ژاوی در گفت‌و‌گو با عادل فردوسی‌پور: فکر نمی‌کردم در زمین پرسپولیس فوتبالم به پایان برسد/ در حال حاضر  پپ بهترین مربی دنیا است

ژاوی در گفت‌و‌گو با عادل فردوسی‌پور: فکر نمی‌کردم در زمین پرسپولیس فوتبالم به پایان برسد/ در حال حاضر پپ بهترین مربی دنیا است

39560
23:52
02 خرداد 1398
ژاوی هرناندز، اسطوره فوتبال اسپانیا و جهان دقایقی پس از آخرین حضورش در میدان مقابل دوربین فوتبال ۱۲۰ قرار گرفت و گفت‌و‌گویی با عادل فردوسی پور انجام داد.

به گزارش وب سایت نود، سرنوشت به گونه‌ای برای اسطوره‌ی بارسا نوشته شده بود که این هافبک ممتاز فوتبال جهان آخرین حضورش در زمین سبز را در ورزشگاه آزادی و مقابل پرسپولیس تجربه کرد. قهرمان جام جهانی، اروپا و لیگ قهرمانان پس از اینکه در ورزشگاه آزادی تمجید شد، در گفت‌و‌گویی با عادل فردوسی پور درباره بازنشستگی و اهدافش صحبت کرد. این مصاحبه در برنامه فوتبال ۱۲۰ پخش شد و متنش در زیر آورده شده است.

 

*خیلی خوشحالیم که یک بار دیگر در تهران شما را می بینیم.

متشکرم. خیلی خوشحالم که در کنار شما هستم.

 

*بازی امشب آخرین بازی رسمی ژاوی هرناندز در برابر پرسپولیس بود. سخت نبود که دور از کشورت از فوتبال خداحافظی کنی؟ البته اینجا هم کلی طرفدار و عاشق داری. خیلی ها برای شما به ورزشگاه آمده بودند.

بله راستش هیچ وقت فکر نمی کردم که دوران بازیگری‌ام را در زمین پرسپولیس و در ایران به اتمام برسانم. اگر 5 سال پیش این موضوع را به من می‌گفتند باور نمی‌کردم ولی خب شرایط اینطوری پیش رفت. آخرین بازی لیگ قهرمانان آسیا و قرعه برای من و آمدن به اینجا و بازی جلوی پرسپولیس.

مثل همیشه آمدن به ایران لذت‌بخش بود چون مردم خیلی به من محبت نشان دادند. خیلی‌هایشان طرفدار بارسلونا هستند و خیلی به من احترام گذاشتند. امروز هم در ورزشگاه چند تا هدیه به من دادند و خیلی از این موضوع خوشحالم. دفعاتی که به ایران آمده‌ام خیلی خوشحال شدم چون احترام زیادی از سمت مردم دریافت کردم و این برای من باقی می‌ماند. نه فقط از فوتبال ایران که از کل دنیا و برای همین خیلی خوشحالم. 

 

*در این چند هفته اخیر خیلی آماده نشان دادی. گل فوق العاده‌ات به پاختاکور و بازی‌های درخشانی که انجام دادی. فکر می‌کنم می‌توانستی باز هم بازی کنی. کمی زود نبود برای خداحافظی کردن؟

(می خندد)، درست است. این حقیقت دارد که می‌توانستم یک یا دو فصل بیشتر بازی کنم ولی حس می‌کنم زمانش رسیده است. از نظر ذهنی و جسمی احساس خستگی می‌کنم. برای سال بعد هم هدفم روی آغاز مسیر مربیگری است که خیلی نسبت به آن هیجان و شوق دارم. تیم مربیگری‌ام را حتی آماده کرده‌ام و دارم شرایط را برای سال بعد آماده می‌کنم و به نظرم وقت خداحافظی است. 39 سال سن دارم و مصدومیت‌های زیاد گریبان‌گیرم نشدند؛ درست است می‌توانستم یک سال دیگر ادامه بدهم ولی به نظرم وقتش بود که بازی را کنار بگذارم.

