چرا مزایده سرخابی‌ها نتیجه نداد؟ ناکامی نااهلان!

چرا مزایده سرخابی‌ها نتیجه نداد؟ ناکامی نااهلان!

13695
16:29
26 آذر 1397
پروژه واگذاری دو باشگاه دولتی استقلال و پرسپولیس یک بار دیگر استارت خورد. روز گذشته وزیر ورزش از تصویب شدن واگذاری دو باشگاه به بخش خصوصی خبر داد و رییس سازمان خصوصی‌سازی هم پیش بینی کرد دو ماه دیگر مزایده واگذاری برگزار شود.

به گزارش سایت نود، داستان خصوصی شدن دو باشگاه استقلال و پرسپولیس داستانی تکراری در ورزش ایران است. به دفعات صحبت خصوصی شدن این دو باشگاه دولتی به میان آمد در نهایت اما آب از آب تکان نخورد. این بار هم شاید پایان داستان، مانند قسمتهای قبل باشد.

زمستان 1393 زمانی بود که پروژه واگذاری سرخابی‌ها جدی‌تر شد، کار به مزایده کشید؛ چهار دور مزایده بی نتیجه و متوقف شدن پروژه. تاکید مجلس به واگذاری دو باشگاه زیر نظر وزارت ورزش باعث شد تا با تعیین قیمت پایه 290 میلیارد تومان مزایده دو باشگاه در دستور کار سازمان خصوصی سازی قرار بگیرد.
 

27 بهمن 93، مزایده اول؛ بدون مشتری

در مرحله اول مزایده دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، هیچ شخصی حاضر نشد برای مزایده 290 میلیارد تومانی پا پیش بگذارد.
 

19 اسفند 93، مزایده دوم؛ بدون مشتری

در دوره دوم هم باز پیشنهادی نرسید و مزایده دوم لغو شد.
 

9 اردیبهشت 94، مزایده سوم؛ استقلال بدون مشتری-پرسپولیس 3 مشتری

در دور سوم مزایده قیمت پایه همان 290 میلیارد تومان بود. اما برای اینکه سرانجام مشتریانی پیدا شود شرایط پرداخت فرق کرد. این بار شرط ورود به جای پرداخت 40 درصد مبلغ مزایده 25 درصد اعلام شد و همین موضوع باعث شد چندین پاکت ارائه شود.

برای استقلال فرد یا شرکتی وارد مزایده نشد. شرکت شورایکو بود که متقاضی باشگاه استقلال بود به دلیل عدم پرداخت سپرده در مزایده شرکت داده نشد. 

برای پرسپولیس سه پیشنهاد مطرح شده بود؛ یکی از متقاضیان فردی به نام علیرضا معظمی‌نیا بود، او با ادعای خرید نقد پرسپولیس با 300 میلیارد تومان نقد وارد محل واگذاری شد. او عنوان کرد می خواهد پرسپولیس را به مردم کرمانشاه هدیه بدهد. پیشنهاد معظمی‌نیا هم مشکل داشت. 

شرکت بهنام پیشرو کیش و شرکت استیل آذین ایرانیان با مبالغ 298 میلیارد تومان و 296 میلیارد و 800 میلیون تومان مشتریان اصلی پرسپولیس بودند. پس از چندین روز کش و قوس عنوان شد پیشنهاد بهنام پیشرو هم مشکل دارد و حسین هدایتی و شرکت استیل آذین ایرانیان به عنوان تنها مشتری پرسپولیس منتظر بودند تا به عنوان برنده مزایده معرفی شوند. سازمان خصوصی در تصمیمی بحث‌برانگیز اعلام کرد اهلیت شرکت استیل آذین ایرانیان اثبات نشده و مزایده سوم هم بدون برنده به پایان رسید تا کار به مزایده چهارم بکشد. استیل آذینی‌ها معترض بودند اما مسوولان بدهی‌های بانکی هدایتی و اینکه سهام شرکت به نام فرزندان جوان هدایتی شده اهلیت استیل آذین را رد کردند.
 

