ویژه/خبر استعفای کی روش از تیم ملی حقیقت دارد/ رونمایی از دلایل استعفای سرمربی تیم ملی فوتبال ایران

ویژه/خبر استعفای کی روش از تیم ملی حقیقت دارد/ رونمایی از دلایل استعفای سرمربی تیم ملی فوتبال ایران

92906
03:18
26 آبان 1394
حسنی‌خو نماینده وزارت ورزش پس از جلسه آخر در فدراسیون جمله‌ای مهم را به زبان آورد: «هر کس با کی‌روش مشکل دارد، از فدراسیون فوتبال برود!» این جمله کی‌روش را امیدوار کرد اما تنها پس از چند ماه حملات و اتهامات به سرمربی شدت هم گرفت.

وب سایت رسمی برنامه نود- همین دیروز بود که شایعه استعفای کی روش را روی اسلایدر سایت نود گذاشتیم.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود، استعفای کی روش را در این شرایط شایعه دانستیم، چرا که فکر نمی کردیم وی بخواهد استعفا بدهد اما مثل اینکه ماجرا کاملا حقیقت داشته است و در آخرین ثانیه های برنامه نود دیشب پرده جدیدی از ماجراهای سرمربی تیم ملی و فدراسیون فوتبال مشخص شد.

افشین پیروانی با تکذیب تیتر یک روزنامه ایران ورزشی، مبنی بر اینکه بازی با گوام آخرین بازی تیم ملی با سرمربیگری کی روش است منجر به واکنش سردبیر این روزنامه شد.

سعید زاهدیان سردبیر این روزنامه روی خط برنامه آمد و البته اعلام کرد که مدیر رسانه ای تیم ملی، از طریق تلگرام به وی خبر داده که کی روش پس از بازی گوام استعفا می دهد و اسکرین شاتهای گفت و گویش با مدیر رسانه ای تیم ملی را دارد. او روی خط برنامه آمد و اعلام کرد که موثق ترین منبع خبری تیم ملی مدیر رسانه ای تیم ملی است و خود مدیر رسانه ای با وی تماس گرفته و از وی خواسته تا این خبر را در روزنامه به عنوان تیتر یک کار کند. به نظر می رسد سرمربی تیم ملی از مدیر رسانه ای خواسته تا این خبر مهم، در یک روزنامه ورزشی کار شود.

خبری که حوالی ساعت 11 صبح دیروز در تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی می چرخید و روی سایتهای مختلف قرار گرفت اما جزئیاتی که ایران ورزشی از ماجرای استعفای کی روش دارد و در ادامه می خوانید، مفصل تر ازخبرهایی است که دیروز منتشر شده است.

 

اما گزارش ایران ورزشی را بخوانید که نکات جالبی هم در آن است:

تیتر یک- در شبکه‌های اجتماعی ولوله‌ای به پا شد؛ دیروز همه می‌پرسیدند: «شایعه استعفای کی‌روش پس از بازی با گوام چقدر صحت دارد؟!» سیل سوالات، کامنت‌ها و استتوس‌ها جریانی به راه انداخت که دیگر نمی‌شد از کنار ماجرا سهل‌انگارانه بگذریم. این مسائل ما را ترغیب کرد تا به اردوی تیم ملی در گوام سرک بکشیم و ببینیم که آیا شایعه استعفا به گوام هم رسیده و تا چه حد صحت دارد. وقتی با اردوی تیم ملی ارتباط گرفتیم، موضوع جدی‌تر شد و متوجه همهمه و حرف‌های درگوشی ملی‌پوشان شدیم که به جای تمرکز روی بازی، از همدیگر درباره خداحافظی کی‌روش بعد از بازی با گوام سوال می‌کردند. کنکاش ما پس از یک ساعت سرانجام نتیجه داد و از زبان نزدیکان کی‌روش به اصل ماجرا پی بردیم؛ از این لحظه به بعد دیگر ما با یک شایعه و خبر خیال‌پردازانه که فقط در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد مواجه نبودیم چون نزدیکان آقای سرمربی موضوع استعفا را تایید کردند و مشخص شد که در پس این شایعه مسائلی وجود دارد و باید آن را جدی گرفت، اما این مسائل چیست؟