 

*دوران درخشانی به عنوان یک فوتبالیست داشتی و صحنه‌های ماندگاری را در ذهن همه‌ی علاقه‌مندان به فوتبال رقم زدی. اگر خودت بخواهی از یک لحظه، یک خاطره فوتبالی ماندگار یاد کنی به کدام لحظه اشاره می‌کنی.

سخت است چون شانس بردن جام‌های زیادی را چه در بارسلونا چه در تیم ملی اسپانیا داشتم و همه‌اش هم لذت‌بخش بود. ترجیح می‌دهم همه دوران بازی‌ام را انتخاب کنم. از 18-17 سالگی که شروع کردم تا 39 سالگی، لحظه لذت بردن از حضور در زمین فوتبال را انتخاب می‌کنم. حس داشتن توپ و بازی با هم تیمی‌ها و لذت بردن از بازی چه در بارسا و چه در تیم ملی. بالای سر بردن یک جام جهانی، 2 تا جام ملت‌ها، لیگ قهرمانان با بارسا و در مجموع محبت دنیای فوتبال به من. این روزها هم احساسات زیادی را از خیلی از فوتبال‌دوستان دریافت کردم و به نظرم همین لحظه را انتخاب می‌کنم.

 

* و تلخ ترین خاطره؛ می‌توانی از تلخ ترین خاطره در دوران فوتبالی‌ات یاد کنی؟

تلخ‌ترین؟ به نظرم ابتدای کار یک بازه زمانی 4 تا 5 ساله بود که هیچ جامی را با بارسا به دست نمی‌آوردیم و یک دوره ابهام نسبت به خیلی از بازیکنان پیش آمد. یکی از کسانی که در مورد شایستگی‌اش ابهام به وجود آمد من بودم. اینکه شخصیت کافی و مناسب برای بازی در بارسلونا را ندارم و نمی‌توانم ادامه بدهم. انتقادات خیلی زیادی بود ولی در نهایت به خودم اعتماد کردم و از لحاظ ذهنی خیلی قوی شدم و بالاخره توانستم شرایط را برگردانم. به نظرم آن سختی‌ها که ابتدای کار کشیدم برای پیشرفت‌ها و موفقیت‌های آینده‌ام خوب بود.

 

*سبک بازی تو منحصر به فرد بود. در فیلم کازابلانکا آن صحنه‌ای که موزیک را تکرار می‌کرد خیلی‌ها می گویند این دقیقا خود ژاوی بود. آنقدر یک کار را تکرار می‌کرد تا آن به سرانجام برسد. در مربیگری هم همه می‌گویند خیلی می‌توانی آینده خوبی داشته باشی. فکر می‌کنم خیلی سریع هم می‌خواهی وارد عرصه مربیگری بشوی.

ممنونم واقعا برای من خیلی لذت‌بخش است که نه فقط در اسپانیا بلکه در سطح جهان و کشورهای خیلی زیادی این همه تعریف و تمجید می‌شنوم. من یک پاسور بودم و خودم به تنهایی هیچی نبودم. فقط عضوی از تیم و بازی هم تیمی‌هایم بودم. همیشه انجام بازی‌های گروهی را خیلی می‌پسندیدم و به فوتبال جمعی بهای بیشتری نسبت به بازی فردی می‌دادم. به نظرم فوتبال این است. 

 

*بازی که می‌کردی معلوم بود مربی خیلی خوبی هم می‌شوی. از نوع بازی کردنت و ... از کجا می‌خواهی مربیگری را شروع کنی؟ 

بله همین طور است و هدف من در کوتاه مدت سرمربیگری است. فوتبال را دوست دارم و انگیزه و اشتیاق من است. شانس داشتن مربی‌های بزرگی را داشته‌ام و همگی‌شان برای من الگو هستند. به نظر خودم اطلاعات خیلی زیادی در ذهنم دارم و البته یک ایده کاملا مشخص برای بازی و به انتقال این ایده‌ها از سال آینده به بازیکنانم فکر می‌کنم. هدف‌گذاری برای شروع از قطر و ادامه کار در السد است. بعدش باید منتظر آینده باشیم ولی برای آغاز کارم به عنوان سرمربی انگیزه خیلی زیادی دارم. 

