نگاه آماری به پنج فصل اخیر لیگ برتر/ از آغاز دوران سپاهان تا سه گانه امیر با استقلال

نگاه آماری به پنج فصل اخیر لیگ برتر/ از آغاز دوران سپاهان تا سه گانه امیر با استقلال

5877
14:21
27 فروردین 1394
در این مطلب نگاهی آماری به پنج فصل اخیر لیگ برتر انداخته ایم.اینکه چه اتفاقاتی در آن لیگ ها افتاده و چه تیمی قهرمان شده است و چه تیم های سقوط کرده اند.

وب سایت رسمی برنامه نود- در این مطلب نگاهی آماری به پنج فصل اخیر لیگ برتر انداخته ایم.اینکه چه اتفاقاتی در آن لیگ ها افتاده و چه تیمی قهرمان شده است و چه تیم های سقوط کرده اند.

فصل نهم لیگ برتر (89-88)

 آغاز دوران سپاهان: قهرمان: سپاهان- نایب‌قهرمان: ذوب‌آهن- تیم سوم: استقلال

 آقای گل: عمادرضا از سپاهان با 19 گل

   تعداد تیم‌های لیگ برتر: 18 تیم

تیم‌های سقوط‌کننده: شاهین بوشهر، استقلال اهواز و  ابومسلم

در فصل نهم رقابت‌های لیگ برتر امیر قلعه‌نویی راهی اصفهان شد و هدایت سپاهان را برعهده گرفت تا با وجود پرافتخارترین مربی ایران که جمعی از بهترین بازیکنان استقلال را همراه با خود به اصفهان برده بود، آغاز دوران درخشش زردهای نصف جهان شود. سپاهان در این فصل بدون حرف و حدیث و با توجه به تفاضل گل خوبی که داشت، دو هفته مانده به پایان رقابت‌ها، قهرمانی‌اش را قطعی کرد تا دوران ظهور سپاهان در فوتبال ایران اینچنین آغاز شود. در همین فصل استقلال با هدایت صمد مرفاوی در رتبه سوم و یک رده بالاتر از پرسپولیس ایستاد.

 

 فصل دهم لیگ برتر (90-89)

هت‌تریک زردهای نصف‌جهان: قهرمان: سپاهان - نایب قهرمان: استقلال-تیم سوم: ذوب‌آهن

آقای گل: رضا نوروزی از فولادخوزستان با 24 گل

  تعداد تیم‌های لیگ برتر: 18 تیم

تیم‌های سقوط‌کننده: پاس همدان، پیکان و استیل‌آذین

در ادامه حضور قلعه‌نویی در اصفهان، سپاهان همراه با این مربی سومین عنوان قهرمانی‌اش در لیگ برتر را به دست آورد تا با این قهرمانی به‌عنوان پرافتخارترین تیم ایران در رقابت‌های لیگ برتر شناخته شود.

سپاهانی‌ها باز هم در فاصله یک هفته مانده به پایان رقابت‌ها، قهرمانی خود را قطعی کردند تا شکست هفته پایانی این تیم در کرج مقابل سایپا مانعی برای تداوم موفقیت‌های این تیم نباشد.

در فصل دهم استقلال در اولین سال حضور پرویز مظلومی با یک امتیاز کمتر از سپاهان نایب‌قهرمان شد و پرسپولیس هم با علی دایی در رتبه چهارم رقابت‌ها ایستاد.

 

 

فصل یازدهم لیگ برتر (91-90)

 جام همچنان در اصفهان: قهرمان: سپاهان-  نایب قهرمان: تراکتورسازی- تیم سوم: استقلال

 آقای گل: کریم انصاری‌فرد از سایپا با 21 گل

  تعداد تیم‌های لیگ برتر: 18 تیم

 تیم‌های سقوط‌کننده: شهرداری تبریز، شاهین بوشهر و مس سرچشمه

 سپاهانی‌ها که قهرمانی زیر زبان‌شان مزه کرده بود در فصل یازدهم این بار با زلاتکو کرانچار برای سومین سال پیاپی باز هم جام را در اصفهان نگه داشتند. سپاهان در هفته آخر در خانه مقابل مس‌سرچشمه سقوط کرده به تساوی بدون گل رضایت داد تا با 67 امتیاز و یک امتیاز اختلاف نسبت به تراکتورسازی و استقلال، چهارمین عنوان قهرمانی فصل را به خود اختصاص دهد. در فصل یازدهم پرسپولیس همراه با حمید استیلی و مصطفی دنیزلی، ضعیف‌ترین نتایج فصل خود را با کسب رتبه دوازدهم به ثبت رساند.

 

فصل دوازدهم لیگ برتر (92-91)

 سه‌گانه قهرمانی استقلال با قلعه‌نویی :قهرمان: استقلال-نایب قهرمان: تراکتورسازی- تیم سوم: سپاهان-  آقای گل: سیدجلال رافخایی از ملوان بندرانزلی با 18 گل

 

 تعداد تیم‌های لیگ برتر: 18 تیم

تیم‌های سقوط‌کننده: با توجه به 16 تیمی شدن لیگ برتر در فصل سیزدهم چهار تیم آلومینیوم، نفت آبادان، پیکان و گهردورود راهی لیگ دسته اول شدند.  با بازگشت دوباره امیر قلعه‌نویی به استقلال در فصل دوازدهم لیگ برتر یک بار دیگر آبی‌پوشان در قواره یک قهرمان ظاهر شده و توانستند یک هفته مانده به پایان رقابت‌ها در اهواز سومین عنوان قهرمانی فصل خود را به ثبت برسانند. در فصل دوازدهم جایگاه سه تیم اول در فصل یازدهم معکوس شد و این بار استقلال در رده اول و سپاهان سوم شدند و تراکتورسازی هم دوباره نایب قهرمان باقی ماند. پرسپولیس هم در ادامه روند ناکامی‌هایش با کسب عنوان هفتمی به کار خود پایان داد. در فصل دوازدهم استقلال این فرصت را داشت تا با کسب بیشترین امتیاز و بدون شکست در نیم فصل دوم، عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد که داماشی‌ها در ورزشگاه آزادی و در مقابل دیدگان هواداران استقلال این فرصت را از این تیم گرفتند.

