واکنش فدراسیون افغانستان به گزارش گاردین: افغانستان نیویورک نیست

واکنش فدراسیون افغانستان به گزارش گاردین: افغانستان نیویورک نیست

2363
17:29
10 آذر 1397

به گزارش سایت نود، صحبت های مهم آقازاده در واکنش به گزارش روزنامه گاردین به شرح زیر است :
تقویت و تشکیل تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان یکی از دستاوردهای موفق فدراسیون فوتبال افغانستان در قسمت رشد بانوان در سطح کشور است. موضوع به سفر و کمپ تمرینی سال گذشته تیم ملی فوتبال بانوان به اردن برمی گردد، اما بازار این اتهامات از 4 روز پیش داغ شده است.
تیم ملی فوتبال افغانستان در ان سفر به دلیل این که حجاب اسلامی رعایت نشده بود مورد هجوم بسیاری از مردم افغانستان قرار گرفت.ما از یک کشور اسلامی نمایندگی میکنیم و ما مکلف هستیم که تمامی قوانین اسلامی را رعایت کنیم. بر وصف این که بخاطر بی حجابی تیم در سفر اردن کارمندان فدراسیون فوتبال از جناح های مختلف تهدید می‌شدند، این موضوع را حل کردیم.
ما نمیخواستیم قشر محروم افغانستان دوباره محکوم شوند و به همین خاطر تصمیم گرفتیم که فوتبال بانوان افغانستان را طبق معیاری اسلامی مدیریت کنیم.پس از اتفاقات اردن، کمیته فوتبال بانوان کشور پس از رایزنی ها و جلسات متعدد با مقامات فوتبال افغانستان با ایجاد یک قانون واحد به این نتیجه رسیدند که از این پس حجاب و پوشش اسلامی در تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان رعایت شود.
این قانون با ماده های مختلف طبق یک قرار داد رسمی به تمامی بازیکنان و کادر فنی تیم ارسال شد، اما شماری از بازیکنان تیم با رد این موضوع، دوست نداشتند تیم ملی حجاب اسلامی داشته باشد.
بعد از این اتفاق  کادر جدید رهبری تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان بخاطر توجه به فوتبال داخلی افغانستان و بانوانی که حاضر بودن با پوشش اسلامی در تیم ملی بازی کنند، لیست بازیکنان تیم ملی را برای سفر به رقابت های مرکز آسیا اعلام کردند.
این اتهامات از سوی کارمندان اسبق فدراسیون و چند بازیکن تیم زمانی آغاز شد که در لیست اخیر تیم ملی برای حضور در رقابت های مرکز آسبیا قرار نگرفتند.باید از آنها پرسیده شود که چرا پس از سفر اردن که یک سال از آن گذشته، این اتهامات وارد نشده بود ؟ چرا در طی دو سال گذشته این شکایات و این حرف و حدیث به فیفا نرسید ؟
دقیقا زمانی که این بازیکنان به تیم ملی دعوت نمیشوند و پس از این که خانم خالده پوپل توسط فدراسیون فوتبال از کارش برکنار شد، این اتهامات بی اساس و بی بنیاد به فدراسیون فوتبال وارد شده است.
آنها وقتی از امتیاز حضور در تیم ملی دور ماندند، این اتهامات را وارد کردند.خالده پوپلزی در سال 2012 افغانستان را ترک کرده است، در صورتی که ایشان ادعا کردند در سال 2016 کشور را ترک کرده اند.
خانم پوپل نماینده رابط رسمی فدراسیون و کمپنی هوملز دانمارک است، پس از این اتهامات کمپنی هولمز با ما قطع رابطه کرده است، این نشان میدهد کاسه ای زیر نیم کاسه است. کمپنی هوملز با ما قرار داد رسمی و تجارتی دارد، و این کمپنی موظف است طبق برنامه با ما همکاری کند و این قرار داد نباید به خاطر این اتهامات به هم بخورد. 
ما دو سال پیش خانم پوپلزی را به عنوان سرپرست تیم ملی بانوان استخدام کردیم، اما زمانی که ایشان برکنار می‌شوند ما بد می‌شویم !
ایشان وقتی از سمت سرپرستی تیم ملی بانوان برکنار شدند، شروع به ایجاد چنین جوی در صفحات اجتماعی و رسانه ها کرده اند.
ما به روند حمایت از تیم ملی فوتبال بانوان کشور ادامه خواهیم داد.این بار اول نیست، روزنامه گاردین چندین بار این اتهامات را وارد کرده است. این روزنامه در دولت قبلی هم موضوع حجاب اجباری را دامن زده است و این موضوع را به عنوان محرومیت زنان دامن زده است.برای ما خیلی راحت است که فوتبال بانوان را منحل کنیم، چون افغانستان کشوری‌ست زن ستیز، ولی بخاطر این که دختران تحقیر میشوند، ما میخواهیم برای ظرفیت سازی زنان، فوتبال بانوان را حمایت کنیم.
