چلسی؛ باشگاهی توانمند در فروش بازیکنان

چلسی؛ باشگاهی توانمند در فروش بازیکنان

7392
23:13
17 تیر 1398
چلسی نشان داده قدرت خوبی در فروش بازیکنان مازاد خود دارد.

به گزارش وبسایت نود، موراتا آخرین فروش چشمگیر چلسی بوده است.

هر چند انتقادهایی دربارۀ سیاست های باشگاه چلسی در پنجره های نقل و انتقالاتی مطرح می شود ولی یک نکته را نمی‌توان کتمان کرد. باشگاه چلسی در فروش بازیکنان مازاد خود بسیار خوب عمل کرده است و در این بین به نوعی سرآمد است.

هواداران چلسی اگرچه پیرامون خریدهای تیم و میزان سرمایه گذاری در بازار ترانسفر خیلی راضی به نظر نمی رسند اما احتمالاً گلایه ای بابت قرض و فروش بازیکنان ندارند. چلسی همین حالا هم یکی از باشگاه های برتر اروپا در زمینه قرض دادن بازیکنان خود است. حتی زمانی بوده که این تیم لندنی 40 بازیکن قرضی در سایر تیم ها داشته است. آبی های لندن با قرض دادن بازیکنان خود، فرصت خودنمایی را در باشگاه های دیگر به آنها می دهند. این موضوع می تواند موجب رسیدن بازیکن به ترکیب اصلی چلسی شود یا در صورت عدم نیاز، با درخششی که آن بازیکن از خود نشان داده، چلسی می تواند با قیمت بالاتری بازیکن را به فروش برساند.

هر چقدر هم که به سیاست های فنی و فوتبالی خانم گرانووسکیا انتقاد وارد باشد، نمی‌توان از عملکرد او در فروش بازیکنان چلسی در فصول اخیر چشم پوشی کرد. چلسی حتی توانسته بازیکنان سکونشین و حاشیه نشین را با مبلغی خوب به فروش برساند. این فروش زمانی ارزش خود را بیشتر نشان می‌دهد که به محدودیت‌های خرید در فصول نقل و انتقالات برای رعایت بازی جوانمردانه مالی یوفا بیاندیشیم.

بر همین اساس، نگاهی داریم به 6 فروش چشمگیر چلسی در طی دو دهه اخیر. این لیست نشان می دهد چلسی حتی پیش از آبراموویچ و گرانووسکیا نیز تبحر خوبی در فروش بازیکنان داشته است!

1. آلوارو موراتا

تابستان 2017 کونته برای تقویت قوای هجومی تیمش و جایگزین کردن کاستا، به دنبال خرید یک مهاجم بود، گزینه اول او لوکاکو بود اما مهاجم بلژیکی در نهایت راهی منچستریونایتد شد و چلسی چاره ای جز تلاش برای خرید گزینه بعدی کونته نداشت.

موراتا مهاجمی بود که با هزینه ای بیش از 60 میلیون پوند و توقعات فراوان، مادرید را به مقصد لندن ترک کرد. او شروع نسبتاً خوبی در انگلیس داشت و این امید را ایجاد کرد که می تواند یک ماشین گلزنی برای چلسی باشد ولی هفته به هفته او افت کرد و روز به روز اعتماد به نفسش کمتر شد تا زمانی که حتی در استفاده از ساده ترین فرصت های گلزنی ناتوان بود.

او حاشیه نشین شد و چلسی به فکر فروش بود. اتلتیکو وارد عمل شد، اما باشگاه مادریدی ابتدا با قراردادی قرضی موراتا را جذب کرد. اما چلسی تیم مادریدی را متقاعد به خرید موراتا کرد، با چه قیمتی؟ 58 میلیون پوند! چنین رقمی برای مهاجمی که در 72 بازی برای چلسی 24 گل زد و در 17 مسابقه برای اتلتیکو فقط 6 گل زد. تجارت خوبی است نه؟

2. ادن هازارد

از دست دادن بهترین بازیکن ترکیب تیم، ستاره سرنوشت ساز و رقم زننده تفاوت در مستطیل سبز، به خودی خود اتفاق خوبی نمی تواند تلقی شود. اما بر هیچ کس پوشیده نبود که هازارد به دنبال ترک لندن و پیوستن به مادرید بود. او چند سالی بود که رؤیای پوشیدن پیراهن رئال را به تن داشت و به همین مقصود قراردادش را با چلسی تمدید نکرد.

چلسی که از قصد ستاره بلژیکی آگاه بود و در رسیدن به توافق برای تمدید قرارداد به نتیجه ای نرسیده بود، با فروش او به رئال موافقت کرد ولی برای فروش بازیکنی که فقط 1 سال از قراردادش باقی مانده، خواستار دریافت 100 میلیون پوند شد.

در نهایت دو باشگاه بر سر 90 میلیون پوند توافق کردند. البته این رقم پتانسیل افزایش تا 150 میلیون پوند را هم دارد. فکرش را بکنید، هازارد فقط 12 ماه دیگر با چلسی قرارداد داشت و شش ماه دیگر می توانست با باشگاهی خارجی وارد مذاکره شده و در تابستان بعد با قراردادی آزاد راهی تیم جدید خود شود!

