پرافتخارترین تیم کدام است؟ پرسپولیس گوی سبقت را از استقلال ربود

پرافتخارترین تیم کدام است؟ پرسپولیس گوی سبقت را از استقلال ربود

100804
10:40
14 خرداد 1398
با ارزیابی جام‌های کسب شده تیمها در تاریخ فوتبال ایران، دو قدرت سنتی پایتخت پرافتخارترین تیمهای فوتبال ایران محسوب می‌شوند ولی پرسپولیس با عملکرد خیره‌کننده در فصل جاری توانست از رقیب خود پیش بیافتد.

به گزارش وب سایت‌نود، تیم‌های ایرانی در رقابت‌های داخلی در دو رقابت لیگ و جام حذفی شرکت کرده‌اند به جز این، چند دوره‌ای سوپرجام برگزار شده است. در سطح بین المللی نیز، تیم‌های ایرانی در حال حاضر در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند و قبل از آن این رقابتها به صورت 2 جام مجزا ( جام باشگاه‌های آسیا و جام در جام آسیا) برگزار می‌شد.
برای جمع‌بندی افتخارات و جام‌های هر باشگاه به هر کدام از رقابت‌ها با توجه به اهمیت و اعتبار آن امتیازی در نظر گرفته شده است.
با صرف‌نظر کردن از رقابت‌های بین‌قاره‌ای که تیمهای ایرانی حضور معدودی در آن داشته‌اند. بازیهای لیگ قهرمانان آسیا معتبرترین آوردگاه بین‌الملی برای نمایندگان ایران است که برای این بازیها بیشترین امتیاز در نظر گرفته شده البته هنوز هیچ تیم ایرانی موفق به قهرمانی در آن نشده است. پس از لیگ قهرمانان آسیا، به ترتیب جام باشگاه‌های آسیا، جام در جام باشگاه‌های آسیا،لیگ سراسری کشور، جام حذفی و سوپرجام دارای امتیاز هستند.

سرخابیهای پایتخت پرافتخارترین تیمهای ایران
در تاریخ فوتبال ایران، تاکنون 16 تیم موفق شدند حداقل یکی از جام‌های یاد شده را فتح کنند. با جمع‌بندی امتیازات این تیم‌ها ، دو قدرت سنتی فوتبال ایران یعنی پرسپولیس و استقلال با اختلاف، بیشترین امتیاز را کسب کرده اند.اما نکته جالب اینجاست حاصل نیم قرن رقابت تنگاتنگ این دو تیم کاملا تا ابتدای فصل جاری کاملاً برابر بود ولی عملکرد خیره‌کننده پرسپولیس در فصل ۹۸-۱۳۹۷ باعث شد تا این تیم به تنهایی عنوان پرافتخارترین تیم ایران را از آن خود سازد. سه عنوانی که پرسپولیس در این فصل به تالار افتخارات خود اضافه کرد باعث فاصله ۱۲ امتیازی با رقیب آبی‌پوش خود شد و استقلال برای جبران این اختلاف حداقل به بیش از یک فصل زمان احتیاج دارد.
پرسپولیس در میادین بین‌المللی، برنده جام در جام آسیا شده است. این تیم در این فصل تا آستانه قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا پیش رفت ولی در کسب آن ناکام ماند. سرخپوشان با ۱۲ بار قهرمانی لیگ پرافتخارترین تیم این رقابتها هستند و ۶ قهرمانی جام حذفی و ۲ قهرمانی سوپرجام در کارنامه دارند که تکلیف یکی از آنها در دادگاه عالی ورزش مشخص خواهد شد با این عملکرد مجموع این افتخارات به امتیاز ۱۰۸ می‌رسد.

بزرگترین افتخار استقلال، دو بار قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیاست. علاوه براین استقلال 8 بار قهرمان لیگ و 7 مرتبه فاتح جام حذفی شده است که حاصل آن 96 امتیاز است.


زرد پوشان اصفهان، سومین تیم برتر تاریخ فوتبال ایران
سپاهان اصفهان که با 5 قهرمانی در کنار پرسپولیس دارای بیشترین قهرمانی در لیگ برتر است پس از دو قدرت اول فوتبال ایران در جایگاه سوم قرار دارد.افتخارات زردپوشان دیار زاینده رود از دهه هشتاد آغاز شد و این تیم در طول این مدت 5 بار قهرمان لیگ و 4 مرتبه فاتح جام‌حذفی شده است. البته این تیم یک بار نیز تا آستانه کسب جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا رفت که در گام آخر در رسیدن به آن ناکام ماند.


