نگاهی به کارنامه سرمربی موقت منچستریونایتد

نگاهی به کارنامه سرمربی موقت منچستریونایتد

12549
22:05
28 آذر 1397
اوله گونار سولسشائر سرمربی موقت منچستریونایتد تا پایان فصل است.

به گزارش وبسایت نود، 24 ساعت گذشته شهر منچستر شاهد اتفاقات مهمی بود، از رفتن مورینیو تا انتخاب سولسشائر به عنوان سرمربی منچستریونایتد. البته به صورت موقت. سولسشائر 46 ساله، تا پایان فصل در کنار مایک فیلان، کریک و مک کنا هدایت یونایتد را برعهده خواهد داشت.

حالا به فاصله چند روز، قاتل صورت بچه را روی نیمکت یونایتد خواهیم دید، آن هم در مقابل کاردیف، تنها تجربه اوله در خارج از نروژ که البته هم موفق نبود. به همین بهانه نگاهی داریم به کارنامه سولسشائر.

دوران بازیگری

اوله گونار سال 1996 به منچستریونایتد ملحق شد و تا سال 2007 عضوی از تیم اصلی بود. مصدومیت های مزمن در نهایت باعث شد او فوتبال را کنار بگذارد. در طی این 11 سال، او 126 گل برای یونایتد زد که مهمترین آن گل در فینال لیگ قهرمانان مقابل بایرن مونیخ بود.

سولسشائر شش بار با یونایتد قهرمان لیگ برتر شد و در مجموع با شیاطین سرخ 12 جام مختلف کسب کرد. شاید اگر مصدومیت های پیاپی گریبان او را نمی گرفت، می توانست گل های بیشتری هم برای یونایتد بزند و حتی جام های بیشتری نیز کسب کند. اما او بین سال های 2003 تا 2006 تنها 24 بازی برای منچستریونایتد انجام داد و بخش عمده ای از فصول را مصدوم بود. این در حالی بود که گفته می شد بعد از جدایی بکام در سال 2003، فرگوسن در نظر داشت تا از سولسشائر به عنوان جایگزین او در سمت راست هافبک استفاده کند. ولی در نهایت او مصدوم شد و رونالدو راهی یونایتد شد و در نبود اوله، رونالدو در ترکیب اصلی قرار گرفت و پیشرفت کرد.

ذخیره طلایی منچستریونایتد، حالا بخش جدیدی از دوران حرفه ایش را ورق می زند، بخشی چالش برانگیز تر از تمام ماموریت های دیگر. ماموریتی که فن خال و مورینیو فرجام خوبی در آن نداشتند. حالا آیا این مربی نروژی می تواند رویاهای یونایتد را تحقق بخشد؟

دوران ابتدایی مربیگری

سولسشائر بعد از فینال جام حذفی 2007 و شکست یونایتد مقابل چلسی مورینیو، دیگر در یک مسابقه رسمی برای یونایتد به میدان نرفت. فصل بعد در فصلی که یونایتد قهرمان اروپا شد، اوله با نظر فرگوسن، به عنوان مربی مهاجمان تیم اصلی کار کرد. فصلی که با موفقیت فوق العاده مثلث هجومی یونایتد (توز، رونی و رونالدو) همراه بود. در فصل بعد از آن، اوله گونار سرمربی تیم رزروهای منچستریونایتد شد. در طی دو سال و نیم حضورش در این پست، سولسشائر، سه جام ارزشمند را با تیم رزروها فتح کرد. این موفقیت ها موجب شد مولده نروژ به سراغ او آید.

بازگشت به وطن

سولسشائر بعد از موفقیت در تیم رزروها، سرمربی مولده نروژ شد. او در همان دو فصل اول حضورش در مولده، با این تیم به دو قهرمانی در لیگ نروژ رسید. این موفقیتی بزرگ محسوب می شد زیرا این باشگاه تا آن زمان نتوانسته بود به قهرمانی در لیگ نروژ برسد ولی او دو بار پیاپی مولده را قهرمان نروژ کرد. عملکرد خوب اوله در مولده باعث شد استون ویلا در سال 2012 به دنبال استخدام وی باشد ولی او پیشنهاد ویلا را رد کرد. سال سوم حضور او در مولده، با رده ششمی در لیگ پایان یافت ولی جام حذفی را در آن سال فنح کرد. عملکرد خوب او در مولده باعث شد تا کاردیف به سراغ وی آید. اوله در حالی مولده را ترک کرد که در 125 بازی 69 برد کسب کرد و با درصد برد 55 تیمش را ترک کرد.

ناکامی در ولز

دوم ژانویه 2014، او راهی کاردیف شد تا سرمربی تیم ولزی لیگ برتر شود. زمانی که وینسنت تان مالک کاردیف تصمیم گرفت ماکای را کنار بگذارد و اوله را روی نیمکت تیمش قرار دهد، آن ها بالاتر از منطقه سقوط قرار داشتند، ولی سولسشائر نتوانست کاردیف را در لیگ برتر نگاه دارد. اوله گونار در طی چند ماه حضورش در لیگ برتر، تنها سه برد کسب کرد و باخت های سنگین مقابل رقبای قعرنشین، هال سیتی و ساندرلند، برای او و تیمش گران تمام شد. در عین حال تصمیم این مربی نروژِی برای انتقال سه بازیکن از لیگ نروژ به کاردیف، که همگی عملکرد ضعیفی در این تیم داشتند، با انتقادات زیادی همراه شد.

با این وجود، باشگاه تصمیم گرفت این فرصت را به وی دهد تا در فصل بعد هم در چمپیونشیپ سرمربی تیم باشد. اما دوران حضور او در چمپیونشیپ هم خیلی دوام نیاورد و بعد از چند شکست، اوله اخراج شد تا تنها 30 بازی و هشت ماه در کاردیف دوام آورده باشد. 9 برد، 16 شکست و 5 تساوی در کاردیف.