 

فصل سیزدهم لیگ برتر (93-92)

دومین قهرمانی فولاد خوزستان: قهرمان: فولاد خوزستان-نایب قهرمان: پرسپولیس

 تیم سوم: نفت تهران

 آقای گل: ضعیف‌ترین گل‌زده در لیگ برتر در این فصل رقم خورد. کریم انصاری‌فرد با 14 گل زده این عنوان را به دست آورد.

 

 تعداد تیم‌های لیگ برتر: 16 تیم

 تیم‌های سقوط‌کننده: فجرسپاسی، داماش گیلان و مس کرمان راهی لیگ دسته اول شدند.  از نکات جالب این دوره از لیگ این بود که هیچ یک از تیم‌های لیگ یکی که به لیگ برتر آمده بودند، سقوط نکردند. استقلال و سپاهان که اولی شش سال متوالی در لیگ قهرمانان آسیا حاضر بود و دومی که هشت سال متوالی در لیگ قهرمانان آسیا حاضر بود، در این فصل نتوانستند راهی آسیا شوند. بهترین خط حمله لیگ در فصل سیزدهم به ملوان اختصاص پیدا کرد. این تیم با وجود اینکه در رده هفتم جدول ایستاد اما با 40 گل زده بیشترین گل زده فصل را ثبت کرد. بالاخره اینکه استقلالی‌ها که تا روز آخر شانس قهرمانی بین چهار تیم بالای جدول بودند در پایان این لیگ پنجم شدند تا بحث پنجم شدن استقلال در بین چهار تیم در شبکه‌های اجتماعی به سوژه‌ای جالب تبدیل شود.

 

 

نظرات کاربران
reza
طرفداران استقلال یکم کم حافظه شدن. من نمیگم قلعه نوعی بهترین مربی ایرانه و از نظر آماری بهترین عملکرد رو داشته من میگم غیر فصل قبل که اونم تازه تا هفته آخر شانس قهرمانی بوده. ببینید نتایج قلعه نوعی رو چه با سپاهان چه با استقلال چه با تراکتور. همین الانشم انقدی که همه جا علیهش حرف میزنن خداییش بد کار نکرده حداقل جزو تیمهای بالای جدوله ولی جوری حرف میزنن انگار تیمش درحال سقوطه.
۲۹ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۸:۴۱
پاسخ
1
22
kamyab
با اینکه خودم پرسپولیسیم ولی آمار تیم های اصفهانی تو این چندسال خیلی خوب بوده.حتی ذوب آهن تا فینال آسیا هم رفت.ای کاش تیم های تهرانی به خصوص پرسپولیس تیم های اصفهانی رو الگوی خودشون قرار میدادن
۲۹ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۴۱:۲۵
پاسخ
2
5
نیما باقرآبادی
آقایون داداشام گوفته باشم:الآن پرسپولیسی ها با این باخت(تو5دیقه2تا)صدرنشینی نیمه دوم لیگ رو از دست دادند.بازم ما رو شیش سال تو آسیا بودیم پرسپولیس یه سال میره شیش سال نمیره(خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ).4تاییا
۲۹ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۳۸:۴۰
پاسخ
6
34
farid
در فصل یازدهم پرسپولیس همراه با حمید استیلی و مصطفی دنیزلی، ضعیف‌ترین نتایج فصل خود را با کسب رتبه دوازدهم به ثبت رساند.
۲۷ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۴:۴۸
پاسخ
9
43
حامد ارمیا
این خیلی مسخره ست که میگن استقلال بین 4 تیم، پنجم شد. چون در آخرین برنامه ی نود (قبل از هفته پایانی لیگ) در نظرسنجی برنامه نود 5 گزینه مشخص شده بود که هر 5 گزینه شانس قهرمانی داشتند. مگر اینکه پرسپولیسی ها خودشون رو حساب نکرده باشن
۲۷ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۱:۴۴
پاسخ
13
28
andy
دو خط آخر محشر بود ( خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ)
۲۷ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۶:۱۹
پاسخ
38
22
رضایی
اولا پرسپولیس سقوط نمیکنه دوما دربی رو هم پرسپولیس میبره نیمه اول دربی 5گل پرسپولیس به استقلال میزنه ان شا الله
۲۷ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۱۷:۲۱
پاسخ
56
25
علی
استقلالی‌ها که تا روز آخر شانس قهرمانی بین چهار تیم بالای جدول بودند در پایان این لیگ پنجم شدند تا بحث پنجم شدن استقلال در بین چهار تیم در شبکه‌های اجتماعی به سوژه‌ای جالب تبدیل شود.(خخخخخخخخخ)
۲۷ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۹:۳۴
پاسخ
78
36