نگاهی به کارنامه سرمربی جدید اسپانیا؛ روبرت مورنو کیست؟

نگاهی به کارنامه سرمربی جدید اسپانیا؛ روبرت مورنو کیست؟

10825
22:00
29 خرداد 1398
روبرت مورنو رسما جای لوئیس انریکه را روی نیمکت تیم ملی اسپانیا گرفت.

به گزارش وبسایت نود، با استعفای لوئیس انریکه از هدایت تیم ملی اسپانیا، دستیار او روبرت مورنو هدایت این تیم را تا پایان مدت زمان قراردادش (پایان رقابت های یورو 2020) به عهده گرفت تا در اولین تجربه سرمربیگری حرفه ای خود، روی نیمکت تیم ملی اسپانیا بنشیند.

اما سرمربی جدید تیم ملی اسپانیا کیست؟ در ادامه قصد داریم نگاهی به کارنامه دوران حرفه ای او بیندازیم.

روبرت مورنو در 19 سپتامبر 1977 در بارسلونا به دنیا آمد و برخلاف روند معمول، که بازیکنان بعد از دوران بازی روی به مربیگری می‌آورند، از همان دوران جوانی حرفه مربیگری را آغاز کرد. 

او اولین گام ها را در تیم های محلی کاتالونیایی برداشت و هدایت تیم های هوسپیتالت و کاستلدفلدس را به عهده گرفت. او در ادامه روی نیمکت دام هم نشست که در پرورش بازیکنان جوان شهرت مناسبی دارد. 

حضور در چنین تیمی و کار با جوانان او را در سال 2010 به بارسلونای بی رساند؛ زمانی که لوئیس انریکه به عنوان سرمربی این تیم مشغول به کار بود. او در فصل 11-2010 به عنوان استعدادیاب برای بارسلونا فعالیت می‌کرد. 

با حضور انریکه در رم در سال 2011، مورنو نیز به کادر مربیگری او در ایتالیا پیوست. اما اوضاع برای این زوج در پایتخت ایتالیا خوب پیش نرفت و آن ها بعد از تنها یک فصل و ناکامی در کسب سهمیه اروپایی، رم را ترک کردند. 

بعد از یک فصل دوری، با حضور انریکه روی نیمکت سلتاویگو در سال 2013، همکاری این دو مجددا آغاز شد. در همین سال، کتاب مورنو با نام "نسخه من از 2-4-4" با مقدمه ای از انریکه چاپ شد. 

روزگار خوش لوئیس انریکه در بالایدوس موجب شد تا او بعد از تنها یک فصل، هدایت بارسلونا را به دست گیرد. به این ترتیب مورنو نیز در سال 2014 بعد از 3 سال دوری از بارسا این بار در قامت مربی تیم بزرگسالان به بلوگرانا بازمی‌گشت. 

نخستین فصل برای آن ها به بهترین شکل ممکن پیش رفت و بارسا در فصل 15-2014 برای دومین بار در تاریخ خود فاتح سه گانه شد. بعد از 3 سال و کسب 9 جام گوناگون، انریکه با پایان قراردادش در سال 2017 بارسلونا را ترک کرد و مورنو نیز به دنبال او از آبی اناری ها جدا شد. البته باید این نکته را یادآوری کرد که در دوران حضور انریکه در سلتا و بارسلونا، این خوان کارلوس اونزوئه بود که بیش از همه در کنار انریکه دیده می‌شد و اهمیت نقش اونزوئه در این دوران، بیش از مورنو بود. 

با تصمیم انریکه مبنی بر استراحت در فصل 18-2017، روبرت مورنو به سلتا بازگشت تا این بار در قامت مربی، در کنار خوان کارلوس اونزوئه فعالیت کند؛ دستیار سابق انریکه که 6 سال بعد از هدایت نومانسیا، دوباره در راس هدایت یک تیم قرار می‌گرفت.

بعد از یک فصل، در جولای 2018 و با انتخاب لوئیس انریکه به عنوان سرمربی جدید تیم ملی اسپانیا، مورنو نیز به عنوان کمک مربی او برگزیده شد تا برای نخستین بار کار در عرصه ملی را هم تجربه کند. 

این دو در کنار هم موفق به ثبت پیروزی های درخشانی مقابل انگلیس و کرواسی در رقابت های لیگ ملت های اروپا شدند؛ هرچند شکست در مقابل همین دو تیم موجب شد تا اسپانیا بعد از انگلستان در رده دوم گروه خود قرار گیرد و از راهیابی به فینال ان رقابت جدید بازبماند. 

با بازگشت بازی های ملی در ماه مارچ، اتفاق عجیبی افتاد. اسپانیا روز 24 مارچ در نخستین بازی خود در مرحله مقدماتی یورو 2020 در مستایا برابر نروژ قرار گرفت و بعد از پیروزی 2-1، احتمالا کمتر کسی تصور می‌کرد این آخرین حضور لوئیس انریکه روی نیمکت اسپانیا باشد. 

انریکه به دلیل آنجه "مشکلات خانوادگی" ذکر شد، به مرخصی رفت و سه روز بعد، این روبرت مورنو بود که لاروخا را در جریان پیروزی 2-0 مقابل مالت رهبری می‌کرد، روزی که مورنو از آن به عنوان بدترین روز دوران حرفه ای خود یاد کرد. 

با ادامه دار شدن غیبت انریکه، مورنو در بازی های ملی ماه ژوئن هم هدایت اسپانیا را به عهده داشت و با دو پیروزی 4-1 و 3-0 به ترتیب مقابل جزایر فارو و سوئد، به ادامه روند 100 درصد پیروزی اسپانیا در مسابقات مقدماتی یورو 2020 کمک کرد. 

مورنو در صحبت هایش از اشتیاق خود برای بازگشت انریکه به نیمکت اسپانیا در بازی های ملی سپتامبر سخن گفته بود اما اکنون رسما به عنوان سرمربی تیم ملی اسپانیا برگزیده شده است. او روز چهارشنبه در این خصوص گفت: روز تلخ و شیرینی است. فکر نمی‌کردم که اینگونه سرمربی شوم. امیدوارم بتوانیم به کار سطح بالایی که لوئیس آغاز کرده، ادامه دهیم.

آن گونه که شنیده شده، تصمیمات فنی در دوران غیبت انریکه توسط کادر مربیگری او به شکل جمعی اتخاذ می‌شده و مورنو در قامت یک تصمیم گیر نهایی حضور نداشته است. احتمالا از این به بعد نیز شاهد ادامه روندی خواهیم بود که اسپانیا در یک سال اخیر با سرمربی سابق بارسلونا در پیش گرفته است. 

به نظر نمی‌رسد اسپانیا مشکل خاصی در راه صعود به یورو 2020 پیدا کند و مورنو در این تورنمنت محکی جدی خواهد خورد. محکی که یا موجب سربلندی او خواهد شد و یا حس جام جهانی 2018 را بعد از تنها دو سال برای اسپانیایی ها زنده خواهد کرد؛ دوره ای که به نظر می‌رسید نبود یک "مربی" روی نیمکت، اصلی ترین دلیل ناکامی لاروخا در روسیه بوده است.

7712

نظرات کاربران
عشقممم نیمار
موفق نمیشه :-P باید ژاوی سرمربی اسپانیا شه:-)
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۳:۴۵
پاسخ
36
13