چونیت چاکر زیر ذره بین؛ هر آنچه باید از داور بازی نیمه نهایی بدانید

چونیت چاکر زیر ذره بین؛ هر آنچه باید از داور بازی نیمه نهایی بدانید

7601
18:41
19 تیر 1397
چونیت چاکر قاضی دیدار انگلیس - کرواسی در مسابقه نیمه نهایی جام جهانی است.

وبسایت رسمی برنامه نود - چونیت چاکر قاضی دیدار انگلیس - کرواسی در مسابقه نیمه نهایی جام جهانی است.

به گزارش وبسایت نود، فیفا، چونیت چاکر را به عنوان داور دیدار نیمه نهایی انگلیس - کرواسی انتخاب کرده است. این داور 41 ساله ترک در سال های اخیر بسیار مورد توجه یوفا و فیفا بوده و نیمه نهایی های مختلفی را سوت زده و حالا این بار هم یک نیمه نهایی مهم دیگر به چاکر سپرده شده است. بر همین اساس، نگاهی داریم به این داور ترکیه ای.

چاکر جام جهانی 2014 را با سه بازی به پایان رساند و در این جام هم سه بازی قضاوت می کند. او فعلاً دو بازی را سوت زده و با احتساب نیمه نهایی دوم جام 21، به سه بازی در جام 2018 می رسد.

چاکر سال 1976 در استانبول متولد شد، او در سال 2001 وارد عرصه فوتبال و داوری شد، از آن زمان 170 بازی را در لیگ ترکیه سوت زده شامل پنج قضاوت در بازی حساس فنرباغچه - گالاتاسرای. او 12 سال است که در لیست فیفا حضور دارد و از سال 2010 در لیست داوران الیت یوفا قرار گرفته است. چاکر داور چهارم دیدار فینال یورو 2012 بود، در سال 2015، دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا را سوت زد. 4 سال قبل هم نیمه نهایی آرژانتین - هلند در جام جهانی توسط همین داور قضاوت شد.

اتفاقات بحث برانگیز

چاکر داور آخرین بازیِ سرآلکس فرگوسن در لیگ قهرمانان بود. حتماً بازی منچستریونایتد - رئال مادرید را در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان در فصل 2012-2013 به یاد دارید که این داور ترکیه ای طی تصمیمی بحث برانگیز نانی را از زمین اخراج کرد و در نهایت یونایتد ده نفره بازی را از دست داد. آن تصمیم چاکر، فرگوسن را به شدت خشمگین کرد.

فرگوسن بعد از آن مسابقه، ترجیح داد که در کنفرانس خبری شرکت نکند و حتی جریمه شد. او به تصمیم داور باور نداشت و این را هم اعلام کرد. جالب تر این که پیش از مسابقه هم، فرگوسن به اعضای کادرفنی اش گفته بود که ترس این را دارد که سابقه چاکر در اخراج بازیکنان تیم های انگلیسی در گذشته، کار دست او و تیمش دهد که همین اتفاق هم افتاد. اما فرگوسن اشتباه نکرده بود!

چاکر سابقه اخراج سه بازیکن انگلیسی را در گذشته دارد. جان تری، جرارد و گری کیهیل. تری در دیدار نیمه نهایی لیگ قهرمانان مقابل بارسلونا در سال 2012، از سوی چاکر اخراج شد و بازی فینال را از دست داد. کیهیل هم در فینال جام باشگاه های جهان 2012، توسط چاکر اخراج شد. جرارد هم در یک مسابقه ملی از زمین بازی بیرون رفت. در عین حال او سابقه اخراج بالوتلی را هم دارد، زمانی که این مهاجم ایتالیایی برای تیم انگلیسی منچسترسیتی بازی میکرد.

سابقه برای انگلیسی ها

چاکر تاکنون 5 بار برای تیم ملی انگلیس سوت زده که هیچ کدام شان در بازی های تورنمنت های معتبر نبوده است. البته هر زمان چاکر داور انگلیسی ها بود، ان ها شکست نخورده اند. آخرین بار چاکر داور دیدار انگلیس - اسکاتلند در دور مقدماتی جام جهانی 2018 بود. در چهار مسابقه دیگری که انگلیس با قضاوت این داور ترک به میدان رفته، دو برد و دو تساوی نصیب آن ها شده است. شاید مهمترین اتفاقات در این 4 مسابقه، تساوی 1-1 مقابل اکراین در دور مقدماتی جام جهانی 2014 باشد که در آن بازی چاکر یک پنالتی دقیقه آخری برای انگلیس گرفت ولی استیون جرارد هم از زمین اخراج کرد.

آمار در جام جهانی 2018

چاکر در این جام، دو بار تاکنون قضاوت کرده است؛ بازی اول، مسابقه ایران - مراکش بود که صحنه خاصی نداشت. مسابقه دوم آرژانتین - نیجریه بود که اتفاقاً بحث برانگیز هم شد، اگرچه او یک پنالتی در آن مسابقه برای نیجریه گرفت ولی سبزپوشان احساس می کردند داور در صحنه مشکوک دوم، به نفع آن ها کار نکرده و دچار اشتباه شده است. در یک صحنه برخورد توپ به دست روخو باعث شد داور از VAR هم کمک بگیرد ولی در نهایت تصمیم گرفت پنالتی اعلام نکند. در مجموع او در این دو مسابقه، 9 کارت زرد هم نشان داد.

1878

نظرات کاربران
vafa
به عنوان یک ایتالیایی ازش متنفففففففففففففرم
۲۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۵۲:۳۱
پاسخ
1
5
عـلـی ...
یه بار دیگه هم نانی رو اخراج کرد که فکر کنم بازیشون با بایرن بود که اون بازیم اتفاقا باختند .. اگر اشتباه نکنم ارین روبن روی پاسی که از کرنر براش فرستادن یه گل والی فوق العاده هم زد ..
۲۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۲۳:۱۵
پاسخ
1
9
تیم مردمی
این داور همون داور بایرن و زغال نبود ؟؟؟ لامصب لیگ قهرمانان امسال کثیف‌ترین قهرمانی تاریخ سی‌ال بود ... فقط به بهانه‌ی اینکه سه مرتبه پشت‌سرهم قهرمانی تکرار بشه ، سر چه تیمهایی که بریده نشد ://
۲۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۸:۲۴
پاسخ
15
10
مادرید پادشاهی: دشمن عدالت و آزادی
خدا بهشون رحم کنه... البته خوبیش اینه که لباس سفید داره امشب انگلیس...
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۸:۲۴
پاسخ
9
8
مادرید پادشاهی: دشمن عدالت و آزادی
ادمین جان منظورم فردا شب بود اصلاح میکنم بدینوسیله :)
۲۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۴۳:۲۱
7
4