چرا بازیکنان بارسلونا، دیگر هسته تیم ملی اسپانیا را تشکیل نمی‌دهند؟

چرا بازیکنان بارسلونا، دیگر هسته تیم ملی اسپانیا را تشکیل نمی‌دهند؟

8685
23:20
19 مهر 1397
با وجود آن که انریکه سرمربی تیم ملی اسپانیا است ولی دیگر خبری از حضور و درخشش بازیکنان بارسلونا در پیراهن لاروخا نیست.

وبسایت رسمی برنامه نود - با وجود آن که انریکه سرمربی تیم ملی اسپانیا است ولی دیگر خبری از حضور و درخشش بازیکنان بارسلونا در پیراهن لاروخا نیست.

به گزارش وبسایت نود، موفقیت های اسپانیا در طی یک دهه گذشته بر پایه تیمی شکل گرفت که اتکای زیادی به بارسلونا داشت، اما به نظر می آید این اتکا روز به روز کمتر از قبل می شود، هرچند اکنون انریکه که یک بارسایی است، روی نیمکت لاروخا حضور دارد ولی حضور بازیکنان آبی و اناری در تیم ملی کمرنگ است. چرا این اتفاق افتاده است؟

وقتی اسپانیا در سال 2010 قهرمان جهان و سپس دو سال بعد قهرمان اروپا شد، بیش از نیمی از بازیکنان ترکیب اصلی اسپانیا را بازیکنان تیم بارسلونا تشکیل می دادند که نشان از تاثیر شگرف این تیم روی تیم ملی اسپانیا داشت. اما این هفته، در حالی اسپانیا مقابل ولز و انگلیس به میدان می رود که تنها یک بازیکن از بارسلونا در ترکیب تیم ملی حضور دارد: سرخیو بوسکتس. بر همین اساس نگاهی داریم به این تغییر مهم در تیم ملی اسپانیا و چرایی آن:

بازیکنان بارسلونا کجا رفتند؟

بین سال های 2008 تا 2012، اسپانیا دو بار قهرمان اروپا شد و قهرمانی در جام جهانی را هم جشن گرفت. آن ها شبیه به بارسلونا بازی میکردند و بر همین اساس هم شیوه بازیشان یادآور تیکی تاکا بارسلونا بود. سال 2010 در فینال جام جهانی، شش بازیکن از ترکیب اصلی تیم ملی اسپانیا عضو بارسا بودند + داوید ویایی که در آن تابستان از والنسیا جدا شد و به بارسلونا ملحق شد.

دو سال بعد، پیکه، اینیستا، ژاوی و بوسکتس در ترکیب تیم ملی اسپانیا قهرمان یورو قرار داشتند، آلبا و فابرگاس نیز در آن تیم حضور داشتند که بعدتر به بارسلونا ملحق شدند. پویول و ویا هم دو بارسایی بودند که به دلیل مصدومیت شانس درخشش در یورو را از دست دادند. حالا شش سال از آخرین موفقیت بین المللی اسپانیا می گذرد و اکنون فقط و فقط یک بارسایی در تیم ملی حضور دارد: بوسکتس. بعد از یک جام جهانی ناامیدکننده در روسیه، پیکه با 102 و اینیستا 131 بازی ملی، از عرصه ملی خداحافظی کردند.

آلبا دیگر بارسایی که تجربه نسبتاً خوبی در عرصه ملی دارد، فعلاً مدنظر انریکه نیست و پشت سر گایا، آلونسو و اوتو قرار گرفته است. البته گفته می شود دلیل دعوت نشدن آلبا اختلاف میان او و انریکه در آخرین فصل حضور انریکه در نیوکمپ بوده است، ولی انریکه این موضوع را رد کرده و دلیل عدم دعوت وی را مسائل ورزشی اعلام کرده است.

آیا لاماسیا همچنان تیم اصلی بارسلونا را تقویت می کند؟

نسبت به زمانی که گواردیولا سرمربی تیم اصلی بارسلونا بود، باید اذعان داشت که روند تغذیه تیم اصلی بارسا از بازیکنان آکادمی این باشگاه، با سیر نزولی روبرو بوده است. در فصل 2008-2009 توسط گواردیولا بود که پدرو و بوسکتس به عنوان دو بازیکن آکادمی باشگاه توانستند به تیم اصلی راه یابند. پیکه هم که محصول لاماسیا بود، از یونایتد خریداری شد و به تیم اصلی تزریق شد. بازیکنان دیگری هم مثل تیاگو و بارترا در این لیست حضور دارند.

در پیروزی تاریخی 5-0 بارسلونا مقابل رئال مادرید در نوامبر 2010، هشت بازیکن ترکیب اصلی این تیم، محصول لاماسیا بودند. در مقام مقایسه نسبت به ترکیب فعلی بارسلونا، اختلاف زیادی وجود دارد. هر چند پیکه، بوسکتس و آلبا به عنوان بازیکنان آکادمی، همچنان در ترکیب اصلی بارسلونا حضور دارند ولی ترکیب تیم دیگر از بازیکنان محصول آکادمی تغذیه نشده است. آخرین بازیکن شاخصی که از آکادمی به ترکیب اصلی تیم تزریق شد و جای ثابتی پیدا کرد، سرخی روبرتو بود که شروع دوران درخشش و حضور او در ترکیب اصلی تیم به سال 2013 برمیگردد.

