نگرانی پرسپولیس از تکرار تاریخ؛ روزی که تیمی لیگ یکی قهرمان جام حذفی شد!

نگرانی پرسپولیس از تکرار تاریخ؛ روزی که تیمی لیگ یکی قهرمان جام حذفی شد!

31623
18:41
10 خرداد 1398
داماش چهارمین تیمی است که از لیگ‌های پایین‌تر به فینال جام حذفی می‌رسد. پرسپولیس قبلا در فینال جام حذفی یک مرتبه سابقه بازی کردن با تیمی از رده‌های پایین‌تر را داشت که آن بازی را هم برد. البته سابقه داشته که تیمی از لیگ‌های پایین‌تر، قهرمان جام حذفی شود و همه را غافلگیر کند.

به گزارش وبسایت نود، پیش از صعود داماش به فینال جام حذفی، تا به حال در فوتبال ایران سابقه نداشته که تیمی از لیگ دو به فینال این تورنمنت برسد. البته از بین تیم‌هایی که از یک لیگ پایین‌تر به فینال جام حذفی رسیدند، سابقه داشته که جام را هم بالای سر ببرند و قهرمان شوند. بهمن کرج تنها تیم تاریخ فوتبال ایران است که شگفتی‌سازی‌اش در فینال متوقف نشد و توانست در فصلی که در یک لیگ پایین‌تر حضور داشت، قهرمان جام حذفی شود. 16 سال بعد از شگفتی‌سازی بهمن، نوبت به گسترش‌فولاد رسید. در حالی که این تیم در لیگ برتر حضور نداشت، فینالیست جام حذفی شد، ولی پرسپولیس در تنها فینالی که با تیمی لیگ یکی بازی می‌کرد، سربلند بیرون آمد و اجازه نداد شگفتی‌سازی تبریزی‌ها بیشتر از این ادامه پیدا کند. فینال فصل گذشته جام حذفی هم خالی از سورپرایز نبود. رقیب استقلال در بازی پایانی، خونه‌به‌خونه‌ای بود که در لیگ یک حضور داشت. استقلال هم موفق شد حریف لیگ یکی‌اش را شکست دهد و جام را بالای سر ببرد.

بهمن کرج

بهمن کرج یک لیگ پایین‌تر از سطح اول فوتبال حضور داشت و با شرایط مالی مناسب، مهیای حضور در لیگ آزادگان می‌شد. هدایت این تیم به عهده فیروز کریمی بود و این تیم متمول ستاره‌هایی چون احمد سجادی، آقاجانیان، محمدرضا مهدوی، خاکپور، حسینی‌نسب، رضایی‌منش، امیرهوشنگ شریفی، حمید استیلی، مهدی تارتار، اکبر آبسالان و علی اصغر مدیرروستا را نیز در ترکیب داشت. بهمن شگفتی‌ساز جام حذفی سال 73 شده بود و به عنوان تیمی لیگ یکی، به فینال این رقابت‌ها رسیده بود. در فینال هم با وجود شکست در بازی رفت، در بازی برگشت دو گل به تراکتورسازی زد تا قهرمان این رقابت‌ها شود. در پایان همان فصل به لیگ آزادگان هم صعود کرد.

گسترش‌فولاد

زمانی که گسترش‌فولاد هنوز لیگ برتری نشده بود و در لیگ یک دست و پا می‌زد، از طریق جام حذفی نامش را سر زبان‌ها انداخته بود. شاگردان فرهاد کاظمی موفق شده بودند با شکست دادن تراکتورسازی، داماش، مس رفسنجان و ذوب‌آهن در حالی که تیمی لیگ یکی بودند، به فینال جام حذفی برسند. در فینال هم پرسپولیس علی دایی انتظار آن‌ها را می‌کشید. پرسپولیس در بازی رفت در تبریز با گل شیث رضایی برنده شد و بیش از نیمی از راه را پیمود. در بازی برگشت هم در جواب گل رسول خطیبی، قرمزها سه گل به این تیم لیگ یکی زدند تا قهرمانی بی‌دردسری داشته باشند.

https://panel.90tv.ir/filemanager/photos/8/11.jpg

خونه‌به‌خونه

آخرین شگفتی‌ساز جام حذفی، خونه‌به‌خونه بود. تیمی که فصل قبل برای لیگ برتری شدن یک قدم کم آورد و همین فاصله را با کسب جام حذفی هم داشت. بابلی‌ها فصل گذشته با شکست راه‌آهن، سیاه‌جامگان، گسترش‌فولاد و استقلال‌خوزستان به خرمشهر رسیدند. استقلال هم در سمت مقابل بود و آخرین امید این تیم برای راضی نگه‌داشتن هوادارها، بالای سر بردن جام حذفی بود. اتفاقی که رخ داد و در دیدار پایانی به شگفتی‌سازی خونه‌به‌خونه پایان دادند. استقلال با تک گل مامه تیام حریف مازندرانی‌اش را شکست داد و آخرین جام حذفی را به ویترین افتخاراتش اضافه کرد.

