بین گزارشهایش طنازی کند.

شفیع به جام جهانی 1990 هم اعزام شد و پس از دو گزارش نصف و نیمه به ایران برگشت.

دهه هفتاد با راه افتادن شبکه سوم سیما و ظهور نسل تازه گزارشگران بهرام شفیع دیگر آن نقش قبل را ایفا نکرد اما همچنان در ورزش ایران مهره ای قبال اتکا بود.

برنامه ورزش و مردم نزدیک به چهار دهه روپا ماند تا به عنوان قدیمی ترین برنامه هفتگی تلویزیون ایران برسد. ورزش و مردم در سالهای اخیر چند مرتبه ای تغییر زمان داد اما همچنان با شفیع روی آنتن می رفت.

بهرام شفیع که سابقه  داشتن پست در باشگاه های استقلال و پرسپولیس هم داشت از سال 1384 ریاست فدراسیون هاکی را برعهده گرفت.

او 13 سال رئیس فدراسیون هاکی بود و یکی از قدیمی ترین روسا محسوب می شد.

اصطلاحات ماندگار

بهرام شفیع در دو دهه اخیر کمتر مسابقه فوتبال گزارش کرد. با این حال آنهایی که در دهه شصت و هفتاد مشتری پروپاقرص فوتبالهای سیما بودند هرگز گزارشهای خاص شفیع را فراموش نمی کنند.

او تکنیکهای خاص خودش را داشت. به یکباره سی ثانیه ثانیه شمار را می شمرد، حدود یک دقیقه فقط اسم می گفت. به یکباره شماره بازیکنان را ردیف می کرد.

برای شوتهایی که به آسمان می رفت اصطلاح معروف چند دروازه روی هم را داشت. زوزه کشان، تیری که از چله کمان دررفته و... تکه کلامهای ماندگارش بود.

باجو، باجیو یا باگیو، دیتر آیتلس زحمتکش و نمک ریختن برای سوتی‌های بازیکنان خارجی. همه اینها به یاد مانده است. گزارشهای با نمکی که شاید با استانداردهای کنونی فاصله زیادی داشت اما در دهه شصت به دل می نشست.

چند عبارت هم خلق کرد مانند " میریم که داشته باشیم" و "اسقطس دار".

او بخشی از خاطرات نوستالژیک عاشقان فوتبال است که امروز در 62 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

خیلی‌ها یکشنبه شب تا آخر شب بیدار می ماندند تا آقای شفیع 10 دقیقه از یک بازی اروپایی را نشان دهد.

10 دقیقه‌ای که جادو می کرد.

نظرات کاربران
هادی
واقعا متاسفم شدم. مرد نازنین و دوست داشتنی بود. چقدر سر به سر ورزشکارهای مهمان در ورزش و مردم میگذاشت. طرف قهرمان المپیک شده بود ازش میپرسید معدلت تو مدرسه چند شده؟ ریاضی چند شدی؟ واقعا حیف این انسان نازنین که ار بین ما رفت.
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۴:۱۸
پاسخ
1
11
مسعود بی همتا
دیوانه شدیم... ادمای خوب دارن میرن.. روحت شاد
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۴:۳۴
پاسخ
1
8
حمیدآذر- افزا
مثل" تیری که از چله کمون رها شد "رفت به آسمون. یاد " شُسته و رُفته گفتن هاش یاد جام جهانی 90 و 94 یاد مقدماتی جام جهانی 94 قطر رو که گزارش کرد ... "کلارنس سیدورف"گفتن هاش کل آآرنِس سیدورف ..
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴:۳۶
پاسخ
2
7
محسن52
منم همش منتظر یکشنبه شب ها بودم و از تلویزیون سیاه و سفید و برفکی خانه مان نگاه میکردم. یادش بخیر
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۳:۰۶
پاسخ
1
9
شهروند
هنگ کردم و تو شوک بودم سازنده بخشی از خاطرات کودکیم مرد خیلی غم انگیز بود برام
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۱:۳۲
پاسخ
1
12
علی
یادش بخیر ..... کاپیتان دونگا و کاپیتان مالدییییییییییییییینی...... روبرتو باجییییوووووو.... دیمیتیریوووو آلبرتیییییینی...... یک کش خاصی به اسامی می داد روحش شاد
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴:۰۰
پاسخ
1
9
نیما
روحشان شاد متاسفانه تمام نوستالزی های ما دهه شصتی ها یکی پس از دیگری دارن از دنیا میرن.بدون خاطره هانمیشه زندگی کرد..............
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۳:۳۱
پاسخ
1
7
zhandarm
خدا رحمتش کنه همیشه اسامی طولانی رو وسطاش یه کسره میداد مثلا میگفت مهدیه مهدویه کیا یادش بخیر
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۶:۴۹
پاسخ
1
15
محمود
ای وای ... یادش به خیر ... چه شبهایی داشتیم با ورزش و مردم ... همین جمعه گذشته بخشی از برنامه شو دیدم که آقای حسین عبدی مهمانش بود و تلفنی با سید جلال حسینی داشت گفتگو می کرد. کی فکرشو می کرد این جمعه نباشه؟!
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۱:۱۱
پاسخ
1
10
arash
با سلام. خدا ایشان را رحمت کند و بیامرزد. خوش به سعادتش که اینطور با عزت و سربلندی از دنیا رفت. ورزشی و ورزشکارانه و مردانه از دنیا رفت. خداوند به خانواده و همسر و فرزندانش صبر دهد.
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۴:۰۶
پاسخ
1
6
صابر666666
یه بازی بود تیم ملی 5 تا زده بود .بعدش دست دروازه بان حریف آسیب دیده بود . آقا بهرام گفت : به اندازه انگشتای همون دست مصدومش از ما گل خورده :)) درباره آدامسهای مربیان هم همیشه یه تیکه جالب و آماده داشت . من فکر می کنم آقا بهرام از طنز توی گزارشش لذت خاصی می برد . امیدوارم برنامه 90 کلیپی از قسمتهای طنز گزارش استاد شفیعی تهیه کنه . چون فکر می کنم اینطوری همونی میشه که استاد دوست داشت توی خاطره ها بمونه .
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۳:۲۳
پاسخ
1
11
متخصص!!!
خداوند بیامزدش./. مرگ حق است وراهیست که همه ماها باید برویم وای کاش در این دنیا راهی برویم که بعد از مرگمان ناممان را آیندگان به نیکی یاد کنند./.
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۸:۵۴
پاسخ
1
8
رحمن
حالا مسئولیت شما از قبل سنگین تر است ، تسلیت...
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۱:۴۰
پاسخ
1
8
ایمان سپاهانی
روحش شاد و یادش گرامی... خدا به خانوادش صبر بده
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۸:۱۷
پاسخ
1
7
رامین
آقای شفیع برای ما دهه شصتیهای عاشق فوتبال یعنی قاب خاطره و زندگی شیرین دوران کودکی و نوجوانی با دیدن آقای شفیع یاد روزهایی میافتادیم که یک هفته منتظر میشدیم تا یکشنبه بشه و ده دقیقه فوتبال برنامه ورزش و مردم ببینیم چه صدای گرم و امید بخشی داشت خدا رحمتش کنه با رفتنش بخش بزرگی از خاطره و گذشته پر شور مان با خود برد خدا رحمتش کند
۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۹:۲۳
پاسخ
1
7