   یکی از دلایل اصلی ناراحتی کی‌روش، نیمه کاره رها شدن پروژه مرکز تخصصی تیم ملی است. با درخواست و پیشنهاد کی‌روش، کنار ساختمان آکادمی در کمپ تیم‌های ملی یک مرکز تخصصی برای مسائل پزشکی و بدنسازی تیم ملی باید احداث می‌شد و این پروژه باید تا عید سال 95 به بهره‌برداری می‌رسید اما بی‌توجهی مسوولان فدراسیون و شخص کفاشیان باعث شده تا روند ساخت این مرکز متوقف شود و عملا پروژه نیمه کاره بماند. هر چقدر کی‌روش تا امروز فشار آورده و بر اهمیت این مرکز تاکید کرده، فایده‌ای نداشته و کفاشیان بی‌توجه به درخواست سرمربی تیم ملی روزها را سپری می‌کند. کارلوس کی‌روش معتقد است که یک تیم ملی قدرتمند و آماده باید صاحب مرکز تخصصی پزشکی – بدنسازی باشد تا به بازیکنان سرویس مطلوب داده شود و تمام نفرات زیر نظر متخصصان پزشکی صاحب پرونده پزشکی شوند. این یکی از دغدغه‌های کی‌روش در تمام سال‌های حضورش در ایران بوده و با تلاش و کوشش فراوان احداث این مرکز را در برنامه‌های فدراسیون قرار داد ولی تا امروز هر چه فشار آورده بی‌فایده بوده و مرکز نیمه کاره رها شده است. واقعیت این است که در این زمینه حق را باید به سرمربی تیم ملی داد، چرا که او امکانات و تجهیزات را برای تیم ملی مملکت می‌خواهد. این قبیل پروژه‌ها برای تیم ملی ماندگار می‌شود و بعد از کی‌روش، هر مربی دیگری که در راس تیم ملی قرار بگیرد، از این امکانات به نفع فوتبال ایران بهره‌مند خواهد شد.

 

کارلوس کی‌روش ناراحت است؛ او در 6، 7 ماه اخیر با بدترین اتهامات مواجه شده و در مقابل حمایتی از مسوولان فدراسیون فوتبال ندیده است. به کی‌روش اتهام باجگیری، گرفتن حق‌السکوت، رشوه و... زده شده و هیچ مسوولی پیگیر این حرف‌ها نشده است. نزدیکان کی‌روش می‌گویند او پس از 30 سال کار در سطح اول فوتبال دنیا یک مربی شناخته شده و با کارنامه است و حاضر نیست بیش از این به اعتبارش خدشه وارد شود و با انگ و برچسب‌های جدید مواجه شود، آن هم از سوی کسانی که در فدراسیون مسوولیت دارند. کی‌روش با اینکه عاشقانه کار در ایران را دوست دارد و چهره‌ای محبوب میان مردم به شمار می‌رود، تصمیم خود را برای جدایی گرفته تا بیش از این به اعتبار و آبرویش آسیب وارد نشود.

 

بعد از دو بازی تدارکاتی تیم ملی مقابل شیلی و سوئد هم بحث جدایی کی‌روش از تیم ملی به شکلی جدی پیش آمد اما مسوولان فدراسیون و وزارت ورزش پس از جلسات متعدد کی‌روش را در ایران نگه داشتند. در آن جلسات به کی‌روش قول‌ها و وعده‌هایی داده شد که تا امروز عملی نشده است؛ از برگزاری بازی‌های تدارکاتی خوب تا اردوهای مناسب. در این مدت تیم ملی تنها یک بازی تدارکاتی با ژاپن داشته که این بازی هم به درخواست ژاپن بوده، به این دلیل که ژاپنی‌ها می‌خواستند با تیم اول رنکینگ آسیا یک بازی تدارکاتی داشته باشند و تمام هزینه‌های این مسابقه را هم خودشان متقبل شدند.