چطور سیاست خرید بارسلونا تغییر کرده است؟

از سال 2013 به این طرف، از 28 خرید بارسلونا برای تیم اصلی، تنها و تنها 5 بازیکن اسپانیایی بوده اند. از این 5 بازیکن، تنها دنیس سوارز هنوز هم در ترکیب تیم حضور دارد و دیگر بازیکنان نظیر بویان کرکیچ و دلوفئو یا به تیم های دیگر قرض داده شده یا فروخته شده اند. دنیس سوارز هم یک بازیکن ثابت در ترکیب بارسلونا نیست و به همین ترتیب، شانسی هم برای حضور در تیم ملی ندارد. 

چند فصل قبل تر، بارسلونا بازیکنان سابق آکادمی خود را دوباره خریداری کرد: پیکه، فابرگاس و آلبا با رشد در تیم های دیگر، توجه بارسلونا را جلب کردند و با درخشش در تیم آبی و اناری، جای خود را در تیم ملی نیز بدست اورده یا حفظ کردند.

چه تیمی جای بارسلونا را گرفته است؟

می توان گفت هیچ تیمی! چرا که از ترکیب 23 نفره اخیر انریکه، تنها چلسی و اتلتیکومادرید هستند که هر یک 4 نماینده دارند و به این ترتیب هر کدام تنها تقریباً یک ششم از ترکیب کلی تیم را تشکیل می دهند. در واقع ترکیب کنونی لاروخا انتخاب شده از 13 باشگاه مختلف است. ترکیب و چهره جدید تیم ملی اسپانیا شامل بازیکنانی از دورتموند، میلان و حتی وولوز است.

اما شاید بتوان گفت که در آینده نزدیک این رئال مادرید است که می تواند استخوان بندی تیم ملی اسپانیا را شکل دهد. فعلاً در ترکیب تیم ملی به دلیل مصدومیت چند بازیکن رئال مادرید حضور ندارند ولی می توان انتظار داشت در آینده ای نزدیک، کارواخال، ایسکو، ناچو، راموس، آسنسیو، سبایوس، اودریوزولا و حتی وایخو جزو بازیکنان تاثیرگذار و اصلی انریکه در تورمنت های بین المللی باشند.

1878

 

نظرات کاربران
علی بارسا
قهرمانی های یورو و جام جهانی اسپانیا، فقط بخاطر بازیکنای بارسلونا و سبک این تیم و همچنین تفکرات پپ گواردیولا بود . بارسلونا برای اینکه دوباره به قله های موفقیت بازگرده باید نگاه ویژه ای به لاماسیا داشته باشه چرا که موفقیت بارسلونا موفقیت تیم ملی اسپانیا هم هست . مثلا همین رئال سه چهار ساله داره قهرمان اروپا میشه ولی آیا تاثیری در تیم ملی اسپانیا داشته ان؟؟؟؟ ضعیفترین دوران اسپانیا اتفاقا دورانیست که رئال قهرمان اروپا شده ...
۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۴:۰۱
پاسخ
13
52
Wien
دقیقا از موقعیکه لاماسیا تاثیرش کمتر شد،هم تیم ملی اسپانیا و هم خود بارسلونا اقتدار گذشته را از دست دادند،بارسلونا باید دوباره لاماسیا را احیا کنه و نسل جدیدی را پرورش بده.
۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۶:۰۴
پاسخ
4
58
فراتر از یک باشگاه
این یک اتفاق استثنایی بود... مگه چند بار میشه یک نسل از بازیکن ها هم تیم ملیشون رو قهرمان جهان و هم دوبار پیاپی قهرمان اروپا کنند... و بهترین تیمی که تاریخ به خودش دیده رو بسازند... اما بارسا بارسا میماند نگران نباشید
۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۷:۳۳
پاسخ
14
65
بارسلونا مهد تیکیتاکا بزرگان تاریخ سه گانه دوگانه توپ طلا کفش طلا
امیدوارم هواداران راستگو و منصف بارسای کبیر بدانند که مشکل این تیم رییس باشگاهه نه سرمربی بنده خدا
۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۵:۳۹
پاسخ
14
66
احمد
بنده یه رئالیم اما دلیل افت و نزول فوتبال اسپانیا و حتی باشگاه های اسپانیایی این هست که دیگه آکادمی رئال و بارسا انتخاب اول استعدادیاب ها برای معرفی بازیکنان جوان نیستن و اکادمی چلسی، منچسترسیتی و پاریسن ژرمن شدیدا درحال خرید کوچکترین استعدادهایی هستن که ممکنه بعدا چهره بشن!!! همین امر هم باعث شده یکسری بازیکنان تکنیکی مثل مسی های کوچک بخاطر تفاوتی که در پرورش بازیکنان در اکادمی های این تیم ها سوخته بشن!!!
۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۳:۵۵
0
12
لاماسیای فراموش شده
امیدوارم به لاماسیا نگاه دوباره ای بشه چون بارسلونا بدون لاماسیا یه تیم معمولیه و بعد از مسی مجبوره بجنگه برای سهمیه لیگ اروپا!
۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۷:۴۰
3
12
hossein
تازگیا داره خوب خرید میکنه
۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۴:۰۱
1
9