29 اردیبهشت 94، مزایده چهارم؛ استقلال یک مشتری-پرسپولیس 3 مشتری

حضور چند مشتری در مزایده سوم زمینه مزایده چهارم تنها 20 روز پس از مزایده سوم را فراهم کرد. استقلال که در سه مزایده قبلی هیچ خریداری نداشت، در مزایده چهارم خریدار پیدا کرد و شرکت سمند، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه ایران‌خودرو، برای خرید این باشگاه متقاضی شد. آنها با مبلغ 290میلیارد و 500 میلیون تومان وارد مزایده شدند.

پرسپولیس این بار هم سه مشتری داشت. سه شرکت استیل‌آذین ایرانیان، بهنام پیشروکیش و شرکت نیوان ابتکار، یکی از شرکت‌های وابسته به سایپا، برای خرید این باشگاه پیش‌قدم شدند. نیوان ابتکار برای خرید سرخ‌ها پیشنهادی 290 میلیاردی ارائه کرد.

329 میلیارد و 888 میلیون و 999 هزار و 888 ریال نیز رقم پیشنهادی بهنام‌پیش‌روی کیش برای خرید پرسپولیس اعلام شد.استیل‌آذین ایرانیان هم با پیشنهاد 336 میلیارد و 666 میلیون و 666 هزار و 666 تومان وارد مزایده چهارم خرید باشگاه پرسپولیس شد. استیل آذین و حسین هدایتی آماده برگزاری جشن پیروزی بودند. رقم پیشنهادی را آنقدر بالا بردند که کسی حریف آنها نشود. در ضمن تغییراتی هم در ساختار شرکت ایجاد کردند که پشت سد اهلیت متوقف نشوند.

بررسی شرایط این چهار متقاضی بسیار بحث‌برانگیز و زمان بر شد. حضور دو شرکت خودروسازی انتقادهای فراوانی در پی داشت.  گفته شد این چه خصوصی‌سازی است که دو باشگاه از وازرت ورزش گرفته شود و به سایپا و پیکان واگذار شود؟ حتی صحبت از استیضاح وزیر هم شد. پس از چند روز از سوی سازمان خصوصی سازی عنوان شد پیشنهادهای دو متقاضی وابسته به ایران خودرو و سایپا مشکل داشته و آنها کنار گذاشته شدند. پیشنهاد دو شرکت استیل اذین و بهنام پیشرو فاقد مشکل اعلام شد و آنها وارد مرحله بررسی اهلیت شدند.

در اوایل خردادماه شایعه شد مزایده پرسپولیس این بار برنده خواهد داشت. هدایتی توقع داشت برنده بزرگ مزایده تاریخی باشد. اعلام نتیجه هر روز عقب می افتاد گفته می‌شد نظر وزیر اقتصاد و چند مرجع دیگر نرسیده است. سرانجام پس از چند روز گمانه‌زنی ششم خرداد آب پاکی رو دست همه ریخته شد. علی‌اشرف پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد اهلیت دو شرکت استیل اذین و بهنام پیشرو تائید نشده است. به این ترتیب پرونده مزایده بسته شد و دو باشگاه دوباره در اختیار وزارت ورزش قرار گرفتند.

چند هفته بعد هم رسما اعلام شد مزایده پنجمی در کار نخواهد بود و واگذاری دو باشگاه از دستور کار سازمان خصوصی‌سازی خارج شد.

