چرا رئال مادرید به این روز افتاده است؟

چرا رئال مادرید به این روز افتاده است؟

17486
20:56
17 دی 1397
رئال مادرید بعد از گذشت 18 هفته از لالیگا، در رده پنجم لیگ ایستاده است.

به گزارش وبسایت نود، رئال مادرید در ادامه فصل کابوس وار خود، هفته هجدهم در خانه نیز از پس تیم میانه جدولی سوسیداد بر نیامد، تا دومین باخت خانگی این فصل را متحمل شود. آن ها بعد از 18 هفته، با 30 امتیاز در رده پنجم ایستاده‌اند. این ششمین شکست فصل رئال بود که به معنای باخت در یک سوم مسابقات این فصل لالیگا است.

در حالی که هنوز به نیم فصل اول فوتبال اسپانیا هم نرسیده ایم، رئال مادرید 10 امتیاز با بارسلونای صدرنشین فاصله دارد و حتی از جمع چهار تیم برتر لیگ نیز جدا افتاده اند. اما چه شده که کهکشانی ها قهرمان سه دوره اخیر لیگ قهرمانان، به این روز افتاده اند؟

جای خالی رونالدو

سولاری در ماه نوامبر در مورد کریستیانو رونالدو چنین گفته بود: «کریس یک قهرمان است، او بخشی از تاریخ رئال مادرید است، جای خالی او را حس نمی کنیم، چون رونالدو بخشی از تاریخ و پیشینه این باشگاه است، و حتی اگر حالا در رئال مادرید نباشد و در یوونتوس بازی کند، باز هم بخشی از تاریخ باشگاه است.

این ها جملاتی احساسی هستند که از زبان سولاری بیرون آمدند ولی او نمی تواند این حقیقت را انکار کند که مادریدی ها 45 گل در یک فصل را از دست داده اند. شاید کریس از دوران اوجش کمی فاصله گرفته باشد و از نظر مالی، به سود رئال مادرید بود که در چنین زمانی با فروش او بیش از 100 میلیون یورو نصیب خود کند ولی فقدان او در ترکیب مادریدی ها، یک حفره بزرگ در این تیم ایجاد کرده، چه در بخش هجومی تیم و چه از نظر ذهنی.

اگر نگاهی به آمار هجومی رئال مادرید در این فصل بیندازیم، می بینیم که چقدر تفاوت فاحش بوده است. فصل گذشته میانگین گل های رئال در بازی های لالیگا، 2.47 گل در هر بازی بود که این رقم این فصل به 1.44 گل رسیده است. یعنی تقریباً در هر مسابقه مادریدی ها یک گل کمتر زده اند.

از نظر تعداد شوت نیز اوضاع بدتر شده است. 18.39 شوت در هر بازی در فصل قبل و 16 شوت در این فصل. شوت های درون چارچوب از 7.45 به 5.78 کاهش یافته است. آمار گل های خورده هم بدتر شده است: 1.16 گل خورده در هر بازی در فصل قبل و 1.28 گل در این فصل. دقت شوت های بازیکنان رئال نیز از 13.45 درصد به 9 درصد تقلیل یافته است.

بعد از سال ها بازی در نقشی خارج از نقش محوری خط حمله رئال مادرید، کریم بنزما و گرت بیل در این فصل در خط حمله کهکشانی ها، نقشی پررنگ تر دارند ولی این دو روی هم در لالیگا، فقط 11 گل به ثمر رسانده اند. در عین حال خبری از گلزنی از سوی دیگر بازیکنان نیست و سرخیو راموس مدافع تیم با زدن 4 گل، در رده دوم بهترین گلزنان رئال مادرید قرار گرفته است.

ایسکو مدتی بعد از جدایی رونالدو، در مورد غیبت او در تیم رئال مادرید گفته بود: نمی توانیم برای کسی که دیگر اینجا نیست، گریه کنیم. اما شکی نیست که با وضعیت فعلی رئال مادرید، فقدان گل ها و ذهنیت برنده رونالدو، به شدت در مادرید حس می شود.

کنار رفتن ایسکو

ایسکو که جزو بازیکنان محبوب و سختکوش رئال مادرید در فصول اخیر بوده، از زمان روی کار آمدن سولاری حاشیه نشین شده است. ایسکو بازیکنی بود که در دوران زیدان به اوج فروغ رسید و حتی باعث نیمکت نشینی ستاره ای مثل گرت بیل شد. اما حالا او حتی خیلی اوقات در ترکیب اصلی هم قرار نمی گیرد.

