چلسی-منچستریونایتد؛ آبی گرم‌تر است یا قرمز

چلسی-منچستریونایتد؛ آبی گرم‌تر است یا قرمز

6851
11:05
28 بهمن 1397
بازی حساس دور پنجم جام حذفی انگلستان دوشنبه شب در استمفوردبریج برگزار می‌شود.

به گزارش وبسایت نود، در حساس ترین بازی مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی انگلیس (اف‌ای کاپ) دوشنبه شب و از ساعت 23:00 (به وقت تهران) دو تیم چلسی و منچستریونایتد در ورزشگاه استمفوردبریج رودرروی یکدیگر قرار خواهند گرفت.

اما آمار و ارقام پیرامون بازی های دو تیم در جام حذفی حداقل در سال های اخیر نشان می‌دهد که آبی ها نسبت به رقیب قرمزپوش خود موفق تر ظاهر شده اند. 

این چهاردهمین تقابل چلسی و منچستریونایتد در جام حذفی است و آبی ها در هر 4 تقابل اخیر به پیروزی رسیده اند. از جمله فینال فصل قبل که چلسی با تک گل ادن هازارد برنده شد و همچنین دیدار یک چهارم نهایی فصل 17-2016 که چلسی باز هم با گل انگولو کانته به پیروزی 1-0 رسید و راهی نیمه نهایی شد. آمار چلسی اکنون این فرصت را به آن ها داده تا به نخستین تیم تاریخ تبدیل شوند که موفق به حذف منچستریونایتد از جام حذفی در 5 دوره متوالی می‌شود. (5 دوره که دو تیم به یکدیگر برخورد کرده اند)

5 بازی دو تیم در ادوار گوناگون جام حذفی در استمفوردبریج برگزار شده و منچستریونایتد در 2 مسابقه توانسته بر میزبان خود غلبه کند؛ پیروزی 5-3 در دور سوم فصل 98-1997 با گل های دیوید بکام (2)، اندی کول (2) و تدی شرینگهام در برابر گل های گریم لوسو و جیان‌لوکا ویالی (2). پیروزی دیگر نیز به بازی تکراری مرحله یک چهارم نهایی فصل 99-1998 (فصل سه گانه شیاطین سرخ) بازمی‌گردد که منچستریونایتد با دبل دوایت یورک مقابل چلسی به پیروزی رسید.

در تمامی رقابت ها، منچستریونایتد تنها موفق به کسب 2 پیروزی از 22 بازی اخیر دو تیم به میزبانی چلسی شده است. (7 تساوی و 13 باخت) یونایتد همچنین در هیچ بک از 9 بازی اخیر به میزبانی چلسی به پیروزی نرسیده است. یونایتد آخرین بار در اکتبر 2012 موفق شد در استمفوردبریج چلسی را شکست دهد؛ در دیداری جنجالی به قضاوت مارک کلاتنبرگ که شیاطین سرخ 3-2 پیروز شدند.

بعد از فصل 14-2013 و حذف در دور سوم با شکست 2-1 مقابل سوانسی، منچستریونایتد در هر 4 فصل بعدی موفق به حضور در نیمه نهایی جام حذفی شده و در پی آن است که برای پنجمین فصل متوالی این دستاورد را جشن گیرد. آن ها آخرین بار در بین فصل های 62-1961 تا 66-1965 در 5 فصل متوالی در یک چهارم نهایی جام حذفی حاضر بوده اند.

آمار چلسی نیز در این زمینه دست کمی از شیاطین سرخ ندارد. آن ها بعد از حذف از دور چهارم فصل 15-2014 (با شکست 4-2 مقابل بردفورد، در سه فصل بعدی حداقل به یک چهارم رسیده اند (از جمله حضور در فینال در هر دو فصل اخیر) و قصد دارند برای چهارمین فصل متوالی تا یک چهارم نهایی بالا بیایند.

آماری که موجب امیدواری منچستری ها خواهد بود، سابقه خوب این تیم در حذف مدافعان عنوان قهرمانی است. منچستریونایتد تاکنون 10 بار مدافعان عنوان قهرمانی را از گردونه رقابت ها کنار زده است و از این حیث بهترین تیم جزیره محسوب می‌شود. قرمزها آخرین بار این کار را در فصل 12-2011 انجام دادند و در دور سوم، منچسترسیتی، قهرمان فصل 11-2010 را در انحاد شکست دادند.

منچستریونایتد که با شکست آرسنال به این دیدار رسیده، برای حضور در یک چهارم باید چلسی را هم از سر راه بردارد. آخرین تیمی که موفق شده در یک فصل هم آرسنال و هم چلسی را از جام حذفی کنار بزند، خود منچستریونایتد بوده که این کار را در فصل خاطره انگیز 99-1998 انجام داده است. یونایتد در آن فصل ابتدا چلسی را در یک چهارم نهایی و سپس آرسنال را در نیمه نهایی از پیش رو برداشت. البته تکلیف هر دو مرحله در بازی تکراری مشخص شد. 

همچنین آخرین تیمی که توانسته در یک فصل آرسنال و چلسی را در خانه های خودشان حذف کند، میلوال در فصل 95-1994 بوده است. میلوال در آن فصل آرسنال را در دور سوم و چلسی را در دور چهارم حذف کرد. البته کار میلوال هم به بازی تکراری کشید اما این تیم توانست بزرگان لندنی را در بازی تکراری در خانه های خودشان از گردونه رقابت ها کنار بزند.

تاثیرگذارترین بازیکنان حاضر در ترکیب دو تیم در جام حذفی، نفراتی هستند که کمتر کسی انتظار دارد. در چلسی اولیویه ژیرو در 18 حضور خود در جام حذفی 15 گل زده و 8 پاس گل هم داده تا مجموعا روی 23 گل تاثیر مستقیم داشته باشد. ژیرو در هر 73 دقیقه بازی یا گل زده و یا پاس گل داده است.

در منچستریونایتد نیز آلکسیس سانچز در 20 بازی خود در این رقابت ها روی 19 گل تاثیر مستقیم داشته است. (10 گل و 9 پاس گل) از زمان نخستین بازی سانچز در این جام، هیچ کس نتوانسته به اندازه این بازیکن شیلیایی تاثیر مستقیم روی گل ها داشته باشد.

-آمار استفاده شده در این مطلب از اوپتا استخراج شده اند.

7712

نظرات کاربران
نجیب خان
قرمز بهترین و دلپذیر ترین رنگ است فقط قرمز
۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۱:۰۶
پاسخ
3
7
Chelsea
درود برچلسی بخدا اینقدر منیو رو بردیم توحذفی خسته شدیم
۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۲:۲۰
پاسخ
8
5
استقلال
♦آبی زیباترین رنگ است
۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۹:۳۸
پاسخ
56
21