هزینه ۳.۵میلیاردی سرود تیم‌ ملی در جام جهانی!

هزینه ۳.۵میلیاردی سرود تیم‌ ملی در جام جهانی!

6339
15:28
22 اسفند 1397
هزینه ساخت، تنظیم، حقوق ارکستر سمفونیک ملی و خواننده آن کار به همراه اعزام آنها به روسیه و اجرای زنده در سه شهر و هزینه‌های جانبی دیگر ساخت این سرود چیزی حدود ۳.۵ میلیارد تومان بودجه به خود اختصاص داد. کار فرهنگی واقعاً کار سنگینی است. این یک سرود ملی و ماندگار بود. فدراسیون ریالی از جیبش هزینه نکرد. برای جام ملت‌های آسیا هم به خواننده محترمی که آن را اجرا کرد مبلغ ۱۵۰‌میلیون تومان پرداخت کرد تا این کار ساخته و پخش شود.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «باور می‌کنید مدیران فدراسیون فوتبال برای برنامه‌های فرهنگی سال آینده، ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بودجه تعیین کرده‌اند؟ آن هم در شرایطی که کل بودجه سالانه ۹۷ میلیارد تومان در مجمع به تصویب رسید و ۵ میلیارد هم کسری داشتند! قضیه وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید بودجه کمیته داوران که وظیفه ساماندهی، آموزش داوری، پرداخت حقوق و برگزاری نشست‌ها و همایش‌های مختلف و بررسی عملکرد داوران و… را بر عهده دارد، تنها ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است یا بودجه تصویبی برای فوتبال ساحلی کشور ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده و بودجه فوتبال بانوان ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده است. کمیته جوانان که پرورش نسل‌های آینده فوتبال ایران را بر عهده دارد تنها ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بودجه دارد و کمیته پزشکی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان! این اعداد و ارقام و تبعیض‌ها ما را مجاب کرد که یک بررسی ساده روی عملکرد کمیته پرخرج فرهنگی فدراسیون فوتبال داشته باشیم.

در این که مدیران فدراسیون در سال‌های اخیر و به‌ویژه از زمانی که مهدی تاج ریاست فوتبال ایران را بر عهده گرفته دغدغه‌های زیادی برای فرهنگ‌سازی داشته‌اند، هیچ شکی نیست. بر خلاف بسیاری از ارگان‌ها و فدراسیون‌های دیگر از بودجه فرهنگی برای سایر بخش‌ها هزینه صورت نگرفته منتهی چند بحث مهم وجود دارد. ابتدا عدم شفاف‌سازی درباره ریز هزینه‌های انجام شده در پروژه‌های فرهنگی و بعد ترتیب اولویت‌بندی‌های مدیران فدراسیون برای تخصیص بودجه بین کمیته‌های مختلف! در شرایط کنونی بعد از تیم‌های ملی، کمیته فرهنگی از سایر کمیته‌ها بودجه بیشتری دارد و شواهد و قرائن هم نشان می‌دهد که اوضاع فرهنگی فوتبال ایران آن طور که باید تعریفی ندارد و ناهنجاری‌های زیاد نگرانی‌ها را به اوج رسانده است.

یکی از بزرگ‌ترین ایرادها این است که بسیاری از کارهای فرهنگی انجام‌شده در فوتبال به هیچ عنوان دیده نمی‌شود! اگر صورت‌های مالی و برنامه بودجه فدراسیون در سال ۹۶-۹۷ را مرور کنید، به عنوان‌هایی از انجام برنامه‌های فرهنگی برخورد می‌کنید که شما را با علامت سوال‌های مختلفی روبه‌رو می‌کند! ۱۵۰ میلیون ریال برای برگزاری نشست‌های توجیهی آموزشی با مسئولان هیأت فوتبال، ۲۵۰ میلیون ریال برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی، فرهنگی تیم‌های ملی قبل از اعزام، ۲۵۰ میلیون ریال برای برگزاری کلاس‌های آموزشی عمومی و اختصاصی ویژه تیم‌های ملی، ۱۰۰ میلیون ریال فوق برنامه‌های ویژه اعضای تیم‌های ملی در بازدید از اماکن فرهنگی، هنری، تفریحی و تاریخی! ۱۰۰ میلیون ریال برای برگزاری مسابقات کتابخوانی ویژه اعضای تیم‌های ملی، ۱۰۰ میلیون ریال برای تهیه و تدوین کتاب‌نامه قهرمانان و آداب معاشرت، ۵۰۰ میلیون ریال برای تهیه و تنظیم و آماده‌سازی بسته ویژه تیم‌های اعزامی به مسابقات، ۲۰۰ میلیون ریال برای سازماندهی تماشاچیان در مسابقات ملی، ۲۰۰ میلیون ریال برای بدرقه و استقبال از تیم‌های ملی، ۱۰۰ میلیون ریال برای برگزاری همایش‌ها و نشست‌های تخصصی، ۲۰۰ میلیون ریال برای دیدار با پیشکسوتان و بازدید از اماکن بهزیستی و نگهداری ایتام و بیماران خاص و ۲۰۰ میلیون ریال برای کمک به ترویج فعالیت‌های همگانی و توسعه ورزش فوتبال در سطح عموم!

