ژوزه مورینیو در تاتنهام؛ چقدر درست، چقدر غلط؟

ژوزه مورینیو در تاتنهام؛ چقدر درست، چقدر غلط؟

16542
01:35
30 آبان 1398
مورینیو باز هم به یک شغل جذاب رسید.

به گزارش وبسایت نود، ژوزه مورینیو با عقد قراردادی سه ساله و نیمه هدایت تاتنهام را برعهده گرفت.

روز چهارشنبه مورینیو به طور رسمی هدایت تاتنهام را به دست گرفت تا جانشین پوچتینویی شود که تاتنهام نوین امروز را ساخته است. پوچتینویی که خود همواره با احترام از مورینیو سخن گفته و البته رفتارهایش در ماه های پایانی حضورش در اسپرز، کم شباهت به کارهای مورینیو نداشت.

اما حضور مورینیو در تاتنهام چقدر خوب، درست و یا احتمالاً غلط است؟

مورینیو در شرایطی توانسته به نیمکت تاتنهام برسد که منتقدینش معتقدند او دیگر آقای خاص دهۀ قبل نیست. نه شجاعت قبل را دارد و نه تاکتیک‌هایش همچون دهۀ نخست هزاره سوم اثرگذار هستند. مقایسه عملکردش در زمین مسابقه و افتخاراتش نیز صحتی است بر این ادعا. بر همین اساس گرفتن نیمکت تاتنهام بهترین اتفاق ممکن برای مورینیو بود.

مورینیو در شرایطی به نیمکت تاتنهام رسیده که در ماه های گذشته با پیشنهادهای خوبی از تیم های بزرگ مواجه نشده بود. سرمربی پرتغالی دسامبر سال گذشته از منچستریونایتد اخراج شد و در طی 11 ماه گذشته باشگاه های مختلفی سرمربیان خود را از دست دادند ولی مورینیو به نیمکت هیچ یک نرسید.

اینتر که با او به سه گانه تاریخی رسید، سراغ کونته رفت و اصلاً بحثی از مورینیو نشد. یوونتوس نیز تلاشی برای جذب مورینیو انجام نداد. میلان نیز در همین مقطع دو بار روی نیمکت خود تغییر داشت ولی اسمی از مورینیو به میان نیامد. بایرن مونیخ هم علاقه‌ای به جذب مورینیو نشان نداد و چندین و چند مورد دیگر. البته در این میان گفته می‌شد او چشم به نیمکت مادرید دوخته که در طی یک سال اخیر سه تغییر به خود دیده و جایگاه زیدان نیز در امان نیست. اما هیچوقت مشخص نشد چقدر این موضوع جدی است، تنها به نظر می‌رسید پرز مشتاق همکاری دوباره با مورینیو است ولی بازیکنان چندان هم مایل به کار با مورینیو نیستند.

در عوض مورینیو با سیلی از پیشنهادهای مختلف از تیم های درجه دو اروپایی و حتی آسیایی مواجه شد. مدیر لیون از پیشنهاد ردشده برای استخدام مورینیو صحبت کرد. بعد از جدایی راجرز صحبت از حضور مورینیو در اسکاتلند مطرح شد. حتی اسم گوانگژو هم به میان آمد و گفته شد این باشگاه چینی برای استخدام مورینیو حاضر شده قراردادی 100 میلیون یورویی پیشنهاد دهد، یعنی دو برابر دستمزد دریافتی مورینیو در یونایتد!

اما سرمربی پرتغالی قصد دور شدن از سطح اول اروپا را نداشت و مدام هم تأکید میکرد که به دنبال شغلی جذاب و چالشی جدید در سطح نخست فوتبال اروپا است، ازقضا این بار هم او خوش شانس بود که به نیمکت قابل اعتنایی رسید، درست است که تاتنهام افتخارات یونایتد، رئال یا چلسی را ندارد ولی اسپرز امروز تیمی قابل احترام، مهم و مدعی در انگلیس و حتی اروپا است. فراموش نکنید همین شش ماه قبل آنها فینالیست اروپا بودند.