از سوی دیگر در آن جلسات به کی‌روش قول داده شد که همه جانبه حمایت شود و اگر خاطرمان باشد، حسنی‌خو نماینده وزارت ورزش پس از جلسه آخر در فدراسیون فوتبال جمله‌ای مهم را به زبان آورد: «هر کس با کی‌روش مشکل دارد، از فدراسیون فوتبال برود!» این جمله کی‌روش را امیدوار کرد و باعث دلگرمی سرمربی تیم ملی شد اما تنها پس از چند ماه نه تنها حملات و اتهامات به سرمربی تیم ملی تمام نشد که در یک ماه اخیر شاهد اتهامات دیگری بودیم که از سوی برخی مسوولان فدراسیون باعث دلخوری شدید کی‌روش شده است.

کی‌روش فکر می‌کرد که باید در ایران بماند و با مشکلات بجنگد و راه موفقیت تیم ملی این است که یک تنه مقابل کمبودها بایستد اما بعد از به وجود آمدن این مسائل تصمیم خود را گرفته و روی این مساله تاکید دارد که زمان رفتن فرا رسیده است. پس از بازی با گوام کی‌روش به ایران بازمی‌گردد و در اولین فرصت روبه‌روی علی کفاشیان می‌نشیند و استعفایش را اعلام می‌کند و خواستار فسخ قرارداد می‌شود. کی‌روش آنقدر بر این تصمیم اصرار دارد که حاضر شده قید قرارداد و پولش را هم بزند و به صورت توافقی از تیم ملی جدا شود.

این در حالی است که خیلی‌ها استعفای او را جدی نمی‌گیرند و تصور می‌کنند که این بار هم سرمربی تیم ملی با جلسه در فدراسیون، وعده‌ها و قول‌های جدید از تصمیم خود منصرف می‌شود ولی نزدیکان کی‌روش که شناخت کاملی از روحیات و خلق و خوی او دارند با قاطعیت اعلام می‌کنند که تنها یک درصد احتمال دارد نظر او تغییر کند و آن هم در شرایطی اتفاق می‌افتد که افرادی بالاتر از سطح فدراسیون وارد ماجرا شوند و برای ماندن کی‌روش پا پیش بگذارند. کارلوس کی‌روش تصور می‌کرد که پس از حضور تیم ملی در جام جهانی اتفاقات بهتری برای تیم ملی رخ می‌دهد و امکانات و تجهیزات مناسب در اختیار او قرار می‌گیرد اما نه تنها اتفاق مثبتی رخ نداده که اوضاع به نسبت قبل بدتر هم شده است.

حالا کی‌روش با امکاناتی که مناسب نمی‌داند، در میان انبوه مشکلات – نمونه‌اش صادر نشدن ویزای برخی بازیکنان برای سفر به گوام – و از همه مهمتر موج انتقادات و دشمنی‌هایی که در یک ماه اخیر شاهد بوده، آینده موفقی برای خودش در فوتبال ایران نمی‌بیند و از آنجا که نمی‌خواهد در کارنامه‌اش یک ناکامی جدید ثبت شود، ساز جدایی کوک کرده و باید منتظر ماند و دید که پس از بازگشت به ایران چه اتفاقی رخ می‌دهد و آیا کفاشیان پای برگه استعفا موافقت خود را می‌نویسد یا با پادرمیانی مسوولان عالیرتبه این بحران هم ختم به خیر می‌شود.