جدا از این مسأله که اکثر این برنامه‌ها هیچ وقت اجرایی نشده یا اگر هم شده اطلاع‌رسانی درستی درباره‌اش نداشته‌اند، این خرده‌برنامه‌های فرهنگی هیچ‌وقت کمکی به کاهش ناهنجاری‌های فوتبال ایران نکرده است. ضمن این که بسیاری از برنامه‌های فرهنگی که در طول سال شاهد اجرای آن هستیم در پیش‌بینی بودجه سال قبل جایگاهی نداشت؛ مثل اعزام لیدرها به جام جهانی روسیه و جام ملت‌های آسیا امارات‌، اجرای برنامه‌های فرهنگی ویژه قبل از جام جهانی در تهران و شهرهای کشور میزبان، هزینه ساخت آهنگ و برگزاری مراسم‌های فرهنگی مربوط به بدرقه تیم ملی در جام جهانی و جام ملت‌های آسیا و چندین و چند کار فرهنگی دیگر مثل بافت فرش‌های دستبافت! البته که درباره این برنامه‌ها شفاف‌سازی مالی هم صورت نگرفته است؛ کاری که باید انجام شود و در امور فرهنگی باشد.

زمان‌آبادی: بیشتر از این ۹.۵ میلیارد هزینه می‌کنیم

غلامحسین زمان‌آبادی، مسئول فرهنگی فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با روزنامه «شهروند» به ابهامات به وجود آمده درباره هزینه‌های سرسام‌آور فرهنگی و اختلاف فاحش آن با سایر کمیته‌ها توضیحات قابل تأملی ارائه داد که در زیر می‌خوانید:

خیلی‌ها انتقاد می‌کنند که چرا بودجه سرسام‌آور ۹.۵ میلیارد تومانی برای کمیته فرهنگی تصویب شده است؟

طبق قانون هر سیستمی باید ۳ درصد بودجه اصلی سالانه خود را صرف کارهای فرهنگی کند اما فوتبال به خاطر وسعت و اهمیتی که دارد این پتانسیل را دارد که قدرت مانور بیشتری در زمینه فرهنگی داشته باشد. به همین ترتیب هزینه کارهای فرهنگی هم زیاد است. البته برای بسیاری از آنها اسپانسر جذب می‌شود و فدراسیون ریالی از خودش هزینه نمی‌کند!

با چنین هزینه‌هایی می‌توان چند زمین خوب برای تیم‌های ملی ساخت یا دستمزد داوران را افزایش داد و بودجه کمیته‌های مهم فدراسیون از جمله داوری و جوانان را افزایش داد تا بیشتر و بهتر کار کنند.

مساله فرهنگی از نظر من و بسیاری دیگر مهم‌ترین است؛ برای نزدیک ‎کردن جامعه و جوان‌ها به فوتبال و داغ ماندن هیجانات فوتبالی باید به صورت شبانه‌روز کار کرد. اگر کار فرهنگی انجام نشود و مردم نباشند آیا داور و فوتبالی باقی می‌ماند؟ بسیاری از مشکلاتی هم که امروز با آن روبه‌رو هستیم به خاطر همین بی‌توجهی به مسائل فرهنگی است.

اما می‌توان این انتقاد را مطرح کرد که کار فرهنگی با ولخرجی فرهنگی تفاوتی آشکار دارد. ما وقتی بودجه فدراسیون را بررسی کردیم به برنامه‌هایی چون کتابخوانی برای ملی‌پوشان، کارگاه‌های آموزشی قبل از اعزام‌های ملی، تدوین کتاب قهرمانان و آداب معاشرت و … برخوردیم که در طول سال هیچ اثری از آنها در فوتبال نمی‌بینیم.