اوله گونار در توصیف وضعیتش در کاردیف، سال 2016 چنین گفت: «تصور می کردم کاملاً آماده آن شغل بودم. فکر می کردم آماده رقابت در لیگ برتر هستم ولی انگلیس خیلی متفاوت با نروژ بود. در نروژ تنها با 3-4 مدیربرنامه و 15 تیم سروکله می زدیم ولی انگلیس دنیایی کاملاً متفاوت بود. دنبال بهانه نیستم، ولی به شرایط و خودم نگاه می کنم و فکر می کنم می توانستم بهتر از این ها کار کنم.»

بعد از آن چه شد؟

ناکامی در کاردیف، موجب شد او بار دیگر به مولده بازگردد. اکتبر 2015 در بازگشت به نروژف تیم او توانست سلتیک را در لیگ اروپا پشت سر بگذارد. هر چند موفقیت های سابق تکرار نشد ولی طی این مدت، دوباره مولده پیشرفت کرده و نتایج بهتری کسب کرده است. او دو بار توانسته تیمش را در دو سال اخیر به مقام دومی لیگ برساند. در عین حال آمار نیز شبیه به دوران اولیه حضورش در مولده است: 55 درصد بردهای تیم و 33 باخت در 118 مسابقه.

در عین حال در این مدت سولسشائر به خوبی وضعیت منچستریونایتد را زیر نظر قرار داده است. او در مصاحبه ای در سال 2016 در مورد شرایط یونایتد گفته بود: «می دانستیم اوضاع بعد از فرگوسن سخت خواهد شد ولی نتوانسته ایم آن شوق و رضایت را برای هواداران حفظ کنیم. خیلی سخت است که ببینیم سیتی گواردیولا را جذب کرده و در خرید بزرگترین ستاره ها موفق است. من طرفدار گواردیولا و سبک کاری او هستم. ما در یونایتد عادت به بردن، قهرمانی و ارائه فوتبالی جذاب برای جلب نظر هواداران داشتیم. صحبت از چهارمی برای یونایتد کافی نیست.»

گفتنی است او در مصاحبه ای دیگر نیز عنوان کرده بود، به بازی پل پوگبا علاقه مند است و اگر روزی سرمربی یونایتد شود، تیمش را بر محوریت او می چیند.

حالا این فرصت در اختیار او است، باید دید سولسشائر با این موقعیت چه می کند!؟

1878

 

نظرات کاربران
حامد
منچستر دیگه تیم نمیشه. باشگاهی ک ب مورینیو زمان نمیده تا تیم بسازه و مربی ب این بزرگی رو اخراج میکنه، دیگه تیم نمیشه واقعا حیف تیم بزرگی مثل منچستر مدیران نالایق ک بخاطر چندتا بازیکن معروف سرمربی تیم رو اخراج میکنن اونجا هم هستن
۲۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴:۲۰
پاسخ
63
22
حامی سرخدل
دیگه چقدر زمان!؟ عزیز مورینیو ۲سال تو چلسی و رئال بیشتر دوام نیاورده و بعداز این مدت با همه درگیر میشه( مطبوعات.مدیرا.بازیکنا....) انتخابش اشتباه بود. دوران مورینیو و فن خال تموم شده. بنظر به سوشیایر فرصت بدن تا پایان فصل بعد اگه خوب رود که بمونه اگه نه پوچینیو یا زیدان باید بیان.
۲۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۲:۱۰
1
10
ماهان
من فکر میکنم تیم با اوله پیشرفت کنه. قهرمانی فعلا دور از دسترسه. ولی دست کم تحقیرها تموم میشه.
۲۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۹:۱۳
پاسخ
4
45
Masoud
واقعا فکر می کنم که می توانیم قهرمان شویم. می خواهم روی تاریخ این باشگاه بزرگ تمرکز کنم و همه تلاشم را می کنم تا به مسیری که می خواهیم برویم. هواداران می توانند به من چه چیزهای زیادی بدهند. فکر می کنم آن ها هم می دانند که می توانند چه چیزهایی به من بدهند. واقعا جالب است که با تیم های مختلف بارها مقابل یونایتد بازی کردم و همیشه یکدلی بین من و هواداران وجود داشت. این احساس به حدی است که باعث شده چیزهایی بگویم که باشگاه هایم از آن ها خوشحال نشدند. به یاد دارم با رئال به الدترافورد آمدم و پس از کسب پیروزی گفتم تیم برتر میدان شکست خورد. رئال مادرید از این موضوع خوشحال نبود." انگار اخر کارش رو میدونست چجور و واسه چی تموم میشه .......... ً؟ دوست داشتنی ترین مرد، قلب من ؟ همیشه واسه تو میمونه میدونم بازم خاص بودنت ادامه داره .......... ‌ ممنون واسه کارهایه مهم و باارزشی که برایه تیمم انجام دادی .......... ‌
۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۹:۳۱
پاسخ
12
31
عشقممم نیمار
این ک کارنامش ..مردودیه :-\ فک‌کنم باید بره شهریور دوباره امتحان بده :-)
۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۴:۵۱
پاسخ
60
16
حسین
هیچ گزینه ای بهتر و منطقی تر از پوچتینو نیست حتی خوده پوچتینو هم علاقش به نیمکت یونایتد و تکذیب نکرده زیدان هم مثل مورینیو از مکتب یونایتد نیست و نمیتونه هوادارای یونایتد رو به اون چیزی که میخوان برسونه
۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۲:۴۸
پاسخ
17
43