 پرسش اصلی اینجاست که آیا کفاشیان با استعفای کی‌روش موافقت می‌کند؟ کفاشیان در شرایطی با این مساله مواجه شده که در ماه‌های آینده انتخابات فدراسیون فوتبال را پیش رو دارد و جدایی کی‌روش می‌تواند تبعات منفی فراوانی برای او و اسلامیان در انتخابات فدراسیون به دنبال داشته باشد. به هرحال حمایت کی‌روش از کفاشیان می‌تواند به ماندن او در فدراسیون کمک کند و با این شرایط بعید است که رییس فدراسیون در برهه کنونی با جدایی سرمربی تیم ملی به این راحتی‌ها موافقت کند اما مساله اینجاست که کی‌روش تا از آینده مطمئن نشود از موضع خود (یعنی خداحافظی با تیم ملی) عقب‌نشینی نخواهد کرد.»

ظاهرا باید منتظر روزهای آینده و بازگشت تیم ملی از گوام ماند. به نظر می رسد، این رشته سر دراز دارد!

 

 

نظرات کاربران
فرشید
از موقعی کیروش اومده کلاس تیم ملی ایران خیلی بالا رفته خبری هم از بازیکن سالاری نیست تیم ملی رو جوان کرده ، قبل از اومدن کیروش کره جنوبی رو هم نمیتونستیم شکست بدیم ولی حالا مقابل بهترین تیم های دنیا مثل آرژانیتن که دوم شد تو جام جهانی بازی انجام میده که مفسر انگلیسی میگه آرژانتین بازی رو برد ایران دلها را ، تا قبل از اومدن کیروش ایران ۵-۶ آسیا بود حالا اول آسیا هستیم اگه کیروش بره فوتبال ایران میشه مث قبل که آرزو بردن تیمی مث کره جنوبی رو داره ولی الان شیلی قهرمان آمریکای جنوبی رو میبریم سطح سواد سطح معلومات کیروش خیلی بالاتر از همه ی مربی های ایرانی هست ایشون به گفته ی فرگوسن بهترین جانشین برا تو منچستر یونایتد بوده حالا اگه بره فوتبال ایران دوباره میره ۵-۶ آسیا و...امیدوارم بمونه
۲۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۵۸:۵۳
پاسخ
0
0
میلاد
سلام مربی خوبی هست ولی دیگه حاشیه اش از متنش بیشتر شده بره مگه مربی قحطه یکی دیگه بیارن بهتر آخه پولی که به ایشون میدن کم نیست مثل والیبال اورزه مسوولان والیبالو هم ندارن اگر فدراسیون به دست دادگان بیفته دیگه کار فوتبال ما سر و سامان میگیره
۲۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۲:۴۱
پاسخ
0
0
گیل مرد
اگرکیروش بره من تاصبح خون گریه میکنم اگرارام نشدم 2باره تکرارمیکنم
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۵۲:۳۴
پاسخ
1
3
محسن
همیشه این شکلی کار میکنن کیروش و کفاشیان .. هرجا از دولت تحت فسار قرار میگیرن این بازی را شروع میکنن کیه که ندونه این مربی ها چند برابر کشور های دیگه اینجا حقوق میگیرن و تازه چون امکانات نداریم هیچ منفعتی نمی بریم!!!
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۶:۳۷
پاسخ
1
1
mani
سلام اول قبل از هر چیزی که بگم کله ورزش های مالیاقت داشتن یه مربی خوب و ندارن دو انقدر نقدای الکی میکنن مربی تیم ملی فوتبال کشورمونو به نظ من براش اصلا تمرکزی نمیمونه سه وقتی یه مربی تو سطح اول فوتبال جهان میارینخودتونم حرفه ای رفتار کنین چهارالان تیم ملی ما از لحاظ قدرت خیلی قویه میشه گفت از اسیا فراتره اینو ما تو بازی ارزانتین و شیلی و سوءد باس فهمیده باشیم کره ارزوش شده ک مارو بتونه ببره با انتقادای بیجا...دخالتای بیجا که اصلا مربوط به اون شخص نیس تیم ملی و خراب نکنین کیروش مربیبزرگی با تفکرات قوی...نقدر مبتدی بازی درنیارین که بره و وقتی هم رفت اخ چرا رفت و حیف شد و از این حرفا بزنین..قدر کیروشو باس بدونیم.....