به هر حال، کار فرهنگی وصل است به بی‌نهایت و برنامه‌های مختلفی در آن باید ایجاد کرد و تلاش برای فرهنگ کتابخوانی و داشتن یک کتاب جامع فرهنگی نیاز است. قبول دارم که شاید دیده نشود و باید برای دیده شدن تمام کارهای فرهنگی تلاش بیشتری کنیم. منتهی نیاز است. همان طور که برای جام جهانی هزینه می‌کنیم و سرود می‌سازیم چنین مسائلی هم نیاز است. همه اینها در کنار هم هر کدام در یک بازه زمانی تأثیر خود را در برنامه‌های فرهنگی می‌گذارد. البته برای سرود جام‌جهانی ما ریالی هزینه نکردیم.

پس هزینه ساخت آن را چه کسی داد؟

اسپانسر گرفتیم و یک‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون تومان آن را هاکوپیان داد و بخشی هم توسط بنیاد رودکی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و … تأمین شد. به هر حال هزینه ساخت، تنظیم، حقوق ارکستر سمفونیک ملی و خواننده آن کار به همراه اعزام آنها به روسیه و اجرای زنده در سه شهر و هزینه‌های جانبی دیگر ساخت این سرود چیزی حدود ۳.۵ میلیارد تومان بودجه به خود اختصاص داد. کار فرهنگی واقعاً کار سنگینی است.

۳.۵ میلیارد تومان برای ساخت یک سرود؟

این یک سرود ملی و ماندگار بود. فدراسیون ریالی از جیبش هزینه نکرد. برای جام ملت‌های آسیا هم به خواننده محترمی که آن را اجرا کرد مبلغ ۱۵۰‌میلیون تومان پرداخت کرد تا این کار ساخته و پخش شود. کار فرهنگی وصل است به بی‌نهایت و هزینه‌های مهم آن انتها ندارد. خدا را هم شاهد می‌گیرم که با وجود مشکلات اقتصادی زیادی که فدراسیون دارد، هر وقت درخواست بودجه برای اجرای یک برنامه به آقای تاج دادیم آن را امضا کردند. در واقع باید بگویم هزینه‌هایی که در طول سال برای کارهای فرهنگی می‌شود خیلی بیشتر از همین رقمی است که در بودجه برآورد شده است. شما فکر می‌کنید همین فرش‌های دستبافت ویژه تورنمنت‌های مهم که بافته می‌شود و به فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا و تیم‌های دیگر اهدا می‌کنیم، هزینه سنگینی ندارد؟

شما به عنوان مسئول کمیته فرهنگی از نتایج کاری که می‌کنید، راضی هستید؟

کار فرهنگی در سلول به سلول این فوتبال توسط بخش‌های مختلف باید انجام شود. باشگاه‌ها و دستگاه‌های دیگر هم باید کار کنند. درباره نتیجه کار خودمان، اما من نباید نظر بدهم و مردم باید قضاوت کنند. با تمام کارهایی که انجام شده ما هنوز کلی برنامه فرهنگی اجرانشده داریم که بعضی مواقع فکر می‌کنم باید افراد دیگری بیایند و آن را اجرا کنند. در کل اما در سایر دستگاه‌ها و حوزه‌ها هم هزینه‌های زیادی برای کار فرهنگی می‌شود و بعضی مواقع کار به نتیجه دلخواه می‌رسد و بعضی مواقع خیر. برخی مشکلات فرهنگی رایج در جامعه دیگر دست ما نیست و سعی کرده‌ایم با این تلاش‌ها از فوتبال کشور حمایت کنیم.

