نگاهی به 6 دهه رقابت ایران و عراق/ رکورد در دست دایی و مبعلی

نگاهی به 6 دهه رقابت ایران و عراق/ رکورد در دست دایی و مبعلی

8919
16:47
20 آبان 1398
تیم ملی ایران در چارچوب رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2022 به مصاف تیم ملی عراق می‌رود.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود، این دیدار بیست و نهمین مصاف تیم ملی ایران و عراق خواهد بود. تیم ملی در طول تاریخ تنها با کویت و کره‌جنوبی بیشتر از عراق دیدار داشته است. تعداد این بازیها در سالهای اخیر بیشتر شده به نحوی که در 10 سال گذشته تیم ملی 6 بار با عراق روبه‌رو شده که آخرین آن 10 ماه پیش در جام ملتهای آسیا 2019 بود. دیداری تشریفاتی برای ایران که به تساوی بدون گل انجامید.
اولین بازی ایران و عراق در سال 1962 برگزار شد و در خلال جنگ تحمیلی، 13 سال این دو تیم با هم رو نشدند. حاصل این جدال‌ها 16 برد برای ایران، 5 پیروزی برای عراق و 7 تساوی بوده است. البته برخی از بازیهای این دو تیم پشت درهای بسته بوده و شاید نتوان آن را دیدار رسمی قلمداد کرد ولی به هرحال ایران 38 گل به عراق زده و تیم ملی عراق هم 20 بار دروازه ایران را باز کرده است.

بهترین پیروزی ایران مقابل عراق در رقابتهای انتخابی المپیک 1964 بود که ایران با نتیجه 4 بر صفر موفق به شکست دادن حریف شد. هر 5 پیروزی عراق بر ایران با اختلاف یک گل بوده که تنها 2 پیروزی در دیدارهای رسمی بوده که عراق 2 برد پیاپی در انتخابی جام جهانی 94 و جام ملتهای آسیا 96 داشت هرچند تیم ملی عراق در جام ملتهای آسیا 2015 روزی تلخ برای فوتبال ایران رقم زد و در ضربات پنالتی تیم ملی را از گردونه مسابقات خارج کرد ولی نتیجه این بازی در تاریخ تقابل دو تیم، مساوی ثبت شده است. عراق در آن مسابقه 3 گل به ایران زد که این بیشترین تعداد گلی است که عراق در یک بازی به ایران زده است.


در جدال ایران و عراق باز هم علی دایی بهترین آمار را دارد. بهترین گلزن ملی تاریخ جهان، 4 گل از 109 گل ملی خود را برابر عراق به ثمر رساند. از جمع بازیکنان حال حاضر تیم ملی سردار آزمون 2 گل به عراق زده و این فرصت را دارد که در این مسابقات به رکورد دایی برسد.
ایمان مبعلی با 57 بازی ملی، بازی ملی زیادی ندارد ولی با 8 بار رویارویی با عراق رکورددار بازی برابر این تیم است. این بازیکن یکی از 2 گل ملی خود را برابر عراق در جام ملتهای آسیا 2011 به ثمر رساند. از بازیکنان فعلی تیم ملی، وحید امیری، وریا غفوری، سردار آزمون، مسعود شجاعی و علیرضا بیرانوند از جمله بازیکنان باسابقه مقابل عراق هستند.

60610
 

نظرات کاربران
مهران
هر جا رکورد هست،دایی ،مسی رونالدو هم هستند
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۹:۴۸
پاسخ
6
60
AZADI
عیار ولتموس تو این بازی مشخص میشه...بازی با بحرین یه شوک به موقع بود به امید خدا میریم برا پیروزی
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۴:۲۷
پاسخ
4
64
ایران عزیز،اصفهان زیبا،سپاهان بزرگ
امیدوارم ببریم ولی ما با دلایل واهی به خاطر سروصدای بعضی کیروش رو فدای یه مربی حسود باشگاهی کردیم که هواداراش به خاطر این آدم منفعت طلب منافع ملی رو نادیده گرفتند. شخصا انتظاری جز شکست یا تساوی یا خلق حماسه ی بردن عراق ندارم. یاد زمانی به خیر که اسپانیا جلومون وقت کشی میکرد. ادمین ممنون
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۷:۳۰
49
37
ایران
فک کنم یکی از سنگین ترین بازیامون با عراق بازی برگشت مقدماتی جام جهانی 2002 به میزبانی عراق بود، میرزاپور دروازبان تیم ملی یه مشکل بزرگی که تو تمام دوران فوتبالش داشت شروع مجددای عجیب و غریبش بود که نمیتونست توپ رو درست شوت کنه!!! تو اون بازی هم یه همچین اشتباهی کرد و عماد رضا گل اول عراق رو زد! همین اشتباه رو هم تو جام جهانی 2006 یعنی حدود 5 سال بعد!! جلو پرتغال انجام داد و دکو گل پرتغال رو بهمون زد:))) گل اول ایران رو هم به عراق علی کریمی با خونسردی عجیبش زد، تو شش قدم با توپ تا رو خط دروازه آروم آروم حرکت کرد و شوت نمیکرد:)))) گل دوم رو هم علی دایی زد که یکی از گل های زیبای دایی بود، نود دقیقه استرس و فشار، واقعا بازی سنگینی بود، فک کنم مجاهد خضیراوی هم تو ترکیب تیم بازی میکرد، یادش بخیر، ایشالا این بازی رو هم می بریم.
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۲:۳۹
پاسخ
2
57
مسیحا سعید
همیشه پای یه پرسپولیسی تورکوردها وجود داره. ارزوی موفقیت برای تیم ملی مقابل ایران. زنده باد پرطرفدارترین تیم اسیا پرسپولیس کبیر
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۲:۳۸
پاسخ
42
41
ایران
اینکه مواقعی هم که میخواین برای تیم ملی ایران آرزوی موفقیت بکنید بازم برای رقیبش آرزوی موفقیت میکنید:)))) واقعا ثابت میکنه که تیم ملی شما همون پرسپولیسه:)))
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۷:۳۰
26
22
سارا اس اسی
باید ببریم. اونم پرگل. کاش ویلموتس هم مثل استراماچونی هجومی و تماشاگرپسند بازی کنه و گلبارون کنه عراق رو.
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۶:۴۴
پاسخ
48
71
حسام
بسکتبال که نیست.نظر احساساتی...
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۸:۲۹
12
29
زانیار
مثله استراماچونی ؟! بازی های ملی مثله بازی های لیگ نیست که دروازه بان حریف بایسته و توپ رو نگاه کنه و داوری هم به نفعش باشه
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۱:۳۳
37
47
معصومه
دو سرباز جنگجوی خستگی ناپذیر تیم ملی. شاید اشکان دژاگه و امید ابراهیمی را بشود با آن دو مقایسه کرد
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۸:۵۸
پاسخ
23
34
شهربابک
کیروش این همه ادعا داشت عراق حذفش کرد برد برابر عراق نداشت
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۸:۵۲
پاسخ
64
42
لیورپولی دو آتیشه‌ی دهه هفتادی
داداش مثل اینکه تو یادت رفته داور استرالیایی ویلیام چه بلایی سر تیم ملی آورد کلا داور استرالیایی واسمون خوش یمن نبوده
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۴:۴۷
11
32
معین الضعفا
همه جا نام شهریار فوتبال ایران می درخشد. به امید برد ملی پوشان ایران در دیدار حساس روز پنجشنبه مقابل عراق
۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۳:۵۷
پاسخ
13
110