پرهزینه ترین تیم های اروپایی در 5 سال گذشته؛ دستپخت یک میلیارد یورویی بارتومئو!

پرهزینه ترین تیم های اروپایی در 5 سال گذشته؛ دستپخت یک میلیارد یورویی بارتومئو!

12072
22:27
25 تیر 1398
در 5 سال اخیر، بارسلونا بیش از یک میلیارد پوند خرج خرید بازیکنان جدید کرده است.

به گزارش وبسایت نود، وبسایت معتبر ترانسفرمارکت که فعالیت اصلی خود را در زمینه مطالعه بازار و بررسی قیمت ها انجام می‌دهد، به بررسی 10 باشگاه پرهزینه اروپایی در 5 فصل اخیر پرداخته و سعی داشته بررسی کند کدام باشگاه ها، بیشترین هزینه را در جهت جذب بازیکنان انجام داده اند و البته چقدر از فروش بازیکنان سود برده اند.

مطابق این آمار، تنها یک باشگاه در 5 سال گذشته از مرز یک میلیارد یورو هزینه برای خرید بازیکنان جدید گذشته و آن باشگاه هم بارسلونا نام دارد. بارسلونا که در این 5 سال تحت مدیریت جوزپ ماریا بارتومئو قرار داشته (به شکل دقیق تر، از ژانویه 2014)، از تابستان 2014 تاکنون 1.088 میلیارد یورو را برای جذب بازیکنان جدید هزینه کرده است.

بارتومئو در همان تابستان نخست استعداد خود را در هزینه کردن نشان داد و با خرید لوئیس سوارز از لیورپول با قراردادی به ارزش 82.3 میلیون یورو، دومین خرید گران قیمت تاریخ باشگاه را رقم زد. در همین تابستان مارک آندره تراشتگن (مونشن گلادباخ) و کلودیو براوو (رئال سوسیه‌داد) با انتقال هایی 12 میلیون یورویی برای تغییر ترکیب دروازه بانی به نیوکمپ آمدند و ایوان راکیتیچ هم با قراردادی 18 میلیون یورویی از سویا به بارسلونا پیوست. ژرمی متیو (20 میلیون یورو)، توماس فرمائلن (18 میلیون یورو) و داگلاس سانتوس (4 میلیون یورو) دیگر خریدهای بارسلونا در این تابستان بودند.

بارسلونا در تابستان 2015 فعالیت پررنگی در بازار نداشت و آلکس ویدال (22 میلیون یورو از سویا) و آردا توران (41 میلیون یورو) تنها خریدهای این باشگاه بودند. این روند البته در تابستان 2016 حفظ نشد و بارسلونا در این تابستان بازیکنانی نظیر ساموئل اومتیتی (25 میلیون یورو)، لوکاس دینیه (20.5 میلیون یورو از پاریسن‌ژرمن)، آندره گومز (55 میلیون یورو از والنسیا)، یسپر سیلسن (15 میلیون یورو از آژاکس) و پاکو آلکاسر (32 میلیون یورو از والنسیا) را جذب کرد.

تابستان 2017 و همزمان با خروج لوئیس انریکه از نیوکمپ، بارسلونا هم بعد از سپری کردن دو سال بدون انجام خریدهای بزرگ، بالاخره قفل بانک را شکست. انتقال 222 میلیون یورویی نیمار به پاریسن‌ژرمن (رکورد فروش تاریخ باشگاه) موجب شد تا مدیران آبی اناری برای جایگزینی او به تکاپو افتاده و با انتقال 40+105 میلیون یورویی عثمان دمبله از بوروسیا دورتموند، رکورد نقل و انتقالات باشگاه که پیش از این در اختیار نیمار بود را بشکنند. بارسلونا در همان تابستان 30 میلیون یورو برای جذب نلسون سمدو به بنفیکا پرداخت کرد و البته پرداخت 40 میلیون یورو به باشگاه گوانگژو اورگراند برای جذب بازیکنی نظیر پائولینیو، تعجب و انتقادات زیادی را برانگیخت.

بارسلونا البته دست بردار نبود و در زمستان 2018 به فاصله تنها 6 ماه، رکورد جدیدی را در نقل و انتقالات خود به ثبت رساند. فیلیپه کوتینیو با 40+120 میلیون یورو از لیورپول خریداری شد تا بتواند رویای قهرمانی در اروپا را بالاخره در نیوکمپ برآورده کند. 

متورم شدن بازار در نتیجه انتقال کهکشانی نیمار به پاریسن‌ژرمن، موجب شد تا قیمت بازیکنان به شکل عجیبی رشد یافته و بارسلونا در تابستان 2018 برای خرید نام هایی نظیر آرتور ملو (گرمیو)، کلمنت لنگلت (سویا) و مالکوم (بوردو) به ترتیب 31، 35.9 و 41 میلیون یورو هزینه کند. 