اکنون که مدت زمان نسبتاً زیادی از حضور سولاری در مادرید می گذرد، ولی هنوز تحت نظر این مربی، ایسکو در ترکیب اصلی رئال مادرید قرار نگرفته است. شاید دلیل اصلی نادیده گرفته شدن از سوی سولاری، اتفاقی باشد که چند هفته قبل رخ داد. ایسکو بعد از شکست سنگین رئال مادرید مقابل ایبار در ماه نوامبر، در رختکن با سولاری دست نداد. اتفاقی که کروس در توصیف آن گفته بود: «بدترین اتفاقی که در پنج سال حضورم در مادرید دیده بودم.»

با مصدومیت بیل انتظار می رفت ایسکو این بار در ترکیب اصلی قرار گیرد و ارزش هایش را ثابت کند ولی او در بازی با سوسیداد هم از روی نیمکت کار را شروع کرد و تنها در نیمه دوم بود که به زمین آمد. در شرایط فعلی ایسکو و سولاری به بن بست خورده اند و بعید است در تابستان آینده هر دو آن ها را در کنار هم در رئال مادرید ببینیم.

ستارگان پا به سن گذاشته

این تصور می شود که قهرمان سه دوره پیاپی لیگ قهرمانان و تیمی که در پنج فصل اخیر در اروپا، چهار با به قهرمانی رسیده دارای ترکیبی مسن است و ستارگان بزرگ این تیم از روزهای اوج خود فاصله گرفته و پا به سن گذاشته اند. درست است که تیم های بزرگ و بازی های بزرگ نیاز به ستارگان و بازیکنان بزرگ دارند ولی مطالبات یک فصل طاقت فرسا با 38 بازی، برای بازیکنان مسن کمی زیاد است.

حتی با وجود جدایی رونالدو، رئال مادرید یکی از مسن ترین تیم های لالیگا را با میانگین سنی 28 سال و 10 روز دارد. مودریچ 33، راموس 32، مارسلو 30 و بنزما 31 سال دارند.

رئال مادرید در حال بازسازی ترکیب خود است. ویسینیوس با 50 میلیون پوند در تابستان راهی برنابئو شد. کورتوا که جوانتر است جایگزین ناواس شده، دیاز 19 ساله هم از منچسترسیتی خریداری شده است. در عین حال سولاری به چهار بازیکن جوان نیز برای اولین بار فرصت حضور در تیم اصلی را داده ولی از آنجا که در سال های قبل فرصت کمی برای حضور و تجربه اندوزی به جوانان رئال مادرید داده شد، حالا تیم اصلی در حال تاوان دادن است.

آینده چه می شود؟

حتی برای پرز و تیمی مثل رئال مادرید نیز اخراج دو مربی در طی سه ماه می تواند عجیب و بد تلقی شود. پس به نظر می رسد سولاری همچنان فرصت خواهد داشت، و حداقل تا پایان فصل می تواند اوضاع را بهتر سازد. خصوصاً که حداقل توانسته در جام باشگاه های جهان به قهرمانی برسد.

مودریچ بهترین بازیکن جهان نیز در حمایت از مربی تیم گفت: «مربی مان به خوبی در حال کار و تلاش است ولی او نمی تواند خودش گل بزند یا این که از پنالتی در دقیقه یک مسابقه جلوگیری کند. او بسیار انگیزه دارد ولی این ما هستیم که در زمین بازی می کنیم. و ما باید بهتر و با تمرکز بیشتری کار کنیم. بعضی بازیکنان با بهترین عملکردشان فاصله دارند، من هم خود نیز باید پیشرفت کنم و بهتر کار کنم.»

رئال مادرید هفته های حساسی را پیش رو دارد، بازی مقابل بتیس، سویا، اسپانیول و سپس جدال با اتلتیکو و آژاکس در لیگ قهرمانان در انتظار تیم سولاری است.