و حالا داماش

داماش تازه‌ترین شگفتی‌ساز جام حذفی است. تیمی که سایپایی را در مرحله قبل حذف کرد که با شکست دادن استقلال امید زیادی داشت به فینال جام حذفی برسد. ولی اسیر ناشناخته بودن بازیکنان و تاکتیک حریف لیگ دویی‌اش شد و با شکست دو بر یک از رشت به تهران برگشت. داماشی‌ها پیش از این ماشین‌سازی، مقاومت و چوکا را هم شکست داده بودند و امیدوارند مقابل پرسپولیس نیز از این شناخت کم حریف نسبت به تیم‌شان استفاده کنند و از لیگ دو، به آسیا برسند.

14001

نظرات کاربران
امین
پرسپولیس شایسته قهرمانیه چون بلد چطور بجنگه
۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۶:۴۵
پاسخ
25
182
قرمزته
اتفاقا با این تیما بازی کردن مشکل تره چون ناشناخته ان
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۶:۱۳
پاسخ
13
167
پرسپولیس
انشالله قهرمانیم
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۱:۴۳
پاسخ
22
155
معین
بالای بالا، انگار رو ابرها،تیم پرسپولیس، بهترین تیم دنیا
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۱:۳۰
پاسخ
20
147
پرسپولیس ایران
و حالا برانکو رو داریم.و حالا حالا ها قهرمانیم.چون پرسپولیس ایرانیم
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۲:۲۲
پاسخ
32
288
امید از تفت
حالا حالاها نه. شعار ما نیست. پرسپولیس ایرانیم، همیشه قهرمانیم.
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۴:۴۵
20
139
کوپا امجدیه ۵۰ سال پیش
پرسپولیس کبیر تا الان تمام معادلات را بر هم زده از این به بعد هم اینکارو خواهد کرد. هیچ تیم مدعی نتونسته پرسپولیس را شکست بدهد چطور ممکنه یه تیم لیگ دویی بتونه؟ البته فراموش نکنیم این تیم تنها امید مثلث ژاپنی هست.
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۲:۱۲
پاسخ
33
257
محمد گلشهری
باید بازیهاشونو ببینن . نباید دست کم بگیریم
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۸:۴۸
پاسخ
11
236
کیروش کبیر
یادش بخیر رضا رضایی منش فوق العاده بود. فکر نکنم بازیکنی تو ایران تکنیک اونو داشته باشه. حیف که به حقش تو فوتبال نرسید
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۳:۳۸
پاسخ
109
23
جی اچ
هروقت بازی رودست کم گرفتیم وساده نگاه کردیم به مشکل خوردیم،خداکنه بچه هابازی رودست کم نگیرن
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۹:۳۰
پاسخ
9
200
ابو عباس
یکشنبه به همه ثابت میشه اهواز قرمزه یا آبی با تشکر
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۲:۵۹
پاسخ
16
170
پرسپولیس سلطان عشقه
داماش رو اصلا نباید دست کم گرفت چون واقعا میتونه اتفاق تلخی و رقم بزنه خدا نکرده. شیشتقلالیا که از شدت سوزش و حسادت منطق و از دست دادن یادشون نرفته تولی پرس و گل ابریشم و غیره....
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۴:۱۲
پاسخ
11
177
آرش۷۷
بخاطر پدیده مشهد و یحیی گل محمدی که دوبار با نتایج شون مارو خوشحال کردن ،داماش رو دست کم نگیریم و با قهرمانی ،تیم دوسداشتنی یحیی رو آسیایی کنیم
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۲:۵۳
پاسخ
13
200
صابخونه
میزنیم.میبریم.و به همه ثابت میکنیم مهندسی شده جام میگیریم.البته با دکترینی که پروفسور پیاده کرده
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۲:۱۲
پاسخ
13
157
حمید
یبار استقلال تو نیمه نهایی به مس رفسنجان دسته دویی باخت فکر کنم ۷سال پیش بود
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۷:۵۸
پاسخ
12
147
میلاد
قشقایی رو همین چند سال پیش یادت رفته که تو اولین بازی پرسپولیسو حذف کرد!!!!!
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۵:۵۳
79
27
عشقم پرسپولیس
کافیه آقا برانکو ده دقیقه بازیاشونو ببینه بعد مهندسی میکنه ....نه از اون مهندسی که برادران مثلث معروف عنوان میکنن
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۶:۱۵
پاسخ
19
165