2051

نظرات کاربران
ما که خونمون آبیه شما چه طور؟
کسی سرود تیم ملی در جام ملتها رو شنیده !؟ والله من که نشنیدم ! 150 میلیون برا چی اخه ؟ بازم سرود جام جهانی با صدای استاد عقیلی کار قطعا ماندگاری بوده و خواهد بود . ولی رو راست باشم ضمن احترام به جناب عقیلی واقعا هیچ موسیقی ارزش این همه پول رو نداره ! و اینکه گفتن ارزش معنویه موسیقی براشون مهمه به نظر من فقط شعاره
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۱:۲۷
پاسخ
4
53
Asad
آخه چی بود این سرود ! خداییش این سرود بود ؟ چه هیجانی چه تهییج افکاری تو شعر و آهنگش بود؟ آیا این صدای لطیف اصلا به درد سرود میخورد ؟ پولش البته نوش جون هنرمندا.
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۷:۵۸
پاسخ
1
34
عمو شروین
کتابخوانی برای تیم ملی میذارن بعد عزیزمون نمیدونه پایتخت فلان کشور کجاست یا تو بازی با مشت میزنه تو صورت حریف. این یعنی اوج فرهنگ!! حالا این یه طرف، الان شما برین خود خدابیامرز بتهوون و باخ و شوپن رو از گور بکشین بیرون باز هم 3.5 میلیارد تومن دست مزد نمیگیرن!!! به هر حال این کارها از داشتن زمین استاندارد و بالابردن حقوق داورها (که با خیال راحت و بدون دغدغه داوری کنن تا فحش نخورن تو بازیها و پدر تیمها رو تو مسابقه درنیارن) مهمتره!! می دونین که فرانسه به خاطر برنامه های تخصصی تو موزه لوور و کاخ ورسای قهرمان جهان شد و بی توجهی آلمانها به گوته و باخ باعث شد تو جام جهانی از گروهشون بالا نیان. تازه کره جنوبی هم به خاطر تور جومونگ گردی!!! قبل جام جهانی تونست آلمان رو ببره. خو بزرگوار چرا اردوی تیم ملی رو تو کتابخونه ملیبرگزار نمیکنین که مجبور نشین الان برای کیروش جانشین پیدا کنین؟؟!!
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۱:۳۸
پاسخ
1
29
محمد
اینجور هزینه کردن واسه امور فرهنگی اوووج بی فرهنگیه!!!!
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۶:۵۷
پاسخ
1
29
سرور آبی❤
با این پول ی کمپ درست و حسابی میشه واس تیم های پایه درست کرد ک در قبالش چند برابر این و در میارن هیچ آینده فوتبالمون بیمه ست. این ۲۰ میلیون و ۲۵ و ۱۰ میلیون واس کتاب خوانی تفریح و موزه اصلا کجا اجرا میشه ما تاحالا ن دیدیم ن شندیم یا ۵ تا مسئول میرن فرودگاه استقبال ۲۰ میلیون خرج داره ؟؟؟؟؟
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۷:۱۹
پاسخ
1
20
پرسپولیس محبوب دلها
خیلی از خواننده ها رایگان اهنگ دادن برای تیم ملی چرا از اونا استفاده نشد؟
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۳:۳۰
پاسخ
0
96
6در4 دسته 3 ای
چه خبرتونه؟ چه خبرتونه؟
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۷:۲۹
پاسخ
0
115
پسرک ابی
ماشالله چه بخور بخوری راه انداختن دوستان کنارهمدیگه سه میلیارد ونیم فقط هزینه سرود تیم ملی!!! کتابخوانی برای ملی‌پوشان، کارگاه‌های آموزشی قبل از اعزام‌های ملی، تدوین کتاب قهرمانان و آداب معاشرت ماشالله چقدرهم تاثیرداشته خخ!! تاثیرش رو توی جام ملت ها دیدیم توپ رو ول کردن رفتن سمت داورخخخخخ
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۷:۰۴
پاسخ
0
124
امیر رحیمی
سرودش هم اصلا خوب نبود. همه سرود علیرضا عصار رو گوش میدادند بجای سالار عقیلی. وقتی توی انتخاب خواننده هم شایسته سالاری انجام نشده بود، دیگه از شایسته سالاری توی بقیه ی هزینه های پشت پرده چه انتظاری داریم
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۹:۰۲
0
17
عشقممم نیمار
تو این‌ شرایط سخت .. اخه ارزش داشت بخاطر یه سرود ..اینطور هزینه شه؟؟ :-P
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۶:۵۰
پاسخ
15
79
آرش
این وضع فوتبالمون هست که دیده میشه ، وای به جاهای دیگه که اصلا دیده نمیشه ، حیف و میل در حد لالیگا
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۵:۲۵
پاسخ
0
102
جوان آریایی
با این پول میشد 35 نفر از بیماری سرطان نجات داد
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۷:۰۷
پاسخ
0
136