 

* و فلسفه مربیگری‌ات بیشتر به کرایف نزدیک‌تر است یا پپ یا اصلا یک سبک خاصی مدنظرت است؟

نه نه فلسفه من مدرسه کرایف است؛ چیزی که تاثیر زیادی روی من گذاشت. بعد از آن گواردیولا، رایکارد و مربی‌های زیاد دیگری ولی سبک بازی و ایده اولیه من همان داشتن توپ و مالکیت بالای بازی، پرس از زمین حریف و مالک مطلق بازی بودن است که بر پایه ایده و فلسفه کرایف و گواردیولا بنا می‌شود.

 

*بحث بارسا شد. اینجا در ایران چند باری که آمده‌ای حتما باید متوجه شده باشی که خیلی طرفدار دارد. کمی در مورد بارسا حرف بزنیم و حذف عجیب مقابل لیورپول. فکر می‌کردی مقابل لیورپول آن کامبک عجیب باشد.

به نظر من لیورپول مالک بازی بود و این مشکل بزرگ بارسلونا در بازی مقابل این تیم بود. بارسا هر زمانی که مالک و مسلط روی بازی بوده لیگ قهرمانان و بازی‌های مهمی از مرحله حذفی لیگ قهرمانان را برده است. ولی در این بازی حذفی این بار لیورپول مالک بازی بود و به نظرم این اولین و مهمترین مشکل بارسا بود و دلیل باخت 4-0 مقابل لیورپول نداشتن تسلط کامل و مالکیت بازی بود.

 

* و والورده باید بماند به نظرت یا خیر؟

این موضوع به به من بستگی ندارد. او به نظرم مربی بسیار خوبی است. والورده سال قبل لالیگا و کوپا دل ری را برد و امسال هم لالیگا را برده و یک هفته به فینال کوپا مانده. به نظرم کارش را دارد خیلی خوب انجام می‌دهد. به باشگاه و تصمیم گیرنده‌ها بستگی دارد ولی به نظر من او یک مربی خوب برای بارسا است. 

 

*این شایعاتی که شده در مورد رونالد کومن و کیکه ستین یا تن هاگ. شما هم شنیده‌اید این شایعاتی را که ممکن است جانشین والورده شوند. اگر در فینال کوپا دل ری والنسیا را نبرند؟ 

البته؛ باید منتظر بمانیم و ببینیم چه اتفاقی تا انتهای فینال کوپا رخ می‌دهد. اول از همه امیدوارم بارسا قهرمان جام حذفی شود و مثل سال قبل بتواند یک دبل دیگر داشته باشد. بعدش هم می‌بینیم که چه اتفاقی می‌افتد. ولی درست است، حوالی بارسلونا همیشه اسمهای زیادی به گوش می‌رسد حتی اسم منم آورده شد برای نشستن روی نیمکت بارسا. ولی خب این عادی است، وقتی بارسلونا باشد همیشه اسم‌های زیادی به گوش می‌خورد.

 

*تو سال‌ها با پپ کار کرده‌ای، فکر می‌کردی اینقدر موفقیت در منچسترسیتی کسب کند بعد از اینکه حالا در جاهای مختلفی هم بوده این سه گانه‌ای که امسال در سیتی کسب کرد را فکر می‌کردی بتواند به آن برسد.

بله بله هیچ شکی در این موضوع نداشتم که پپ در لیگ برتر و بوندس‌لیگا و هرجایی که برود موفق می‌شود چون او واقعا فوق‌العاده است. در حال حاضر به نظرم پپ بهترین مربی دنیا است. بهترین مربی و عادی است که بتواند موفق شود. به خاطر سخت گیری‌ها، تلاشش و قدرت رهبری‌اش فوق العاده است پپ؛ یک شخصیت فوق‌العاده.