پاس بزرگ تهران در جمع 4 تیم برتر تاریخ ایران
هرچند که یک دهه از انتقال نافرجام پاس از تهران به همدان و آغاز به قهقرا رفتن این تیم می‌گذرد ولی پاس همچنان در جمع پرافتخارترین تیم‌های تاریخ ایران دیده می‌شود. تمام موفقیتهای این تیم در زمان حضور در تهران بوده و سبزپوشان یک بار فاتح جام باشگاه‌های آسیا و 5 بار قهرمان لیگ شده است.


سایپا، ذوب آهن، فولاد و ملوان تیمهایی با بیش از یک جام
سایپا در اوایل دهه 70 آغاز طوفانی در فوتبال ایران داشت و ظرف 2 سال، دو قهرمانی لیگ و یک قهرمانی حذفی را به دست آورد. پس از آن در دهه هشتاد یک بار دیگر در لیگ قهرمان شد تا پنجمین تیم پرافتخار ایران باشد.


ذوب آهن قوی‌ترین تیمی است که تاکنون قهرمانی لیگ را تجربه نکرده است. این تیم با 4 قهرمانی حذفی و یک سوپرجام در رده ششم قرار دارد.
ملوان در جام حذفی و فولاد در لیگ در زمره تیمهای موفق ایران محسوب می‌شوند. ملوان 3 بار در دهه 50 و 60 قهرمان جام حذفی شده و فولاد دو بار قهرمان لیگ شده است. این دو تیم با امتیاز برابر هفتمین تیم پرافتخار ایران هستند.
سایر تیمهای صاحب قهرمانی
استقلال خوزستان با یک قهرمانی لیگ و صبا یک قهرمانی حذفی و یک سوپرجام دیگر تیمهای صاحب عنوان فوتبال ایران هستند که با این تیمها جمع 10 تیم برتر تاریخ ایران تکمیل می‌شود.


پس از این تیمها 6 تیم با تنها یک قهرمانی جام حذفی دیده می‌شود.تراکتورسازی که یکی از محبوبترین تیمهای ایران است با یک قهرمانی حذفی جایی در بین 10 تیم اول ندارد و به همراه فجرسپاسی، بهمن،نفت تهران،برق شیراز،شاهین اهواز به صورت مشترک در رده یازدهم تیمهای صاحب عنوان فوتبال ایران قرار دارد.
نکته تامل برانگیز در خصوص فهرست تیمهای صاحب عنوان فوتبال ایران اینکه تنها ۷ تیم در فصل آینده لیگ برتر حضور خواهند داشت و بقیه تیمها یا به دسته‌های پایین‌تر سقوط کرده‌اند یا مثل بهمن اثری از آنها دیده نمی‌شود.
۶۰۶۱۰