سوای این‌ها، مورینیو بارها اعلام کرده عاشق لیگ جزیره است، او بیش از هر جایی در لیگ برتر سابقۀ مربیگری دارد، حتی بیشتر از سابقه اش در لیگ موطن خود، یعنی پرتغال. و شاید مهمتر اینکه حالا دوباره در لندن حضور خواهد داشت در کنار خانواده‌اش. او وقتی از پورتو راهی چلسی شد، بعد از مدتی توانست در کنار خانواده‌اش به زندگی در لندن وفق یابد، پسرش حتی مدتی در تیم آکادمی فولام حضور یافت. خانواده اش آنقدر به زندگی در لندن عادت کرده بودند که وقتی مورینیو با منچستریونایتد قرارداد امضا کرد، خانواده اش در لندن ماندند و سرمربی پرتغالی در دوران حضور در الدترافورد در هتل زندگی کرد. اما حالا او دوباره در لندن ساکن است، در خانۀ مجلل خود اقامت دارد، شغلش در لندن است و در کنار خانواده حضور دارد.

اما این انتخاب چقدر به سود و یا ضرر تاتنهام است؟

تجربۀ ما از دوران کاری مورینیو نشان می دهد او طی دو سال با تیم خود به نقطۀ اوج می‌رسد و سپس با سندروم افت در سال سوم مواجه می شود! بنابراین باید انتظار داشت تا دو سال آینده تاتنهام در مسیر پیشرفت قرار گیرد و به جام نزدیک شود. البته این برای نخستین بار است که در طی 15 سال اخیر مورینیو هدایت تیمی را در میان فصل برعهده می‌گیرد که این موضوع می تواند در این پیشبینی اثرگذار باشد.

تیم فعلیِ تاتنهام به مدد اقدامات پوچتینو به تیم باتجربه و هماهنگی بدل شده است. ترکیب اصلی اسپرز جزو چهار تیم مسن و باتجربۀ لیگ است. میانگین سنی ترکیب ثابت تاتنهام در هفته‌های آخر حضور پوچتینو در این تیم، تقریباً 28 سال بود که نشان می‌دهد مورینیو وارث ترکیب باتجربه ای است و این هم ایدئالی برای سرمربی پرتغالی است. این ترکیب بازیکنانی را به خود می بیند که چه در عرصه باشگاهی و چه در عرصه ملی، تجارب بین المللی خوبی دارند و بعد از ناکامی در فینال لیگ قهرمانان و در نقطۀ اوج شکوفایی خود، آمادۀ کسب جام هستند، پس چه بهتر از حضور یک قهرمان سریالی به نام مورینیو؟

اما این نیمه پر لیوان بود. منتقدین مورینیو آمار سرمربی پرتغالی را در دهۀ گذشته و دهۀ فعلی ملاک قرار داده و به افت او توجه می‌کنند. مورینیو در سه فصل نخست حضورش در چلسی دو بار قهرمان لیگ برتر شد و در فصل سوم نیز دو جام داخلی دیگر را برد، در اینتر نیز علاوه بر دو قهرمانی پی در پی در سری آ، قهرمان اروپا شد، حتی در اسپانیا هم اگرچه به قهرمانی اروپا نرسید ولی با کنار زدن یکی از بهترین تیم‌های تاریخ، قهرمان لالیگا شد. اما بعد از ان قهرمانی با رئال مادرید در فصل 2011-2012، او در طی هشت سال اخیر فقط و فقط یک بار قهرمان لیگ شده است.

بعد از تجربۀ تلخ در سال سوم دورۀ دوم حضورش در چلسی و نزول تا ردۀ شانزدهم، با منچستریونایتد هم در مسابقات داخلی نتایج خوبی نگرفت. او در طی بیش از دو سال و نیم حضورش در یونایتد، در بازی های داخلی فقط جام اتحادیه را کسب کرد و در فصل نخست در لیگ ششم شد و در فصل دوم هرچند نایب قهرمان شد ولی اختلاف 19 امتیازی با قهرمان، انتقادهای زیادی را برای یونایتد مورینیو به همراه داشت.

اما حتی اگر مورینیو گزینۀ مناسبی برای کوتاه مدت تلقی شود. اما اسپرز با انتخاب مورینیو، قدم در مسیر جدیدی گذاشته است که کاملاً مخالف با اصول باشگاه در طی سال‌های گذشته است. بیش از پنج سال قبل وقتی نامهای زیادی به نیمکت اسپرز لینک شدند، دنیل لوی تصمیمی شجاعانه گرفت و پوچتینو را انتخاب کرد، تاتنهام با پوچتینو به برنامه‌ریزی بلندمدت اندیشید و به جای ریخت و پاش در بازار نقل و انتقالات، به بازیکنان آکادمی خود فرصت داد و یا جوانان جویای نام را از باشگاه های دیگر خریداری کرد. به مدد همین سیاست بود که تیم امروز تاتنهام ساخته و پرورده شد و البته آنها با صرفه‌جویی توانستند صاحب ورزشگاهی شیک و مدرن شوند. اما کارنامۀ مورینیو نشان داده او مربی‌ای برای کار با جوانان، ساختن تیمی برای بلندمدت و دوراندیشی نیست. پس تاتنهام دیگر در مسیری نیست که پنج سال پیش آغاز کرد.