تابستان شلوغ رئال مادرید موجب شده تا بارسلونا هم برای جذب ستارگان دنیای فوتبال به تکاپو بیفتد و فرانکی دی‌یونگ (75 میلیون یورو، آژاکس) و نوربرتو نتو (26 میلیون یورو، والنسیا) را جذب کند. انتقال 120 میلیون یورویی آنتوان گریزمن از اتلتیکومادرید هم سومین خرید گران قیمت آبی اناری ها در تاریخ را رقم زد؛ سه خریدی که همگی از سال 2017 میلادی به وقوع پیوسته اند. البته انتظار می‌رود هزینه ها با بازگشت احتمالی نیمار به نیوکمپ، از این هم بیشتر شود. 

در رده دوم نام باشگاه منچسترسیتی به چشم می‌خورد که با 996.2 میلیون یورو هزینه برای بازیکنان جدید، فاصله ای تا میلیاردی شدن ندارد. هر 9 رکورد اول نقل و انتقالات این باشگاه در این بازه زمانی ثبت شده اند و منچسترسیتی در این برهه 62.8 میلیون پوند برای رودری، 60 میلیون پوند برای ریاض محرز، 57 میلیون پوند برای آیمریک لاپورت و 55 میلیون پوند برای کوین دی‌بروینه هزینه کرده است. البته سیتیزن ها در همین برهه با فروش کلچی ایهیناچو و آلوارو نگردو هر کدام به ارزش 24 میلیون پوند، سودآوری هم داشته اند که البته در مقایسه با هزینه هایشان اصلا رقم چشم گیری نیست.

در رده سوم به نامی عجیب برمی‌خوریم؛ شاید کمتر کسی انتظار داشته که در حضور پاریسن‌ژرمن و رئال مادرید، یک تیم از سری آ به این مکان دست یابد اما داده های ترانسفرمارکت نشان می‌دهد یوونتوس، قهرمان 8 دوره اخیر سری آ با 896.4 میلیون یورو هزینه روی بازیکنان جدید در 5 سال گذشته، سومین تیم اروپایی در این زمینه بوده است.

یوونتوس در این سال ها با هزینه ای 90 میلیون یورویی روی گونزالو هیگواین، او را به سومین بازیکن گران قیمت دنیای فوتبال بدل کرد و دو سال بعد، برای خرید کریس رونالدو به نخستین باشگاه ایتالیایی تبدیل شد که برای جذب یک بازیکن 100 میلیون یورو می‌پردازد. یووه در این سال ها پل پوگبا را هم با 105 میلیون یورو به منچستریونایتد واگذار کرد تا رکورد گران ترین بازیکن دنیای فوتبال را برای یک سال در اختیار گیرد. 

شاید برای بسیاری باورنکردنی باشد اما باشگاهی مثل رئال مادرید با هزینه ای 747.3 میلیون یورویی تنها در رده هشتم این فهرست و پایین تر از باشگاه هایی نظیر چلسی، منچستریونایتد و اتلتیکومادرید قرار گرفته است. درست است که رئال در این دوران 100 میلیون یورو برای ادن هازارد (دومین رکورد باشگاه) و 76 میلیون یورو برای خامس رودریگز (پنجمین رکورد باشگاه) پرداخت کرده، اما روزهای خلوت رئال در بازار نقل و انتقالاتی تابستان های 2016 و 2017 در ثبت این رکورد بی تاثیر نبوده است. ضمن این که رئال در این 5 سال با فروش کریس رونالدو (100 میلیون یورو)، آنخل دی ماریا (76.5 میلیون یورو) و آلوارو موراتا (65.5 میلیون یورو) توانسته به درآمد مناسبی از فروش بازیکنانش دست یابد. 

در ادامه نگاهی به پرهزینه ترین باشگاه های فوتبال اروپا در 5 سال اخیر خواهیم داشت و البته میزان درآمد آن ها از فروش بازیکنانشان را هم خواهیم دید. همچنین دستاوردهای این تیم ها در این 5 سال را هم یادآور خواهیم شد تا خودتان قضاوت کنید، کدام باشگاه سرمایه گذازی مناسب تری را انجام داده است.

1-بارسلونا (لالیگا اسپانیا)/هزینه: 1.088 میلیارد یورو/درآمد: 626.9 میلیون یورو

(4 لالیگا، 4 کوپا دل‌ری، 2 سوپرجام اسپانیا، یک لیگ قهرمانان اروپا، یک سوپرجام اروپا، یک جام جهانی باشگاه ها)

2-منچسترسیتی (لیگ برتر انگلیس)/هزینه: 996.2 میلیون یورو/درآمد: 280.2 میلیون یورو

(2 لیگ برنر، یک جام حذفی، 3 جام اتحادیه، یک جام خیریه)

3-یوونتوس(سری آ ایتالیا)/هزینه: 896.4 میلیون یورو/درآمد: 650.4 میلیون یورو

(5 سری آ، 4 کوپا ایتالیا، 2 سوپرجام ایتالیا)

