نگاه تاکتیکی «دانیل تیلور» به عوامل افت لیورپول در راه قهرمانی؛ سایه‌هایی در جنگ با آفتاب سرخ

نگاه تاکتیکی «دانیل تیلور» به عوامل افت لیورپول در راه قهرمانی؛ سایه‌هایی در جنگ با آفتاب سرخ

2495
12:51
13 اسفند 1397
تساوی در زمین اورتون، آنقدرها هم که به نظر می‌رسد، برای لیورپول ناامیدکننده نیست.

تساوی در زمین اورتون، آنقدرها هم که به نظر می‌رسد، برای لیورپول ناامیدکننده نیست.

 حتی از منظر غیرتاکتیکی هم دلایل زیادی برای این ادعا وجود دارد؛ بازی‌های آسان‌تر لیورپول نسبت به منچسترسیتی تنها یک سوی ماجراست. سیتی یک دربی دشوار مقابل منچستریونایتد دارد و با توجه به حضور شیاطین سرخ  در کورس صعود به فصل آینده لیگ قهرمانان، قطعا جدال با سیتی برای تیم سولسشائر اهمیتی بیش از پیش خواهد داشت.در صورت لغزش سیتی در آن دربی، لیورپول با پیروزی در تمام 9 بازی آینده قهرمان خواهد شد. در این بین، فرم خط حمله سابقا آتشین لیورپول پاشنه آشیل تیم به نظر می‌رسد. مثلث خط حمله تیم فرصت‌طلبی مقطع مشابه فصل گذشته را ندارد و نسبت به نیم‌فصل اول قطعا ضعیف‌تر نشان می‌دهد. بی‌دلیل نیست که تیم با 4 تساوی در 6 بازی اخیر لیگی، برتری 7 امتیازی نسبت به سیتی را از دست داد و حالا سرنوشت در دستان رقیب قرار دارد. از این تعداد، 3 تساوی اخیر بدون گل بوده که هم نشان از خط دفاعی قدرتمند لیورپول دارد و هم ناشی از ضعف مهاجمان تیم قرمزپوش تلقی می‌شود. شاید بتوان مصدومیت فرمینو، خلاق‌ترین عضو خط حمله لیورپول را دلیل افت خط حمله و کل تیم دانست اما یادتان نرود، مانه بیش از اینکه گل بزند، موقعیت خراب کرده و صلاح کماکان در بازی‌های بزرگ دچار نوعی انقباض ذهنی می‌شود! در این بین، شاید برخلاف تصور، کلوپ هم به اندازه کافی مقصر باشد. به شهادت آنچه در دربی اخیر مرسی‌ساید دیدیم، کلوپ در ماه‌های اخیر تحت تاثیر جو سنگین رقابتی در لیگ برتر انگلیس، کمی محتاطانه عمل می‌کند؛ به حدی که با وجود پرس از جلوی اورتون از مدافعانش نخواست جلوتر بروند و در ارسال‌ها، برتری عددی افزون‌تری به وجود بیاورند. این میزان محافظه‌کاری و اینکه برای کلوپ با وجود از دست رفتن صدر جدول، کسب یک امتیاز در زمین اورتون بهتر از باخت است، تنها یک نکته را یادآور می‌شود؛ او دست به عصا تیمش را جلو می‌برد. این اتفاق یک مزیت بزرگ به نام حفظ ساختار دفاع و یک عیب بزرگ به نام از دست دادن خلاقیت و حاکم شدن ترس در اطراف محوطه جریمه را دارد. شاید بهتر باشد او در این مقطع کلیدی به شیوه قدیمی عمل کند و به جای زدن قفل به پای مهاجمان، کماکان آزاد کردن خلاقیت بازیکنانش را در دستور کار قرار دهد. به هر حال «گگن پرسینگ» یا همان بازی پرفشار، تیم را از دقیقه 60 خسته می‌کند و همین دلیل لیورپول با وجود تمرکز روی تنها 2 جام هم خسته نشان می‌دهد. نیمکت لیورپول چندان قوی نیست و کلوپ نمی‌تواند چندان به بازیکنان تیم اول استراحت دهد. به این‌ها کمبود خلاقیت در تیم را هم اضافه کنید. لیورپول نسبت منچسترسیتی مهره‌های خلاق کم‌تری دارد و این موضوع در روزهای سخت پیش‌رو، قرمزهای آنفیلد را به دردسر می‌اندازد.

1977

دانیل تیلور
نظرات کاربران
رائول
فعلا تنها چیزی که لیورپول رو در کورس قهرمانی نگه داشته خط دفاع مستحکمش (بخصوص ون دایک و آلیسون) هست، وگرنه خط هافبکش که اصلا در حد لیورپول نیست، خط حمله ش هم افت وحشتناکی پیدا کرده.
۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۷:۱۷
پاسخ
4
22
ali
ایشالا سال بعد
۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۴:۰۵
پاسخ
15
18
فیفا
اگر امسال نتونن قهرمان بشن.....تا ده ساله دیگه هم نخواهند توانست که جام رو بالای سر ببرند....البته خیلی خوشحال میشم که به رکورد یونایتد نمیتونن نزدیک بشن....
۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۳:۵۲
12
22