تصور شما چیست؟ آیا مورینیو در تاتنهام موفق خواهد بود؟ آیا انتخاب او تصمیم درستی بود؟

 

1878

نظرات کاربران
کسرا
ممنون از مقاله دقبق و کاملتون. به نظر من حداقل روی کاغذ تصمیم اشتباهی بود و به ضرر هر دو طرف تموم میشه ولی خب مورینیو رو نمیشه میشبینی کرد و ممکنه درنهایت تصمیم درستی از آب دربیاد. هرچند به شخصه خیلی بعید میدونم این اتفاق بیافته
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۵:۲۳
پاسخ
29
59
TT فراتر از باشگاه ✔
خدا وکیلی نیمکت تاتنهام کجاش جذابه ؟
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۹:۰۲
پاسخ
105
53
رامین
این بازیکنا واسه پوچتینو جون میدادن بازم نتونستن قهرمان شن بعد توقع دارید با مورینیو ب جایی برسن؟ تیمی ک حمله نکنه و یکسره دفاع کنه..ولی خب از یه طرفم بنفع ارسنال و منچستر شد راحتر سهمیه لیگ قهرمانانو میگیرن چن سالی بود ک تاتنهام شاخ میشد
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۰:۳۵
پاسخ
76
48
حسین
به نظرم باید به پوچ باز هم فرصت میدادن تا نیم فصل بتونه چند تا بازیکن جدید به ترکیب اضافه کنه
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۵:۰۱
پاسخ
25
73
سعید
قطعا جام میبرن
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰:۴۸
پاسخ
30
86
استاد والورده(مغز متفکر)
مطمِئنم هرچی پوچنتینو رشته بود رو پنه میکنه ببینید کی گفتم
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۱:۴۸
پاسخ
73
56
علی گانر
آرسنالم همین الان باید پوچتینو رو بیاره
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۳:۲۴
پاسخ
19
76
شهاب
چرا ارسنال نیومدی.بات قهرم خخخ
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۰:۲۶
پاسخ
20
33
Omid
آخرین شانس مورینیو برای اثبات اینکه هنوز یکی از مربیان مطرح دنیاس و اگه موفق نشه دیگه جایگاهی بین مربیان سطح اول دنیا نداره.
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۶:۰۷
پاسخ
10
118
سرنوشت
برنامه لیگ انگلیس رو ببینید 3هفته بعد منچستریونایتد _تاتنهام o la la
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۵:۱۳
پاسخ
2
102
MohRe
مطمئن باشین فوتبال دوستا ازین ب بعد بازیهای تاتنهامو میزارن تو برنامه تماشاشون.شاید مورینیو خاک گرفته تو گوشه طاقچه افتخارات اینبار با تاتنهام برگرده به جام
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۵:۳۹
پاسخ
9
82
فرشید
به نظر میرسه باید منتظر تاتنهامی نچسب تر و ملال آور تر از گذشته بود .مشابه آنچه بر سر یونایتد آمد
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۳:۲۶
پاسخ
73
26
تیام
مورینیو شاید گزینه خوبی برای جوانگرایی نباشه ولی مطمئنا تاتنهام از استخدام مورینیو ضرر نمیکنه. مورینیو جاه طلبه. پس قطعا تاتنهام هم از همین زمستان و تابستان بعدی خریدهای جذاب تر و بیشتری در بازار نقل و انتقالات داره. چیزی ک پوچه از اون محروم بود.
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۹:۱۴
پاسخ
7
70
حسین
فوتبال مورینیو و تاکتیکاش دمده شده و به درد فوتبال حال حاضر دنیا علی الخصوص لیگ انگلیس نمیخوره... تاکتیکی شبیه به کارلوس کیروش ک فقط استحکام دفاعی داره و در کسب جام ناموفق باقی میمونه
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۲۹:۵۸
پاسخ
61
22
علی ریوندی
ژوزه مربی بزرگیه حتی رمانی که تو بارسا دستیار بود شخصیت یک مربی بزرگ رو داشت ژوزه شاید سبکش قدیمی باشه اما مربی نتیجه گرایی هست
۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۵:۲۷
پاسخ
8
56