حالا پس از سه و سال و نیم دوباره بحث واگذاری از طریق مزایده مطرح شده است. گفته شده این بار مبلغ پایه 500 میلیارد تومان خواهد بود. سوال اصلی این است آیا این بار واقعا اراده‌ای به واگذاری وجود دارد و یک متقاضی "اهل" پیدا می‌شود؟ 
 

نظرات کاربران
آقارضا
به نظرمن باید 51درصد رو بدن به یک شرکت خصوصی مثل استیل آذین و 49 درصد باقیمانده رو هم بدن به پیشکسوتان و مردم. اینطوری اگه شرکت ورشکسته شد با کمک مردم و پیشکسوتان پرسپولیس رو نگه میدارسم.
۲۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۸:۰۱
پاسخ
20
35
....
حالا خیریت برنده نشدن آقای میله ها و آب خنک رو دیدید؟
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۲:۱۱
پاسخ
32
8
با افتخار استقلالی ام
فرقی نمی کنه چه استقلال چه پرسپولیس باید در بازار بورس سهام دو باشگاه فروخته بشه و فرد یا شرکتی نتونه بیش از یک سوم سهام باشگاه هارو بخره و هواداران (افراد عادی)هم بتونن سهام بخرن
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۸:۵۰
پاسخ
1
43
اهوازسرخ
اگه واقعااجازه فروش بدن سلطان علی پروین ومهندس عابدینی باهرقیمتی پرسپولیس رومیخرن امیدوارم استقلال هم دست پیشکسوتان بیفته ودراین صورت بدون شک هرسال سرخابی ها نیمه نهایی لیگ قهرمانان هستندوتیمهای بی افتخارنمیان کلکل کنن
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۶:۱۴
پاسخ
13
31
شیشتقلال چند؟
تیم دوچرخه رو 666 ریال میخرم هرچند اینم زیاده
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۵:۵۳
پاسخ
20
54
دختر پرسپولیسی
فقط ما پاسوزه شیشتقلال شدیم !!! بازم مشتری واسه اینا پیدا نمیشه ما پاسوز می شیم واقعا که!
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۹:۳۸
پاسخ
18
55
فرشاد
بازم تراختور کبیر الگوی این تیمای ضعیف پایتخت شد.
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۷:۵۳
پاسخ
54
7
تراختور-بشیکتاش-قره باغ-یونایتد
تیراختور همیشه الگوست از نحوه ی مدیریت تا تماشاگران
۲۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۷:۵۰
54
4
مسعود ایرانی
پول دادن بابت تیم پیروزی با این فرهنگ طرفداراش دور ریختن پوله
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۳:۰۶
پاسخ
189
63
ایلیا
شما که مثلا فرهنگ دارید بعد مشتری ندارید
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۵:۱۴
16
49
دو ستاره ای که فقط لگو لباستان است
قطعا اگه این مزایده ها مثل تمام دنیا آزادانه برگزار میشد و همه از هر جای دنیا میتونستند بیان واسه خرید مثل ارسنال سیتی ووو شک نکن کلی ادم بزرگ تو دنیا بودن که بخاطر اینهمه هوادار و بحث اسپانسرینگش حاضر بودن چند ده میلیارد بالاتر از این اعداد پول بدن و واقعا هم این تیم ها رو به بالاترین و بهترین حالت ممکن تو اسیا برسونن اما این خصوصی سازی داستان مضحکی داره وقتی شرکت های خودروسازی و اپراتورهای ملی که همه میدونن زیر مجموعه دولت هستند به عنوان مشتری بخش خصوصی میان و میگن تیم رو بدین به ما البته بابت شرکت های دیگه هم بهتر نیست و اکثریت حداقل یه بخش سهامشون زیر دست دولته و میشه گفت حتی اگه اینکار انجام بشه باز از این جیب به اون جیب کردن هست و فقط میان و میگن اره ما خصوصی کردیم خلاصصصصصصص
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۰:۲۸
11
38
زانیار
فرهنگ ناب پرسپولیسیا رو میتونی از هواداران کاشیما بپرسی عزیزم و چقدر به استقلالیا تیکه انداختن
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۴:۴۴
13
40
Perspolis fc
پرسپولیس مشتری داره شیشتقلال رو کسی نگاشم نمکنه خخخخخ