 

* من خودم طرفدار لیورپول هستم و این 14 بازی پشت سر همی که بردند اعصاب من را هم خرد کرده بودند و در نهایت هم قهرمانی را گرفتند.

(می خندد) درست است ولی حالا امیدوارم که لیورپول قهرمان اروپا بشود. این حس را دارم و به نظرم قهرمان اروپا می‌شود. سال قبل بدشانسی آوردند. مصدومیت صلاح، اشتباهات کاریوس. در فینال خیلی بدشانس بودند ولی به نظرم امسال فینال برای لیورپول است.

 

*تاتنهام را می‌برد؟

به نظر من قطعا لیورپول قهرمان اروپا می شود. 

 

*سفرهای زیادی به ایران داشتی. فکر می‌کنم شور و اشتیاق و علاقه مردم ایران را به خودت و به فوتبال دیدی. در قیاس با قطر فکر می‌کنم مردم ایران خیلی بیشتر علاقمند به فوتبال بودند و آن شوق فوتبال را داشتند.

در قطر هم علاقه به فوتبال هست ولی واقعیت این است که جوی که اینجا وجود دارد فوق‌العاده است. به نظرم یکی از بهترین جوهایی که در تمام دوران بازیگری‌ام دیده‌ام. شور و علاقه هواداران ایرانی نسیت به فوتبال در بازی‌هایی که مقابل پرسپولیس و استقلال در ورزشگاه آزادی انجام دادم واقعا باورنکردنی بود. اتمسفر ورزشگاه کشنده است و جو فوق العاده‌ای از فوتبال وجود دارد. واقعا فوق‌العاده و دیدنی.

 

*مرسی ژاوی. از طرف کل مردم ایران، هواداران فوتبال به خاطر خاطرات خیلی خوبی که در این سال‌ها برای ما ساختی. تصاویر ماندگاری گه در ذهن همه علاقمندان به فوتبال درج کردی از تو ممنونیم از دستت می‌دهیم و دلمان برایت تنگ می‌شود.

خیلی ممنون از شما چون همیشه در ایران محبت زیادی دریافت کرده‌ام. استقبال و حس علاقه‌ای که به من وجود دارد واقعا فوق‌العاده بوده است. ممنونم از فوتبال به خاطر اینکه چیزهایی که به من داد، فوق العاده بود. دوران حرفه‌ای عالی و استثنایی داشتم و با افتخار کارم را تمام می‌کنم. 

2051

 

 