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۱:۰۳
پاسخ
0
1
كورش
متاسفانه مثل اينكه حق ما نيست كه يك مربي تمام و كمال در سطح كلاس جهاني داشته باشيم، فكرشو بكنيد اگه يك فدراسيون فوتبال درجه يك با افكار آينده نگر داشتيم ، با وجود كيروش خيلي پيشرفت كرده بوديم. همين امثال مايلي كهن و ... به درد ما ميخورن.
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۲:۴۵
پاسخ
2
1
محمد
سلام دوباره آقای فردوسی پور عزیز لطفا یه ویژه برنامه بذارید و یه جوابی به موافق ها و مخالف های کی روش بدید شما که ماشاء الله یه تیم قوی آنالیز دارین خیلی راحت بیاین سبک بازی و تغییرات تیم ملی از وقتی که کی روش اومده بذارین تا برای همه مشخص بشه آیا واقعا بو و نبود کی روش برای تیم ملی فرقی داره یا نه بازم ممنون
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۱:۳۲
پاسخ
1
0
mojtaba
سبک بازی علی اصغری دیگه برنامه نمیخواد ......آخرش کوروش یه روز رفت کیروش هم باید بره ولی دیگه لقمه ای بهتر ازایران گیرش نمیاد
۲۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۱۳:۴۳
1
0
m.Davoudi
شورشو دراوردیم، كروش تعصبش نصبت به تیم ملی از ما بیشتره ما فقط دنبال منافع شخصی و لابی های مسخرمونیم،هر بازی میخواین درارین فقط كمتر به شعور مردم توهین كنید.یه سری مربی از كار افتاده ااانرمال 2ساله دهنشون بازه واسه نابودی كروش بابا ایرانی نیستین شما تبم ملی كشورتونه.كم مونده بكشنش واسه یه مشت دلار...
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۰:۱۶
پاسخ
1
4
مهران
امیدوارم که همه قدر کیروش رو بدونیم و ازش حمایت کنیم تا بتونیم با این مربی بزرگ دوباره بریم جام جهانی فقط این مربی که این توانایی رو داره پس باید همه مردم ازش حمایت تا از رفتن پشیمون بشه امیدوارم فدراسیونم متوجه خواسته مردم باشه
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۷:۳۲
پاسخ
0
5
حصین
حق داره بخا بره بخدا حق داره
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۰:۴۸
پاسخ
0
2
mohsen7
نباید بره
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۳:۵۷
پاسخ
1
4
جعفر
جای تاسف داره که یک اجنبی بیشتر از خود ما دغدغه فراهم شدن امکانات برای تیم ملی رو داره و ما در داخل بیشتر به فکر منافع شخصی خودمون هستیم
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۰:۳۶
پاسخ
4
1
ازاد
اگه کذوش بره همه زحماتش هئر میره کروش مربی بزرگی هر جوری هست باید حفظ بشه.با این شرایط امکاناتی بدی که داریم هیچ مربی تراز اولی مثل کروش به ایران نمیاد کروش هم تا الان بخاطر عشق مردم و بازیکنان تیم مونده.واقعا با این تعصبی که کروش داره باید مجسمش رو از طلا بسازن.
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۴:۵۸
پاسخ
1
4
حامد
بازی رسانه ای کیروش ؟ او در اینکار مهارت فوقالعاده دارد مهارتش در این حتا بیشتر از فوتبال است .استعفا که این بازیها را ندارد استعفا را مینویسند میدهند ثبت دفتر میشود وتمام وبعد تعیین زمانی برای تسویه حساب والسلام.اما هدف کیروش این نیست او میخواهد مخالفینش را بیشتر در منگنه قرار دهد
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۰:۲۲
پاسخ
5
2
Mohammadjavad
کی روش دوست داااااااریم...
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۰:۱۵
پاسخ
2
11