پرنس علی از پشت پرده‌های فیفا می‌گوید

پرنس علی از پشت پرده‌های فیفا می‌گوید

5519
15:54
27 بهمن 1394
پرنس علی از پشت پرده‌های فیفا می‌گوید

وبسایت رسمی برنامه نود - پرنس علی یکی از دو آسیایی حاضر در انتخابات فیفاست اما به نظر نمی‌رسد شانس زیادی داشته باشد.

به گزارش سایت نود، شاهزاده اردنی در رقابت با جانی اینفانتینو و شیخ سلمان شانس زیادی برای رسیدن به کرسی ریاست فیفا ندارد.

یورونیوز در ژنو گفت‌وگوی مفصلی با پرنس ثروتمند اردنی انجام داده است.

سال گذشته میلادی سالی پر از آشفتگی برای فیفا بود. به نظر می رسد که سازمان مدیریتی فوتبال بخاطر رسوایی های ناشی از فساد اعتبارش را از دست داده است. شما چطور می توانید به فیفا کمک کنید که تصویر آلوده شده اش را بازسازی کند؟

با تغییر مناسب و واقعی در فرهنگ سازمان. با باز بودن و اقدامات شفاف و نه فقط با کاربرد کلمات. قصد من کار از درون سازمان است و همچنین باز بودن نسبت به بیرون سازمان و استفاده از کمک های بیرونی تا این سازمان را از نظر عملکرد به سازمانی قرن بیست و یکمی تبدیل کنیم. ما می توانیم روی موضوعاتی که واقعا مهم هستند تمرکز کنیم و این اقدام باعث توسعه ورزش می شود.

شما کلمات توسعه و شفافیت را بکار بردید و از ساختاری انتقاد می کنید که خودتان بخشی از آن بوده اید. شما بمدت چهار سال عضو کمیته اجرایی فیفا بوده اید، چرا مردم باید به شما اعتماد کنند؟

من از سوی کنفدراسیون کشورم انتخاب شدم، آنهم در دورانی بسیار سخت. کاملا درک کردم که مشکلات واقعی وجود دارد و برای همین باقی ماندن در کمیته اجرایی را رد کردم. من دو انتخاب داشتم: کاملا آنجا را ترک کنم یا برای تغییر واقعی در فوتبال مبارزه کنم. بهمین دلیل من برای ریاست فیفا نامزد شده ام و قصد دارم اهدافم را پیش ببرم. من کاری به نامزدهای دیگر ندارم، من روی انجمن های ملی خودمان متمرکز هستم تا آنها به یک سازمان واقعی، مورد اعتماد و احترام تبدیل شوند.

می دانم که شما به کاندیداهای دیگر علاقمند نیستند اما اخیرا شما پنج نامزد به یک مناظره تلویزیونی دعوت شدید. شما می توانستند با آنها مواجه شوید اما در این مناظره شرکت نکردید، چرا؟

مناظره ای بود که در اتحادیه اروپا سازماندهی شده بود. من قصد داشتم شرکت کنم اما به صراحت بگویم، یک تماس تلفنی از رئیس کمیته انتخاباتی داشتم که به من گفت برخی از اعضا در اروپا فکر می کنند که ممکن است تضاد و تداخل منافعی اتفاق بیافتند که برای فوتبال مناسب نباشد. بنابراین من گفتم اگر موضوع این است من در آن شرکت نمی کنم. این تنها دلیل عدم شرکتم بود در غیر این صورت کاملا متعهد به شرکت در این مناظره بودم. فکر می کنم که مناظره اقدام مناسبی است اما باید با حضور تمام نامزدها باشد و کاملا آگاهم که نامزدهایی هستند که از یک بحث عمومی پرهیز می کنند.

منظورتان نامزد خاصی است؟

قصد ندارم نام ببرم اما کاملا واضح است.

شیخ سلمان آشکارا از جدایی بین دو بخش عملیاتی و تجاری در فیفا حمایت کرده است، چیزی که او «فوتبال فیفا» و «تجارت فیفا» نامیده . نظرتان درباره این ایده چیست؟

به نظر من ما باید یک ساختار مناسب و یک مدیرعامل واقعا موثر و کارا داشته باشیم. دوباره بگویم من یک رئیس عملگرا و فعال خواهم بود. ما در دوران بحران هستیم و باید از گذشته بیاموزیم. بدترین مشکل این است که رئیس یک سازمان، مسئولیتش را در ارتباط با آنچه در درون سازمانش اتفاق افتاده نمی پذیرد. اما من تمام مسئولیت آنچه در فیفا اتفاق بیافتد را خواهم پذیرفت.

خیلی ها بر این باورند که فیفا برای کنترل شدن خیلی بزرگ است. اگر شما رئیس شوید آیا بدنه سازمانی فوتبال را بازسازی می کنید؟

بله. من قصد دارم در سال اول با کمک برخی افراد خارج از فوتبال بعنوان مشاور، بازسازی سازمان فوتبال را آغاز کنیم و آنرا به یک مدل واقعی برای قرن ۲۱ تبدیل کنیم. همراه با افراد صادق و با تجربه. ما باید دست به بازسازی سازمانی بزنیم و اقداماتی که بخوبی انجام نشده را بهبود دهیم چرا که کارهای زیادی برای ارتقا دادن وجود دارد.

به کسی بپردازیم که شما قرار است جایگزینش شوید، سپ بلاتر که از تمام فعالیت های مرتبط با فوتبال منع شده است. آیا این تعلیق برای شما شوکه کننده بود یا انتظارش را داشتید؟

من انتظارش را نداشتم اما شاهد بودم که سازمان بیمار است و از رفتارها، فضا و فرهنگ سازمانی آنجا باخبر بودم. واقعا مایه تاسف و شرم آور است که در چنین سطحی مقامات سوئیس و ایالات متحده آمریکا در ارتباط با آنچه اتفاق افتاده، مجبور به مداخله شوند. ما باید بشیوه مناسب سازمان را از فساد پاک کنیم.

آیا ایالات متحده در تعقیب مقامات فاسد از صلاحیتش فراتر رفته است؟

به وضوح اقدام جنائی رخ داده است. شرم آور است که به چنین سطحی رسیده است. همانطور که گفتم من بسیار مایل به گفتگو با مقامات هستم و همچنین با همکاری فیفا با آنها، برای اینکه این فرایند خیلی زود به پایان برسد زیرا ما خواهان توسعه فوتبال هستیم. اما من آگاهم و معتقدم که مقامات می خواهند رئیسی در فیفا باشد که واقعا متعهد به زدودن سازمان از فساد باشد و من چنین کسی هستم.»=

در ارتباط با زدودن فساد از سازمان، آیا شما گزارش گارسیا را دیده اید و آیا این گزارش منتشر خواهد شد؟

همانطور که گفتید من چهار سال در کمیته اجرایی بودم و اولین کسی بودم که خواستار انتظار گزارش گارسیا شد. اما حتی بعنوان عضو کمیته اجرایی مجاز به دیدن این گزارش نشدم. باورنکردنی است اما واقعیت دارد. وقتی ما درباره برگزاری جام جهانی در آینده صحبت می کنیم باید بدانیم در گذشته چه اتفاقاتی افتاده است و این موضوعی است که در گزارش گارسیا وجود دارد. بلافاصله که رئیس فیفا شدم، گزارش گارسیا را منتشر خواهم کرد.

 

39046

نظرات کاربران
armin
o_O
۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۲۰:۵۷
پاسخ
2
1