ما میخواهیم که بانوان با حجاب اسلامی در میدان فوتبال حاضر شوند.
اگر کسانی فکر می‌کنند، که با پوشش حجاب اسلامی نمی‌توانند در تیم حضور پیدا کنند یا این کار باعث می‌شود تیم نتیجه نگیرد بهتر است در تیم نباشند.به طور مثال میتوانم به کشور های همسایه ما اشاره کنم که با رعایت حجاب اسلامی نتایج بسیار خوبی هم گرفته اند.ما میخواهیم طبق شرایط و قوانین افغانستان حرکت فعالیت کنیم.افغانستان نیویورک نیست، افغانستان هامبورگ نیست.
ما اجازه نمیدهیم که دختران هر کاری که دل شان بخواهند در تیم انجام بدهند.این اتهامات بخاطر از بین بردن بی حجابی به تیم ملی وارد شده است.این اتهامات نه تنها ما را ضعیف نمیکند، بلکه ما را برای رسیدن به هدف مان راسخ تر خواهد کرد.
فدراسیون فوتبال این اتهامات را شدیدا رد می‌کند. هر کسی که در این قسمت ثبوتی دارد در اختیار ما و فیفا قرار بدهد که ما بتوانیم این موضوع را پیگیری کنیم.
یک تعداد از خبر رسانی ها غربی با اخبار جعلی، میخواهند اسلامیت افغانستان را زیر سوال قرار دهند. آنها میخواهند که بانوان ما حجاب اسلامی نداشته باشند.آنها باید این موضوعات را با فدراسیون فوتبال مطرح میکردند، نه این که این اتهامات و منافع ملی یک کشور اسلامی را در اختیار رسانه های غربی که هدف شان تخریب کشورهای اسلامی است، قرار دهند.
برای ما پیگیری این موضوع خیلی مهم است، چون منافع ملی افغانستان مطرح است، اما این اتهامات بخاطر منافع شخصی چند نفر وارد شده است.ای اف سی و فیفا به صورت خیلی جدی در حال پیگیری رسمی و دقیق این موضوع است. فدارسیون فوتبال اعاده حیثیت خواهد کرد، حتی اگر فیفا دنبال نکند، ما این موضوع را دنبال میکنیم. من فکر می‌کنم دست های بزرگتری پشت این قضیه است. اشخاصی مسئله جوی در خارج از افغانستان هستند که به دنبال این هستند که فوتبال و فوتبال بانوان افغانستان را خراب کنند.
روزنامه گاردین کشورهای مختلف اسلامی را بخاطر حجاب مورد حمله قرار داده است. منافع ملی افغانستان به خطر افتاده است.  این ادعا موضوع را ناموسی کرده است که میتواند پس از سفر بازیکنان تیم ملی از ازبکستان به کابل جان آنان را بخطر بی اندازد.
اگر این موضوع به صورت حقیقی کالبد شکافی نشود، بانوان از مسیر پیشرفت و ترقی منحرف میشوند و دوباره کشور و بانوان ما به انزوا قرار خواهند گرفت. در کشور ما یک قشر بزرگ طالبان است، قشر بعدی عالمان دین است، ما باید نظر به جامعه حرکت کنیم.اگر عکس العمل های ما هوشیارانه نباشد، کل افغانستان به بحران می‌رود. کمپنی هولمز بخاطر یک ادعای بی اساس و بی بنیاد، قرار خویش را با ما قطع کرده که خلاف اصول است.
فدارسیون فوتبال از حق فوتبال، بانوان و مردم خویش دفاع خواهد کرد. اسامی خارجی هایی که پشت پرده دست دارند را افشا میکنیم. ما هیچ وقت اجازه نمیدهیم که یک اجنبی تمدن اسلامی ما را زیر سوال ببرد. فدراسیون فوتبال افغانستان، فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی افغانستان است، فدراسیون ایالات متحده آمریکا نیست. ما نمیتوانیم بگوییم که بازیکنانی که از خارج میشوند بی حجاب در میدان ظاهر شوند، اما بازیکنان داخلی حجاب را رعایت کنند. دوشنبه تیم ملی بانوان از ازبکستان بر میگردد، همه رسانه ها میتوانند به صورت علنی با انان در این خصوص مصاحبه کنند. کسی که عرق ملی ندارد و از افغانستان دل کنده، میتواند خیلی راحت با صحبت عادی کشورش را زیر سوال ببرد. غربی میخواهد اسلام را بد جلوه بدهد.اسلام هیچ وقت نگفته دختر ورزش نکند. شما شاهد این خواهید بود که در نشست های خبری بعدی موضوعات جدی بیشتر برای تان ارائه خواهیم کرد. 
 

نظرات کاربران
مشهد
به واقع که اینجا افغانستان و خاورمیانه است نه جهان اول...
۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۰:۱۹
پاسخ
10
16
مصطفی
دمتون گرم که مثل بعضی کشورای عربی زیر بار زور نمی روید و اعتقادت رو معامله نمیکنید خدا هم هواتون رو داره موفق باشید
۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰:۳۱
پاسخ
19
14