نظرات کاربران
ساسان
کاش این پیشی گرفتن جوانمردانه و منصفانه بود نه با حمایت وزارت ورزش و ناداوری علیه رقبا
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۱:۴۱
پاسخ
308
108
❤️پرسپولیسی❤️
اخه واقعا تیمی که بزرگان فوتبال ایرانو در اروپا معرفی کرده رو میشه با تیمای دیگه ایرانی مقایسه کرد؟!!!!!
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۴:۴۷
پاسخ
73
284
۶
فقط ی مدیریت ایرانی میتونه برای موندن تو قدرت و استفاده ابزاریو سیاسی ی تیم ریشه دارو بازیکن ساز و با افتخارو نابود کنه، حیف پاس
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۴:۴۸
پاسخ
6
200
اریک مقدس
تراختور ک بعد منچستر اوله و تپه های زیادی هم داره . چرا فقط 4 امتیاز داره. معلومه میخان تراختور کبیر رو بیارن پایین.یکی از هواداراش میگفت ک تراختور توی ترکیه 12 میلیون هوادار داره. همه دشمنن با تراختور. راستی اینم بگم ک قدمت شیشتقلال 20 سال بیشتر از پرسپولیس کبیره. سایر تیما یک افتخار دیگم دارن ک خیلی بزرگه. اونم اینه ک اسم پرسپولیس رو عمدا پیروزی میگن. آخه تو این سالا تنها افتخارشون بغیر بردن موزه. وقتی میگن پیروزی واقعا من خوشحال میشم. چون معلومه هیچی دیگه ندارن واسه گفتن. زنده باد ارتش سرخ آسیا
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۹:۲۶
پاسخ
57
203
پرسپولیس
فوتبال ایران مدیون سرخابی هاس با اختلاف . بقیه تیما هستن ک باشن .هر وقت این دوتا تیم رو باشن ایران بهترین لیگو میبینه
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۴:۳۸
پاسخ
17
134
طوگاد
واقعا متوجه نمیشم که چطور لیگ قهرمانان آسیا از جام باشگاه های آسیا امتیاز بیشتری داره اما لیگ برتر با لیگ های قبلی امتیاز یکسانی داره؟
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۹:۱۳
پاسخ
46
100
ملی
تا دولت عوض بشه چند فصل فوتبالی مونده دیگه کسی به گرد پرسپولیس نمیرسه
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۱:۱۸
پاسخ
131
46
مصطفی
فقط یه سوال یعنی تا قبل از امسال همش استقلال بود؟ چه جالب همین که سالهای پر افتخارترین تیم ایران بودیم به خودم میبالم
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۸:۳۴
پاسخ
126
52
امیر
خداروشکربه همه ثابت شد پرسپولیس یه سر وگردن از همه تیمابالاتره؟؟؟؟؟
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۲:۲۵
پاسخ
61
150
ali
البته این چیزی که نوشته شده فقط مال لیگ بعد انقلاب هست
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۰:۵۴
پاسخ
25
58
MRS63
بعد از وزارت و فدراسیون و ای اف سی و مارکا و داورای پرسپولیسی سایت ۹۰ پرسپولیسی نمیخوایم نمیخوایم ششتقلالیا بهونه جدید مبارک خخخخ
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۵:۴۳
پاسخ
65
262
کوهمره.جروق
دیگه اسمی از برق شیراز و فجر سپاسی نیست نابودش کردن حیف ورزشگاه میانرود
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۸:۴۵
پاسخ
6
219
زلزله 6 ریشتری سرخ
استدلال و منطق را از که آموختی از ژاپنی های مقیم ایران اگه شما 2 تا جام از کوپا امجدیه گرفتید ما هم جام در جام آسیا گرفتیم ولی هیج کجای دنیا واسه قهرمانی قاره ستاره نمیزنن قضیه وقتی جالب تر میشه که بین این دو قهرمانی 20 سال فاصله افتاده و جالب تر اینکه ستاره های حلبی شیشتقلال هر دو با هم به لوگوی باشگاه اضافه شده و هیچ تصویری از پیرهن شیشتقلال با یه ستاره موجود نیست که البته اینم از کرامات فتوشاپ کار بزرگ حاج فتله فیفا و ای اف سی که دیگه وزارت ورزش پرسپولیسی نیستن اونام میگن از ایران 3 تیم به فینال صعود کردن که اسمی از متخصصان آسیا نیست امیدوارم توضیحات واضح بوده باشه ولی انتظار درکش از هوچیگرای ژاپنی ندارم آدمین جان انگشتام تاول از از بس تایپ کردم حتما بچاپ مرسی
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۲:۲۳
پاسخ
56
245
پوریا رضانژاد
عزیز دلم شما پرسپولیسی های عزیز کمی اطلاعات خودتون رو زیادتر کنید. خیلی از تیم ها در جهان هستن که برای قهرمانی در قاره ستاره رو لوگوشون زدن. تو آسیا العین و گامبا اوزاکا و چند تیم دیگه برای قهرمانی در آسیا ستاره زدن. تو اروپا مارسی فرانسه و استون ویلا و سلتیک و خیلی تیم دیگه برای قهرمانی در اروپا ستاره زدن. هیچ قانون خاصی برای ستاره زدن رو لوگوی تیم وجود نداره. اینقدر هوچی گری نکنید
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۸:۲۳
101
49
vahid
وجدانا آدم خجالت می کشه اون ۲تا سوپر جام که زدن به نام پیروزی.۲جام بدون یک دقیقه بازی.خوب دور همی گرفتین
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۹:۱۵
پاسخ
217
99
فردین
بازی نفت تهران پرسپولیس برگزار شد ۳-۰ پرسپولیس شد/استقلال هم می خواست فزار نکنه ترکیه تا اونم ۳_۰ به نفع ما نشه/اون ۶ نفری که لایکت کردن دیگه کی هستن
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۰:۴۳
40
138
علیرضا
تبریک به دو تیم وزارت ورزش
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۹:۰۱
پاسخ
189
27