نظرات کاربران
اس اسی
الان پرسپولیسها رو توهم ورداشته که ژاوی شده استورشون... حتما فدراسیون یه کاپ می سازه میده بهشون
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۴:۵۰
پاسخ
265
47
یک قدم جلو
ژاوی فکر میکرد ورزشگاه پر میشه از تماشاگر.واسه همین این تصمیم جدی رو گرفت، چون میخواست باهاش همیشه پز بده، چی بگویم
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۶:۴۲
پاسخ
24
128
پرسپولیسی گرگان
افتخار میکنم زمانی طرفدار بارسلونا شدم که بارسلونا هرگز قدرت فعلی رو نداشت اون زمان تعداد زیادی طرفدار نداشت یادمه ریوالدو پاتریک کلایورت تو بارسا بازی میکردن . اوج بارسلونا از زمانی که رونالدینهو امد بارسا شروع شد و دیگه خاموش نشد واسه اثبات ادعای خودم اینکه بارسا پنج قهرمانی اروپا داره وچهار تاش در بیست سال گذشته فتح شد و زمانی که من طرفدارش شدم سال 1999 میلادی یه نوجوان دوازده ساله عاشق برزیل بودم به خاطر ریوالدو برزیلی طرفدارش شدم ودیگه از اون زمان هوادار این تیمم
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۵۷:۲۰
پاسخ
10
121
mohammadjavad
با اینکه رئالیم ولی عاشق سبک بازی و شخصیتت هستم بارسا هرچی تو اروپا داره صدقه وحود تو بود بعدتو دیگه اون بارسا نشد مردمحبوب
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۰:۲۰
پاسخ
5
93
دنیام پرسپولیس
مرسی عادل مرسی ژاوی
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۰:۳۲
پاسخ
17
608
به نام خداوند تاج افرین
تو اسپانیا تیم فقط رئال/
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۸:۴۰
پاسخ
402
108
حسین
من خودم طرفدار رئالم ولی بازیکن خوب فرقی نداره مال چه تیمی باشه باید از دیدن فوتبالشون لذت برد
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۲:۴۹
0
123
مادرید پادشاهی: دشمن عدالت و آزادی
مادرید پادشاهی رو میگی؟!! واقعا عشقه لا مصب خخخ باشه ولی توی کره خاکی تیم فقط بارسلونا
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۴۴:۰۰
21
86
گلادیاتور سرخ
این پرسپولیس کیست که عالم همه دیوانه اوست.
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۸:۰۶
پاسخ
181
489
مسعود گل باشی
حخخخخخ اره ژاویم دیوانه پس پسه قراره بیاد تیم شما ازبچگی عاشق تیمتون بوده
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۱:۵۷
109
21
arya
خخخخخ بابا توهم !!اخه چه ربطی به پیروزی داشت؟؟
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۴۷:۳۷
75
18
TT فراتر از باشگاه
چقدر آدم جنتلمنیه سوال رو میپرسه صاف پوستکنده جواب میده مقایسه بشه با تولیدات وطنی که حرف زدنشونو بلد نیستن و فکر خندیدن و تمسخر بقین ؛ همه فوتبالیا دوسش دارن فرقی نمیکنه رئالی یا بارسایی نسلشون رو به انقراضه
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۱:۳۶
پاسخ
13
406
مسعود گل باشی
معمار فوتبال جهان خوشحالم تو زمان شما زندگی کردم هرچند بارسایی نیستم ولی نمیشه دوستت نداشت
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۰:۳۱
پاسخ
24
310
شهربابکی
خدایی حیف شد که خدافظی کرد...
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۶:۱۰
پاسخ
7
281
بارساپولیس
خداحافظیا چقدر تلخن؛ ای کاش میشد دوباره یه ژاوی هفده ساله ظهور کنه
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۱:۳۳
پاسخ
6
294
ایران من
ژاوی پرسپولیسی نمیخایم نمیخایم.. از طرف یک اسدقلالی شیش در چهار
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۹:۰۹
پاسخ
91
306
دوچرخه سواران
گفتگوی خیلی خوبی بود .فکنم بیشترین شکست در بازی های ژاویی ، روبروی پرسپولیس کبیر بوده
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۶:۳۹
پاسخ
56
289
kian
❤ژاوی❤ مربی هر تیمی بشی طرفدارتم
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۵:۵۳
پاسخ
11
202
شازده آبی
ژاوی به یاد «۱۲۰هزار استقلالی» ک استادیومو پر کرده بودن، اومد . . . . اما با دیدن استادیوم خالی فهمید در «ایران» کت تن کیه . . . . طبق آمار هر سال «ای‌اف‌سی» استقلال پرهوادارترین تیم آسیاس. . . . آره ما غولیم.
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۴:۵۴
پاسخ
439
100
وحید
فقط هت تریک قهرمانی رو عشق است..بقیه حرفها مهم نیست..ادمین بچاپ
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۶:۰۷
43
238
Ali
آره عزیزم تو غولی اصلا تو لولو در ضمن پارسال که میانگین تماشاگر پرسپولیس بیشتر بود ولی امسال درسته استقلال بیشتر بود اونم به این خاطر بود که بازی آخر پرسپولیس افتاد تو آزادی و پرسپولیسم از قبل حذف شده بود و گرنه ۱۰۰هزار تماشاچی میرفت استادیوم و میانگین تماشاچی پرسپولیس با اختلاف از استقلال بیشتر میشد ولی به هر حال تو غولی عزیزم
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۷:۲۰
49
239
علیرضا
نخوریمون غول
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۰:۴۹
36
208
سلطان
غول شیش تایی آسیا
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۲۷:۴۲
37
221