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۲:۳۹
11
37
علی ایرانی
آره باید برای استقلال پول صرف کرد که حتی تو بازی آسیایی هم بطری و سنگ پرتاب میکنند...اونم اگه کسی پیدا بشه!! همون یه مورد تو مزایده سوم هم طرف پولی نداشت، بدون واریز پول اومده بود تو مزایده تا اسم شرکتش تو رسانه ها مطرح بشه
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۲:۳۱
15
31
Ali
من ۵۰۱ میلیارد میدم ۵۰۱ میلیارد یک ۵۰۱ میلیارد دو ۵۰۱ میلیارد سه نبوووووود؟ پس تیم به مدت نامعلوم دیگه ای در اختیار وزارت ورزش و تمام دیدین؟ میخواستن واگذار کنن نشد دیگه
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۱:۵۶
پاسخ
1
110
خریدار استقلال
من حاضرم استقلال را بخرم قیمت پیشنهادی ام 666666ریال است
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۹:۵۹
پاسخ
124
77
ali
به نظرم استقلال رو باید بدن به یه کارخونه دوچرخه سازی..هم به نفع استقلاله و هم یه تبلیغ خوب برای اون کارخونه
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۹:۲۲
12
35
شازده آبی
آیا «ح» «ه» سه نفره؟ چرا یه تا پاکت میزاره؟ ب هر قیمتی میخواد باشگاه پیروزیو بخره؟ چرا باید چوب مورد سلیقه نبودن این آقا رو «استقلال» بخوره؟
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۹:۱۷
پاسخ
74
78
آرمین
شما چوب نداشتن مشتری رو میخورین پاکتای خالی رو یادت که نرفته گلم!
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۹:۵۷
12
30
S
مگه استقلال خریدار داشته که بخوان بخرن؟؟؟اگه هدایتی صلاحیت نداشت چرا هربار که حقوق کیروش عقب میفته میرن التماسش میکنن تا اون بیاد پرداخت کنه؟؟
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۷:۴۳
12
35
کامران
این مناقصه هم نتیجه نخواهد داشت چون کسانی که از کنار بودجه این دو باشگاه به منافع قابل توجهی رسیده اند اجازه واگذاری نخواهند داد . پس منتظر نباشیم
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۷:۴۹
پاسخ
1
109
مصطفی
اینکه باید مراحل قانونی به خوبی طی بشن به نفع همه هست من پرسپولیسی هستم اما آیا کارهای اقتصادی آقای هدایتی برای ما شفاف هست!؟ در واگذاری باید سخترین مقررات اعمال بشه این دو باشگاه خیلی بزرگ هستند اگر همینطوری فقط بر اساس اینکه هرکس پول بیشتر داشت واگذار بشوند آینده شون به خطر میفته و همچنین به یک فرد واگذار نشه باید به یک جایی واگذار بشه هم ورزشی باشد هم سود ده باشن
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۹:۰۸
پاسخ
5
166
بردیا
با نظرت کاملا موافقم ولی باید سهامداران اصلی هوادرهای دوتیم باشند و سهام را باید طوری واگذر کنن که همه مردم بتونن سهام خریداری کنن نه عده ای خواص
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰:۰۸
3
85
هوادار
مطمئنن این کار رو نخواهند کرد یا نهایتش برای فرار رو به جلو یکی از خودروسازها یا اپراتورها یکی از تیمارو برمیداره و اینجوریه که از چاله درمیاییم وبه چاه عمیقتری میافتیم
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۲:۰۳
پاسخ
2
157
یک قدم جلو
کار ندارم واقعا حق حسین هدایتیه بخواد باشگاه قرمزو بخره، هم دلسوز باشگاهه، هم تا حالا خیلی هزینه کرده واسه این باشگاه. کاریم به حاشیه هاش ندارم،
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۱:۲۸
پاسخ
137
40
خطاب به بالایی
هدایتی اگه پول داشت الان اوین نبود
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۳:۳۹
12
17
تاتا
حتما کاری به اینم‌ نداری که باشگاه به فنا بره!
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۷:۴۱
13
79