3. دیگو کاستا

چلسی و اتلتیکو نشان داده اند که در تبادل بازیکن رابطه خوبی دارند و این ارتباط خوب میان دو باشگاه همچنان حفظ شده است ولی شاید در این میان، چلسی تیمی است که سود بیشتری می برد.

باشگاه لندنی تابستان 2014 با حدود 30 میلیون پوند توانست دیگو کاستا را به خدمت بگیرد. کاستا سه فصل خیلی خوب را در چلسی گذراند و در دو قهرمانی این تیم در لیگ برتر در سال های 2015 و 2017 نقش موثری ایفا کرد و در سه فصل حضورش در چلسی در 120 بازی 59 گل زد که آماری قابل قبول است.

اما هر چه که بود میان او و کونته اختلاف شکل گرفت و مربی ایتالیایی اعلام کرد به وی نیاز ندارد. کاستا ماه‌ها سکونشین بود تا اینکه اتلتیکو به جذب وی ابراز علاقه کرد. چلسی، تیم مادریدی را مجاب کرد برای بازگرداندن کاستا 57 میلیون پوند بپردازد! بعد از زدن 59 گل و سه فصل حضور در چلسی، باشگاه لندنی از فروش کاستا سود هم کرد! این را هم در نظر بگیرید که کاستا در دو فصل اخیر آمار خیلی خوبی هم نداشته است: 42 بازی برای اتلتیکو و فقط 11 گل.

4. داوید لوئیز

بعضی پیشنهادها آنقدر خوب هستند که نمی توان آنها را رد کرد. در مورد لوئیز نیز دقیقاً همینطور بود. تابستان 2014 پاریسن ژرمن برای خرید داوید لوئیز حاضر شد 50 میلیون پوند بپردازد. چلسی این پیشنهاد را خیلی بهتر از آن چیزی تصور کرد که بتواند رد کند. به این ترتیب لوئیز در تابستان 2014 بدل به گرانقیمت ترین مدافع تاریخ جهان شد.

بعد از دو فصل حضور در پاریس، چلسی تصمیم گرفت با نظر کونته دوباره این بازیکن را برگرداند. انها طی یک انتقال سودآور، برای خرید دوباره لوئیز، 34 میلیون پوند پرداخت کردند. لازم به ذکر است که چلسی در ژانویه 2011 وقتی برای اولین بار لوئیز را خریداری کرد کمتر از 20 میلیون پوند برای جذب وی خرج کرد.

پاپی جیلوبوجی

قدرت چلسی زمانی بهتر مشخص می شود که بدانیم آنها از بازیکن ناشناسی چون جیلوبوجی هم به سود رسیده اند. چلسی سپتامبر 2015 با پرداخت تنها 2.7 میلیون پوند این بازیکن را از نانت خریداری کرد. او فقط یک بار پیراهن چلسی را به تن کرد و سپس به وست برومویچ رفت.

دوران قرضی او در وست برومویچ موجب شد چلسی بتواند برای وی یک مشتری خوب و دست به نقد پیدا کند. 5 آگوست 2016 و تنها یک سال بعد از خرید این بازیکن، چلسی توانست این بازیکن گمنام 27 ساله را با قیمت 8 میلیون پوند به فروش برساند!

خرید او، خرید اشتباه و ناکارآمدی از آب در آمد ولی چلسی توانست از این وضعیت نیز خارج شود و با فروش سودآور وی، جبران اشتباهش را کند.

توره آندره فلو

حتی پیش از گرانووسکیا نیز چلسی مهارت خود را در فروش بازیکنان نشان داده بود. سال 2000 آنها فلو را با قیمت 12 میلیون پوند به رنجرز فروختند. 12 میلیون پوند رقم چشمگیری در بازار نقل و انتقالات بیست سال قبل است.

توره آندره فلو در زمان حضورش در چلسی، بیشتر نیمکت نشین هاسلبنک بود و با آمدن گودیانسن متوجه شد که فرصت هایش برای حضور در ترکیب اصلی محدودتر می شود. بنابراین درخواست ترانسفر ارائه کرد. وقتی چنین اتفاقی پیش می‌افتد معمولاً از ارزش بازیکن کاسته می شود ولی چلسی باشگاهی نبود که به قیمت کم راضی شود.

آنها رنجرز را متقاعد کردند برای خرید فلو 12 میلیون پوند بپردازند. این قیمت در آن زمان یک رکورد در لیگ اسکاتلند بود.

1878

نظرات کاربران
امیرمسعود هایزنبرگ
دقیقا شبیه عملکرد مدیران پرسپولیس و استقلال.همه چیمون به همه چیمون میاد.
۱۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۴:۳۹
پاسخ
1
9
حسنعلی اکبری
بی نظیر بود دم تیممون و مسئولامون گرم
۱۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۱:۳۱
پاسخ
5
68