4-منچستریونایتد (لیگ برتر انگلیس)/هزینه: 889.5 میلیون یورو/درآمد: 274.5 میلیون یورو

(یک جام حذفی، یک جام اتحادیه، یک جام خیریه، یک لیگ اروپا)

5-چلسی (لیگ برتر انگلیس)/هزینه: 876.5 میلیون یورو/درآمد: 732.1 میلیون یورو

(2 لیگ برتر، یک جام حذفی، یک جام اتحادیه، یک لیگ اروپا)

6-اتلتیکومادرید (لالیگا اسپانیا)/هزینه: 824.6 میلیون یورو/درآمد: 752.8 میلیون یورو

(یک سوپرجام اسپانیا، یک لیگ اروپا، یک سوپرجام اروپا)

7-پاریسن‌ژرمن (لیگ یک فرانسه)/هزینه: 773.1 میلیون یورو/درآمد: 356.3 میلیون یورو

(4 لیگ یک، 4 جام حذفی، 4 جام اتحادیه، 5 سوپرجام فرانسه)

8-رئال مادرید (لالیگا اسپانیا)/هزینه: 747.3 میلیون یورو/درآمد: 543.5 میلیون یورو

(یک لالیگا، یک سوپرجام اسپانیا، 3 لیگ قهرمانان اروپا، 3 سوپرجام اروپا، 4 جام جهانی باشگاه ها)

9-لیورپول (لیگ برتر انگلیس)/هزینه: 714.7 میلیون یورو/درآمد: 535 میلیون یورو

(یک لیگ قهرمانان اروپا)

10-اینترمیلان (سری آ ایتالیا)/هزینه: 586.1 میلیون یورو/درآمد: 353.8 میلیون یورو

(بدون جام!)

7712

نظرات کاربران
دریبل فقط دریبل مسی خدای فوتبال
مدیران نالایق به تمام معنا بارتومئو و دار و دسته اش هستند حیف لاپورتا که جاش خالی است و کاملا داره احساس می شه
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۶:۲۳
پاسخ
3
17
محمد صمدی
جام و با پول نمیشه خرید
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۶:۵۶
پاسخ
16
6
فقط یوونتوس
چنین قیمتها فقط دوتیم باعثش شدن بارسلونا و پاریس ژرمن
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۱:۱۳
پاسخ
36
54
سجاد
اتفلقا یوونتوس نقش مهمتری داره وقتی برا یه بازیکن هجده ساله مث دلیخت این همه هزینه میکنه معلومه قیمتامیره بالا
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۱:۴۳
6
20
Pouya hpk
بعد این پاریس هس که گند زده به بازار
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۵:۴۲
پاسخ
5
47
پارسا
جالبه تیمی مثل اتلتیکو بیش از پاریسن ژرمن هزینه کرده ولی همه تیم پاریسی رو پولی میدونن!!! تازه تعداد جام های دو تیم رو هم مقایسه کنید.
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۴:۲۹
پاسخ
22
41
غلام
یونایتد منفی ۶۰۰میلیون یورو هزینه کرده ولی جام مهمی نگرفته ...ولی مثلا بارسا منفی ۴۰۰میلیون یورو بوده ولی اکثر جامهای مهم رو گرفته تو ۵سال اخیر ۴تا لالیگا و ۱دونه لیگ قهرمانان و جامهای دیگه
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۴:۴۳
پاسخ
37
80
رائول
تیم منچستر سیتی بیشترین ضرر (نسبت هزینه و درآمد) رو داده، و چلسی کمترین ضرر .
۲۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۱:۱۹
پاسخ
11
62
با افتخار تاجی ام اس اس فقط
خیلی دوست دارم باشگاه هایی مثل اینتر آث میلان آس رم و منچستر یونایتد به اوج برگردن
۲۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸:۰۱
پاسخ
18
65
شموشک
رئال بهترین نتایج رو گرفته نسبت به هزینه
۲۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۷:۲۹
پاسخ
44
78
Sj
منچسترسیتی و گواردیولا با این همه هزینه تواروپا هیچی نمیشن
۲۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۱:۲۵
پاسخ
32
75
محمدرضا
تازه شروع کرده؟ همه جای دنیا فصل اول سهمیه اروپا فصل دوم قهرمانی و حذفی قاره ای و فصل سوم قهرمانی قاره رو میخوان گواردیولا با اون همه هزینه امسال هم قهرمان اروپا نشه مطمعنا یه بار دیگه اخراج میشه.
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۲:۵۳
3
13
Wien
البته این آمار از ۵ سال گذشته بوده و گواردیولا پنج سال پیش در بایرن مونیخ بوده،پروژه گواردیولا در سیتی تازه شروع شده و انصافا تیم محشری هم درست کرده.
۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۶:۰۳
31
32