1878

نظرات کاربران
امین
رئال امسال شخصیت تیمیشو از دست داده و بازیکنان از لحاظ روانی تو سطح بسیار پایین هستن مهم ترین دلیلش هم خروج رونالدو و زیدانه! با رفتن زیدان میشد کنار اومد اما با نبود رونالدو عمرا نمیشه!شاید خیلیا بگن راموس بازیکنیه که میتونه تیم رو جمع کنه ،ولی اشتباهه راموس تو تیم ملی اسپانیا هم نتونسته کاریزمای مورد نیاز رو داشته باشه تقریبا تو مایه های مسی که نمیتونه رهبر خوبی باشه(سالهای پیش هم رونالدو بود که شخصیت و روحیه تیم رو بالا نگه میداشت ولی ب اسم راموس نوشته میشد)
۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷:۵۷
پاسخ
23
104
عشقممم نیمار
چون‌ویدئو‌چک ب فوتبال اسپانیا وارد شده :-) من پیشبینی کردم ک‌تیمای بارسلونا و‌مخصوصا رئال مادرید ..با اومدن‌ ویدئو‌چک ...کم کم دستشون از هر جامی مخصوصا اروپا ..برای همیشه کوتاه میشه :-P
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۲:۲۵
پاسخ
166
24
آرش دهقان
فقط دلیلش رفتن رونالدو و زیدانه. مدیر رئال(پرز)خوبش شد.هیچ وقت از رونالدو خوشش نمیومد حالاهم داره تاوانش رو پس میده. آیا رفتن از رئال برای رونالدو تاثیر منفی داشت؟نه. اون الان هم آقای گل سری آ و بهترین پاسور تیمشه. ولی رئال بعد از رفتن رونالدو در هیچ بازی نمیشه پیش بینی کرد میبره.پرز باید تاوان کاراشو پس بده.اینم بگم من خودم رئالی ام ولی با کارای پرز اعصابم خرد شده
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۰:۱۰
پاسخ
16
129
سوگند
فداسرت
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۶:۵۹
پاسخ
14
36
رامین.آلمان.پرسپولیس
بدون رونالدو یعنی بدون حتی یک جام که آقای پرز فقط ذهن اقتصادی داره و به درآمدزایی فکر میکنه ... دیگه هیچ خبری از کهکشانی بودن نیست حالا حالاها و بارسا و آتلتیکو میتونند بهترین بهره رو ببرن ... آرزوی موفقیت برای رونالدو رو دارم تا آخرین روز زندگیش که معنی واقعی ستاره رو فهموند به همه .
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۸:۱۷
پاسخ
24
96
pouya
مهمترینشون دلیلش تکمیل نبودن سیستم بازیشون، یعنی یه گلزنه که گل بزنه و اشتباهات فردی تو دفاع س
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۶:۲۰
پاسخ
7
56
habib
رئال بایدیه بازیکن بگیره که فوق ستاره باشه بهترین گزینه هم هازارده تابتونه شخصیت روبه تیم برگردونه
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۳:۲۳
پاسخ
21
52
لاماسیای فراموش شده
جوابش سه حرفه: V A R
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۱:۵۵
پاسخ
55
59
omid74
آقای لاماسیای فراموش شده که احتمالا فراموشی داری اگه var واسه رئال خوب بازی سوسیه داد پنالتی واضح رو واسه رئال میگرفتن درضمن شما بارسایی ها چرا میاید خبر رئال رو دنبال میکنید
۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۳:۴۰
30
36
Arash
فقط سیاست های مالی پرز باعث این وضع شده
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۶:۵۹
پاسخ
7
57
سجاد
وقتی رونالدو در رئال بود، رئال بازی‌ها رو با یک گل بیشتر ینی ۱-۰ شروع میکرد، اما حالا او نیست و رئال دیگر از حریفان جلو نیست مسئله دیگر اینکه پرز در فکره بازسازیه برنابئو هست و به همین دلیل دیگر مثل سالهای نه چندان دور ستاره‌ها خریداری نمیشند تا موقعی که ی مربی صاحب سبک مثل زیدان و بازیکنانی همچون امباپه و هازارد به رئال نیان و فلسفه فکری پرز عوض نشه وضع همینه
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۶:۴۰
پاسخ
14
51
666666
بها دادن بیش از حد به ی بازیکن فوق العاده ضعیف مثل مودریچ
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۶:۰۴
پاسخ
89
138
محمد
وقتی پرز به راحتی اجازه خروج رونالدو میده نبود رونالدو قشنگ حس میشه من یک رعالی دو آتیشه ام ولی بزرگترین مقصر این روزای رعال پرز که رونالدو تمام شده حس کرد و فکر که نیمار یا کسایی دیگه میتون جای رونالدو بگیره حتی اگه نیمار بیاد اوضاع خیلی خوب نمیشه زیدان وقتی متوجه جدایی رونالدو شد فهمید که کار رعال تموم شده اس
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۵:۴۰
13
63