پایان پیتر ولاپان؛ یادگار روزهای بی‌حساب و کتاب آسیا

پایان پیتر ولاپان؛ یادگار روزهای بی‌حساب و کتاب آسیا

12570
11:24
28 مهر 1397
پرونده مرد منفعل کنفدراسیون فوتبال آسیا با کوله‌بازی از اقدامات عجیب بسته شد.

وبسایت رسمی برنامه نود - زندگی یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های تصمیم‌گیرنده در فوتبال آسیا در سن 83 سالگی به پایان رسید؛ بی‌آنکه در تمام این سال‌ها زندگی و مدل کارکرد او مورد بررسی قرار گرفته باشد.

 به گزارش سایت نود، داتو پیتر ولاپان بخش زیادی  از عمر 83 ساله خودش را در نقش دبیرکل کنفدراسیون آسیا گذراند و از زمان شروع دوران دبیرکلی در سال 1978در دوران 3 رئیس کنفدراسیون آسیا به نام‌های حمزه ابوسماه (1978 تا 1994)، احمدشاه (1994 تا 2002)  و محمد بن‌همام (از سال 2002 تا 2011)  این  را به عهده داشت. او سرانجام سال 2007 بازنشسته شد اما این جدایی از این میز چندان هم به اختیار خودش نبود.

نقش ایران و صفایی‌فراهانی 

زمینه  جدایی ولاپان و دارو دسته قدرتمندش از کنفدراسیون فوتبال آسیا، توسط محسن صفایی فراهانی، رئیس فدراسیون فوتبال وقت ایران فراهم شد. فراهانی که نفوذ خوبی در ارکان قدرت فوتبال قاره کهن داشت از آنچه «انفعال ولاپان و رئیسش، احمد شاه» می‌نامید، شکایت داشت و معتقد بود  ولاپان به عنوان مرد دوم و در واقع تصمیم‌گیرنده اصلی، شایستگی و قدرت لازم برای تحول فوتبال قاره پهناور را ندارد.  ولاپان پس از جابه جایی مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا به مخالف جدی بن‌همام، رئیس وقت کنفدراسیون آسیا تبدیل شد و در جریان انتخاب نماینده آسیا در فیفا از یک بحرینی به جای او حمایت کرد. او پس از انتخاب شدن بن‌همام به عنوان رئیس کنفدراسیون آسیا به انتقاد از عملکرد مرد قطری پرداخت و او را به دیکتاتوری متهم کرد.

 انفعال و ماجرای معروف داور

البته انفعال او چندان هم به ضرر ایران نبود. در دوران ولاپان، کنفدراسیون آسیا به حدی بی‌نظم و بی‌برنامه بود که پس از برتری 5 بر صفر پرسپولیس مقابل آلیمای قزاقستان در دور برگشت مرحله حذفی جام باشگاه‌های آسیا، داور بازی را در ایران نگه داشتند تا هفته بعد هم جدال برگشت استقلال مقابل نوبهار ازبکستان را سوت بزند! در نهایت آن بازی هم با برتری 3 بر صفر و صعود استقلال به پایان رسید تا در عرض یک هفته 2 بازگشت تاریخی نمایندگان فوتبال ایران با حضور یک داور شکل بگیرد. عوض کردن جدول بازی‌ها در زمان دبیرکلی ولاپان چندان عجیب نبود. بارها نمایندگان کشور عربی با دخل و تصرف در جدول از پیش تعیین شده راه صعود خودشان را هموار کردند و به شکل دلخواه در جدول مسابقات پیش رفتند! 

رویای جام‌جهانی 2002

 اگر بخواهیم از نکات مثبت کارنامه ولاپان حرف بزنیم، می‌توانیم به اولین میزبانی آسیا از جام‌جهانی اشاره کنیم؛ اتفاقی که با تلاش‌های پیگیر او در سال 2002 رخ داد و کره‌جنوبی و ژاپن میزبان یکی از بدترین جام‌های جهانی به لحاظ سازماندهی و فنی شدند! 

 ... و پایان 

 مردی که روزی به خاطر پیش‌بینی میزبانی نامطلوب چین از جام‌‎ملت‌های آسیا در سال 2004 در ورزشگاه‌های این کشور و مراسم افتتاحیه این رقابت‌ها از سوی هواداران  هو شد در 83 سالگی از دنیا رفت و آسیا را با خاطرات دوران طولانی دبیرکلی‌اش تنها گذاشت. حالا برخلاف ماجرای میزبانی چین، او نه می‌تواند به مرگ واکنشی نشان دهد و نه توان عذرخواهی بابت هر آنچه رقم زده را دارد.

1977

 

نظرات کاربران
رضا محصون
سطح فوتبال آسیا در همه بخشها بسیار پایین تر از اروپا و آمریکای لاتین است. از کیفیت بازی های فوتبال گرفته تا سطوح مدیریتی. واقعا آدم شگفت زده میشود از این همه دستاورد (دستاورد منفی) یک مدیر باسابقه، به قدری سیستم مدیریت ضعیف بوده که فردی به این سطح، سالها در دوره سه مدیر بر سر کار خودش باقی بوده. کاش سه چهارتا مدیر اروپایی وارد میکردند به ای اف سی تا سبک اروپا را اعمال کنند و یه جهش به فوتبال آسیا داده بشود
۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۹:۳۱
پاسخ
0
11
شاهان
واقعا علی دایی خودش رو با مربیگری معطل کرده خیلی راحت میتونه مقامات بالای« ای آف سی » رو داشته باشه.
۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۶:۱۸
پاسخ
0
28
مرتضی
صفایی اگه برش داشت سال 2001 درنبود کره و ژاپن تو دور مقدماتی کاری میکرد که نزاره امارات سرگروه بشه و مابیوفتیم تو گروه عربستان و با تلخی با جام جهانی 2002 خداحافظی کردیم افسوس که تو روزای اوج کریمی و مهدوی کیا از رسیدن به کره و ژاپن جاموندیم
۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۷:۵۹
پاسخ
18
6
امین
کاش میشد یه روزی دوباره کسایی مثل صفایی فراهانی و دادکان رئیس فدراسیون فوتبالمون باشن
۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰:۲۵
پاسخ
11
132